آموزش, آموزش عکاسی دیجیتال, راهنمای خرید

لنز 101 – مقدمه ای بر لنزهای دوربین – هر آنچه که بهتر است بدانید

lazy

ساختار زیبای شگفتی نوری که لنز دوربین شماست، چیزی است که بسیاری از ما گاهی آن را بدیهی می دانیم. ما شیشه گرانبهایمان را با پیراهن‌هایمان پاک می‌کنیم یا با عجله آن‌ها را در کیف دوربینمان می‌اندازیم، در حالی که در حین تغییر لنز در حال حرکت، خودمان را منحرف می‌کنیم. در واقع، لنزهای ما دروازه ورود به روح عکاسی ما هستند. اما واقعا چقدر در مورد لنزهای خود می دانیم؟

درست است، برخی از شما تا حد زیادی در مورد لنزها می دانید، آفرین بر شما! اما هنوز افراد دیگری هستند که تازه شروع به کار کرده‌اند و برای رمزگشایی از تمام اصطلاحات و سردرگمی‌هایی که هنگام گشتن در دنیای تاریک لنزهای دوربین به وجود می‌آیند، به کمک کمی نیاز دارند.

این مقاله با ارائه برخی اطلاعات کلی به شما کمک می کند تا در درک مواردی که ممکن است در مورد لنزهای دوربین با آنها مواجه شوید، به شما کمک کند. اگر کاملاً مبتدی هستید که در تلاش برای فهمیدن همه آن اعداد در جلوی لنز خود هستید، این تا حدودی یک درس “Lenses 101” و نقطه شروع عالی خواهد بود. اگر یک تیرانداز باتجربه هستید، ممکن است اطلاعات اینجا یک دوره آموزشی جدید و جذاب باشد. در هر صورت، شما به جای درست آمده اید!

آناتومی اصلی لنز

لنزها فضایی از دوگانگی فوق العاده را اشغال می کنند. آنها ساختارهای ساده ای با مجموعه ای از قطعات شیشه ای هستند که به ترتیب خاصی چیده شده اند تا اجازه دهند نور از یک سر به سر دیگر و در نهایت به دوربین شما عبور کند. در عین حال، لنزهای دوربین قطعات بسیار پیچیده ای از مهندسی نوری هستند که می توانند مجرای موهبت های جادویی در نظر گرفته شوند (مشکلاتی را که گالیله به آن وارد شد را به خاطر دارید؟). با این حال، همه لنزهای دوربین برخی از اجزای اساسی را به اشتراک می گذارند. در اینجا برخی از بخش های اصلی وجود دارد که باید درک کنید

بدنه لنز

محفظه لوله ای شکل واقعی که تمام روده های لنز را در خود جای می دهد، بشکه لنز یا بدنه لنز نامیده می شود. این می تواند از طیف گسترده ای از مواد مختلف از پلاستیک گرفته تا فلز ساخته شود. به طور کلی ساخت بشکه لنز استحکام لنز و مقاومت آن در برابر عناصر را تعیین می کند.

عناصر لنز

در داخل بشکه عناصر لنز قرار دارند. اینها چارچوب نوری لنز هستند که فوکوس کرده و نور وارد شده به جلوی لنز را به دوربین هدایت می کنند. آنها تقریباً همیشه از شیشه با کیفیت متفاوت ساخته می شوند. پیکربندی عناصر، محدوده کانونی لنز، و در نتیجه، قابلیت‌های تولید تصویر خود لنز را تعیین می‌کند.

مانت لنز

Lens Bayonet

انتهای عدسی که به بدنه دوربین متصل می شود سرنیزه (یا مانت) نامیده می شود. سرنیزه لنز متناسب با انواع و مارک های خاص دوربین ها ساخته شده است. سرنیزه را به عنوان کلید و دوربین را به عنوان یک قفل در نظر بگیرید.

حلقه زوم

حلقه زوم چیزی است که شما با لنز خود به آن بزرگنمایی یا کوچکنمایی می کنید. این بخشی از خود بشکه لنز است و از نظر ظاهری متفاوت است. حلقه زوم فقط روی لنزهای زوم وجود دارد.

zoom focus rings lens 101

حلقه فوکوس

تقریباً همه لنزهای دوربین (آنهایی که در دوربین‌های با لنز قابل تعویض مانند دوربین‌های DSLR و دوربین‌های بدون آینه) دارای حلقه هستند، می‌توان برای تنظیم دستی فوکوس لنز استفاده کرد. حلقه های فوکوس در فوکوس خودکار و لنزهای فوکوس کاملا دستی به طور یکسان وجود دارند. بر خلاف حلقه زوم، حلقه فوکوس فقط بر فاصله فوکوس تصویر تأثیر می گذارد و بر فاصله کانونی تأثیر نمی گذارد. حلقه فوکوس معمولاً در جلو یا عقب حلقه زوم روی بشکه لنز قرار دارد.

حلقه دیافراگم

حلقه دیافراگم که در بسیاری از لنزهای کاملا دستی قدیمی یافت می شود، بسته به “f-stop” انتخابی شما، اندازه دهانه داخل لنز را کنترل می کند. حلقه دیافراگم معمولاً روی لوله لنز نزدیک به سرنیزه قرار دارد.

Aperture Ring

تیغه های دیافراگم

تیغه های دیافراگم در داخل لنز قرار دارند و اندازه دهانه (دیافراگم) که نور از طریق آن وارد دوربین می شود را کنترل می کنند. تیغه های دیافراگم یا به صورت الکترونیکی با انتخاب های انجام شده روی دوربین یا به صورت دستی توسط عکاس با استفاده از حلقه دیافراگم روی بشکه لنز کنترل می شوند.

Aperture Blades

سایر شرایطی که ممکن است با آنها روبرو شوید

فاصله کانونی

این اصطلاحی است که صادقانه می تواند به همان اندازه پیچیده یا ساده باشد که شما انتخاب می کنید. از نظر فیزیکی، فاصله کانونی فاصله بین گیرنده تصویر دوربین شما (سنسور دیجیتال یا فیلم) و نقطه ای است که نور وارد شده به لنز همگرا می شود و تصویر را در فوکوس نشان می دهد (معمولاً در مرکز لوله لنز). این فاصله معمولاً بر حسب میلی متر مانند 50 میلی متر، 200 میلی متر و غیره اندازه گیری می شود.

با افزایش فاصله کانونی، زوم لنز نیز افزایش می یابد. به همین دلیل است که لنزهای واید را با فواصل کانونی کوتاه و لنزهای تله فوتو را “فاصله کانونی بلند” می نامند.

Lens 2

سرعت لنز

اصطلاح سرعت با چند جنبه از عکاسی مواجه می شود. همانطور که به لنزها مربوط می شود، سرعت به حداکثر اندازه دیافراگم ممکن با یک لنز خاص اشاره دارد. این به معنای عملکرد لنز در شرایط کم نور است. لنز با حداکثر دیافراگم f/2.8 «سریع‌تر» از لنز با حداکثر دیافراگم f/4 و غیره در نظر گرفته می‌شود. از آنجایی که f/2.8 دهانه بزرگ‌تری نسبت به f/4 است، در نتیجه به شما امکان می‌دهد با سرعت شاتر سریع‌تر عکاسی کنید – این عبارت از این طریق مشتق می‌شود.

اعوجاج لنز

اعوجاج لنز دقیقاً همین است، اعوجاج عکس به دلیل ماهیت عناصر لنز. به طور کلی، هر چه فاصله کانونی لنز کمتر باشد، با اعوجاج بیشتری مواجه می شود. به نظر می رسد تصاویر برآمدگی دارند و اندازه درک شده اشیاء درون لنز کج شده است.

Lens Distortion

انحراف رنگی

این اصطلاحی است که هنگام خواندن بسیاری از نظرات لنزها با آن مواجه خواهید شد. انحراف رنگی یک پدیده نوری است که در آن حاشیه های چند رنگ در لبه های اشیاء داخل یک صحنه (معمولاً در لبه کادر) ظاهر می شوند. معمولاً انحراف زمانی اتفاق می‌افتد که اشیاء در عکس دارای کنتراست بالایی باشند. این به دلیل عدم تمرکز دقیق لنز هر سه رنگ (قرمز، سبز و آبی) در یک نقطه ایجاد می‌شود و اغلب با لنزهای کیت یا لنزهای ارزان‌تر تجربه می‌شود.

Chromatic Aberration

کما

این یکی دیگر از تظاهرات نوری است که در بسیاری از لنزها به دلیل شکل و ناهماهنگی دقیق خود عناصر لنز وجود دارد. کما اعوجاج نقاط ریز نور در یک تصویر است که باعث می‌شود آنها کشیده به نظر برسند. اگر قصد دارید از آسمان شب و ستارگان زیاد عکاسی کنید، میزان کمای ایجاد شده توسط لنز باید حداقل باشد.

Lens Coma

بوکه

بوکه که از کلمه ژاپنی “boke” به معنای تاری یا مه گرفته شده است، میزان و ویژگی های تاری پس زمینه تولید شده توسط لنز دوربین را توصیف می کند. بوکه اغلب برای عکاسان پرتره هنگام عکاسی با دیافراگم بسیار باز بسیار مهم است.

Lens Bokeh

دو نوع اصلی از لنزهای دوربین

لنزهای پرایم

لنزهایی که بزرگنمایی و کوچکنمایی نمی کنند و فقط از یک فاصله کانونی ثابت استفاده می کنند، “پرایم” گفته می شود. لنزهای پرایم عموماً عناصر لنز کمتری دارند و بنابراین معمولاً کوچکتر از زوم هستند. گاهی اوقات، لنزهای پرایم که به دلیل محدوده کانونی ثابت از آنها اجتناب می‌شود، حتی با عکاسان علاقه‌مند (هیچوقت واقعاً رها نشده‌اند) استفاده می‌شوند، زیرا عملکرد فوق‌العاده‌ای از نظر وضوح و سرعت نسبت به هزینه دارند.

لنزهای زوم

لنزهایی که می توانند در بیش از یک فاصله کانونی کار کنند، لنزهای زوم نامیده می شوند. این کار با نزدیک کردن یا دورتر کردن عناصر لنز در داخل بشکه لنز با استفاده از حلقه زوم تسهیل می شود. با این حال، انعطاف‌پذیری اضافی فاصله کانونی متغیر اغلب به این معنی است که لنزهای زوم بزرگ‌تر و سنگین‌تر از لنزهای پرایم هستند.

F-Stops

وقتی صحبت از f-stop به میان می آید، سوء تفاهم و سردرگمی زیادی وجود دارد زیرا مفهومی خسته کننده و تا حدودی پیچیده است. در ساده ترین حالت، عبارت f-stop صرفاً نسبتی است بین اندازه دهانه لنز و فاصله کانونی.

برای هدف ما، f-stop به سرعت لنز مربوط می شود. در اکثر لنزها، محدوده دیافراگم لنز با f-stop مانند f/3.5-5.6 یا f/2.8 ذکر شده است. نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که f-stop برخلاف منطق رایج عمل می کند به این معنی که هرچه عدد f کمتر باشد، حداکثر اندازه باز شدن لنز بزرگتر است.

اندازه های فیلتر

فیلترها ابزار معمولی عکاسی هستند و بیشتر لنزها دارای رزوه هایی در جلوی بشکه برای پذیرش انواع فیلترها هستند. با این حال، لنزها قطرهای متفاوتی دارند و بنابراین هر کدام به فیلتر اندازه خاصی نیاز دارند. اندازه فیلتر یک لنز بر حسب میلی‌متر اندازه‌گیری می‌شود و عموماً در جلوی اکثر لنزهایی که با علامت “Ø” و سپس اندازه آنها مشخص شده است چاپ می‌شود (همچنین می‌توانید در پشت درپوش لنز خود را پیدا کنید). اندازه فیلتر هنگام قرار دادن درپوش لنزهای جایگزین نیز مفید است.

کلام پایانی

مانند همه چیز، دانش قدرت است. هر چه بیشتر بدانید، احتمال بیشتری وجود دارد که تصمیمات بهتری بگیرید که به نوبه خود نتایج بهتری برای عکاسی شما خواهد داشت. درک اصول اولیه لنزهای دوربین و اصطلاحات رایج آنها کمک زیادی به شما می کند تا بهترین سازنده عکس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *