آموزش عکاسی دیجیتال

نوردهی در عکاسی چیست؟ (و چرا اهمیت دارد!)

تنظیم دیافراگم لنز دوربین

دانستن نحوه کنترل نور به شما اين امکان می دهد نتایج هنری كاملا متفاوتی را ایجاد کنید كه باعث رضايت خود و ديگران شويد. به همین دلیل است که شما باید نحوه استفاده از نوردهی را برای رشد به عنوان یک عکاس بیاموزید.

قبل از ادامه خواندن مقاله “نوردهی در عکاسی چیست” ، لطفا دوربین را بردارید. ما از آن برای مشاهده نحوه عملکرد نوردهی در زندگی واقعی استفاده می کنیم.-

نوردهی در عکاسی چیست؟

در ساده ترین حالت ممكن ميتوان گفت، نوردهی در عکاسی به میزان نوری که سنسور دوربین شما ضبط و تصوير بردارى می کند ، اشاره دارد.

در واقع اين موضوع به آسانی قابل درک است ، درست است؟ بنابراین چرا نوردهی در عکاسی از اهمیت زيادى برخوردار است ؟

تنظيم و كنترل نوردهی با دوربین عکاسی يكى از مهارتهاى مهمى است که باید بر آن مسلط شوید. قابل درك است كه ، مهم نيست كاربرد همه دکمه هاى روى دوربين را بدانيد تنها كافى است آن مواردى كه مورد نیازتان هستند را برای تنظیم و كنترل بهتر بدانید. درک این که چرا و چگونه این تنظیمات را انجام می دهید نیز در اين امور بسیار مهم است.

مثلث نوردهی چیست؟ آيا در مورد آن چيزى ميدانيد؟

مثلث نوردهى در حقيقت یکی از مهمترین اصطلاحاتی است که هنگام عکاسی باید بدانید. در واقع به دليل سه عنصر اصلى كه براى كنترل نور باهم كار مى كنند به نام مثل نوردهى شناسايى شده اند.

حال با اين سوال مواجه ميشويد كه سه جزء نوردهی در عکاسی چیست؟ با من همرا باشيد تا جواب سوالتان را بگيريد.

ISO ، سرعت شاتر و دیافراگم دوربين وظیفه کنترل میزان نور ورودی به دوربین را بر عهده دارند. هر کدام از اينها متفاوت با دیگری عمل می کند. اما همه آنها برای دستیابی به نوردهی صحیح با هم کار می کنند. چگونه؟ با من همراه باشيد در ادامه هر یک از اجزای مثلث نوردهی را مورد بحث قرار مى دهیم تا نحوه تأثیرگذاری هر یک از آنها را نسبت به نوردهی بهتر به شما ارائه دهیم.

ابتدا هر یک از اجزای مثلث نوردهی را براى شما عزيزان با دقت توضيح ميدهيم تا نحوه تأثیرگذاری هر یک بر نوردهی را بهتر به شما ارائه دهیم.

مثلث نوردهی

ISO

احتمالاً شما این اصطلاح را در آموزش های عکاسی زیاد ديده باشيد و اين اصطلاح به گوش شما آشنا باشد. اما آيا تا به حال به اين فكر كرده ايد كه ISO دوربین دقیقاً چیست؟ در اصطلاح می توانید آن را محدوده حساسیت دوربین خود نسبت به نور در نظر بگیرید.

این روزها بیشتر ISO در دوربین از 100 تا حدود 12000 متغیر است. با این حال ، دوربین های درجه یک می توانند تا 30،000 یا حتی بیشتر برسند. برخی از آنها دارای ISO گسترده هستند که از یک فرایند دیجیتالی برای افزایش ارزش تا 100000 یا بیشتر استفاده می کند.

وقتی بحث نوردهی بيان می شود ، ISO 100 اغلب کمترین مقدار حساسیت است. این بدان معناست که شما فقط می توانید از آن در نور روز استفاده کنید. در شرایط تاریک ، برای ایجاد نوردهی مناسب به تعداد بیشتری نیاز دارید. به عنوان مثال ، شانس بیشتری برای عکاسی در شب با ISO 800 دارید تا ISO 100 البته اگر مقدار ایزو را بیش از حد بالا ببرید نویز تصویر نیز بیشتر خواهد شد.

در واقع مشکل از اینجا است که استفاده از چنین مقادیر نوردهی بالا باعث ایجاد بسيارى نویز در تصویر و عكس منتخب می شود. بنابراین ميتوان اين انتظار را داشت كه وقتی از 100 به 800 یا بیشتر می روید تصویر شما دانه دار و با نويز بیش از حد به نظر برسد.

در مورد نویز تصویر نیز ميتوان اين نكته را اضافه كرد كه هر سنسور دوربین دارای یک آستانه است. در مورد دوربین های قدیمی ، به احتمال زیاد اگر از 800 یا 1000 فراتر بروید (با این که ISO دوربین اصلی شما 12000 است) عکس هايى به وجود مى آوريد كه در نهايت در آن دانه ها و يا همان نويز هايى قابل مشاهده هستند. اما برای دوربین های مدرن ، می توانید از 3200 یا حتی بیشتر با حداقل نویز استفاده کنید.

وقتی هوا تاریک است ، ISO  را روی دوربین زیاد بالا نبرید. چند تا عکس های آزمایشی را بگيري و مقايسه كنيد که تا چه میزان می توانید ISO را بالا ببرید و دانه ها يا همان نويزهاى مزاحم را از بين ببريد. در غیر این صورت ، برای حفظ کیفیت عکس های خود ، فقط به مقادیر پایین پایبند باشید. در صورت امکان ، از 100 یا 200 برای قرار گرفتن در معرض نور روز استفاده کنید.

برای شرایط کم نور ،تا آنجا که می توانید پیش بروید تا نویز تصویر به طرز چشمگیری افزایش یابد. در بیشتر دوربین های مدرن ، این آستانه بین 3200 تا 6000 است. اگرچه توصیه می کنیم فقط از این مقادیر برای عکاسی در شب استفاده کنید.

dbfce512dcdabc6b6e2724b6ec44efda

سرعت شاتر

حالا بیایید كمى بيشتر پيش برويم و به عنصر مهم بعدی در عکاسی با نوردهی بپردازيم: سرعت شاتر.

درست مانند ISO، سرعت شاتر میزان نوری را که به دوربین وارد می شود کنترل می کند.

بنابراین اين سوال مطرح ميشود كه چه چیزی سرعت شاتر را متفاوت می کند؟ برخلاف ISO که با حساسیت به نور دوربین سروکار دارد ، سرعت شاتر مسئول مدت زمان برخورد نور به سنسور است.

می بینید که دوربین شما برای دستیابی به نوردهی صحیح به مقدار مشخص و تعيين شده اى از نور نیاز دارد. وقتی نور روز زیاد است ، شاتر شما فقط باید برای مدت کوتاهی باز بماند. اما وقتی تاریک است ، باید بیشتر باز بماند تا بتواند نور کافی را جمع کند.

با سرعت شاتر ، می توانید مدت زمانی را که می خواهید شاتر باز بماند را تعیین کنید تا به يك نوردهی كافى و خوبى برسید.

مطلب پیشنهادی:  انواع نورپردازی کلاسیک در عکاسی

بیشترین سرعت شاتر در بیشتر دوربین ها 1/8000 ثانیه است. کندترین سرعت 30 ثانیه است – هرچه مقدار آن کندتر باشد ، نور بیشتری به آن وارد می شود.

سرعت شاتر سریع را مى توان 1/8000 ثانیه برای استفاده در روز مناسب و كافى در نظر داشت . چرا؟ زیرا لازم نیست شاتر برای مدت طولانی باز بماند تا مقدار مناسب نور را جمع آوری کند.

اما 1/8000 برای شرایط کم نور مناسب نیست. عمدتا به این دلیل که اجازه نمی دهد شاتر به اندازه کافی باز بماند تا به نوردهی صحیح برسد ، بنابراین وقتی تاریک است ، بهتر است به جای آن از سرعتهای شاتر پایین ترى استفاده کنید.

همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم ، هرچه سرعت شاتر کمتر باشد ، نور بیشتری وارد می شود. بنابراین اگر در شب با نورهای مصنوعی در داخل خانه عکاسی می کنید ، 1/15 ثانیه ممکن است کافی باشد. اما اگر در حال عکاسی از ستارگان موجود در شب هستید ، ممکن است 10 تا 30 ثانیه لازم داشته باشيد.

790ed1befbc24b257db60ed066b6d3cb

حالت Bulb

در همين ابتدا اجازه دهيد نكته اى به شما بگويم اگر از حالت Bulb چيزى ياد نشود و به اصطلاح از قلم بيوفتد، توضیح و مسائلى كه در رابطه با سرعت شاتر در بهتر شدن روند نوردهى عكس گفته شد اصلا به شما كمكى نخواهد كرد و آن به تنهايى برلى بهبود روند عكاسى شما كفايت نميكند. این ویژگی به شما امکان می دهد تا زمانی که انگشتتان روی دکمه است ، شاتر را برای هر زمان که دوست دارید باز نگه دارید.

سوالى ممكن است ذهن شما را درگير كرده باشد و من ميخواهم جواب گوى آن باشم ، چرا حالت Bulb بسیار مهم است؟ مشاهده می کنید، کمترین سرعت شاتر برای اکثر دوربین ها 30 ثانیه است. در بیشتر شرایط ، ایجاد یک نوردهی مناسب ، به ویژه در شرایط کم نور کافی است.

اما مواقعی هم وجود دارد که لازم است شاتر را برای مدت طولانی ترى باز نگه دارید. در اصل اين زمانی است که ویژگی bulb به کار می آید. این ويژگى به دوربین شما اجازه می دهد تا نور کافی را در شرایط با نور بسیار کم ضبط کند تا بتوانید نوردهی مناسبی را ایجاد کنید.

هنگام استفاده از حالت bulb، ممکن است با خود فكر كنيد كه چقدر زمان  لازم است براى باز نگه داشتن شاتر . اما اگر می خواهید نوردهی را دقیق تر کنید ، باید از قانون 500 در عکاسی نیز استفاده کنید.

حالت bulb برای انواع عکاسی در شب مناسب است. میتوانید از آن برای هر چیزی از عکاسی نجومی گرفته تا منظره شب استفاده کنید.

تنها مشکلی که در حالت Bulb وجود دارد این است که باعث تاری زیاد حرکت می شود. از آنجایی که شاتر بیش از 30 ثانیه باز نگه داشته مى شود ، تمام حرکتی که ثبت می کند مبهم و مهو می شود. حتی لمس دوربین از ثبت تصاویر واضح جلوگیری می کند.

هنگامی که از حالت Bulb برای عکاسی خود استفاده می کنید ، توصیه می کنیم دوربین را روی سه پایه قرار دهید. همچنین استفاده از ریموت برای جلوگیری از لرزش دوربین بسیار مفید خواهد بود. به این ترتیب ، شما در معرض نوردهی عالی قرار می گیرید.

دیافراگم

در ابتداى اين مطلب بايد به شما بگويم كه در عکاسی ،دیافراگم دوربين اشاره به باز شدن لنزى ميكند که نور را انتقال میدهد.

در صورت عدم استفاده، دیافراگم دوربين بسته باقی می ماند. اما هنگامی که دکمه شاتر دوربین را فشار می دهید ، برای چند لحظه باز می ماند و پس از اتمام نوردهی بسته می شود.

در بسیاری از دوربین های نقطه و شات هاى عكاسى ، اندازه دیافراگم یکسان است. به عبارت دیگر ، منطقه باز شدن به هیچ وجه تغییر نمی کند.

اما در اکثر دوربین های مدرن ، اندازه دیافراگم دوربين بسته به میزان نور موجود تغییر می کند. وقتی بیرون روشن است ، معمولاً کوچک باقی می ماند. اما وقتی تاریک می شود ، می توانید آن را گسترده تر کنید تا نور بیشتری جمع شود.

بنابراین چگونه اندازه دیافراگم دوربین تغییر میکند؟ پاسخ در یک مانع مکانیکی به نام دیافراگم نهفته است كه ز چندین تیغه تشکیل شده است که برای تنظیم دهانه روى هم می لغزند .

در عکاسی ، اندازه دیافراگم دوربين عكاسى با f-stop اندازه گیری می شود. باریک ترین اندازه دیافراگم یا f/32 یا f/22 است و گسترده ترین آنها اغلب بین f/1.8 و f/1.2 است.

F-Stop چیست و در عکاسی به چه معناست؟

آیا هنوز احساس می کنید باید در مورد F-stop اطلاعات بیشتری کسب کنید؟ در اينجا ما به كمك شما مى آييم، به عبارت ساده ، این یک سیستم است که میزان نور ورودی به دوربین را اندازه گیری می کند.

F-stop اغلب هنگام تنظیم اندازه دیافراگم دوربين استفاده می شود. قبلاً اشاره کردیم که دیافراگم دوربين می تواند به اندازه f/1.2 و باریک به عنوان f/32 باشد. اما همه این اعداد در عکاسی به چه معناست؟

ممكن است سوال “چرا f/1.2 گسترده ترین و f/32 باریک ترین تنظیم دیافراگم است؟” ذهن شما را درگير كرده باشد.

اگر F را جزوى از اعداد کسرى در نظر بگيريد ، بسیار مفید خواهد بود. اگر f/1.8 را به 1/1.8 تغییر دهید ، ماجرا منطقی‌تر می شود.

وقتی صحبت از کسرها می شود ، می فهمید که 1/2 از 1/4 معنی دارتر است. بنابراین اگر از f/2 استفاده می کنید ، این بدان معناست که نور بیشتری را نسبت به زمانی که از f/4 استفاده می کنید ، وارد می كنيد.

همین اصل در مورد سایر اعداد f نیز صادق است. f/32 یا 1/32 کمترین میزان نور را به شما می دهد زیرا از نظر مقدار در مقایسه با f/4 یا 1/4 کوچکتر است.

f/32 برای موقعیت های روشن بهترین گزينه است زیرا در حقيقت یک دهانه کوچک است. در همین حال ، f/1.2 برای شرایط کم نور بسیار مناسب است زیرا دهانه وسیع آن نور زیاد و یا میتوان گفت بیش از حدی را وارد می کند.

اندازه دیافراگم

اگر به مطالب بالا تر نگاهى انداخته باشيد ، كم و بيش راجب مثلث هاى نوردهى باهم حرف زديم حال سوالى كه هنوز به آن نپرداخته ايم را بيان ميكنم و در ادامه به آن ميپردازيم .

مثلث نوردهی چگونه بر نوردهی تأثیر می گذارد؟

دلیل اینکه ISO ، سرعت شاتر و دیافراگم در مجموع مثلث نوردهی نامیده می شود این است که همه آنها به هم متصل هستند. وقتی ISO را تغییر می دهید، روی مقادیر دیگر هم تاثیر میگذارد نیز تأثیر می گذارید.

مطلب پیشنهادی:  ژست عکاسی در طبیعت

برای درک بهتر تأثیر مثلث نوردهی بر نوردهی ، باید دوربین را روشن کنید.

ابتدا دوربین را روی ISO 100 تنظیم کنید. سپس حالت دوربین را به اولویت دیافراگم تغییر دهید. f/3.5 را انتخاب کرده و لنز را به منبع نوری ثابت مانند لامپ هدایت کنید. حالا به سرعت شاتر روی صفحه نمایش خود توجه کنید.

بدون حرکت دادن دوربین ، ISO را به 200 تغییر دهید. از آنجا که در اولویت دیافراگم دوربين عكاسى خود هستید ، اندازه دیافراگم در f/3.5 ثابت می ماند. اما حالا به سرعت شاتر خود نگاه کنید. دیدید تغییر کرد؟

سرعت شاتر شما احتمالاً اکنون بیشتر از زمانی است که ISO هنوز 100 بود. چرا؟ زیرا شما فقط با تنظیم حساسیت به نور ، صحنه را روشن کرده اید. بنابراین لازم نیست شاتر برای مدت طولانی باز بماند تا نوردهی ایجاد شود.

اگر ISO را روی حالت خودکار تنظیم کنید ، خواهید دید که هر دو مقدار شاتر و ISO با تغییر دیافراگم در حال تغییر هستند.

بنابراین دلیل وابستگی متقابل بین این اجزا چیست؟ باید به خاطر داشته باشید که همه آنها می توانند میزان نوری را که به دوربین وارد می شود کنترل کنند. اگر یک عنصر تغییر کند ، سایر عناصر نیز باید تنظیم و تغيير داده شوند، بنابراین دوربین هنوز هم به نوردهی صحیح دست می یابد. در غیر این صورت ، تصاویر شما يا تاریک یا بیش از حد نمایان و نورانى می شوند.

تصویر خانمی در حال تنظیم تنظیمات نوردهی دوربین.

چگونه از مثلث نوردهی برای دستیابی به نوردهی صحیح استفاده کنیم؟

روش های مختلفی برای تنظیم ISO ، سرعت شاتر و دیافراگم دوربين وجود دارد. هر یک از روش هایی که مورد بحث قرار می دهیم به شما امکان می دهد تا به نوردهی مناسب برسید. اما هر گزینه بر ظاهر عکس شما تأثیر خاص خودش را می گذارد. بنابراین ضروری است که بدانید کدام قسمت را تغییر می دهید تا به نتیجه دلخواه برسید.

برای نوردهی صحیح از اولویت دیافراگم استفاده کنید

ما قبلاً به اولویت قرار دادن دیافراگم اشاره کرده ایم. اما آيا ميدانيد دقیقاً چگونه کار می کند و چگونه ميتوان از آن استفاده كرد؟

اولویت قرار دادن دیافراگم دوربين به شما اين امکان را می دهد كه اندازه دیافراگم را در حین گرفتن عکس ثابت نگه دارید. اگر ميخواهيد كه ، دوربین بطور خودکار تغيير كند تنها كافى است ISO و سرعت شاتر را تغییر دهيد تا به نوردهی مناسب برسد.

بنابراین چه زمانی اولویت قرار دادن دیافراگم دوربين براى ما مفید است؟ شما برای شرایط کم نور و زمانی که می خواهید عمق میدان  را کنترل کنيد به آن نیاز پيدا ميكنيد در واقعا آنجا است كه يكى از مهم ترين عاملين در عكاسى به شمار ميرود.

بگذاريد بيشتر آن را براى شما توضيح دهم:

وقتی نور کافی ندارید ، باید از وسیع ترین و بزرگ ترين دیافراگم ممكن استفاده كنيد تا به آن نتيجه دلخواه برسيد. برای اطمینان از باز ماندن لنز هنگام عکاسی ، باید به تنظيمات دیافراگم دوربين مراجعه كنيد و آن را اولويت قرار دهيد.

تغییر اندازه دیافراگم به وضوح تصویر شما را مورد تغيير قرار می دهد. اصطلاحاً این پدیده را عمق میدان مى گوييم. اگر می خواهید یک پس زمینه تار باشد ، باید از یک دیافراگم دوربين وسيع ترى مانند f/1.2 یا f/1.8 استفاده کنید. اگر می خواهید همه چیز تیز و واضح به نظر برسد ، f/16 یا f/22 ایده آل خواهد بود.

 

a4546d484e137a6c92e317daae0e7131

برای شرایط کم نور از اولویت سرعت شاتر استفاده کنید

اولویت سرعت شاتر مانند اولویت دريچه عمل می کند. اما تنها تفاوت این است که این بار مقدار سرعت شاتر ثابت می ماند. دوربین به طور خودکار دريچه دوربين و ISO را تغییر می دهد تا نوردهی مناسب ایجاد شود.

چه زمانی اولویت سرعت شاتر مفید واقع مى شود؟ اگر به ندرت نوری در دسترس باشد ، استفاده از شاتر گسترده برای ایجاد نوردهی مناسب کافی نیست. در اصل زمانی استفاده از آن كافى است که می توانید از سرعت شاتر آهسته برای جمع آوری نور بیشتر استفاده کنید.

با این حال ، باید مراقب باشید که قرار گرفتن در معرض طولانی مدت می تواند باعث تار شدن اشیاء متحرک در عکس ها شود. چرا؟ زیرا اگر شاتر به مدت دو ثانیه یا بیشتر باز بماند ، ممکن است هر عنصر متحرک دیگر در همان موقعیت نباشد. در نتیجه ، با دو تصاويرى شبح حالت مواجه خواهید شد.

در مقابل ، اگر از سرعت شاتر سریع مانند 1/125 ثانیه استفاده کنید ، در نهایت تصاویر واضحی خواهید داشت. چرا؟ زیرا شاتر آنقدر سریع باز و بسته می شود که حرکت عنصر متحرک را یخ می زند.

نکته احتمالی این است که شما فقط می توانید از سرعت شاتر سریع در مواقع نور کافی استفاده کنید. اگر در شرایط کم نور هستید ، بهتر است از سرعت شاتر پایین استفاده کنید.

‏ISO را برای یک نوردهی خوب و واضح تنظیم کنید

اکنون ISO کمی سخت و مشكل به نظر مى رسد زیرا از جهاتی از دريچه دوربين و سرعت شاتر جدا است و داراى تفاوت.

شما می توانید ISO ثابت را روی دوربین خود تنظیم کنید یا حالت خودکار را انتخاب کنید.

اگر مبتدی هستید ، حالت خودکار بهتر است استفاده شود زیرا به دوربین اجازه می دهد تا نوردهی را برای شما تنظیم کند. اما همانطور که قبلاً اشاره کردیم ، ISO بالا در شرایط کم نور نیز سر و صدای زیادی ایجاد می کند. بنابراین اگر در شب عکاسی می کنید ، هیچ کنترلی بر دانه بندی تصاویر خود ندارید.

برای قرار گرفتن در معرض تمیز ، از Manual استفاده کنید و ISO پایین را انتخاب کنید. در طول روز ، ISO 100 کاملا جوابگو نيازتان است. اما اگر در شرایط کم نور هستید ، بین 800 تا 3200 حرکت کنید. فقط به یاد داشته باشید که با بالا رفتن ، مقدار دانه در تصویر شما نیز افزایش می یابد.

همچنین می توانید ISO را روی حالت خودکار تنظیم کنید اما حداکثر مقدار را تعیین کنید. به این ترتیب می دانید که دوربین شما ISO 12000 را انتخاب نمی کند و نوردهی فوق العاده دانه ای ایجاد می کند.

هر مقدار ISO را که تعیین می کنید ، سرعت شاتر و مقدار دريچه را تعیین می کند تا نوردهی مناسبی حاصل شود.

به عنوان مثال ، ISO بالا در حالت اولویت دريچه دوربين ، سرعت شاتر سریع تری را ایجاد می کند. برعکس ، ISO پایین منجر به کاهش سرعت شاتر می شود.

مطلب پیشنهادی:  عکاسی از خاک: به دنیای زیر پایتان خوش آمدید!

همین مفهوم حتی زمانی که از اولویت سرعت شاتر استفاده می کنید نیز صدق می کند. ISO بالا منجر به دريچه دوربين کوچکتر و ISO پایین منجر به دريچه وسیع تری می شود.

و اگر ISO اتوماتیک است چطور؟ اگر اولویت دیافراگم را انتخاب کنید ، اندازه دیافراگم در حالی که ISO و سرعت شاتر تغییر می کند ثابت می ماند.

برعکس ، اگر اولویت سرعت شاتر را انتخاب کنید ، سرعت شاتر در حالی که ISO و دیافراگم تغییر می کند ثابت می ماند.

تصویر دوربین DSLR که روی سه پایه قرار گرفته است.

چگونه نوردهی را در حالت دستی تنظیم کنیم؟

حالت دستی برای مبتدیان در عکاسی بسیار چالش برانگیز و سخت است زیرا آنها باید بدانند از کدام تنظیمات استفاده کنند. و به ویژه به اين علت ميشود گفت كه انجام اين كار براى آنها كمى دشوار تر از كارهاى ديگر است چون که بايد اين را بدانند كه راه اندازی یک جزء به معنای تغییر سایر موارد است. در غیر این صورت ، نوردهی صحیح نخواهد بود.

اگر حالت دستی در عکاسی پیچیده است ، پس چرا باید از آن استفاده کرد؟ پاسخ ساده این است ، چرا که حالت های خودکار ، از جمله دیافراگم دوربين عكاسى و اولویت سرعت شاتر ، همیشه به نوردهی صحیح نمی رسند.

حالت دستی به شما امکان می دهد كه ISO ، سرعت شاتر و دیافراگم را به صورت دستی تغییر دهید تا بهترین نوردهی در عکاسی را بدست آورید.

بنابراین چگونه از حالت دستی استفاده می کنید؟ ما به شما نشان می دهیم که چقدر آسان است، با ما همراه باشيد با اين ترفند:

  1. می توانید با تغییر به اولویت دیافراگم یا اولویت سرعت شاتر شروع کنید.
  2. ابتدا اولویت دیافراگم را انتخاب کرده و f/2.8 را برای دیافراگم انتخاب کنید.
  3. دوربین را بردارید و به لوکیشنی که میخواهید در آن تصویربرداری کنید بروید، سوژه را مشخص کنید و به سرعت شاتر و ISO توجه داشته باشید.
  4. اکنون به حالت دستی تغییر دهید و سرعت شاتر و ISO را مطابق با تنظیمات نوردهی در اولویت دیافراگم دوربين تنظیم کنید.
  5. پس از انجام همه تنظیمات ، تصمیم بگیرید که آیا می خواهید ISO و سرعت شاتر را زیاد کنید یا کم کنید.
  6. اگر نوردهی شما كم و عكس شما تاريك به نظر می رسد، ممکن است بخواهید ISO را افزایش دهید یا سرعت شاتر را کاهش دهید.
  7. و اگر عكسى كه انداخته ايد نوردهی آن به شدت زياد است، ممکن است بخواهید ISO را کاهش دهید یا از سرعت شاتر سریعتری استفاده کنید.
  8. برای راحتى کار، تنظیمات را بصورت مرحله به مرحله تنظیم کنید. به عبارت دیگر ، فوراً از ISO 100 به ISO 800 نروید. ابتدا به ISO 200 بروید و ببینید آیا بهبودی در نوردهی وجود دارد یا خیر. در غیر این صورت، هر بار یک حرکت را ادامه دهید تا نوردهی مورد نظر شما به دست آید.
  9. اگر می خواهید در زمان خود صرفه جویی کنید ، ISO را ثابت نگه دارید و فقط به جای آن سرعت شاتر را حرکت دهید. به این ترتیب ، شما مجبور نیستید به طور همزمان بر دو چیز تمرکز کنید تا نور مورد نظر را بدست آورید.

حالا دیدین كه دستیابی به نوردهی صحیح با استفاده از حالت دستی در عکاسی چقدر آسان است؟

جبران نور دهى (Exposure Compensation) در عكاسى چيست؟

اگر می خواهید تنظیمات نوردهی خودکار دوربین خود را نادیده بگیرید ، همیشه لازم نیست از حالت دستی استفاده کنید.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که جبران نوردهی خود را روشن کنید تا تنظیمات دوربین شما لغو شود.

فرض کنید از اولویت دیافراگم استفاده می کنید و از نوردهی کاملاً راضی نیستید.چه كار ميكنيد؟

به سادگی Exposure Compensation را فشار دهید و برای افزایش نوردهی به بالا حرکت کرده یا برای کاهش آن به پایین حرکت کنید.

هنگامی که ميخواهيد تنظیمات نوردهی جدیدى انجام دهيد ، تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک عکس بگیرید و نوردهی مورد نظر خود را بدست آورید.

جبران نوردهی (Exposure Compensation) برای گرفتن عکس در مناطق سیاه یا سفید بسيار مناسب مى باشد.

چرا؟ زیرا دوربین شما سیاه و سفید را مانند انسان نمی بیند. در عوض ، سایه های خاکستری را مشاهده می کند. بنابراین وقتی صحنه ای با رنگ سفید زیاد (مانند برف) مشاهده می کنید ، بهتر است جبران نوردهی (Exposure Compensation) خود را افزایش دهید. به این ترتیب ، برف سفید به نظر می رسد و خاکستری نیست.

در مورد صحنه هایی که با مقدار زیادی رنگ مشکی همراه است ، همین امر صادق است. اما به جای افزايش جبران نوردهى ( Exposure Compensation) را رد ميكنيد. در نتیجه ، می توانید مطمئن باشید که رنگ مشکی شما خاکستری نخواهد شد.

946af3555203afdb63e571b873e419f6

چگونه می توان در نوردهی عکاسی مسلط شد؟

از نظر فنی ، مثلث نوردهی یک معادله ریاضی است. تنظیماتی که استفاده می کنید نتایج قابل پیش بینی دارد. اگر سرعت شاتر خود را یک درجه تغییر دهید ، منطقی است که دیافراگم نیز باید یک درجه حرکت کند.

فقط به یاد داشته باشید که اگر یک تنظیم نوردهی را افزایش دهید ، باید دیگری را کاهش دهید یا برعکس. منظور من از این حرف چیست؟ فرض کنید تنظیم دیافراگم دوربين شما f/2.8 و سرعت شاتر شما 1/100 ثانیه است. اگر دیافراگم خود را روی مقدار f/2 بگذارید، باید سرعت شاتر خود را به 1/125 افزایش دهید.

بنابراین چرا تنظیم نوردهی را به جای کاهش آن به 1/60 به 1/125 افزایش می دهید؟ دلیل اصلی این است که وقتی دیافراگم خود را از f/2.8 به f/2 تغییر می دهید ، نور بیشتری وارد می کنید. برای جلوگیری از افشای بیش از حد عکس خود ، باید سرعت شاتر را افزایش دهید تا نور اضافی وارد شده را جبران کنید. به این ترتیب ، حتی پس از انجام تنظیمات ، می توانید تصویر خود را به درستی تحويل دهيد.

عکاسی منظره با شکوه طولانی از غروب دریا.

نتيجه گيرى :

استفاده از اولویت دیافراگم و سرعت شاتر به جای حالت دستی اشکالی ندارد.

اما حتی وقتی از تنظیمات خودکار استفاده می کنید ، ضروری است که نحوه عملکرد نوردهی در عکاسی را بدانید. به این ترتیب ، عیب ها و مشکلاتی که هنگام عکاسی با آن مواجه می شوید برای شما آسان خواهد بود. دوربین شما با وجود همه ویژگی هایی که ارائه می دهد همیشه درست کار نمی کند.

وقتی در شرایطى قرار ميگيريد كه از حالت دستی استفاده کنید ، حداقل چيزى كه می توانید از آن مطمئن باشید اين است که با استفاده از مثلث نوردهی عکس می گیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *