تکنیک فوکوس دکمه برگشت

یادم نمی‌آید چه زمانی با فوکوس دکمه برگشت بهترین دوست شدیم. مانند همه چیزهای عالی، این چیزی است که من به تازگی شروع به استفاده از آن کردم و هرگز به گذشته نگاه نکردم.

فوکوس دکمه برگشت چیست؟

سرنخ در اسم است. دکمه فوکوس دکمه برگشت در پشت دوربین شما نزدیک به انگشت شست راست شما قرار دارد و می توان عملکرد فوکوس را به جای دکمه شاتر به آن اختصاص داد.

این اجازه می دهد تا از دکمه شاتر فقط برای گرفتن عکس استفاده شود و مشکل رایج در فوکوس مجدد بین عکس ها برطرف شود.

اینکه دقیقاً کدام دکمه و نام آن در بین برندهای دوربین متفاوت است، بنابراین من این موارد را در ادامه مقاله فهرست کرده ام.

back button focus

چرا باید از فوکوس دکمه برگشت استفاده کنید؟

واقعا کاملا منطقی است اگر زمانی که دکمه شاتر را برای گرفتن عکس فشار می‌دهید، از قبل فوکوس کرده‌اید، دوربین در آن کسری از ثانیه زمان کمتر کاری انجام می‌دهد.

البته، بدون فوکوس دکمه برگشت، دکمه شاتر را کمی فشار می‌دادید تا به هر حال قبل از فشار دادن کامل و گرفتن عکس، فوکوس کنید.

اما اگر سوژه شما یا شما در آن فاصله کوتاه کمی جابجا شده باشد چه؟ دوربین شما باید قبل از گرفتن عکس فوکوس کند.

دکمه برگشت کمی فوکوس Scout است یعنی همیشه آماده است.

در عرض 5 دقیقه از اولین استفاده از فوکوس دکمه برگشت، بدون اینکه حتی به آن فکر کنم، انگشت شست من دکمه برگشت را ترک نکرده است. به جز زمانی که دوربینم را زمین گذاشتم.

back button focus for kids

هنگام عکاسی از کودکان خردسال، فوکوس دکمه بازگشت ضروری است – آنها خیلی سریع حرکت می کنند! همیشه.

برای فوکوس دکمه برگشت از چه دکمه ای استفاده می شود؟

برندهای مختلف دوربین، دکمه فوکوس دکمه بازگشت را با نام‌های مختلفی صدا می‌زنند. حتی دکمه استفاده شده بین مدل های دوربین در هر برند متفاوت است. وجه مشترک همه آنها این است که دکمه فوکوس دکمه برگشت راحت ترین دکمه برای دست راست شما در پشت دوربین است.

در اینجا لیستی از دکمه‌هایی است که برندهای برتر دوربین برای فوکوس دکمه‌های برگشت اختصاص می‌دهند:

 • نیکون – AF-ON یا AE-L/AF-L
 • Canon – AF-ON یا AE Lock
 • سونی – AF/MF AEL یا AF-ON
 • فوجی – AF-L یا AE-L
 • Olympus – AEL/AFL یا Fn1

چه چیز دیگری با فوکوس دکمه برگشت مرتبط است؟

برای استفاده حداکثری از فوکوس دکمه برگشت، فوکوس خودکار شما باید روی حالت servo پیوسته برای نیکون یا AI Servo برای کانن تنظیم شود. همانطور که از نام آن پیداست، دوربین شما در تمام زمانی که دکمه را پایین نگه دارید، به طور مداوم فوکوس می کند.

من حتی از servo پیوسته برای تصاویر بی جان از نمای نزدیک استفاده می کنم. ممکن است سوژه متحرک نباشد، اما هر بار که نفس می‌کشم و بیرون می‌دهم به صورت جزئی حرکت می‌کنم. همچنین، من دست ثابت خاصی ندارم، که برای یک عکاس واقعا آزاردهنده است.

منطقه فوکوس خودکار چطور؟

از فوکوس منطقه ای خودکار استفاده نکنید
اگر از فوکوس دکمه بازگشت استفاده می‌کنید، فوکوس خودکار منطقه‌ای خودکار، AF-A برای نیکون یا AI Focus AF برای Canon، فایده‌ای ندارد. خیلی کلی است و دوربین نمی‌داند می‌خواهید روی چه چیزی فوکوس کنید.

به همین دلیل است که اگر از این ناحیه فوکوس خودکار استفاده کنید، هر از چند گاهی متوجه می شوید که سوژه شما کاملاً خارج از فوکوس است و برخی از شی های تصادفی در تصویر شما به زیبایی در فوکوس هستند.

back button focus for action 576x768 1

من از فوکوس خودکار تک نقطه ای در servo پیوسته با فوکوس دکمه برگشت و سرعت شاتر بالا استفاده کردم تا اطمینان حاصل کنم که عکس واضحی از این سگ مسخره با حرکت بسیار سریع و لذت بخش که از تپه به سمت صاحبش در حال فراخوانی است، می گیرم.

از فوکوس خودکار تک نقطه ای استفاده کنید

کنترل موقعیت را در دست بگیرید و فوکوس خودکار تک نقطه ای را انتخاب کنید (اصطلاحات مشابه برای نیکون و کانن).

نقطه فوکوس را روی سوژه خود قرار دهید. اگر از شخصی عکس می گیرید و به اندازه کافی نزدیک است، نقطه فوکوس را روی چشم او قرار دهید – نزدیک ترین نقطه به شما. این کار را انجام دهید و زمانی که لحظه فرا رسید، دوربین شما برای گرفتن یک تصویر کاملاً فوکوس آماده خواهد شد.

در اینجا یک برگه تقلب مفید برای حالت های منطقه فوکوس خودکار نیکون و کانن وجود دارد.

AutofocusAreas

نقطه فوکوس را حرکت دهید

همچنین، هنگام استفاده از فوکوس خودکار تک نقطه ای، در تغییر نقطه فوکوس واقعاً بسیار سریع عمل کنید تا با سوژه خود هماهنگ شوید.

نمی‌دانم اگر از فوکوس دکمه برگشت، همراه با فوکوس خودکار مداوم استفاده نکنید، چگونه می‌توانید از یک سوژه متحرک تصویری با فوکوس خوب دریافت کنید. برای دوربین های DSLR نیز باید از یکی از موارد زیر استفاده کنید:

 • فوکوس خودکار تک نقطه ای
 • فوکوس خودکار منطقه پویا 9 نقطه
 • یا فوکوس خودکار ناحیه پویا 21 نقطه ای

منطقه پویا یک اصطلاح نیکون است. اصطلاحات معادل کانن گسترش نقطه فوکوس خودکار است.

دوربین های بدون آینه نیز مزیت بزرگ فوکوس خودکار چشمی را دارند.

برای اینکه یک عکاس خوب باشید باید کنترل درونی خود را توسعه دهید. 

منبع

نظر دهید
   پاسخ دهید

   خدمات مشتریان

   راهنمای خرید

   با دیجی سنتر

   لوگوی دیجی سنتر

   دیجی سنتر (دیدافراز) در سال 1384 به منظور فعالیت در زمینه فروش گوشی موبایل، دوربین و لوازم و تجهیزات آتلیه تاسیس گردید، و راه پر فراز و نشیب رشد و پیشرفت در این عرصه را به منظور کسب تجربه و خدمت به مصرف کنندگان، هنرمندان و دیگر هموطنان عزیزمان طی نموده... بیشتر بدانید.

   logo-kasbokar
   اینماد
   logo-samandehi
   تمامی حقوق برای فروشگاه اینترنتی دیجی سنتر محفوظ است.
   دیجی سنتر
   Logo