آموزش

چگونه لنز دوربین خود را تمیز کنیم: 6 راه برای تمیز نگه داشتن لنز گوشی یا دوربین DSLR

بهترین راه برای تمیز نگه داشتن لنز دوربین یا موبایل

یک ضرب المثلی هست که میگه خانه تمیز، خانه خوشحالیه؛ این ضرب المثل برای لنز های دوربین هم صدق می کند. وقتی که شما بهترین لنز (یا یک گوشی پرچمدار) به اندازه بودجه خود خریداری می کنید، خیلی باید مراقب باشید تا این لنز ضربه نخورد و همچنین باید آن را همیشه تمیز نگه دارید.

بعد از عکس برداری از هر سوژه ای، تمیز کردن وسایل عکاسی، بهترین کاری است که می توانید انجام دهید چون نمیدانید که دفعه بعدی که می خواهید عکس برداری کنید چه زمانی است و کی به لنز های بلوئر، پن، میکروفایبر نیاز پیدا می کنید. تمیر کردن لنز ها باعث می شود که وسایل عکاسی شما همیشه تمیز بماند.

لکه های باران، اثر انگشت و گرد و غبار روی لنز ها بر کیفیت تصویر را بد می کند پس برای این که یک تصویر با کیفیت را ثبت کنید باید این لکه ها را پاک کنید. ما در این مقاله 6 راه را برای محافظت و تمیز نگه داشتن لنز هایتان، به شما توضیح داده ایم. این 6 راه به شما کمک می کند تا تصاویر با کیفیتی را به ثبت برسانید. تمامی نکات زیر تا برای دوربین ها و DSLR ها مناسب هستند، ولی از نکات سه، چهار و پنجم می توانید برای لنزهای تلفن های هوشمند نیز استفاده کنید.

1. استفاده از فیلترهای UV

بهتر است از کثیف شدن لنز ها جلوگیری کنید تا این که بعد از کثیفی آن ها را تمیز کنید. متصل کردن فیلترهای UV در جلوی لنزها بهترین راه برای جلوگیری از گرد و غبار و کثیف شدن دوربین می باشد، همچنین یک لایه محافظ اضافی محسوب می شود.

فیلتر ها لوازم خوبی برای محافظت از لنز های گران قیمت شما هستند و علاوه بر این که از شیشه لنزتان محافظت می کنند، باعث تمیز ماندنشان نیز می شوند.

برای این که اطمینان پیدا کنید قیلتر هایی که خریداری می کنید کیفیت نوری بالایی دارند، می توانید از شرکت هایی مانند B+W ، Hoya و Tiffen که دارای معروف ترین فیلتر ها هستند، خرید کنید. اما اگر فیلتر ها هم کثیف شد می توانید از موارد زیر برای تمیز کردن آن ها استفاده کنید.

2. از دمنده برای پاک کردن گرد و غبار استفاده کنید

اولین هدف استفاده از بلوئر تمیز کردن و از بین بردن گرد و غبار، جلو و عقب لنز است. لنز های بلوئر مانند Giottos Rocket Air Blower در اندازه های مختلفی وجود دارد، نسخه های بزرگتر آن ها، بهتر گرد و غبار را پاک می کنند و گزینه های کوچکتر آن ها قدرت کمتری برای تمیز کردن، دارند.

این که از کئدام بلوئر (بزرک تر/ کوچک تر) استفاده می کنید کاملا به این بستگی دارد که شما چقدر جا در کیف دوربینتان دارید. ولی بیشتر عکاس ها به علاوه این که یک بلوئر کوچک در کیفشان دارند، یک بلوئر بزرگتر را نیز در خانه خود دارند.

3. از برس لنز استفاده کنید

اگر بلوئر هم نتوانست لنز هارا به خوبی تمیز کند، گزینه بعدی که به کمک شما می آید براش لنز است. این براش ها به دلیل این که از موهای نرمی ساخته شده اند، به هیچ وجه به لنز های شما آسیب نمی زنند. آن ها به خوبی گرد و غبار را پاک می کنند اما اگر روغن و یا آب بر روی لنز شما ریخته شده باشد، باعث لک شدن شیشه لنز شما می شود.

اگر در چنین شرایطی قرار گرفتید و لنزتان با مایعی کثیف شد، بهتر است که از لنز های میکروفایبر استفاده کنید. داشتن یک برس مخصوص لنز، یکی دیگر از لوازم ضروری است که باید در کیفتان داشته باشید، بنابراین می توانید از وسیله ای که ترکیبی از برس بلوئر یا لنز پن (مرحله چهارم) که یک برس لنز در انتهای خود دارد، استفاده کنید.

4. لکه های کوچک را با لنزپن پاک کنید

لنز‌پن از تمیز کننده مبتنی بر کربن که در درپوش آن قرار دارد استفاده می کند و هر بار که از لنز استفاده می کنید و درپوش را می گذارید، تمیز کننده لنز را پر می کند. این لنز برای از بین بردن لکه های کوچک و اثر انگشت است.

یکی از مزیت های لنز‌پن این است که آن لکه ها را به سرعت و خیلی آسان پاک می کند. بعد از استفاده از این تمیز کننده مبتنی بر کربن شما می توانید از براش و بلوئر برای پاک کردن باقی لکه هایی که جا مانده، استفاده کنید.

5. تمیز کردن با استفاده از محلول

برای پاک کردن لکه هایی که خیلی محکم بهلنز چسبیده، تنها راه استفاده از محلول پاک کننده لنز است. این محلول به دو صورت اسپری و مایع وجود دارد که در صورت استفاده از این دو مایع باید از دستمال لنز نیز استفاده کنید.

اسپری لنز و یا چند قطره از مایع تمیز کننده را بر روی لنز بریزید و با استفاده از دستمال مخصوص لنز، لکه ها را از بین ببرید. از مرکز لنز شروع کنید و اطراف آن را تمیز کنید این گونه تمامی لکه های لنز که خیلی سفت به آن چسبیده را می توانید پاک کنید.

6. تا حد امکان لنزهای خود را تمیز کنید

بهترین روش تمیز نگه داشتن لنز ها این است که آن ها را تا جایی که ممکن است تمیز کنید زیرا آن ها باید همیشه تمیز باشد. جلو و پشت عنصر های لنز بسیار حساس هستند و بیش از حد تمیز کردن آن ها می تواند بر روی عملکرد آن ها تاثیرات منفی بگذارد.

همیشه درپوش لنز جلو و عقب را هنگامی که لنزها در کیف هستند، بگذارید و درصورتی که از آن استفاده نمی کنید، درپوش لنزی که به دوربینتان متصل است را بر روی لنزتان بگذارید.

انجام این 6 مورد، گرد و غبار موجود در عناصر لنز را به میزان قابل توجهی از بین می برد و نیاز نیست که کل اجزای دوربین را تند تند تمیز کنید.

به این مطلب چه امتیازی میدهید ؟
0 / 5

رسول عابدین

کارشناس کامپیوتر ، سخت افزار و نرم افزار و شبکه، علاقمند به سئو، عاشق هنر هستم یه وقتایی هم عکاسی میکنم تفریحی همچنین یه علاقه خاصی هم به نقد و بررسی و مقایسه دوربین های دیجیتال دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا