اشنایی با انواع سبک های عکاسی

امروز تصمیم گرفتیم در دیجی سنتر براتون مقاله ای درباره اشنایی با انواع سبک های عکاسی تهیه کنیم. عکاسی یکی از محبوب ترین و پرطرفدارترین شغل ها است، در دنیای امروز نیز علاقه افراد به عکاسی نیز بیشتر شده و دوست داران این هنر روز به روز بیشتر میشود، برای شروع عکاسی شما فقط به یک دوربین عکاسی نیاز دارید، مهم نیست که این دوربین کامپکت باشد یا دوربین DSLR حرفه ای گران قیمت ! بعضی افزاد نیز به عنوان یک سرگرمی از آن استفاده می کنند و بعضی ها نیز کارشان هست و از آن کسب درآمد دارند. امروزه عکاسان زیادی هستند که با توجه به مهارت و استعداد های بخصوص خود در شاخه های مختلف عکاسی فعالیت سبک موردعلاقه ی خود را انتخاب می کنند، به دلیل تنوع و فراوانی سبک ها و ژانرهای عکاسی این امکان وجود دارد تا عکاسان در شاخه های مختلفی فعالیت کنند. از سبک های عکاسی می توان عکاسی پرتره، عکاسی معماری، عکاسی نجومی، عکاسی اجسام بی جان، عکاسی حیات وحش، عکاسی تبلیغاتی، عکاسی طبیعت، عکاسی ورزشی،عکاسی خبری، عکاسی ماکرو، مینیمال و … را نام برد. در این مقاله سعی داریم تا حد امکان سبک های مختلف عکاسی را معرفی کرده و به بیان جذابیت های بینهایت این هنر شغل یا بهتر بگم عشق بینظیر بپردازیم.

عکاسی مینیمال

عکاسی مینیمال را میتوان یک مکتب هنری نوظهور دانست که عاری از هر گونه پیچیدگی میباشد و با حذف تمام عناصر اضافه از تصویر و متمرکز شدن روی موضوع اصلی به ساده ترین شکل ممکن به بیان پیام عکس میپردازد. مینیمال بر محتوای اثر تمرکز و فرم را به خلاصه ترین شکل ممکن میسازد. میتوان عکس های مینیمال را پولساز ترین اثار معرفی کرد زیرا از جذابیت بالایی برخوردار است و توجه هر بیننده را به شدت به خود جلب میکند. بهترین راه برای خلق یک تصویر مینیمال حذف کردن نقاط اضافی است که امکان پرت کردن بیننده از سوژه اصلی را دارد. برای ورود به دنیای چالش برانگیز مینیمال ده قدم را به شما معرفی میکنیم که با طی کردن هر قدم خود را در دنیای اعجاب انگیز مینیمالی عرق میکنید.

قدم اول: مینیمالیسم را درک کنید

مینیمالیسم سبکی است که در قرن بیستم مورد توجه هنرمندان بسیاری قرار گرفته و میتوان برای خلق ان از رنگ، شکل، خط و بافت استفاده کرد. مینیمالیسم یک مفهوم بسیار ذهنی است که ذهن بیننده را برای درک و تفسیر مفهوم درگیر میکند ازادی این ایده باعث شده برخی از هنرمندان با اغوش باز پذیرای این سبک باشند و در مقابل به خاطر عدم جهت گیری یا موضوع ان را نورد تمسخر قرار میدهند شاید برای شخصی که به عکاسی نگاه شغل و امرار معاش را دارد این سبک دور از زندگی واقعی و جذابیت برای ثبت تصاویر باشد در صورتی که تکنیک های مینیمالیسم میتواند تاثیر به سزایی در تقویت همین افراد داشته باشد. در کل از نظر دیجی سنتر تعصب داشتن، تایید یا تکذیب سبک خاصی از عکاسی درست نیست  چون هنر خارج از تمام قاعده مندی ها و قواعد و اعتقادات محدود است. در وادی هنر همه چیز نسبی است هنر تنها زمانی شکوفا میشود که بتوان رها و ازاد بین ایده ها و خلاقیت ها پرواز کرد و در پیچیده ترین لحظات ساده ترین ایده ها را پذیرفت. و در ساده ترین لحظات پیچیده ترین ایده ها را امتحان کرد هنر چهارچوب خاص خودش را دارد همیشه گوشه ای از این چهارچوب برای ورود شگفتی های نو باز است و هنرمند شخصی است فارق از هرگونه تعصب به این چهارچوب ها…

قدم دوم: مینیمالیسم را ساده نگه دارید

برای دستیابی به تصاویر مینیمالیسم آن را ساده نگه دارید نه اینکه مجموعه ای از تصاویر کسل کننده را با بی علاقگی ثبت کنید باید موضوعی جالب و جذاب را انتخاب کنید موضوعی قوی که بتواند عنصر اصلی تصویر شما باشداین عنصر را در جایی درست از قاب تصویر قرار داده مراقب باشید که تمام فضا را نگیرد نباید ذهن بیننده چیزی جز سوژه شما را دنبال کند پس به تقویت کننده ها ی سوژه و به کمرنگ کننده های سوژه در تصویر توجه کنید زیرا انچه که شما در عکس کنار میگذارید به اندازه ی انچه که نگه میدارید مهم است. قبل از فشار دکمه شات  یک لحظه در نظر بگیرید که بیننده دقیقا قرار است چه چیزی را در تصویر شما ببیند و ان را به قدرتمند ترین جای ممکن در تصویر ملحق کنید.

قدم سوم: ترکیب

در یک عکس مینیمالیستی دستیابی به یک عنصر ترکیبی قوی برای تقویت تاثیر عکس بسیار مهم است. همانطور که در قدم دوم گفتیم انچه که شما در عکس کنار میگذارید به اندازه ی انچه که نگه میدارید مهم است. بنابراین مدتی را برای در نظر گرفتن ساختار موضوع و فضایی که در ان قرار میگیرد صرف کنید. بعد از گذشتن از این مرحله قاعده سوم وارد میشود یک ترکیب قوی میتواند ساختارها و خطوط مربعی را در خود جای دهد روی عمق میدان تمرکز کنید این کار باعث برجسته شدن سوژه و تاثیر و تقویت ان میباشد.

قدم چهارم: رنگ ها را بشناسید

رنگ مفیدترین ابزار برای خلق یک اثر جذاب و ساده ی مینامالیستی است که با کمی توجه به ان میتوان به نتیجه ای اعجاب انگیز دست یافت یکی از مشخصه های عکس های مینیمالیستی کم رنگ بودن ان است که توانسته این عکس ها را روشن تر و جذاب تر کند برای بیرون کشیدن رنگ ها از نور موجود نهایت استفاده را داشته باشید بسیاری از این عکس ها بر اساس یک رنگ واحد روی موضوع و پس زمینه کار خلق میشوند که پیدا کردن همین نکته به شناخت ترکیب بندی رنگ ها تضاد ان ها وابسته است.

قدم پنچم: خطوط تاثیرگذار

خط های عمودی و افقی میتواند در ساختن یک ساختار قوی و اثربخش تاثیرگذار باشد خطوط را میتوان با توجه به سوژه تعیین کرد مثلا خطی که از سوژه به سمت گوشه و یا از گوشه به سمت مرکز کشیده شده. همین حالا دوربین خود را برداشته و با توجه به خط ها و رنگ ها یک اثر مینیمالیستی خلق کنید قطعا زمانی که به قدم دهم برسیم ایرادات زیادی از این اثر خواهید گرفت اما این تمرین را انجام داده و تاثیر خط و رنگ را به عینه در کار مشاهده کنید.

قدم ششم: حس لامسه تصویر را زنده کنید

عکس های مینیمالیستی بر پایه رنگ بافت خط هستند بنابراین شما باید تمام این ها را در عکس ثبت کنید به طوری که حس لمس کردن را در بیننده تصویر بیدار کنید تنها کافیست توسط نور بافت را تقویت و به وسیله ی کنتراست به راحتی تصویری مینامالیستی اصیل را ثبت کنید.

قدم هفتم: چشم هاتون رو باز نگه دارید

بعد از مطالعه و درک دقیق سبک مینیمالیستی به دنیای اطراف خود نگاه کنید چیزی که میبینید چیزی جز نمونه های مینیمالیستی جذاب نیست که اطراف شما را احاطه کرده است بلوک های رنگی دیوارها کفپوش پیاده رو حتی اسفالت خیابان نمونه های طبیعت نمونه های سازه ای و هزاران سوژه که پاداش روح هنر به شماست. در ابتدا دیوار دم دست ترین سوژه را انتخاب کنید و به دنبال ایده ثبت تصویر باشید رنگ ها خطوط بافت ها را در نظر بگیرید سعی کنید نور را به خوبی تنظیم و درجه کنتراست را تعیین کنید در نهایت عکس را ثبت کرده و با نمونه قبلی مقایسه کنید کارتون بهتر شده نه؟

قدم هشتم: پردازش

شاید مهمترین مرحله بعد از ثبت عکس پردازش ان باشد زیرا شما قرار است عکسی ساده اما چشمگیر را در معرض نمایش قرار دهید شاید لازم باشد رنگ ها یا خطوط را تقویت کنید یا تمرکز نور را در نقطه ای بیشتر شاید لازم باشد عکس شما فقط یک اثر هنری باشد و از حالت اصلی خود خارج شود نمیشود برای پردازش یک چهرچوب خاص تعیین کرد این کاملا به نگاه شما بستگی دارد.

قدم نهم: راوی باشید

عکس های مینیمالیستی به واسطه ی رنگ ها خطوط و بافت های ساده و چشم نوازی که دارند شبیه به یک بیان هنری هستند بعد درک سبک مینیمالیستی تمرین و ثبت تصاویر مینیمالیست وارد چالش جذاب شده و به سبک مینیمالیستی داستانی را روایت کنید. ایا میتوانید با انتقال صحنه و رویدادها به سبک مینیمالیستی داستانی را روایت کنید؟ یک تمرین دیگه همین الان یه موضوع را انتخاب کرده و تا جایی که میتوانید رویداد ها را در یک عکس خلاصه کنید شاید برای این کار افراد درگیر شوند اما نتیجه بسیار لذت بخش خواهد بود خودتان را متعجب میکنید!

قدم دهم: خلاق باشید

از خلایق نترسید مینیمالیست میتواند یک موضوع کاملا ذهنی باشد به این فکر نکنید که ممکن است این موضوع به ذهن کسی نرسد و یا جذاب نباشد یا ممکن است درک نشوم ذهنتان را رها کنید تا هوایی تازه کند و تمام باید ها و نباید های را طی کند خلاقیت بینهایت در خاص تر شدن و جذابیت کارتان تاثیر میگذارد در رابطه به مینیمالیست به یک مقاله و یا ثبت چند عکس اکتفا نکنید تحقیق و تمرین شما را متمایز میکند.

در نهایت همانطور که از نام مینیمالیسم مشخص است مینیمال یک هنر کمتر است یعنی روی عنصرهای کمتر تمرکز کردن یعنی چیزهای غیر ضروری را پس زدن یعنی تمرکز روی یک بخش کوچک و مهم در ادامه دیجیسنتر چند نمونه از تصاویر مینیمال را برای شما اماده کرده است.به سه دلیل این سبک را رها نکنید

عکاسی پرتره

پرتره در لغت به معنای تصویر، نقاشی، مجسمه و … است اما امروزه پرتره در اصل به عکسبرداری،نقاشی،مجسمه سازی یا هر اثر هنری که از چهره ی شخص باشد گفته می شود. عکاسی پرتره به عنوان سبکی شناخته شده است که در آن از چهره افراد عکسبرداری می شود،البته عکاسی پرتره سبکی است که به شاخه های مختلفی تقسیم می شود،امروزه عکاسی پرتره در بین عکاسان آماتور و حرفه ای کاربرد بسیار زیادی دارد،البته آماتورها بیشتر از عکاسی پرتره در زمینه های شخصی و خانوادگی مثل عکس از جشن تولد، افراد خانواده، دوستان، آشنایان و… استفاده می کنند ولی یک عکاس حرفه ای با بکارگیری صحیح نور، رنگ، کادر و… عکس های باکیفیت و حرفه ای می گیرند در کل از این سبک از عکاسی می توان در همه ی فضاهای هنری، صنعتی، اقتصادی و … استفاده کرد. عکاسی پرتره هم مثل بقیه شاخه های عکاسی نیاز به تمرین و تکرار و خلاقیت فراوانی دارد، تا جایی که می توان گفت خلاقیت در به دست آوردن عکس های زیبا و باب میل در عکاسی پرتره حرف اول را می زند.

تاریخچه عکاسی پرتره

قبل از رواج عکاسی پرتره نقاشی از چهره اشخاص رواج داشت اما این کار علاوه بر هزینه و سختی زیاد زمان بسیار زیادی را به خود اختصاص می داد،عکاسی پرتره برای اولین بار در اواسط قرن نوزدهم شمسی مورد استفاده قرار گرفت، در آن زمان برای گرفتن عکس از صفحات نقره ای حساس از ید و بخار جیوه استفاده می شد، اما با ظهور عکاسی پرتره تمام این مشکلات برطرف شد و محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرد، در این سبک عکاسی افراد در مقابل زمینه ای روشن می نشستند و از طریق نورملایمی که از پنجره می تابید و با کمک عدسی ها عکس گرفته می شد،با گذر زمان و بیشرفت تکنولوژی تجهیزات مختلف عکاسی بروز شدند و زمانی که لازم بود تا مقابل دوربین بنشینند کاهش یافت و حتی عکاسی بیرون از آتلیه و استودیو رواج پیدا کرد.

انواع عکاسی پرتره

عکاسی پرتره شامل بخش های مختلفی می شودکه در ادامه به اختصار شرح میدهیم

پرتره تمام قد

در این پرتره که به صورت تمام قد گرفته می شود باید با استفاده از ژست های مختلف و خلاقیت و استفاده از وسایل جانبی عکسی موردپسند بگیریم، کادری که باید در این نوع پرتره استفاده بشود کادر مستطیل عمودی است.

پرتره پرسنلی

از عکس پرسنلی برای مدارس، راهنمایی و رانندگی، ثبت احوال و بیشتر مکان های دولتی استفاده می شود و قوانین و قواعد مخصوص به خود را دارد. مثل استفاده از پس زمینه ی سفید، رعایت حجاب، عکس از زاویه رو به رو و تمام رخ  و …

پرتره هنری

هنرمندان،بازیگران،نویسندگان و … بیشتر از پرتره هنری استفاده می کنند، این پرتره به خلاقیت بسیاری نیاز دارد.

پرتره سیاسی

در این شاخه از عکاسی پرتره از سیاستمداران، نماد های ملی و میهنی و … عکسبرداری می شود.

پرتره تبلیغاتی

نیازمند به تجهیزات پیشرفته دارد و برای مصارف تجاری کاربرد دارد.

پرتره خانوادگی

در این شاخه از مناسبت های مختلف خانوادگی، جشن ها، مسافرت ها و … عکسبرداری می کنند.

در عکاسی پرتره باید به این نکات توجه کرد

 1. درعکاسی پرتره رنگ ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردارنند، بنابراین باید با ایجاد یک ترکیب رنگی درست و جذب کننده نظر مخاطب را جلب کنیم.
 2. نورپردازی صحیح و به جا و استفاده ی درست از تجهیزات آتلیه به ما کمک می کند تا عکس های ایده آلی بگیریم البته علاوه بر نور مصنوعی باید چگونگی استفاده از نور طبیعی برای عکاسی پرتره را فرابگیریم.
 3. عکس پرتره یک عکس ساده نیست بلکه می تواند نشان دهنده ی اخلاق، افکار، خصوصیات فردی و… باشد و در صورتی که به صورت حرفه ای گرفته بشود می تواند به خوبی حس ترس، انتقام، بدبختی، مهربانی، مظلومیت، غرور، شوق، دلهره، غم، شادی، عصبانیت و … را القا کند.
 4. تشخیص زاویه دقیق و انتخاب مکان مناسب قرارگیری عکاس و همچنین تشخیص بهترین زاویه از صورت سوژه به او کمک می کند تا عکس های بهتری بگیرد و حس بهتری را به مخاطب القا کند.
 5. باید از لنز های مناسب که با موضوع و شرایط و کاربرد آن متناسب باشد استفاده کنیم بنابراین تشخیص این موضوع هم می تواند از اهمیت بسیاری برخوردار باشد.
 6. استفاده از پس زمینه و عناصر و تجهیزات مناسب و … نیز باید هوشمندانه باشد.
 7. انتخاب ژست های متنوع و متناسب با موضوع نیز می تواند به ما کمک کند تا عکس های بهتری بگیریم.
 8. کادربندی و ترکیب بندی صحیح نیز می تواند به ما در گرفتن عکس های ایده آل کمک کند.
 9. اگر با سوژه آشنایی داشته باشیم و از اخلاق و رفتار و روحیاتش آگاهی داشته باشیم می توانیم آنها را در عکاسی درنظر بگیریم و عکس های مورد علاقه ی افراد را بگیریم در صورتی که با او آشنا نباشیم می توانیم در مدت عکاسی با او درمورد علایقش صحبت کنیم و عکس های ایده آلی بگیریم
 10. بهتر است در عکاسی پرتره از دیافراگم باز و عمق میدان وضوح کم استفاده کنیم تا پس زمینه محو شود و سوژه بهتر و واضح تر پیدا بشود.
 11. یک عکاس موفق پرتره باید بسیار سریع کار کند و از حالات مختلف سوژه با سرعت عکس بگیرد.

عکاسی پرتره سبکی است که با توجه به تمرین و تکرار و به دست آوردن خلاقیت می توان در آن پیشرفت کرد و در این زمینه از یک عکاس آماتور به یک عکاس حرفه ای تبدیل شد،اما سبک های دیگری هم هستند که به تبدیل شدن ما به یک عکاس حرفه ای کمک می کنند،شما می توانید با دنبال کردن سایت دیجی سنتر در زمینه عکاسی پیشرفت کنید و با سبک های دیگر عکاسی آشنا شوید.

عکاسی انسان

عکاسی از انسان یکی از معمول ترین سبک هاست که تمام اقشار جهان با ان اشنا هستند هر فردی روزانه ممکن است بارها این کار را انجام دهد حتی اگر عکاسی شغل یا هنر اصلی وی نباشد. اما اگر بخواهیم به سبک عکاسی انسان به طور حرفه ای نگاه کنیم مساله چیزی فراتر از ثبت تصاویر افراد خواهد بود. عکاسی از انسان را میتوان به چند بخش تقسیم کرد عکاسی کودک، عکاسی خانوادگی، سلفی و بدن که هر کدام از این سبک ها خود دارای دنیایی مجزا هستند در ادامه دیجی سنتر نگاهی دقیق تر به این سبک دارد که شاید دید شما را نسبت به این سبک جذاب تغییر دهد و کاملا از شما یک عکاس حرفه ای بسازد برای فهمیدن یک سبک خاص باید تمام ابعاد ان را در نظر گرفت تجزیه تحلیل و تحقیق کرد باید تمام جوانب را سنجید وگرنه عکاسی فقط فشار دادن دکمه ی شاتر خواهد بود و ثبت تصاویری نامفهوم که هیچ حرفی برای زدن ندارند.

کودک

عکاسی کودک یکی از شیرین ترین سبک های عکاسی است که برخلاف سادگی کودکان بسیار پیچیده و جذاب است اگر فکر میکنید که برای عکاسی از کودکان که در اینجا منظور از کودک تا سن 3 سال است نیازی به اموزش ندارید سخت در اشتباهید کودکان رفتارهای خاص خود را دارند روحیه و آستانه تحمل متفاوتی دارند و همین نکته شما را به چالش میکشد در ادامه 20 نکته عکاسی کودک برای مبتدیان را خواهیم گفت پس با ما همراه باشید

پوشش خاص

برگ های سبز و پاییزی، گل های زیبا انواع حیوانات دوست داشتنی یا میوه ها ایده های جذاب برای لباس نوزادان هستند . تصور کنید نوزاد سه ماهه ای که درون یک گل لاله ارام خوابیده یا کلاهی شبیه به گل نیلوفر روی سر دارد یا لباسی شبیه به توت فرنگی به تن ترجیها قسمتی از بدن نوزاد را بپوشانید و اجازه دهید بخشی از بدن لطیف و کوچکش برهنه بماند تا دل هر بیننده ای را ببرد.

استودیوی خانگی

کودکان در محیط هایی که با ان اشنا هستند سرزنده و راحت تر به نظر می رسند بنابراین استودیوی خود را محیطی شبیه به خانه کنید یا خانه را شبیه به استودیو اطراف کودک را پر کنید از پتو کوسن و بالش روی میز ناهار خوری نزدیک پنجره گوشه ای دنج از تاق نشیمن را اماده کنید قانون نور پردازی طبیعی را به خاطر بسپارید از خوشبو کننده ها برای راحتی کودک استفاده کنید میتوان گفت بهترین گزینه این است که در خانه ی مشتری پروژه انجام شود البته قبلا از نور مناسب فضا مطمئن شوید.

پس زمینه

سعی کنید پس زمینه ی کار را به ساده ترین شکل انتخاب کنید پس زمینه ترجیها یک رنگ ملایم با فیلتر های رنگی نرم باشد توجه داشته باشید که کودک باید مرکز توجه باشد و پس زمینه های شلوغ تمام زیبایی کار را میگیرد زیرا کودگان ساده ترین دنیا را دارند و پیچیدگی کاملا با کودکان در تضاد است.

نور طبیعی

همانطور که گفتیم برای به وجود اوردن یک رنگ طبیعی و ارامش بخش نور طبیعی بیشترین نقش را دارد از نور پنجره ترجیها نور صبح و عصر استفاده کنید مثلا زاویه 45 درجه ی نور طبیعی در ساعات ذکر شده روی صورت کدک عکسی بینظیر را خلق میکند. بدترین زمان عکس برداری در نور طبیعی هنگام ظهر و بعد از ظهر است که پردو های قوی خورشید به پوست کودک اسیب میرساند و درخشش طبیعی کودک را میگیرد.

5 نکته برای عکاسی بهتر طبیعت
خواندن

 • کودک را به پشت بخوابانید
 • کودک را به پشت بخوابانید و صورتش را به سمت دوربین برگردانید در این حالت بهترین ژست ها را خواهد داشت
 • کودک را بخندانید

یک کودک خوشحال میتواند حس زندگی را القا کند و به طور کلی زیبای و شاداب به نظر میرسد. مهم تر از ان یک کودک شاد و خندان بسیار دلنشین تر و دوست داشتنی تر از یک کودک خواب است مخصوصا پیش والدین که مشتری شما محسوب میشوند. کودکان در هنگام خندیدن چندین برابر معصوم تر به نظر می ایند.

لوازم جانبی

در هنگام عکاسی از کودک خلاق باشید لباس های بزرگتر تاج گل کراوات و هر لوازم جانبی که میتواند عکستان را خلاق تر کند فقط توجه داشته باشید که از تمام این لوازم به صورت یکجا استفاده نکنید تا سادگی عکس از بین نرود.

عکسبرداری مداوم

همانطور که گفتیم کودکان حرکات و رفتار خودشان را دارند و عکاسی از کودکان کاملا متفاوت و هیجان انگیز است هر لحظه امکان دارد تکان بخورند یا اب دهان و بینی در عکس لکه ایجاد کندبنابراین دوربین خود را در حالت عکسبرداری مداوم قرار داده و بهترین عکس را انتخاب کنید.

با کودک صادق باشید

در هنگام ویرایش عکس روی مواردی تمرکز کنید که برنامه ریزی نشده این مورد مخصوصا در هنگامی خواهر برادران درگیر هستند بیشتر کمک میکند این کار لحظات پر از شیطنت و بازیگوشی توام با شور زندگی را به تصویر میکشد به لحظاتی که کودک به پشت دراز کشیده با پایش بازی میکند میخندد یا برای پدر و مادرش دلبری میکند باشید این لحظه ها را از دست ندهید.

روی چشم ها تمرکز کنید

کودکان چشم های فوق العاده ای دارند چشم هایی که تاریک ترین فضا ها را نیز روشن میکند پس روی این زیبایی بی همتا تمرکز کنید از بالا عکس بگیرید تا چشم ها بیشتر نمایان شود روی مژه ها مانور دهید مخصوصا زمانی که کودک خوابیده عمق چشم های کودک عکستان را منحصربه فرد میکند پس این عمق را از دست ندهید.

با کودک صحبت کنید

قبل از شروع کار با پدر مادر کودک صحبت کنید سعی کنید مجموعه ای از چیزهایی که کودک را خوشحال میکند و یا میترساند را بفهمید با کودک صحبت کنید ارتباط برقرار کنید تا زمانی که صورتتان پشت دوربین قرار میگیرد به این کار ادامه دهید با صداهای بامزه نظر کودک را به خود جلب کنید کودکان به صداها بیشتر از تصاویر عکس العمل نشان میدهند پس از این ترفند برای جذب نگاه کودک به سمتی که مدنظر دارید استفاده کنید.

خانواده را درگیر کنید

بعد ار ثبت عکس های تکی خانواده را وارد کنید عکس هایی که نگاه کودک به والدین است عکس های دوستداشتنی خواهد شد در صورتی که خواهر یا برادر بزرگتر دارد هم قطعا باید از ان ها استفاده شود سعی کنید در عکس ها نگاه بزرگتر ان ها را به تصویر بکشید مثل حس مراقبت یا در اغوش کشیدن.

 •  کمک بگیرید
 • عکاسی از کودکان بسیار مشکل است پس دستیار فراموش نشود
 • از سبک ماکرو کمک بگیرید

یکی از نمونه های عکس های نوزادان عکس های ماکرو است پس روی بهترین قسمت ها تمرکز کنید چشم مژه دست لب ها دست ها…

فلاش خاموش

هیچ چیز بدتر از فلاش وحشی یک دوربین نیست که چشم های خواب یک کودک را بیدار میکند یا باعث ازار چشم هایش میشود تمام تنظیمات را به فتوشاپ بسپارید و فقط از نور طیعی استفاده کنید

بر اساس سن عکاسی کنید

برای کودکان در رده های سنی مختلف سبک های مختلف داشته باشید به طور مثال برای نوزادان ماکرو و برای کودکان که توان نشستن دارند عکس های با زاویه گسترده تر را انتخاب کنید.

قاب

 • همه چیز را در یک قاب جای دهید تا ظاهر عکس با خطوط منحنی و زاویه ها زیبا شود
 • فتوشاپ و لایت روم را حرفه ای بیاموزید
 • پردازش یکی از مهمترین بخش های عکس کودک است پس فتوشاپ و لایت روم را به صورت حرفه ای بیاموزید عکس ها را بیش از حد ویرایش نکنید

فیلتر

 • عکس های کودکانه سرشار از سادگی هستند گاهی لازم ماست با فیلتر ها این سادگی ها را تقویت کنید مثل فیلتر سیاه و سفید و…

تمرین و تکرار مرتب

هیچ چیز به اندازه ی تمرین و ممارست در بهتر شدن کارتان اهمیت ندارد تا میتوانید عکس بگیرید و هر عکس را با فیلتر های مختلف ازمایش کنید البوم درست کنید از نمونه کارهایتان و به ترتیب تاریخ عکس ان ها را بچینید و در نهایت نمونه کارهایتان را با هم مقایسه کنید میتوانید کارهایتان را برای ما ارسال کنید.

خانواده

برای عکاسی خانوادگی ابتدا باید چند نکته را رعایت کنید

 • پرسجو :اطلاعات اولیه و مهم را در رابطه با خانواده ی مورد نظر کسب کنید پرسشنامه تهیه کنید و روحیات و علایق و سلایق خانواده را مورد بررسی قرار دهید این کار راه را برای شما روشن میکند
 • امتحان کنید:ممکن است مدل های شما اسرار به زاویه های خاص داشته باشند شما بدون اینکه حس ناامنی را به مدل انتقال دهید همه ی زوایا را امتحان کنید
 • جزئیات را به یاد داشته باشید:تمام تجهیزات را همراه داشته باشید عکاسی در طبیعت بسیار جذاب خواهد بود شرایط اب و هوا را بسنجید
 • ترفند های خانوادگی :اگر کسی نیم تنه پایینی بزرگتر دارد از زاویه باز استفاده کنید یا مثلا اگر اختلاف قد بین زوجی بسیار مشهود است از چهارپایه استفاده کنیدو..
 • به عکاسی کودکان توجه کنید
 • در بخش قبل عکاسی کودک را کاملا توضیح دادیم
 • عکس های واضح بگیرید:سعی کنید در عکس های خانوادگی تمام اعضای خانواده را در کادر واضح نگه دارید اگر تعداد اعضا بیشتر است خانواده را دو ردیف کنید.
 • احساسات را ثبت کنیدنگاه ها لبخند ها و فرم هایی که احساسات خانواده را به تصویر میکشد بهترین عکس ها خواهد بود در یک خانواده نیازی نیست کمدین باشید نکات کوچی خنده را به لب های خانواده خواهد اورد.
 • زاویه های مناسب پیدا کنید:سعی با توجه به اندام و صورت مثلا بزرگی بینی و … زاویه ها را تغییر دهید از زاویه های غیر معمول نترسید
 • دیافراگم را با توجه به عکس تغییر دهید همانطور که میدانید در عکس های مختلف تنظیم دیافراگم متفاوت و بسیار مهم است که در مقاله ای به صورت کامل شرح خواهیم داد
 • سرعت شاتر را مورد بررسی قرار دهید تنظیم این مطلب را نیز مقاله ای به صورت کامل شرح خواهیم داد
 • تنظیمات iso را اعمال کنید
 • فرمت raw را انتخاب کنید
 • یک زمان مناسب از روز را انتخاب کنید اهمیت نورپردازی را فراموش نکنید از روزهای با اب و هوای گرفته پرهیز کنید
 • پوشش را دست کم نگیرید روی پوشش اعضای خانواده توجه داشته باشید رنگ ها را طوری انتخاب کنید که مکمل هم باشند سادگی را فراموش نکنید به فصل و فضای عکاسی توجه کنید و رنگ ها را با توجه به ان انتخاب کنید
 • ویرایش عکس ها را مثل عکاسی از کودک پیچیده نکنید در عکاسی خانوادگی سادگی بسیار مهم است پس با فیلتر های اضافه یا خیلی تند ملایمت را از بین نبرید

سلفی

عکاسی سلفی را کمتر کسی است که نشناسد و یا انجام نداده باشد اما به عکاسی سلفی نباید خیلی گذرا نگاه کرد این سبک بسیار محبوب و همه گیر شده قاعده و قانون خودش را دارد.

فقط از صورت عکس نگیرید

وقتی به عکس سلفی فکر میکنید اولین چیزی که در ذهن تداعی میکند عکس پرتره است در حالی که سلفی عکسی است که شما از خود میگیرید حال میتواند این عکس از چهره شما باشد یا دست و پا پس امتحان کنید عکس از پاهاتون رو خصوصا زمانی که قصد ثبت عکس کفش جدیدتان را دارید یا دستبندتان که با انگشتر ست کردید و…

دوربین را نزدیک بیارید:گوشی را به خودتان نزدیک کنید تا شلوغی های اطراف را محو کنید با این روش میتوانید روی نقاط خاص تمرکز کنید مثل درشت کردن چشم ها …

سلفی را دست کم نگیرید:در عکاسی سلفی نقاط طلایی را فراموش نکنید و سعی کنید قواعد عکاسی را رعایت کنید.

سلفی با اب:یکی از ایده های خوب عکس های سلفی اب است کنار استخر در حاما بخار گرفته دراز کشیدن در وان و…

سلفی دو دستی:سلفی دو دستی نه همیشه اما در بعضی از ژست ها بسیار جذاب خواهد بود و البته امکان ثبت عکس را راحت تر میکند.

از مونوپاد استفاده کنید

در نور بایستید از نورهای طبیعی نهایت استفاده را ببرید

از زوایا مختلف عکس بگیرید خودتان را محدود نکنید عموما همه ی ما یک زاویه خاص را بیشتر میپسندیم ان را پیدا کنید اما محدود نشوید به یک زاویه، زاویه شانه را تنظیم کنید

لوازم جانبی را فراموش نکنید عینک مدل ارایش مو و…جذاب باشید سعی کنید رفتاری متفاوت داشته باشید: متفاوت باشید سعی کنید عکس هایی را ثبت کنید که ایده های منحصربه فرد دارد احساساتتان را بروز دهید اخم لبخند شادی و… را در چهره خود نمایش دهید

عکس های قدی را فراموش نکنید

در هنگام ثبت عکس سلفی کمی گردن خود را به سمن جلو بکشید (البته میدونم همه در این زمینه استادید

بدن

عکاسی از بدن انسان که از زمان های دور مورد توجه قرار داشته عکاسی از اعضای بدن در حالات و فرم های مختلف همراه با هیجان، هوس، عشق، غم، غرور، خشم، تحرک و ….. است و چشم هر بیننده ای را به خود جذب میکند. سبکی که گاه با دفرمه کردن اندام با ایجاد کنتراست یا زاویه های خاص تر ذهن هر بیننده ای را به چالش میکشد. منحنی شانه خط های مزاحم یک زخم کشش مغناطیس چشم این تصاویر را اغوا کننده و گاهی الهام بخش میکند.

 

عکاسی مستند

همانطور که گفته شد عکاسی شاخه های بسیاری دارد یکی از شاخه های عکاسی نیز عکاسی مستند است. در این سبک از عکاسی عکاس رویداد ها و اتفاق های اطرافش را ثبت می کند، سوژه ی عکس های مستند بیشتر مردم هستند و تلاش می شود تا عکسی واقعی و بدون اغراق و دروغ و بی طرفانه تهیه شود.

تاریخچه عکاسی مستند

عکاسی مستند در زمانی کاربرد پیدا کرد که بحران اقتصادی و اجتماعی شدیدی در آمریکا به وجود آمد، آن سال ها به سال های رکود اقتصادی در آمریکا معروف شد که در یک دهه پیش از آغاز جنگ جهانی دوم اتفاق افتاد، درآن زمان مردم آمریکا در شرایط اسفناکی بودند، به همین دلیل عکاسان احساس کردند شاید بتوانند این وضعیت را با به تصویر کشیدن آن بهبود بخشند، آنها از خیابان های کثیفی که از افراد بی خانمان پر بود عکس می گرفتند، عکس های مستند علاوه بر اینکه قابلیت هنری و زیبا بودن را دارند، می توانند به عنوان یک سند و مدرک تاریخی که اتفاقات گذشته و حال را بازگو می کنند مورد استفاده باشند و تغییر و تحولات اجتماعی و سیاسی که در گذشته و حال اتفاق افتاده را به تصویر بکشند، در آمریکا نیز عکاسی مستند باعث آگاه سازی مردم از فقر حاکم شد، و این بخاطر واقعی بودن عکس های مستند است.

تجهیزات لازم برای عکاسی مستند

در عکاسی مستند داشتن یک دوربین خیلی حرفه ای با انواع لنز تله لازم نیست، بلکه آن چیزی که در این شاخه می تواند به ما کمک کند تا عکس های دلخواه خود را بگیریم خلاقیت و دید باز است، هر چه عکاس دید بازتری داشته باشد و بتواند تمام وقایع را به خوبی  زیرنظر بگیرد، موفق تر است، گاهی اوقات شخصی با یک دوربین ساده یا حتی دوربین های کامپکت عکس هایی می گیرد که فردی با یک دوربین خیلی حرفه ای و لنز های سوپرتله هم نمی تواند بگیرد، پس موضوع اصلی که باعث ایده آل شدن عکس ما می شود خلاقیتی است که باید در وجود عکاسان و همه ی هنرمندان تقویت بشود.

تفاوت عکاسی مستند با عکاسی مستند اجتماعی

در عکاسی مستند درواقع عکاس می کوشد تا وقایع و اتفاقاتی که اطرافش اتفاق افتاده است را بدون اغراق و خیلی بی طرفانه مطرح کند، عکاسی مستند خیلی رایج است و اکثر عکاس ها در این زمینه فعالیت دارند، ولی در عکاسی مستند اجتماعی هدف نشان دادن شرایط اجتماعی و زندگی مردم و تأثیرگذاری آن بر روی افراد مختلف است، در عکاسی مستند اجتماعی بیشتر اوقات خود عکاس تلاش می کند تا شرایط جامعه را به طور اغراق آمیز بیان کند در واقع عکاسی مستند اجتماعی خبری را درمورد جامعه خیلی صریح بیان می کند.

نکاتی برای عکاسی مستند

بیان داستان

باید به گونه ای عکاسی کنیم که عکس گرفته شده یک داستان و ماجرا را به تصویر بکشد، برای این کار ابتدا سوژه خود را انتخاب می کنیم، قبل از شروع پروژه های سخت و حرفه ای و وارد شدن به فضاهای گسترده تر بهتر است ایده پردازی کنیم و ایده  را در فضای اطراف خود اجرا و تمرین کنیم تا دراین کار حرفه ای بشویم، این تمرین می تواند عکس گرفتن از یک کودک کار یا زحمات یک کارگر باشد، شما می توانید در اطرافتان داستان های فراوانی از این قبیل مشاهده کنید، بنابراین به راحتی می توانید در این زمینه فعالیت کنید و حرفه ای بشوید.

کمی تحقیق کنید

وقتی میخواهید از یک موضوع و داستان عکاسی کنید حتی اگر آن موضوع خیلی نزدیک فضای زندگی شما باشد و بتوانید به راحتی به آن دسترسی پیدا کنید، باید قبل از شروع عکاسی درباره آن تحقیق کنید و درباره ی اینکه قصد دارید از چه سوژه ای عکاسی کنید و می خواهید آن را به صورت تک عکس یا مجموعه عکس ارائه کنید تصمیم بگیرید، در صورتی که از مجموعه عکس (مجموعه عکس ها اصولاٌ از 4 تا 12 قطعه عکس هستند)استفاده کنید، شما می توانید با ارائه ی چند عکس یک داستان را روایت کنید، بنابراین این قابلیت را دارد که خیلی شفاف تر داستان را بیان کنید.

سبک خود را انتخاب کنید

باید به این فکر کنید که عکس خود را چطور می خواهید ارائه دهید؟ از چه سبکی استفاده می کنید؟ آیا می خواهید با نور طبیعی گرفته بشود؟ آیا می خواهید با نور مصنوعی گرفته بشود؟ آیا می خواهید عکس رنگی باشد؟ آیا می خواهید عکس سیاه و سفید باشد؟ آیا می خواهید یک عکس افقی داشته باشید؟ آیا می خواهید یک عکس عمودی داشته باشد؟ آیا می خواهید عناصر تصویر زیاد باشد؟ آیا می خواهید عناصر تصویر کم باشد؟ و سؤالات دیگری که به شما کمک می کند تا سبک و مسیر خود را مشخص کنید، برای اینکه بتوانید بهتر سبک و مسیر مورد علاقه تان را انتخاب کنید خوب است سواد بصری خود را بالا ببرید، شما می توانید این کار را با مشاهده عکس های مختلف از عکاسان نامدار مثل (یاکوب ریس، لوئیس هان، پل استرند، یا عکاسان ایرانی مثل کاوه گلستان، نصرالله کسرائیان، نیوشا توکلیان)انجام بدهید.

آماده باشید

بعد از آنکه سبک و سوژه خود را انتخاب کردیم و کار هایی که گفته شد را انجام دادیم نوبت به آماده شدن برای یک عکاسی خوب است، باید برای آماده شدن و برنامه ریزی کردن دقت داشته باشیم که وسایل و تجهیزات مورد استفاده را به همراه داشته باشیم و از به همراه داشتن وسایل بیهوده و اضافه خودداری کنیم، پس قبل از حرکت از خود بپرسید آیا من به سه پایه احتیاج دارم؟ من به چه لنزی نیاز دارم؟ آیا باتری دوربین شارژ دارد؟ آیا به فلاش اکسترنال نیازی هست؟ و سؤال های دیگری از این قبیل، این به ما کمک می کند تا در هنگام عکاسی به مشکل بر نخوریم.

اجازه بگیرید

تجربه نشان داده است که بهتر است قبل از عکاسی از افراد مختلف از آنها اجازه بگیریم تا بعد از آن به مشکل بر نخوریم، گرفتن اجازه از اشخاص باعث می شود شما بعد از عکاسی بتوانید به راحتی آن را منتشر کنید و از عواقب آن مثل شکایت و درگیری جلوگیری کنید زیرا اگر او بعد از آن متوجه بشود نه تنها باعث ناراحتی می شود بلکه  اگر پروژه طولانی باشد نمی توانیم آن را ادامه بدهیم، برای آنکه سوژه قبول کند از او عکاسی کنیم بهتر است درمورد اینکه از عکس می خواهیم در چه زمینه ای استفاده کنیم توضیح بدهیم و رابطه ی صمیمانه و راحتی با سوژه برقرار کنیم.

عجله نکنید

در عکاسی مستند آن عکس هایی از ارزش بالاتری برخوردارند که وقت زیادی برای آنها گذاشته بشود و با آرامش و برنامه گرفته بشوند، گاهی اوقات عکاسی یک پروژه طولانی مدت می شود که در آن صورت بهتر است برای عکاسی وقت گذاشته بشود و همه یکجا نگرفته نشود، چون تمرکز خود را از دست می دهید و نمی توانید عکس های ایده آلتان را بگیرید، پس با آرامش رفتار کنید و سعی کنید بهترین عکس ها را بگیرید.

از عکس های خود نسخه پشتیبان بگیرید

یکی از کار های مهمی که یک عکاس باید در نظر بگیرد حفاظت از عکس هایش است برای این کار می تواند آن ها را روی سیستم بریزد، همچنین می توان از هارد های اکسترنال استفاده کرد، اگر به هارد های اکسترنال دسترسی ندارید می توانید از حافظه های دیگر مثل رم، فلش، دی وی دی و… استفاده کنید، این کار به این دلیل است که ممکن است شخصی چند ماه روی یک پروژه کار و عکس هایش را جمع آوری کرده باشد اگر یکباره تمام این عکس ها حذف بشوند زحمات چند ماهش نابود می شود، پس وجود یک کپی دیگر از عکس ها الزامی است.

عکس های خود را ویرایش کنید

 حالا که عکس هایتان ایمن هستند می توانید آنها را ویرایش کنید، ویرایشی از قبیل تغییر رنگ و نور عکس و بهتر شدن کیفیت آن، اگر عکس هایتان را با فرمتRAW  گرفته باشید می توانیداین تغییرات را خیلی بهتر انجام بدهید، بهترین برنامه که می توانید برای ادیت عکس از آن استفاده کنید برنامه Adob photoshap است، البته در عکس های مستند نباید خیلی از ادیت استفاده کرد، اما به قدر کفایت برای اصلاح رنگ و نور یا سیاه و سفید کردن عکس اشکالی ندارد و لطمه ای ایجاد نمی کند ولی نباید زیاد    استفاده کرد.

تنظیمات مخفی که بیش از حد در عکس JPEG تغییر ایجاد میکند
خواندن

به نحوه نمایش آثار خود فکر کنید

وقتی تمام کارهایتان را انجام دادید و نوبت به ارائه ی آنها رسید باید به این فکر کنید که این عکس ها را چطور در معرض دید همگان قرار دهید، اگر یک مجموعه عکس دارید می توانید آن را چاپ کنید و در نمایشگاه به نمایش بگذارید، همچنین می توانید آن ها را با چاپ یک کتاب عکس در معرض دید قرار بدهید، گاهی اوقات هم عکاس برای یک شرکت یا سازمان عکاسی می کند و در قبال ارائه عکس ها به آن شرکت دستمزد می گیرد.

از بهترین عکاسان درس بگیرید

برای اینکه در کار عکاسی مستند بهتر بشوید باید کار عکاسان حرفه ای در این زمینه را مشاهده کنید و علاوه بر دیدن آن سعی کنید تا عکس ها را نقد و برسی کنید و به نکاتی که باعث ایده آل شدن عکس آنها شده است توجه کنید و به یاد بسپارید می توانید چه کارهایی انجام بدهید تا حرفه ای بشوید، برای این کار باید با عکاسانی که در این زمینه فعالیت دارند آشنا بشوید، افرادی مثل:  (استیو مک کوری)Steve Mc Curry ، (جف وایدنر) Jeef Widener، (هری بنسون) Harry Benson، (ماری اِلن مارک) Marry Ellen Mark، (می پنگ) May Pang، (دیوید دابیلت)David Doubilet، از عکاسان ایرانی می توان گوهر دشتی، یلدا معیری، شادی قدیریان، نیوشا توکلیان، مهدی وثوق نیا، مجید سعیدی، کاوه گلستان و نصرالله کسرائیان را نام برد، در ادامه درمورد برخی از این عکاسان و فعالیت آنها توضیحاتی داده می شود (( با دیجی سنتر همراه باشید))

 (استیو مک کوری) Steve McCurry

او عکاسی اهل ایالات متحده آمریکا است، در سال 1950 در فیلادلفیا متولد شده است و هم اکنون 70 سال دارد، او عکاسی خبری و مستند را به طور حرفه ای از شروع جنگ شوروی در افغانستان آغاز کرد، او با انتشار عکس یک دختر افغان در مجله نشنال جئوگرافی به شهرتی جهانی دست یافت، او این عکس را در سال1984در شهر پیشاور پاکستان گرفت، آن دختر که شربت گل نام داشت در آن زمان 12 سال سن داشت ولی از شهرتی که کسب کرده بود هیچ اطلاعی نداشت برای 17 سال وضعیت او نامعلوم بود، در حالی که در همین مدت به مونالیزای جهان سوم معروف شده بود اما نا معلوم بودن وضعیت او استیو را وادار کرد که به دنبال او برود و سرانجام در سال 2002 موفق شد آن دختر که 29 سال داشت را پیدا کند، او ازدواج کرده بود و چند فرزند داشت اما به دلیل سختی هایی که کشیده بود خیلی شکسته شده بود.

استیو مک کوری به عکاسان جوان نصیحت می کند:«اگر می خواهید عکاس موفقی شوید باید عکس های زیادی بگیرید، گاهی به عکس های عکاسانی نگاه می کنید که کارهایشان مورد تحصین است زیرا آنها موضوع یا مکان خاصی را پیدا می کنند و در آن عمیق می شوند که این زمان زیادی خواهد برد و این موفقیت برای هر کس میسر و ساده نیست.»

گوهر دشتی

گوهر دشتی در سال1359در اهواز متولد شد، این عکاس شناخته شده ایرانی مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه هنر تهران دریافت کرده است و در چند سال اخیر به عنوان استاد در دانشگاه های هنر، علم و فرهنگ و الزهرا مشغول بوده است.

او یک عکاس مستند است و به مسائل اجتماعی و تاریخی اطرافش می پردازد، او موفق به دریافت بورسیه های اقامتی و تحصیلی شرکت های معتبر جهان از جمله ویزیتینگ آرتز(1مایل2پروژه)برادفورد/لندن (2009)  و هنرها و هنرمندان بین المللی (آرت بریج) واشنگتون دی سی، آمریکا (2008) بوده است.

آثار این بانوی ایرانی در موزه های مختلف و مطرح دنیا از جمله موزه ی لوور در شهر لنز فرانسه، موزه سن خوزه آمریکا، موزه هنر تامپره فنلاند، موزه مارت ایتالیا، موزه ملی هنرهای زیبای تایچونگ، موزه هنر شارجه، موزه هنرهای معاصر تهران و مرکز فرهنگی اسلامی پاریس به نمایش گذاشته شده است.

و عکس هایش جزو کلکسیون دائمی در موزه های آلبرت و ویکتوریا لندن، موزه هنرهای زیبای بوستون آمریکا، موزه موری شهر توکیو ژاپن، موزه لنسون آتکینز شهر کانزاس آمریکا و همچنین دانشگاه هاروارد نگهداری می شود.

همچنین از آثار او به دعوت از موزه عکاسی فلوریدا آمریکا نمایشگاهی انفرادی برگزار شد و کتابی از آثار این بانوی ایرانی منتشر شد.

سخنی از عکاس معروف سباستیائو سالگادو

او در یکی از مصاحبه هایش خطاب به عکاسان جوان گفت:« اگر جوانید و وقتش را دارید، مطالعه کنید: مردم شناسی، جامعه شناسی، اقتصاد و ژئوپولیتیک بخوانید. این مطالعات به شما کمک می کند سوژه های عکاسی تان را عمیقاً درک کنید، و بدانید دقیقاً از چه چیز هایی می توانید عکس بگیرید، و از چه چیزهایی باید عکس بگیرید.»

با دیجی سنتر همراه باشید و به سخن سباستیائو سالگادو توجه کنید تا روز به روز در این زمینه حرفه ای تر بشوید.

عکاسی معماری

تاریخچه معماری به زمان پیدایش انسان برمیگردد که برای سکونت به سرپناه احتیاج داشت و انسان ها در طول سال ها از غارنشینی و ساخت آلونک با ابزار و وسایل در دسترس به ساخت برج ها و آسمان خراش ها رسیدند و پیشرفت چشمگیری در این زمینه داشتند و دارند. معماری هنری ست که بسیار مورد توجه عموم قرار گرفته است در قدیم اشکال هندسی ساده هم به عنوان طرح معماری در نظر گرفته می شد ولی اکنون از حجم های پیچیده تری یک طرح معماری را می تواند تشکیل دهد و دارای معنا و مفهوم خاص باشد. البته دیجی سنتر معتقد است هر ساختمانی می تواند یک اثر معماری باشد چون شاهکار و زایده ذهن خلاق یک معمار است و برای ثبت و به نمایش گذاشتن این آثار خارق العاده برای عموم مردم در سراسر جهان و همینطور برای نسل آینده بهترین راه عکاسی از آن بنا می باشد.

سبک عکاسی معماری

مدتی بعد از اختراع عکاسی، عکاسی از آثار معماری انجام و سبک عکاسی معماری به وجود آمد. معماری هر روزه در حال تحول و پیشرفت است و موضوعی پرطرفدار و مورد علاقه برای عکاسی می باشد. یکی از  گسترده ترین موضوعات عکاسی، سبک عکاسی معماری نیز می باشد که از برج ها و آسمان خراش های تازه ساخته شده گرفته تا بناهای تاریخی و خانه های قدیمی چند هزار ساله و فضاهای داخلی آن ها و حتی انواع سازه ها، پل ها و … هم میتواند یک سوژه عکاسی باشد، برای همین عکاسی معماری سبکی محبوب در بین عکاسان محسوب می شود.

تنوع در عکاسی معماری زیاد است ولی نکته مهم و قابل رعایت آشنایی عکاس از تکنیک ها و اصول و قواعد این نوع عکاسی ست که اکثر این اصول در هر شرایطی قابل اجراست. رعایت این اصول باعث می شود برای کادربندی و زاویه نور و … دقت بیشتری به خرج دهید و با دید جدیدی به اطراف خود نگاه کنید تا عکسی زیباتر ثبت کنید. عکاسی معماری را می توان به شکل ها و انواع گوناگون بخش بندی کرد که در ادامه به اختصار شرح خواهیم داد.

فضای داخلی

در عکاسی فضای داخلی اولین نکته مهم زاویه دید و نور مناسب برای عکاسی ست در این نوع از عکاسی هر قسمت از فضای داخلی بنا اعم از سازه های تشکیل دهنده ی یک بنا، پنچره های تزئینی و گچ بری ها و آینه کاری های به کار رفته و … میتواند سوژه ی عکاسی داخلی قرار گیرد. انتخاب سوژه و نحوه ی نورپردازی و … به دید عکاس بستگی دارد بنابراین نمی توان سوژه ها را برای عکاس محدود کرد.

فضای خارجی (بیرونی)

عکاسی فضای بیرونی را میتوان به نوعی عکاسی پرتره یک بنا دانست زوایا و نورپردازی های مختلف و متنوع در این نوع عکاسی به شما آزادی عمل فراوانی میدهد که باعث ثبت آثار خلاقانه ای می شود. حتی شما می توانید با انتخاب سوژه جالب و برجسته ای از یک بنا فقط قسمتی از آن بنا را در کادر خود به نمایش بگذارید. فضای بیرونی را میتوان به دو بخش معماری مدرن و معماری قدیمی تفکیک کرد.

عکاسی از معماری مدرن

در عکاسی از بناهای مدرن می توانید از روش های عکاسی مدرن استفاده کنید مثلا از زاویه دید غیر معمول، خود را مستلزم هیچ قاعده و قانونی نکنید بیشتر به روش های ابداعی خود اعتماد کنید و هیچ ترسی از کادربندی ها یا قاعده های دست و پاگیر نداشته باشید. در این نوع معماری اکثر بناها بهم نزدیک هستند این میتواند به بیشتر شدن ایده های شما کمک کند و البته گاهی دست و پاگیر باشد مثلامیتوانید از کل بناهای همجوار عکس بگیرید و یا فقط روی قسمتی از بنا تمرکز کرده وآن را در کادر خود جا دهید. با این سبک کادربندی فکر نکنید عکسی غیر طبیعی و غیر معمولی ثبت کردید. بنابراین در این مواقع روی پیام و مفهومی که می خواهید القا کنید تمرکز کنید.

عکاسی از معماری قدیمی

بهترین روش در عکاسی از بناهای قدیمی ترکیب بندی ساده در عکاسی ست به شکلی که بخشی از مناظر اطراف بنا را هم در قاب خود بگنجانید و از فضای اطراف برای نشان دادن هر چه بیشتر سادگی بنا و بکر و دست نخورده بودن آن استفاده کنید و فقط خود بنا را به عنوان سوژه قرار ندهید که احساس انزوای بنا به بیننده دست دهد. به عنوان مثال بنایی قدیمی را در بین بناهای مدرن در نظر بگیرید برای عکاسی از این بنا میتوان دو ایده را مورد بررسی قرار داد

انزوای خانه: میتوان با کادری بسته تر انزوا و تنهایی بنا را بین بناهای وحشی سر به فلک کشیده نمایش داد.

پیشرفت: میتوان با کادری بازتر ساختمان های سربه فلک کشیده را در کنار بنایی که از ان ها جا مانده به نمایش کشید.

در این مثال دو تعریف متضاد وجود دارد و در نتیجه دو تصویر متضاد دیجی سنتر اعتقاد دارد به اندازه ی انسان های روی زمین ایده برای همین یک پلان وجود دارد فقط کافیست به ایده های خودتان اعتماد کنید در این زمان خودتان را شگفت زده میکنید.

عکاسی از انواع سازه ها (پل ها، آسیاب های بادی و …)

کلمه معماری اصولا ذهن هر کسی را به اولین چیزی که سوق می دهد معماری ساختمان هاست. البته دور از واقعیت نیست ولی معماری زمینه های گسترده تری دارد انواع سازه ها از قبیل پل ها، آسیاب های بادی، تیرهای برق و … همه این ها جزوی از معماری محسوب می شود. البته نا گفته نماند عکاسی از سازه ها هم علاقمندان خاص خودش را دارد.

چگونه عکس هایی حرفه ای و جذاب بگیریم

در مقابل شما، بنایی زیبا و باشکوه قرار دارد می خواهید از آن عکس بگیرید ولی رفت و آمد و ازدیاد جمعیت اطراف شما باعث می شود نتوانید کادربندی و قاب درستی داشته باشید و به طور کلی عکس که می گیرید به دلتان نمینشیند. اصولا عکاسی از آثار و بناهای تاریخی به خاطر این که سوژه ی خیلی از عکاسان است شاید سخت باشد مخصوصا که بازدیدکنندگان هم کمکی برای خلق و ثبت اثر جدید نمیکنند. در ادامه شما را با چند نکته برای عکاسی بهتر از آثار معماری آشنا می کنیم.

همیشه برای عکاسی مجهز باشید

برای عکاسی از بناها همیشه یک لنز واید همراه خود داشته باشید. لنز واید با زاویه دید عریض به شما این امکان را می دهد در مکان هایی که فاصله شما با بنا محدود است تمامی ساختار بنا را در فاصله محدود در قاب خود جای دهید. اما لنز های تله فوتو به جز مواقعی که نکته های جالب و سوژه های خاص در دیدرس شما هستند باقی موارد زیاد به کارتان نمی آید. همچنین بهتر است برای عکاسی در روزهای آفتابی فیلتر پلاریزه همراه خود داشته باشید تا از مقدار بازتاب نور هنگام عکاسی از پنجره ها و شیشه های رنگی و … کاهش دهد و همچنین در شرایط بد نوری فراموش نکنید یک سه پایه همراه خود داشته باشید حتی سه پایه به شما برای عکس پانوراما خیلی کمک می کند.

برج آزادی

صبح زود را برای عکاسی انتخاب کنید

کمتر کسی صبح زود را برای بازدید و عکاسی بناها انتخاب می کند ولی صبح زود مزایایی نسبت به سایر اوقات دارد. اول اینکه تعداد گردشگران هنگام صبح کمتر است پس با خیال راحت تر می توانیم در بنا گشت بزنیم و زوایا متفاوت را برای عکاسی انتخاب کنیم و دوم این که نور ملایم صبح ها برای عکاسی بسیار مناسب است و به عکس های شما جان تازه ای می دهد.

در شرایط متنوع عکاسی کنید

سعی کنید در شرایط های متنوع عکاسی کنید شب، روز و حتی شرایط آب و هوایی متفاوت چون شما نمیدانید در کدام شرایط هوایی می توانید بهترین و جذاب ترین عکستان را از یک بنا بگیرید.

در مورد آثار معماری تحقیق کنید

قبل از سفر خود برای عکاسی از بناها حتما در مورد آن تحقیق کنید شاید داستانی در مورد ساخت و تاریخ بنا وجود داشته باشد به این ترتیب شما می توانید عکاسی هدفمندی داشته باشید.

ترکیب بندی داشته باشید

قوانین ترکیب بندی و نقطه طلایی در زمان عکاسی رعایت نمایید. در برخی از عکسبرداری ها از بناهای تاریخی از تقارن استفاده کنید با استفاده از این ترکیب به سادگی باعث درخشش بنا در عکس خود می شوید. همچنین می توانید فقط به خود بنا بسنده نکنید و از فضای خارجی بنا برای به تصویر کشیدن تقارن در آن استفاده کنید.

از پرسپکتیو (perspective) شدن بیش از حد بنا کم کنید

خطوط عمودی در ساختار اکثر بناهای بزرگ و بلند پدیدار است و دوربین ها اینقدر پیشرفته نیستند که مانند مغز انسان اطلاعات را پردازش کند و خطوط را مستقیم ثبت کنند برای همین در عکاسی از آسمان خراش ها و حتی ساختمان های بزرگ این حالت را به بیننده القا می کند که در انتها خطوط بنا به هم میرسند. برای جلوگیری از این حالت، اگر امکان دارد به یک مکان مرتفع بروید یا از ساختمان فاصله بگیرید و یا از لنزهای مخصوص استفاده کنید. اگر شرایط استفاده از گزینه های بالا را ندارید می توانید بعدا با نرم افزار    zoner photo studioبا ابزار Straighten Line عکستان را اصلاح کنید.

از زاویه های غیرمعمول استفاده کنید

زاویه های غیر معمول و جدید را امتحان کنید و می توانید بخشی از بنا را با محیط اطرافش ترکیب کنید آن را ثبت کنید. به ساختمان نزدیک شوید و با دوربین خود اطراف بنا را کاملا رصد کنید مطمئن باشید زاویه دلخواهتان را پیدا خواهید کرد. حتی از وجود گردشگرها در فضا استفاده کنید و با حضور آن ها در کادر خود عکس بگیرید.

به جرئیات توجه ویژه ای داشته باشید

از بناها تا دلتان بخواهد عکس با نمای بسته وجود دارد و بیشتر توجه عکاسان از نمای کلی بناست تا جزئیات و سوژه های کوچک. شما می توانید از این غفلت به نفع خود استفاده کرده و با توجه بیشتر به جزئیات از قلم افتاده عکس های خلاقانه بگیرید و سوژه هایی را به تصویر بکشید که از دید عکاسان دیگر جا مانده باشد.

برای عکاسی وقت بگذارید

برای این که منظره و زاویه دید مورد نظر خود را پیدا کنید حتما وقت بگذارید مهم نیست شب باشد یا روز یا حتی شرایط آب و هوا بد باشد آنقدر بگردید تا زاویه دید خودتان را پیدا کنید عکاسی به صبر و حوصله فراوان نیاز دارد پس صبور باشید و با دقت بنا و مناظر اطرافش را رصد کنید.

اولین عکاسان سبک معماری

راجر فنتون، فرانسیس فریت، ساموئل بورن و آلبرت لوی از عکاسان اولیه سبک معماری هستند که باعث همواری راه باقی عکاسان این سبک نیز شدند. عزرا استولر و ژولیوس شولمن از عکاسانی بودند که بعدها در این عرصه حضور پیدا کردند.

عکاسی ورزشی

همانطور که می دانید عکاسی به شاخه های مختلفی تقسیم می شود، یکی از آنها عکاسی ورزشی است که کاربرد بسیاری در زندگی روزمره دارد، ما در مقاله های قبلی بسیاری از شاخه های عکاسی را مورد برسی قرار دادیم، در این مقاله هم مطلبی را درباره ی عکاسی ورزشی را شما ارائه می دهیم.


امروزه ورزش محبوبیت بسیار زیادی بین افراد دارد و شما نمی توانید منکر آن باشید، بسیاری از علاقه مندان به ورزش هستند که دوست دارند مسابقات و اخبار رشته ورزشی مورد علاقه خودشان مثل فوتبال، تنیس، اسکیت، والیبال، دوچرخه سواری و … را دنبال کنند، هر خبری که اطلاع رسانی می شود به منظور تکمیل خبر و فهیم شدن آن به عکسی در کنار آن نیز نیاز دارد، به همین منظور عکاسی ورزشی در دنیای امروز از شاخه های پر کاربرد عکاسی است.

چطور در عکاسی ورزشی حرفه ای بشویم

عکس های خوب ورزشی را برسی کنیم

مسلماً هر کسی بدون اینکه به ورزش علاقه داشته باشد و اخبار ورزشی را دنبال کند نمی تواند در این زمینه فعالیت کند، بنابراین شما برای پیشرفت در زمینه عکاسی ورزشی لازم است سواد بصری خود را بالا ببرید و این کار را می توانید با مشاهده عکس های ورزشی که ارزش دیدن را دارند و از کیفیت بالایی برخوردارند انجام بدهید.
شما می توانید یک کتاب عکاسی ورزشی تهیه کنید، (مثل کتاب ورزش در قرن 21 ام Sports in the 21 st Century _ ) و عکس های قرار داده شده در آن را برسی کنید، یا عکس های منتشر شده در( خبرگزاری رویترز Reuters ) را با اطلاعاتی که درمورد هر کدام از آن ها ثبت شده است برسی کنید، همچنین می توانید از سایت هایی مثل ESPN یا سایت NFL.com نیز عکس های ورزشی را مشاهده کنید و به نقد آنها بپردازید، مثل اینکه این عکس در کجا گرفته شده است؟ یا عکاس آن کیست؟ و قصد او از تهیه این عکس چه بوده است؟
مسأله مهمی که حتماً باید به آن توجه کرد این است که باید تصور کنیم که این عکس در چه زاویه ای گرفته شده است؟ در چه حالتی بوده است برای مثال عکاس نشسته یا ایستاده بوده است؟ یا حدس بزنیم که این عکس با چه لنزی گرفته شده است؟ همچنین باید سعی کند متوجه بشود که این عکس تحت چه اتفاق و داستانی تهیه شده است؟ و در آن از چه سرعت شاتر، دیافراگم، ایزو، وایت بالانس و … استفاده شده است؟
باید گفته بشود که برای نقد و برسی عکس نیاز است زمان زیادی گذاشته بشود و با دقت انجام بشود.

چگونه پنجره را به جعبه نور خانگی تبدیل کنیم
خواندن

ورزش مدنظرتان را بشناسید

وقتی قصد دارید در شاخه عکاسی ورزشی فعالیت کنید بهتر است درباره رشته ای را که انتخاب می کنید و می خواهید از آن عکاسی کنید شناخت کافی داشته باشید، داشتن شناخت به این منظور است که با قوانین و تاکتیک های رایج در آن مسابقه، مدت زمان انجام آن، نحوه ی برگزاری آن و… آشنا باشید.
شناخت فضا و موضوع به ما کمک می کند تا عکس های بهتری بگیریم، زیرا این امکان برای ما وجود دارد که اتفاقاتی که قرار است رخ بدهد را پیش بینی و خود را آماده شکار لحظه های ناب کنیم.


ابزار و تجهیزات

به منظور بالا بردن کیفیت عکس ها در عکاسی ورزشی لازم است از دوربین، تجهیزات و ابزار حرفه ای استفاده کرد، دوربینی که به این منظور استفاده می کنیم باید قابلیت عکس گرفتن با سرعت شاتر بالا و به صورت پی یا پی را داشته باشد، در اکثر دوربین ها از زمانی که دکمه شاتر زده می شود تا وقتی که عکس گرفته می شود کمی زمان می برد که این اتفاق در دوربین های پیشرفته تر کم تر است پس بهتر است از دوربین های حرفه ای و پیشرفته استفاده کرد، زیرا در عکاسی ورزشی سوژه ها مدام در حال حرکت با سرعت و شتاب بالا هستند، بنابراین لازم است از سرعت شاتر های مختلفی برای نشان دادن حرکت یا ثابت کردن سوژه استفاده کرد، برای مثال می خواهیم حرکت دوچرخه ای را نشان دهیم بنابراین باید از سرعت شاتر پایین استفاده کنیم، یا می خواهیم یک لحظه را ثبت کنیم که نیاز است عکس ثابت و فیریز شده باشد بنابراین لازم است سرعت شاتر در آن بالا باشد.
همچنین نیاز است از لنز های قدرتمندی مثل تله و زوم استفاده کرد، زیرا سوژه ها در این فضا ها دور از عکاس است، بنابراین باید دوربین فاصله کانونی بالایی داشته باشد( فاصله کانونی یا همان دامنه بزرگنمایی لنز باید حداقل 200 میلی متر باشد که این عدد هر چه بالاتر برود بهتر است )این موجب می شود عکاس بتواند از صحنه های دور به راحتی عکاسی کند، دو لنزی که اکثراً افرادی که تازه می خواهند عکاسی ورزشی را شروع کنند از آن ها استفاده می کنند لنز های 5.6G ED VR Nikkor AF-S DX 18-300mm f /3.5 یاCanon EF 100-300mm f/4.5-5.6 USM است.به غیر از لنز و دوربین، عکاس به تجهیزات دیگری مثل سه پایه نیز نیاز دارد و بهتر است تجهیزاتی مثل فلاش اکسترنال را نیز به همراه خود داشته باشد.

به دوربین خود مسلط باشید

در عکاسی ورزشی نباید از حالت اتوماتیک دوربین استفاده کرد، زیرا این حرفه ای نبودن عکاس را نشان می دهد، بنابراین باید از سیستم دستی دوربین استفاده کرد و بر دوربین خود مسلط بود، گاهی اوقات آشنا نبودن با تنظیمات دوربین یا نداشتن تسلط بر روی دوربین یا لنز باعث می شود که صحنه های بسیار مهم را از دست بدهیم، بنابراین باید روی دوربین خود تسلط کامل داشته باشیم، به طوری که نیازی به مکث برای نورسنجی نداشته باشیم، و در کمتر از یک ثانیه نورسنجی دوربین را انجام بدهیم، در گرفتن عکس های ایده آل تنظیم صحیح و سریع فوکوس نیز اهمیت زیادی دارد.
بنابراین آنقدر باید تمرین داشته باشید و با دوربین خود کار کنید تا روی آن تسلط کامل داشته باشید و بتوانید خیلی سریع و بدون فکر و درنگ نورسنجی آن را انجام دهید و نقطه فوکوس را تشخیص دهید.


استفاده از الویت دیافراگم

غیر از حالت اتوماتیک، دستی و حالت های دیگر عکاسی با دوربین های حرفه ای یکی از حالت های عکاسی الویت دیافراگم است.
عدد دیافراگم در واقع مقدار باز شدن دریچه دیافراگم و مقدار نوری که به سنسور تابیده می شود را مشخص می کند، در دوربین های Canon حالت الویت دیافراگم با AF و در دوربین های Nikon با A نشان داده می شود، در این حالت به دوربین اجازه می دهیم سرعت شاتر را خودش تنظیم کند و تنها نیاز است که عکاس دیافراگم را تنظیم کند، برای تنظیم صحیح دیافراگم باید بدانید هر چه عدد دیافراگم کمتر باشد دریچه آن باز تر است و نور بیشتری دریافت می کند بنابراین نیاز است سرعت شاتر بالاتر باشد، اما هر چه عدد دیافراگم بیشتر بشود دریچه بسته تر می شود و نور کمتری دریافت می کند بنابراین نیاز است سرعت شاتر پایین تر باشد، که در حالت الویت دیافراگم نیازی نیست سرعت شاتر را خود عکاس تنظیم کند.
البته به غیر از توجه به دیافراگم و سرعت شاتر لازم است به ایزو نیز توجه کرد و برای مثال برای عکاسی از یک مسابقه ورزشی در فضای باز و نور مناسب ایزو نباید از 400 بالاتر برود ولی برای عکاسی ورزشی در فضای بسته شاید نیاز باشد ایزو را بالاتر ببریم، ولی بهتر است برای بالا بردن کیفیت عکس ها ایزو از عدد 400 بالاتر نروند.

استفاده از تکنیک در عکاسی ورزشی

در ورزش یکی از مهم ترین اتفاقات سرعت است، که ما می توانیم با مهارت از آن در جهت ایده آل شدن عکس های خود استفاده کنیم، شما می توانید با بالا بردن سرعت شاتر برای مثال حرکت یک خودرو را در مسابقات رالی کنترل کنید و یک عکس فیریز شده از آن بگیرید، اما اگر بخواهید عکس های خلاقانه تر بگیرید می توانید از تکنیک پنینگ Panning استفاده کنید.
برای گرفتن چنین عکس هایی می توانید دوربین خود را روی حالت الویت سرعت شاتر قرار بدهید تا دوربین دیافراگم را تنظیم کند و شما فقط به سرعت شاتر توجه کنید، برای تهیه عکس با تکنیک پنینگ باید سرعت شاتر پایینی را انتخاب کنید و هم زمان و در جهت حرکت سوژه دوربین خود را حرکت دهید و در همان زمان دکمه شاتر دوربین را فشار دهید به گونه ای که سوژه فیریز بشود و پس زمینه تار بیوفتد. در عکاسی ورزشی استفاده از این تکنیک بسیار رایج است و باعث می شود به عکس های شما ارزش و کیفیت بدهد. یکی از کار های دیگری که می توان در عکاسی از سرعت انجام داد گرفتن عکس هایی است که حرکت در آن ها پیدا باشد، به این معنی که سرعت شاتر پایینی را انتخاب می کنیم ولی این بار با حرکت سوژه حرکت نمی کنیم و دوربین را ثابت نگه می داریم، این کار باعث می شود تا حرکت سوژه مثل توپ، اتوموبیل، اسب، دونده و … پیدا بشود و اگر در انجام این تکنیک چند عکس را بصورت پیاپی و پشت سر هم بگیریم، به خوبی می توانیم حرکت سوژه را نشان بدهیم، این کار شانس ما را برای ثبت لحظات حساس بیشتر می کند و به ارزش عکس ما می افزاید.

انتخاب زاویه مناسب

مسلماً یک عکاس باید دید خاص و بهتری نسبت به عموم مردم داشته باشد، بنابراین شما باید با استفاده از تجربیات قبلی خود بهترین مکان را برای قرارگیری انتخاب کنید و با هوشمندی و دقت وارد عمل بشوید، شما باید صحنه هایی را که دیگران متوجه آن ها نمی شوند را ثبت کنید و به یاد داشته باشید تا لحظه آخر مسابقه ممکن است با یک اتفاق خاص و ثانیه ای نتیجه عوض بشود، بنابراین باید حاضر و آماده عکاسی از لحظاتی مثل زدن یک گل سرنوشت ساز در بازی فوتبال باشید.
یک عکاس باید بهترین زاویه را انتخاب کند و هوشمندی به خرج بدهد، در غیر این صورت گرفتن عکس های ساده و بدون مزمون و بدون استفاده از تکنیک های خاص که از عهده هر کسی بر می آید، ولی کاری که از یک عکاس حرفه ای توقع می رود این است که با توانمندی های خود از اصول عکاسی مثل کادربندی، نقاط طلایی و قانون یک سوم، زاویه دید های متفاوت، دیدگاه مینیمالیستی و … بهره ببرد، تا بتواند عکس های ایده آلی را ثبت کند.

برای حرفه ای شدن زیاد عکس بگیرید

شما برای رسیدن به موفقیت باید راه های زیادی را طی کنید، یکی از چیز هایی که به شما برای حرفه ای شدن کمک می کند گرفتن عکس های پیاپی و پشت سر هم است، قطعاً برای موفق شدن به تجربه نیاز داریم، برای به دست آوردن تجربه در عکاسی نیاز است تعداد زیادی عکس بگیریم تا عیب و ایرادات خود را برطرف کنیم، برای بهتر متوجه شدن ایرادات خود می توانید به نقد عکس خود بپردازید.

در عکاسی ورزشی به طور کلی باید به سرعت شاتر و بکاربردن تکنیک های مختلف و تلاش برای استفاده خلاقانه از آن توجه داشته باشیم، علاوه بر آن نکات دیگری مثل بالا بردن سواد تصویری با مشاهده عکس های قوی در این زمینه یا انتخاب زوایای درست که سوژه را خیلی خوب نشان بدهد و منظور را برساند دارای اهمیت زیادی هستند، ولی موضوعی که در عکاسی ورزشی از همه چیز مهم تر است ابزار و تجهیزات مثل دوربین و لنز مورد استفاده ما است.شما با توجه به نکاتی که گفته شد و تلاش و تمرین خودتان می توانید در زمینه ی عکاسی ورزشی پیشرفت کنید.

موبایل گرافی ( عکاسی با موبایل )

همانطور که بارها در این مقاله به روش های مختلف عکاسی را معنی کردیم بار دیگر اشاره ای به این بخش داریم که عکاسی در واقع روش عکاسی و عکسبرداری است، عکاسی همان فتوگرافی است که در آن فتو به معنای نور و گرافی به معنی ثبت کردن است، عکاسی یعنی ثبت کردن یک قاب و عکس ایده آل با استفاده از نور که این نور می تواند مصنوعی یا طبیعی باشد.  عکاسی حرفه ای با استفاده از دوربین های حرفه ای انجام می شود، اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی برای استفاده های روزمره از موبایل نیز برای عکاسی استفاده می شود و عکاسی در این زمینه با پیشرفت بشر و ساخت موبایل های پیشرفته و دارای چند لنز رواج پیدا کرده است.

موبایل گرافی

امروزه با وجود موبایل هایی که دارای چند لنز واید و تله و نرمال هستند و تنظیمات پیشرفته دارند، عکاسی راحت تر است و بعضی از افراد این عقیده را دارند که دیگر نیازی به دوربین های حرفه ای نیست که البته مخالفان زیادی برای این تفکر وجود دارد. افراد زیادی هستند که دوربین در دست دارند یا موبایل دارند، اما آن چیزی که باعث می شود به یک نفر عکاس بگویند دید قوی و نگاه متفاوت او است که باعث خلق قاب های به یادماندنی می شود. برای ثبت یک عکس ایده آل باید به نکاتی مثل نقطه فوکوس، ترکیب بندی، نوردهی و … توجه کنیم، در ادامه نکاتی را مطرح می کنیم تا با مطالعه آن ها در این زمینه پیشرفت کنید.

1.قبل از شروع عکاسی باید لنز را پاک کنیم

ما در طول روز استفاده های زیادی از موبایل خود داریم، به همین خاطر ممکن است گرد و خاک، اثر انگشت، چربی، کثیفی و … به روی لنز باعث تاری و بی کیفیت شدن عکس بشود، بنابراین قبل از عکس گرفتن باید لنز خود را برسی کنیم، زیرا اگر کثیفی روی لنز باشد هر چه که برای کادربندی و گرفتن عکس وقت بگذاریم و عکس خوب بگیریم، اگر به این موضوع توجه نکنیم عکس های بی کیفیتی ثبت می کنیم، برای تمیز کردن لنز باید از دستمال های مخصوص لنز استفاده کنیم تا آسیبی به آن وارد نشود.

2.مطمئن باشید سوژه در فوکوس کامل است

مهم ترین نکته ای که در عکاسی حرفه ای و مبتدی باید به آن توجه کنیم فوکوس کامل عکس است، البته گاهی اوقات ما نیاز داریم سوژه اصلی در نقطه فوکوس قرار بگیرد و بقیه کادر فولو باشد، برای تعیین نقطه فوکوس در آیفون و سایر گوشی های اندروید با یک ذربه به روی صفحه ی نمایش می توانیم یک نقطه را برای فوکوس کامل انتخاب کنیم، ما می توانیم با استفاده از فوکوس و فولو عکس های ایده آلی را ثبت کنیم.

3.نوردهی را به صورت دستی انجام دهیم

وقتی شما یک نقطه فوکوس را انتخاب می کنید نوردهی از آن نقطه انجام می شود و این ممکن است برای عکس خوب نباشد و بقیه نقاط کادر تاریک باشد یا خیلی روشن این اتفاق در صورتی می افتد که دوربین نورسنجی را به صورت خودکار انجام بدهد، بنابراین برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است که نورسنجی به صورت دستی و توسط خودمان کنترل بشود.

در بیشتر موبایل ها این امکان وجود دارد که برای مثال ایزو، وایت بالانس، سرعت شاتر، دیافراگم و … را خودمان تنظیم کنیم و نوردهی مورد قبولی برای عکس انجام بدهیم، پس بهتر است همیشه از نورسنجی دستی استفاده کنیم.

4.از زوم دیجیتال استفاده نکنیم

دوربین موبایل ها از قابلیت زومی برخوردارند که با باز و بسته کردن انگشتان دست بر روی صفحه ی نمایش زوم می شود، در بسیاری از موبایل ها این زوم ها دیجیتال است نه اپتیکال به همین دلیل با استفاده از این زوم عکس برش (Crop) می خورد، بنابراین هر چه که بیشتر زوم بشود مقدار بیشتری از عکس Crop می شود، پس بهتر است که در استفاده از دوربین موبایل از زوم استفاده نشود و به جای آن به سوژه نزدیک بشویم تا آسیبی به عکس وارد نشود، در صورتی که امکان آن وجود نداشت که به سوژه نزدیک بشویم می توانیم بعد از عکاسی با استفاده از برنامه های ویرایش تصویر آن را برش بزنیم تا کم تر آسیب ببیند.

5.موبایل را ثابت نگه داریم

هنگام عکاسی با دوربین یا موبایل مخصوصاً در نور کم یا شب نیاز است که موبایل یا دوربین در دست را کاملاً ثابت نگه داریم، این کار از تار و بی کیفیت شدن عکس جلوگیری می کند، زیرا وقتی نور کم باشد نیاز است از سرعت شاتر پایین تری استفاده بشود، بنابراین دست عکاس تکان می خورد و امکان تار افتادن عکس خیلی بیشتر می شود، پس هنگام عکاسی با موبایل یا دوربین سعی کنید از کوچک ترین لرزش در دست جلوگیری کنید، همچنین سه پایه های بسیاری برای ثابت نگه داشتن موبایل وجود دارد که می توان از آن ها استفاده کرد، پیشنهاد می شود در هنگام استفاده از سه پایه موبایل را روی تایمر 3 ثانیه ای قرار بدهید و از موبایل خود فاصله بگیرید که تماسی با آن نداشته باشید و کوچک ترین لرزشی در موبایل خود ایجاد نکنید، تا بتوان عکس های با کیفیتی ثبت کرد.

6.استفاده از قانون یک سوم

علاوه بر فوکوس و نوردهی ترکیب بندی صحیح برای گرفتن عکس های ایده آل از اهمیت زیادی برخورداراست، یکی از مواردی که برای تهیه یک عکس قابل قبول به ما کمک می کند استفاده از قانون یک سوم است که باعث می شود عکس هایی متعادل و جذب کننده ای ثبت کرد.

برای استفاده از قانون یک سوم باید کادر را به صورت فرضی با دو خط افقی و عمودی به سه قسمت از افق و سه قسمت از عمود تقسیم کرد، که البته بسیاری از موبایل ها این قابلیت را دارند که این تقسیم بندی را در دوربین آن ها مشاهده کنیم. اگر سوژه مهمی که می خواهیم در کادر خود بگنجانیم روی محل تقاطع خط ها یا روی خطوط آن قرار بدهیم باعث می شود که عکس ایده آلی از لحاظ کادربندی داشته باشیم.

7.از خطوط بهره بگیرید

استفاده از خطوط باعث می شود که یک کادر قابل قبول داشته باشیم، اما این اتفاق زمانی می افتد که ما به طور صحیح از این خطوط استفاده کنیم، ما باید به گونه ای از خط های عمودی و افقی استفاده کنیم و آن ها را در تصویرمان بگنجانیم و که آن ها چشم بیننده را به یک نقطه هدایت کنند یا به عبارتی دیگر راهنما کنند، به همین خاطر است که به این خطوط خطوط راهنما می گویند.

8.از زاویه دید های مختلفی عکس بگیریم

برای عکاسی از یک سوژه باید تمام زوایا را در نظر داشته باشیم و همه ی آن ها را تجربه کنیم تا به یک زاویه مورد قبول برسیم، برای مثال هم به صورت ایستاده عکس بگیریم، هم نشسته و هم از زاویه پایین، انجام این کار با استفاده از موبایل خیلی راحت تر است و این به دلیل وزن کم و ابعادش است.

9.تعداد زیادی عکس بگیریم

برای رسیدن به عکس مورد قبول و ایده آل نیاز به تمرین خیلی زیادی دارید و تنها تمرینی که برای کار عکاسی می توان انجام داد زیاد عکس گرفتن است، شما باید عکسی که گرفتید را برای خود نقد کنید و عیب و ایراد های آن را کشف و تلاش برای از بین بردن آن ها بکنید و در عکس بعدی سعی کنید ایرادات عکس قبل را نداشته باشید و همین طور ادامه بدهید تا به یک عکاس حرفه ای تبدیل شوید.

10.استفاده از حالت پانوراما

با استفاده از حالت پانوراما می توان از یک فضای گستره عکاسی کرد و زاویه دید وسیعی داشت تا جایی که می توان به صورت 360 درجه عکاسی کرد، برای این کار اکثراً موبایل را به صورت افقی نگه می دارند و پس از فشار دادن دکمه شاتر موبایل را می چرخانند و پس از رسیدن به انتهای مدنظر دوباره دکمه شاتر را فشار می دهند.

11.عکس های خود را بیش از حد ویرایش نکنید

ویرایش یک عکس برای این است که ایرادات عکس از بین برود ولی بسیاری از عکاسان تازه کار با این تفکر که می توانند با استفاده از ویرایش یک عکس بد را به یک عکس خوب تبدیل کنند در این کار زیاده روی می کنند و بیش از حد از ویرایش استفاده می کنند، درواقع ویرایش برای تقویت یک عکس خوب است، که هر کسی با گذشت زمان و حرفه ای شدن به این نتیجه خواهد رسید، بنابراین قبل از حرفه ای شدن در هنگام ویرایش تنها کافی است کمی رنگ و نور عکس را تنظیم کنید.

با توجه به نکاتی که گفته شد شما می توانید قبل از اینکه عکاسی را به صورت حرفه ای شروع کنید با استفاده از موبایل عکاسی کنید و ایرادات خود را بر طرف کنید و بعد از آن اقدام به خرید دوربین کنید و عکاسی را به صورت حرفه ای آغاز کنید، همچنین شما می توانید با بکارگیری نکاتی که گفته شد در زمینه موبایل گرافی عکس های ایده آلی را ثبت کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

رسول عابدین

کارشناس کامپیوتر ، سخت افزار و نرم افزار و شبکه، علاقمند به سئو، عاشق هنر هستم یه وقتایی هم عکاسی میکنم تفریحی همچنین یه علاقه خاصی هم به نقد و بررسی و مقایسه دوربین های دیجیتال دارم.

خوشحال میشیم اگر نظرتون رو با ما به اشتراک بگذارید.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب وبلاگ

دسترسی سریع به فروشگاه
درباره دیجی سنتر بیشتر بدانید​
اطلاعات تماس فروشگاه​

شماره تلفن : ۰۲۱۸۸۴۵۱۰۰۳ (‌۱۰ خط)

آدرس :‌تهران، سیدخندان، خیابان شریعتی، ابتدای رسالت شرق نرسیده به خیابان دبستان، نبش کوچه باقری پلاک 1

دیجی سنتر در شبکه های اجتماعی​
نمادهای اعتماد
اتحادیه کسب و کار مجازی

نماد اعتماد

اتحادیه کسب و کار مجازی
بلاگ دیجی سنتر
Logo
Enable registration in settings - general