نقد و بررسی لنز دوربین

مقایسه لنز های ۵۰ میلیمتری و ۸۵ میلیمتری در عکاسی پرتره

به عنوان نویسنده مقالات و بررسی کننده دوربین و لوازم عکاسی، عکاسان مبتدی و نیمه حرفه ای یه سوال رو خیلی ازم پرسیدن که : ” اگر همین الان فقط بتونم یه لنز بخرم و باهاش عکاسی پرتره کنم چه لنزی خوبه ؟ یا بهترین لنز برای عکاسی پرتره چیه ؟ ” ما در مقاله ی دیگری به بررسی لنز های 24 میلیمتری و 50 میلیمتری پرداختیم. در بررسی لنز 50 میلیمتری و 85 میلیمتری نیز فاکتور ها و عوامل مشابهی رو بررسی میکنیم تا بتونیم جواب این سوال رو پیدا کنیم.

در این مقاله راجع به تفاوت لنز 85 میلیمتری و 50 میلیمتری برای عکاسی پرتره صحبت میکنیم. برای مثال چندین عکس با شرایط مشابه گرفته شده، تا مقایسه رو براتون راحت تر کنه. با خوندن ادامه متن میتونید لنز مناسب برای عکاسی پرتره ی خودتون رو پیدا کنید.

برای اینکه شرایط مقایسه یکسان باشه، تمامی عکس ها با دوربین Canon 60D و لنز کانن Canon 50mm/f1.8 یا لنز کانن Canon 85mm/f1.8 گرفته شده اند. دوربین Canon 60D دارای سنسور APS-C است، برای همین فاصله کانونی واقعی هر لنز با ضریبی مشخص می شود که در لنز های کانن برابر 6/1 است. بنابر این در یک دوربین کانن با سنسور APS-C که سنسور کوچکتر از 35 میلیمتر است لنز 50 میلیمتری مانند لنز 80 میلیمتری و لنز 85 میلیمتری مانند لنز 5/127 میلیمتری است.

  1. تفاوت در عمق میدان
این عکس با Canon 60D و لنز 85mm دیافراگم f/1.8 گرفته شده است.

بزرگترین تفاوت مابین لنز 50 میلیمتری و 85 میلیمتری کمترین فاصله از سوژه برای فوکوس و گرفتن بیشترین شارپنس است . در لنز های 85 میلیمتری این فاصله، 85 سانتی متر و لنز های 50 میلیمتری این فاصله 35 سانتی متر است.

یعنی اینکه در حالت کلی با لنز 85 میلیمتری فاصله خیلی بیشتری نسبت به لنز 50 میلیمتری از سوژه دارید، در عوض عمق میدان کمتری دارید که باعث می شود در دیافراگم های یکسان بوکه های بسیار محو تر نسبت به لنز 50 میلیمتری داشته باشید.

این عکس با Canon 60D و لنز 50mm دیافراگم f/1.8 گرفته شده است.
این عکس با Canon 60D و لنز 50mm دیافراگم f/1.8 گرفته شده است.

میتوانید تفاوت واضحی  در پس زمینه شکوفه های درخت گیلاس بینید. در هر دو تصویر دیافراگم 1.8 میباشد. شکوفه ها محو شده اند اما با لنز 50 میلیمتری فرم و شکل شکوفه ها بیشتر مشخص است و در عکس گرفته شده با لنز 85 میلیمتری در هم آمیختگی بیشتری در پس زمینه دیده می شود.

البته هر کسی برای بوکه ی خودش تعریف خاصی داره، بعضی ها بوکه ی محو تر با لنز 85 میلیمتری رو دوست دارند بعضی عکاسان هم پس زمینه ی مشخص تر رو ترجیح می دهند که با لنز 50 میلیمتری به دست می آید.

شما میتونید در عکاسی های مختلف از هر کدام از لنز ها استفاده کنید، برای مثال من برای بوکه های محو تر سراغ لنزهای 85 میلیمتری میرم. در صورتی که وقتی در حال عکاسی با پس زمینه ی چمن باشم ترجیح میدم بافت مشخص تری رو با استفاده از لنز 50 میلیمتری نشان بدهم.

عکس سمت چپ : لنز 85 میلیمتری | عکس سمت راست لنز 50 میلیمتری

این صرفا یه نظر شخصی من برای استفاده از لنز هاست، پس خوتون شروع کنید به فکر کردن و دیدن عکس عکاسان معروف و انتخاب کنید که کدوم روش رو بیشتر می پسندین. اگر همیشه دنبال پس زمینه هایی محو و در هم آمیخته هستید، پس از لنز های 85 میلیمتری استفاده کنید. اگر هم دنبال بافت مشخص تری رو در پس زمینه هستید، لنز 50 میلیمتری مناسبتونه.

  1. تفاوت در قاب بندی

این تصویر با لنز 50 میلیمتری گرفته شده است.
این تصویر با لنز 50 میلیمتری گرفته شده است.

علاوه بر این که راجع به لنز انتخابی تون فکر می کنید باید به پس زمینه عکس تون هم فکر کنید. اگر از لنز 85 میلیمتری برای عکاسی استفاده کنید کادر بندی بسته تر و فشرده تری روی سوژه دارید. از طرف دیگه، وقتی با لنز 50 میلیمتری قاب بندی عکس فشردگی کمتری دارد و این فضا در لنز 24 میلیمتری بسیار بیشتر است.

حالا تصور کن خیلی خوشحال  و خندان برای یه جلسه عکاسی از روی تپه ی محل عکاسی داری بالا بری؟ حتما با خودت لنز 50 میلیمتری بردی تا بتونی همه درختها و قاب زیبای پشت سوژه ات رو باهاش نشون بدی.

این تصویر با لنز 85 میلیمتری گرفته شده است.
این تصویر با لنز 85 میلیمتری گرفته شده است.

عکسی رو که میبینید دقیقا در شرایط یکسان و در یک نقطه گرفتیم فقط به جای استفاده از لنز 50 میلیمتری از لنز 85 میلیمتری استفاده کردیم.

بهتره اینجوری بگیم ، دوست داری تو اغلب عکس هات پس زمینه عکسهات پنهان و محو باشن ؟ در لوکشن یا مکانهایی عکاسی میکنی که پس زمینه غیر قابل کنترل و/یا غیرقابل پیش بینی داره ؟  در این موارد بهت لنز 85 میلیمتری رو معرفی میکنم.

درحالی لنزهای 85 میلیمتری عمق میدان کمتری دارند و کادربندی فشرده تری برای سوژه ایجاد میکنن ستاره ی لنز های عکاسی حرفه ای در هر لوکیشن هستن.

  1. تفاوت در فاصله از سوژه عکاسی

یادتون میاد گفتم که وقتی از لنز 85 میلیمتری استفاده می کنی از سوژه عکاسی فاصله بیشتری  نسبت به زمانی که لنز 50 میلیمتری رو دوربینت هست داری؟ اینم یه دلیل دیگه که خیلی مهمه هیچ وقت تو محیط داخلی خونه یا آتلیه کوچک از لنز 85 میلیمتری استفاده نکنید.

خونه ی ما حدود 100 متر مساحت داره و بسته به فضای اتاق ها، با لنز 85 میلیمتری بعضی مواقع نمی شه به اندازه کافی از سوژه فاصله گرفت تا بتونیم فوکوس کنیم و شارپنس خوبی بگیریم. در عکاسی های تجاری خیلی مهمه که بتونین زمان های خاص رو شکار کنین که خانواده ها کنار هم نشستن و خیلی عادی شما این تصویر رو نشون بدید. بنابراین برای عکاسی از داخل منازل و فضای بسته کوچیک حتما لنز 50 میلیمتری رو پیشنهاد میکنم براتون که همراه تون باشه.

هر چقدر هم که عاشق لنز 85 میلیمتری هستی، در فضای کوچیک نتیجه خوبی ازش نمیگیری و از ایده آلتون خیلی فاصله داره.

این عکس با لنز 85 میلیمتری گرفته شده است.
این عکس با لنز 85 میلیمتری گرفته شده است.

به عبارت دیگر، وقتی بیشتر در خارج از آتلیه یا منزل عکاسی می کنید لنز 85 میلیمتری لنز بسیار خوبی است. با این لنز می تونید یه فاصله مناسب از سوژه داشته باشید و فوکوس کنید و شارپنس خوبی رو بگیرید. می تونیم از بازی بچه ها بدون اینکه حالت طبیعی صحنه عکاسی به هم بخوره عکس بگیریم. فاصله ای که بین دوربین و بازی کردنشون میفته به آون ها اجازه میده راحت و بی دغدغه به دوربین لبخند بزنن و عکس های پر احساس رو بگیرید.

جمع بندی و نتیجه

همانطور که می بینید، هر دو لنز 50 میلیمتری و 85 میلیمتری بسیار برای عکاسی پرتره مناسب هستند، خود من همیشه دوتا لنز رو کنار دوربینم با کیف حمل میکنم و ازشون به یه اندازه استفاده می کنم.

اگر قرار باشه فقط یه لنز رو بخرم، بسته به این که شرایط عکاسیم داخل آتلیه / خانه یا محیط باز بیرون باشه باید بین لنز 50 میلیمتری و 85 میلیمتری انتخاب کنم. بنابراین اول شرایط عکاسی تون رو بررسی کنید بعد اقدام به خرید لنز بکنید تا بعد پشیمون نشید.

به ما بگید کدوم یکی از این لنز ها رو دارید ؟ و با هاشون چه عکسهایی میگیرید؟ اگر هیچکدام از اینها را ندارید شما میتوانید همین حالا دوربین عکاسی ، لنزدوربین ، کیف دوربین ، کارت حافظه و دیگر لوازم جانبی دلخواهتون رو از فروشگاه اینترنتی دیجی سنتر سفارش دهید.

 

رسول عابدین

کارشناس کامپیوتر ، سخت افزار و نرم افزار و شبکه، علاقمند به سئو، عاشق هنر هستم یه وقتایی هم عکاسی میکنم تفریحی همچنین یه علاقه خاصی هم به نقد و بررسی و مقایسه دوربین های دیجیتال دارم.

‫4 دیدگاه ها

  1. سلام من از پرتره ی 85mm ببشتر خوشم اومد اما سوالم اینه که اگه بخوایم کمی دورتر بگیریم باز هم‌به همون اندازه پشت رو تار میکنه یا نه؟

    1. سلام وقت شما بخیر، میزان تاری در دیافراگمی که یکسان میگذارید به یه اندازه هستش ولی عمق میدان نیز با تغییر دیافراگم تغییر میکند شما وقتی دیافراگم را باز میکنید عمق میدان کمتری دارید، و اینکه در این بخش شما فاصله سوژه رو بیشتر باید در نظر بگیرید که شارپ باشه مگرنه محو شدن پشت زمینه در دیافراگم به یک اندازه هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا