نقد و بررسینقد و بررسی دوربیننقد و بررسی لنز دوربین

تجهیزات عکاسی ورزشی

عکاسی ورزشی یکی از شاخه های پرطرفدار عکاسی است و مهمترین نکته  در عکاسی ورزشی تجهیزات آن است

اکثر دوربین عکاسی هایی که برای این شاخه از عکاسی استفاده می شوند دوربین های اکشن و ضدآب هستند که بدنه های قوی دارند و در شرایط سخت کمترین آسیب را می بینند، البته امروزه غیر از دوربین های اکشن دوربین های دیگری نیز هستند که مورد استفاده افراد قرار می گیرند، ما در ادامه به معرفی برخی دوربین های پرکاربرد در عکاسی ورزشی می پردازیم.

دوربین های اکشن

دوربین های اکشن و ورزشی (Action Camera)، دوربین های دیجیتالی هستند که برای مسابقات مختلف ورزشی استفاده می شوند و قابلیت عکس گرفتن در شرایط سخت و دشوار با کیفیت بالا را دارند، این دوربین ها قابلیت عکاسی در حالت تایم لپس ( Burst Mode ) و هچنین فیلمبرداری با کیفیت HD را دارند، البته بعضی از این دوربین ها قابلیت ضبط ویدیو با کیفیت 4K و به صورت 60 فریم بر ثانیه را دارند، از قابلیت های دیگر این دوربین ها فیلمبرداری به صورت اسلوموشن و 120 یا 240 فریم بر ثانیه است.

برخی دوربین های پرکاربرد در عکاسی ورزشی

1.دوربین GoPro Hero8 Black

دوربین GoPro Hero8 Black  با وزن 126 گرم در اختیار عکاسان قرار داده می شود، این دوربین ضد آب است و این امکان در آن وجود دارد که تا 10 متر زیر آب هیچ آسیبی نبیند همچنین این دوربین با ظرفیت باتری 1220 میلی‌آمپر ساعت و کیفیت فیلمبرداری 4K یعنی 60 فریم بر ثانیه، 1080 و 720  یعنی تا 240 فریم بر ثانیه و کیفیت عکسبرداری 12 مگاپیکسلی در اختیار عکاسان قرار داده می شود.

دوربین GoPro Hero8 Black دارای بهترین فناوری تثبیت کننده تصویری و تنظیمات پیش فرض عکاسی برای سریع تر شدن کار و صرفه جویی در زمان عکاسی است، این دوربین از پایه بازویی و میکروفون داخلی نیز برخوردار است که از ویژگی های مثبت این دوربین است، اما عکس های این دوربین از کیفیت چشمگیری برخوردار نیست و عملکرد آن در شرایطی که نور کمی وجود داشته باشد قابل قبول نیست و این از نقاط ضعف این دوربین است.

مشاهده مطلب  بهترین دوربین های عکاسی زیر 1500 دلار

دوربین GoPro Hero8 Black جای دوربین GoPro Hero7 Black را گرفته و یکی از دلایل آن ویژگی های جدید و مورد استفاده آن است که می توان امکان پخش زنده را در آن نام برد، شما می توانید با استفاده از آن سفر های پر خطر یا ماجرا های جالب خود را به صورت مستقیم و از طریق فیسبوک با کاربران در سراسر دنیا به نمایش بگذارید، همچنین شرکت سازنده آن با ساخت اپلیکیشنی این امکان را برای ما فراهم کرده است که ویدیو های خود را ویرایش و اشتراک گذاری کنیم.

2.دوربین GoPro Hero7 Black

دوربین GoPro Hero7 Black با وزن 118 گرمی دوربینی ضد آب است که این امکان را به ما می دهد تا 10 متر زیر آب از آن استفاده کنیم و مثل دوربین GoPro Hero8 Black امکان فیلمبرداری با کیفیت  4K به معنی 60 فریم بر ثانیه و 1080 و 720 یعنی تا 240 فریم بر ثانیه را به ما می دهد، همچنین کیفیت عکسبرداری آن 12 مگاپیکسل است و باتری آن به طور تقریبی بین دو تا سه ساعت کارکرد دارد.

کیفیت 4K عکس و فیلم این دوربین و قابلیت HyperSmooth آن بسیار مورد قبول است و از ویژگی های مثبت آن به شمار می رود، اما این دوربین گاهی اوقات با فرمان های صوتی و همچنین صفحه ی نمایش به مشکل بر می خورد و این از ویژگی های منفی آن به حساب می آید. دوربین GoPro Hero7 Black به دلیل تثبیت کننده  HyperSmooth که از ویژگی های قابل توجه آن است می توان گفت از دوربین Hero6 Black برتری دارد.

3.دوربین اکشن Sony RX0 II

دوربین Sony RX0 II با وزن 132 گرم امکان فیلمبرداری با کیفیت 4K تا 30 فریم بر ثانیه، 1080 تا 120 فریم بر ثانیه و 720 تا 960 فریم بر ثانیه را دارد و کیفیت عکس های آن 15.3 مگاپیکسل است، همچنین باتری آن به طور تقریبی تا دو ساعت کارکرد دارد.این دوربین از امکانات عالی و بسیار مناسبی برخوردار است برای مثال از یک نمایشگر بسیار مجهز و مفصل برخوردار است اما قیمت آن بالا است.

مشاهده مطلب  بهترین دوربین های عکاسی زیر 500 دلار
4.دوربین اکشن Yi 4K پلاس

دوربین Yi 4K پلاس با وزن 93 گرمی از کیفیت فیلمبرداری 4K تا 60 فریم بر ثانیه، 1080 تا 120 فریم بر ثانیه و 720 تا 240 فریم بر ثانیه و کیفیت عکسبرداری 12 مگاپیکسل برخوردار است، اما ضدآب نیست و قاب مخصوص برای آن طراحی شده است، باتری این دوربین نیز تا دو ساعت کارکرد دارد. فیلمبرداری این دوربین با کیفیت 4K به صورت 60 فریم بر ثانیه و امکان ذخیره سازی تصویر با دو فرمت RAW و JPEG از ویژگی های مثبت این دوربین است و عدم امکان برچسب گذاری محل جغرافیایی در تصویر و نداشتن پایه از ویژگی های منفی آن است.

علاوه بر دوربین هایی که نام برده شد دوربین های اکشن دیگری نیز هستند که برای عکاسی ورزشی و شرایط سخت مناسب اند، مثل:

_ دوربین اکشن DJI Osmo Action

_ دوربین اکشن GoPro Hero7 Silver

_ دوربین اکشن Olfi One.Five Black

_ دوربین اکشن Yi 4K

_ دوربین اکشن TomTom Bandit

_ دوربین اکشن Olympus TG-Tracker

اما از دوربین های اکشن که بگذریم دوربین های حرفه ای دیگری نیز هستند که می توانیم برای عکاسی ورزشی از آن ها استفاده کنیم، که در ادامه به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم:

1.دوربین نیکون D5

وزن دوربین نیکون D5 1415 گرم است، و کیفیت فیلمبرداری آن 4K به صورت 30 فریم بر ثانیه و کیفیت عکسبرداری آن 21 مگاپیکسل است. دوربین نیکون D5 ویژگی های مثبتی دارد که می توان از آن ها داشتن صفحه نمایشگر لمسی، GPS و قابلیت عکسبرداری با حالت تایم لپس را نام برد، اما در کنار ویژگی های مثبتش وزن سنگین آن از نقاط ضعفش به شمار می رود.

2.دوربین نیکون D500

نیکون D500 860 گرم وزن دارد و با کیفیت فیلمبرداری 4K یعنی حداکثر سرعت 30 فریم بر ثانیه و کیفیت عکسبرداری 22 مگاپیکسل ارائه شده است. این دوربین از wifi و GPS برخوردار است و قابلیت عکسبرداری با حالت تایم لپس را دارد و می توان از حالت عکاسی پیاپی 10 فریم بر ثانیه در آن استفاده کرد همچنین صفحه ی لمسی آن از نقاط مثبت این دوربین به شمار می رود.

مشاهده مطلب  بهترین دوربین های عکاسی زیر 1000 دلار
3.دوربین کنون EOS-1D X Mark II

دوربین کنون EOS-1D X Mark II جزو دوربین های مناسب برای عکاسی ورزشی است، وزن این دوربین 1530 گرم است که با کیفیت فیلمبرداری 4K با سرعت 60 فریم بر ثانیه و کیفیت عکسبرداری 20 مگاپیکسل در اختیار دوست دارانش قرار داده شده است. این دوربین از نقاط مثبتی مثل عکاسی پیاپی 14 فریم بر ثانیه و کیفیت بالا و سیستم اتوفوکوس برخوردار است، اما در این دوربین ردیابی سوژه ناقص می باشد و استفاده از سیستم اتوفوکوس آن نیازمند تجربه و تمرین دارد.

4.دوربین سونی آلفا  A9

دوربین سونی آلفا A9 با وزن 673 گرم و کیفیت فیلمبرداری 4K و با سرعت 20 فریم بر ثانیه و همچنین کیفیت عکسبرداری 24 مگاپیکسل در اختیار عکاسان قرار داده شده است. این دوربین بخاطر عملکرد قابل قبول خود در نور کم و کیفیت بالای خود و همچنین برخورداری از سیستم اتوفوکوس شناخته شده است اما گذشته از آن بخاطر استفاده از لنز های بزرگ باید از باتری زاپاس استفاده کرد و این ممکن است از نقاط منفی این دوربین به شمار برود. علاوه بر دوربین های حرفه ای و اکشن های معرفی شده دوربین های دیگری نیز وجود دارد که برای عکاسی ورزشی مناسب هستند.

اما مهم ترین بخش در گرفتن یک عکس ورزشی قابل قبول توجه در انتخاب لنز مناسب است، اگرچه لنزی به نام لنز ورزشی نداریم ولی لنز هایی که در عکاسی ورزشی استفاده می شود باید لنز های زوم و تله فوتو با دیافراگم باز باشند، قابل استفاده ترین لنز در عکاسی ورزشی لنز 70_200 میلی متر با دیافراگم 2.8 است و بقیه لنز هایی که برای عکاسی ورزشی استفاده می شود باید فاصله کانونی بیشتری داشته باشند. در کل باید در هر شاخه ای از عکاسی به دوربین و لنز انتخابی خود توجه کنیم، در این مقاله تعدادی از دوربین و لنز های مورد قبول برای عکاسی ورزشی نام برده شد که ما می توانیم برای موفق شدن در این زمینه از آن ها استفاده کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا