چگونه از ماه گرفتگی، ماه خونی عکاسی کنیم

یکشنبه 15 می و تا دوشنبه 16 می آمریکای شمالی و اروپا شاهد یک ماه قرمز تیره تماشایی به مدت 84 دقیقه خواهند بود. یعنی شب یکشنبه تا دوشنبه (امشب تا فردا) میتوانید این پدیده را که نخستین ماه گرفتگی طولانی امسال است را ببینید و لذتبخش تر اینکه این پدیده زیبا که با رنگ های قرمز و نارنجی ماه متفاوتی را برای ما به ارمغان می آورد را ثبت کنید.

ماه گرفتگی ابرماه هنگام حرکت بر فراز مرکز تحقیقات گلن ناسا در 27 سپتامبر 2015 ثبت شد. اعتبار: ناسا/رامی داود (اعتبار تصویر: ناسا)

یک ماه گرفتگی کامل که به عنوان “ماه خونی” نیز شناخته می شود در این هفته در راه است و برای ما و آمریکای شمالی/ جنوبی قابل مشاهده خواهد بود، اروپای غربی و غرب آفریقا نیز نیم نگاهی به آن خواهند داشت. این رویداد دیدنی زمانی رخ می دهد که ماه کامل هنگام ورود به سایه زمین قرمز می شود. کسوف در همان زمان جهانی رخ خواهد داد، اما در غروب یکشنبه اردیبهشت 1401 در ایران و در ساعات پیش از سحر روز دوشنبه مشاهده خواهد شد.

اگرچه مدار ماه به دور زمین یک پدیده جهانی با یک برنامه جهانی است، اما اینکه آیا ماهواره ما زمانی که شروع به تغییر رنگ های عجیب و غریب می کند، بالاتر از افق قرار می گیرد یا خیر، به سایه ها، زوایای و کیفیت نور قابل مشاهده در جایی که شما در این سیاره هستید بستگی دارد. البته آسمان صاف اجازه می دهد.

همه چیز با یک خسوف نیمه شبه کم نور شروع می شود که ماه وارد سایه بیرونی زمین می شود. این چیز زیادی نیست که به آن نگاه کنید، اما زمان خوبی برای عکاسی از ماه کامل است زیرا بسیار کم‌تر از حد معمول خواهد بود. با شروع قرمز شدن ماه، یک ماه گرفتگی جزئی به دنبال دارد. این رویداد با کلیت به اوج می رسد، در طی آن ماه به رنگ مسی مایل به قرمز تیره خواهد بود. این مدت 84 دقیقه طول می کشد بسیار بیشتر از حد متوسط. سپس با خروج ماه از سایه زمین، معکوس می شود.

(اعتبار تصویر: ناسا)

برای همه مکان ها، ماه در حالی که بسیار نزدیک به کهکشان راه شیری قرار دارد، قرمز تیره می شود. اما قبل از اینکه به عکاسی بپردازیم، بیایید در نظر بگیریم که اینجا چه اتفاقی می‌افتد، چه کسی قرار است چه چیزی را ببیند و چه زمانی…

ماه گرفتگی چیست؟

ماه‌گرفتگی که «ماه خونی» نیز نامیده می‌شود، ناشی از عبور ماه کامل از سایه زمین در فضا است. ماه هر 27 روز یک بار به دور زمین می چرخد، در این مدت تقریباً بین زمین و خورشید (ماه نو نامرئی) می گذرد و 14 روز بعد، به سمت دیگر زمین به سمت خورشید (ماه کامل) حرکت می کند. دومی سمت نزدیک خود را 100 درصد نور خورشید می بیند، اما گاهی اوقات دقیقاً از وسط سایه دایره ای تیره زمین در فضا عبور می کند.

هنگامی که این اتفاق می افتد چیزی که ممکن است ساعت ها طول بکشد تنها نوری که می تواند به سطح ماه برسد ابتدا از طریق جو زمین فیلتر شده است. نور آبی با طول موج کوتاه از خورشید به ذرات جو زمین برخورد می کند در حالی که نور قرمز و نارنجی با طول موج بلندتر عمدتاً مستقیماً عبور می کند. نتیجه، البته، یک «ماه خونی» است، اگرچه در حقیقت بیشتر به رنگ مسی متمایل به قرمز است. از آنجایی که ماه در تاریک ترین قسمت سایه زمین حرکت می کند، انتظار می رود ماه قرمز تیره باشد. تأثیرات آتشفشان تونگان بر جو زمین در ژانویه 2022 نیز احتمالاً این ماه گرفتگی نسبتاً تاریک تر خواهد کرد.

یک ماه گرفتگی کامل (اعتبار تصویر: ناسا)

کجا و چه زمانی «ماه خونی» را ببینیم

زمان بندی برای کسانی که در ساحل شرقی ایالات متحده آمریکا (EDT) هستند (اعتبار تصویر: ناسا)

آیا آن را خواهید دید؟ شما به راحتی می توانید متوجه شوید که ماه گرفتگی دقیقا چه زمانی از هر مکانی قابل مشاهده است. قطعاً از زمانی که ماه گرفتگی جزئی شروع می شود بیرون باشید. با این حال، «حداکثر کسوف» زمانی است که باید برای آن آماده باشید و آن ساعت 01:32:05 به وقت جهانی در 16 مه 2022 است. ارتفاع ماه در آسمان (ارتفاع آن) را در نظر بگیرید و همچنین به آن توجه کنید. جهت قطب نما همچنین می توانید با استفاده از The Photographer’s Ephemeris (TPE) یا PhotoPills، زوایای خود و موقعیت ماه در آسمان را از هر کجا که هستید مرتب کنید. در اینجا زمان مشاهده کل دوره ماه گرفتگی کامل “ماه خونی” آمده است که 84 دقیقه طول می کشد (البته برای تماشای فاز جزئی، قبل و بعد از آن یک ساعت بیرون از خانه باشید):

ماه گرفتگی کامل توسط مارکو گرزونوف / 500 پیکسل (اعتبار تصویر: گتی ایماژ)

نحوه عکاسی از ماه گرفتگی

این ماه گرفتگی یک منظره نسبتا طولانی و تنبل است که در آن می توانید چند چیز را امتحان کنید، شکست بخورید و دوباره تلاش کنید. 84 دقیقه برای عکاسی از ماه قرمز و همچنین یک ساعت از دو طرف آن برای گرفتن عکس از ماه نیمه قرمز با منظره اضافه شده از یک خط منحنی عجیب در سراسر سطح آن طرح کلی سایه زمین فرصت خواهید داشت. مهمترین چیزی که شما نیاز دارید یک آسمان صاف است. این اولویت شماره یک شماست. گزارش های آب و هوا را بررسی کنید و ساعت های قبل متحرک باشید تا شانس خود را به حداکثر برسانید.

تجهیزات مورد نیاز، نحوه تمرکز و تنظیمات

یک ماه کامل حضیض یا ابرماه، در پشت بنای یادبود واشنگتن در طی یک ماه گرفتگی کامل در یکشنبه، 27 سپتامبر 2015، در واشنگتن دی سی دیده می شود. اعتبار: NASA/Aubrey Gemignani (اعتبار تصویر: NASA)

برای نمای نزدیک از ماه، به یک دوربین DSLR یا بدون آینه با لنز تله فوتو 300 میلی‌متری روی سه‌پایه نیاز دارید اما در حالت ایده‌آل، دوربینی با طول حداقل 600 میلی‌متر. از طرف دیگر یک دوربین بریج با سوپرزوم داخلی خود این کار را انجام می دهد. مطمئن شوید که لنز خود را به درستی فوکوس کرده اید. بسته به لنز شما، استفاده از فوکوس بی نهایت ممکن است کارساز باشد. جایگزینی که برای همه لنزها کار می کند این است که از صفحه LCD دوربین خود برای مشاهده بخشی از ماه بزرگنمایی شده استفاده کنید، و سپس برای فوکوس تا زمانی که واضح باشد (به صورت دستی یا با استفاده از فوکوس خودکار، هر چند اگر مورد دوم را انتخاب کنید، باید به حالت دوم بروید. حالت دستی برای جلوگیری از فوکوس مجدد دوربین برای عکس بعدی).

• بهترین لنزها 150-600mm

با تنظیم تأخیر شاتر و عکاسی در حالت RAW، در طول کلی، دیافراگم را تا حد امکان باز نگه دارید (عدد f کم)، با ISO 800 شروع کنید و از سرعت شاتر سریع حدود 1/100 ثانیه برای واضح نگه داشتن عکس استفاده کنید. همه اینها تعادل بین ISO و سرعت شاتر است، اما یک ماشین حساب نوردهی ماه گرفتگی به شما کمک می کند تنظیمات پایه لنز خود را پیدا کنید. براکت کردن هر دو طرف نوردهی هدف شما راهی است که باید انجام دهید.

• بهترین لنزهای واید برای عکاسی نجومی

در اینجا کاری است که کل جهان می تواند انجام دهد همانطور که در هر کجای جهان که باشید، ماه کاملی برای عکاسی وجود دارد. دوربین خود را روی ISO 100، f/10 و 1/125 ثانیه تنظیم کنید، اما تنظیمات دقیق به لنز شما و نور به سرعت در حال تغییر بستگی دارد.

بهترین عکس‌برداری از طلوع ابرماه و/یا ماه‌گرفتگی نزدیک به افق، آنهایی هستند که ترکیب‌بندی خلاقانه دارند. اگر نور محیطی کافی برای نشان دادن پیش زمینه دارید، کمی از قرص ماه خارج شوید، چیز دیگری برای ترکیب خود پیدا کنید یک ساختمان، یک کوه، مردم یا ترجیحا چیز غیرمنتظره و اجازه دهید ماه باشکوه (و شاید همچنین کهکشان راه شیری) به شما کمک کند عکسی خارج از این جهان بسازید.

ماه گرفتگی بعدی

اگر این آخر هفته ابری باشد، فرصت دیگری برای دیدن ماه گرفتگی کامل در سال 1401 وجود دارد. در 16 تا 17 آبان ماه دوباره به مدت 84 دقیقه به رنگ قرمز در خواهد آمد. نه تنها وجود دو ماه گرفتگی با طول یکسان پشت سر هم بسیار نادر است، بلکه آخرین ماه گرفتگی تا سال 1404 و طولانی ترین ماه گرفتگی تا سال 1408خواهد بود.

منبع

نظر دهید
   پاسخ دهید

   خدمات مشتریان

   راهنمای خرید

   با دیجی سنتر

   لوگوی دیجی سنتر

   دیجی سنتر (دیدافراز) در سال 1384 به منظور فعالیت در زمینه فروش گوشی موبایل، دوربین و لوازم و تجهیزات آتلیه تاسیس گردید، و راه پر فراز و نشیب رشد و پیشرفت در این عرصه را به منظور کسب تجربه و خدمت به مصرف کنندگان، هنرمندان و دیگر هموطنان عزیزمان طی نموده... بیشتر بدانید.

   logo-kasbokar
   اینماد
   logo-samandehi
   تمامی حقوق برای فروشگاه اینترنتی دیجی سنتر محفوظ است.
   دیجی سنتر
   Logo