آموزش

چگونه لنز و فیلترهای خود را تمیز کنیم

lazy

بیایید با چند واقعیت شروع کنیم:

  1. اپتیک کثیف می تواند بر کیفیت تصویر شما تأثیر بگذارد و خواهد داشت.
  2. روش ها و ابزارهای صحیحی برای تمیز کردن لنز و اپتیک فیلتر وجود دارد.
  3. روش ها و ابزارهای نادرستی برای تمیز کردن لنز و فیلتر اپتیک وجود دارد.
  4. اطلاعات زیادی در مورد موضوع تمیز کردن لنز در دسترس است – برخی از آنها متناقض هستند.

بنابراین، بیایید سعی کنیم همه چیز را ساده نگه داریم و بهترین و ایمن ترین راه را برای تمیز کردن لنزهای خود پیدا کنیم تا بتوانید زمان بیشتری را برای عکاسی و زمان کمتری را برای تمیز کردن کارهای خانه صرف کنید.

قانون شماره 1: از تمیز کردن غیر ضروری لنز خودداری کنید

وقتی از وسایل خود استفاده می کنید، کثیف می شود …

شیشه لنز نسبتاً سخت و بادوام است. با این حال، هنگامی که پوشش‌های پیشرفته و سایر مواد شیمیایی به لنز اضافه می‌شود، به سطحی تبدیل می‌شود که در برابر خراش‌ها و آسیب‌های ناشی از مواد شیمیایی و تماس آسیب‌پذیرتر می‌شود. به همین دلیل، ما می‌خواهیم سعی کنیم لنزها و فیلترهای خود را عاری از اثر انگشت و کثیفی نگه داریم و از تعامل فیزیکی مکرر خودداری کنیم – این شامل لمس کردن لنزها و تمیز کردن است.

هنگامی که در کیف دوربین یا در قفسه خود نگهداری میشود، استفاده از درپوش لنزهای جلو و عقب به تمیز نگه داشتن اپتیک شما کمک می کند. اما، بصورت کلی وقتی از وسایل خود استفاده می کنید، کثیف می شود و این یک امر اجتناب ناپذیر است. لنزهای شما از تمیز کردن گاه به گاه قسمت داخلی کیف دوربین شما سود خواهند برد، زیرا گرد و غبار و کثیفی احتمالاً در داخل کیف شما خانه پیدا می کنند و خود را به لنز می چسبانند.

قانون شماره 2: گرد و غبار همه جا هست

گرد و غبار همه جا است. روی لنز شما و داخل آن نیز میرود. لنزها در کارخانه‌های بسیار تمیز تولید می‌شوند، جایی که تولیدکنندگان تمام تلاش خود را می‌کنند تا گرد و غبار را از محیط حذف کنند. حتی در این صورت، لنزهای کاملاً جدید ممکن است دارای گرد و غبار بین عناصر لنز باشند.

اما گرد و غبار دشمن اصلی لنز نیست. لنزی که سال ها روی قفسه خانه شما قرار می گیرد و لایه ضخیمی از گرد و غبار را جمع می کند، بدیهی است که مشکلاتی در کیفیت تصویر ایجاد می کند. اما، چند ویژگی گرد و غبار اینجا و آنجا روی لنز یا داخل لنز تأثیری بر کیفیت تصویر نخواهد داشت. وجود چند ویژگی گرد و غبار روی لنز یا داخل آن هیچ تاثیری بر کیفیت تصویر نخواهد داشت. این جمله عمدا تکرار شد.

گرد و غبار همه جا هست… اما گرد و غبار دشمن اصلی لنز نیست…

تلاش برای حفظ گرد و غبار لنز از طریق تمیز کردن مداوم ممکن است باعث کاهش عمر لنز شما شود، زیرا هر بار که شیشه را تمیز می کنید، خطر خراشیدگی سطوح لنز را تهدید می کنید.

قانون شماره 3: مراقب لکه های قسمت عقب لنز باشید

اثرانگشت روغنی و لکه‌های روی عنصر پشتی بیشترین تاثیر را بر کیفیت تصویر خواهند داشت، زیرا نور به صورت باریک از پشت لنز متمرکز می‌شود.

خبر خوب این است که عنصر پشتی لنز کمتر در برابر کثیفی و روغن حساس است، زیرا وقتی روی دوربین نصب می‌شود، در معرض چسبندگی انگشتان بچه‌ها، چسبندگی انگشتان شما یا سایر خطرات محیطی قرار نمی‌گیرد، اما تا قبل از نصب روی بدونه دوربین خیلی باید مراقب باشید.

تمیز کردن اپتیک شما، در هر مکانی با رعایت نکات، آسان است

در اینجا یک فرآیند ساده و سه مرحله ای برای تمیز کردن موثر لنز و فیلتر وجود دارد:

  1. تا حد امکان گرد و غبار و آلودگی را با دمنده یا برس نرم از لنز پاک کنید.
  2. چند قطره از محلول تمیز کننده لنز را روی دستمال لنز یا پارچه تمیزکننده بمالید.
  3. با استفاده از یک حرکت دایره ای، به آرامی روغن، اثر انگشت و دوده را از سطح لنز جدا کنید و از مرکز به سمت بیرون حرکت کنید.

تحلیل و بررسی

به یاد داشته باشید، می‌توانید این سه مرحله آسان را در صورت نیاز در زمین انجام دهید، اما، مگر اینکه اثر انگشت چرب یا لکه‌های روغنی روی لنز شما وجود داشته باشد، از تمیز کردن غیر ضروری خودداری کنید. لازم نیست در یک «اتاق تمیز» عاری از گرد و غبار باشید و برای تمیز کردن لنز خود یک لباس وینیل و دستکش لاستیکی بپوشید.

m CLEAN FILTER

قسمت هایی از لنز که بیشتر در معرض محیط قرار دارند، عنصر جلویی و بدنه لنز هستند. بهترین راه برای محافظت از عنصر جلو، اتصال یک فیلتر با کیفیت بالا است. این فیلتر، معمولاً بسیار ارزان‌تر از خود لنز است، به عنوان نگهبانی عمل می‌کند که هرچیز مضری را که به سمت اپتیک لنز گران قیمت شما هدایت می‌شود، جذب می‌کند. فیلتر به همان روش شیشه جلویی لنز تمیز میشود.

لوله لنز کثیف کیفیت تصویر را کاهش نمی‌دهد، اما تمیز نگه داشتن لوله لنز ممکن است به جلوگیری از مشکلات احتمالی مکانیزم‌های فوکوس و زوم کمک کند. از پارچه لنز یا دستمال و محلول تمیزکننده لنز استفاده کنید تا بدنه لنز خود را تمیز نگه دارید.

brushes and blowers

برس و دمنده

در مورد حذف گرد و غبار با هوا، بهترین روش استفاده از دمنده و اجتناب از استفاده از هوای فشرده است. بدون دمنده، همیشه می توانید با قدرت ریه خود روی لنز ضربه بزنید، اما مراقب باشید که لنز خود را با بزاق یا ناهار اسپری کنید. یک دمنده باید تجهیزات اجباری در کیف دوربین DSLR شما برای تمیز کردن سنسور و لنز باشد.

تعداد زیادی برس تمیزکننده لنز در بازار وجود دارد. با کیفیت بالا توصیه می شود. موی شتر بسیار خوب عمل می کند. همچنین، موهای برس را با انگشتان چرب خود لمس نکنید، مگر اینکه بخواهید در حین تمیز کردن لنز کثیف را به لنز منتقل کنید.

پارچه، دستمال کاغذی و پاک کننده

بافت لنز نسبتاً ارزان است. فقط یک بار استفاده لطفا بعد از تمیز کردن لنز، دستمال را دور بیندازید.

پارچه های پاک کننده میکروفیبر نیز محبوب هستند. اقدامات احتیاطی برای اطمینان از استفاده مفید از آنها وجود دارد. آنها را تمیز نگه دارید، زیرا به احتمال زیاد برای چندین تمیز کردن استفاده خواهند شد، و نمی خواهید کثیفی، کثیفی یا ذرات که ممکن است لنز شما را خراش دهند، دوباره بمالید. اگر پارچه را می شویید، از استفاده از نرم کننده های مایع پارچه خودداری کنید، زیرا ممکن است مواد شیمیایی روی پارچه باقی بگذارند و رگه هایی روی لنز شما ایجاد کنند.

fiber

از تی شرت نخی خود با مسئولیت خود استفاده کنید. مجدداً، اگر لنز نیازی به تمیز کردن ندارد، آن را تمیز نکنید، اما اگر متوجه شدید که از وسایل تمیزکننده لنز خود جدا شده اید و باید لکه را پاک کنید، استفاده از یک تی شرت 100% نخی تمیز و نفس گرم پایان کار نیست. از جهان. باز هم از نرم کننده های مایع پرهیز کنید. با دستمال‌ها و پارچه‌های مخصوص تمیزکننده لنز، نتایج بهتر (و ایمن‌تری) خواهید یافت.

سواب های پنبه ای گزینه خوبی برای تمیز کردن هستند و می توانند به ویژه برای تمیز کردن لبه های لنز موثر باشند.

بافت صورت توصیه نمی شود، زیرا برخی از مارک ها ساینده هستند و برخی دیگر حاوی روغن ها و لوسیون هایی هستند که می توانند لنزهای شما را خط بکشند.

بسیاری از تولیدکنندگان لنز، محلول‌های مخصوص تمیز کردن لنز را به بازار عرضه می‌کنند که برای پوشش‌های نوری طراحی شده‌اند. باز هم، اینها نسبتاً ارزان هستند، اما اگر می خواهید محلول خود را بسازید، یا یک درام 50 گالنی از مواد را ذخیره کنید، استفاده از ایزوپروپیل الکل با درجه معرف توصیه می شود. آب یونیزه شده نیز بی خطر است، اما یک پاک کننده اختصاصی نیست و مانند رطوبت حاصل از نفس گرم، تنها بر روی لکه های محلول در آب موثر خواهد بود.

sol

از استون استفاده نکنید. استون یک پاک کننده عالی است، اما وقتی روی لنزهای دوربین استفاده می شود، می تواند اثرات نامطلوبی بر روی پلاستیک و رنگ بشکه لنز و همچنین پوشش های نوری داشته باشد. باز هم از استون استفاده نکنید.

اثرانگشت روغنی و لکه‌های روی عنصر پشتی بیشترین تاثیر را بر کیفیت تصویر می‌گذارد، زیرا نور باریک از پشت لنز متمرکز می‌شود…

استفاده از پاک کننده های پنجره خانگی در اپتیک های روکش دار توصیه نمی شود. به محلول های تمیز کننده لنز اختصاصی، الکل یا آب یونیزه شده پایبند باشید.

محلول تمیز کننده را به جای مستقیم روی لنز روی دستمال یا پارچه بمالید. دلایل مختلفی برای این کار وجود دارد. شما می خواهید از ریختن دانه های مایع به لبه عنصر لنز و سپس وارد شدن به بدنه لنز جلوگیری کنید. حتی لنزهای مقاوم در برابر آب و هوا ممکن است ضد آب نباشند و مایع ممکن است به دلیل عملکرد مویرگی وارد بدنه لنز شود. قطرات مایع به عنوان یک عدسی عمل می‌کنند و ممکن است نور خورشید را به نقطه‌ای روی سطح لنز شیشه‌ای متمرکز کنند و ناحیه‌ای فوق‌العاده گرم ایجاد کنند که می‌تواند به لنز یا پوشش‌ها آسیب برساند. همچنین، مایعات ملایم و آب در صورت تماس طولانی مدت با یک سطح می توانند خواص خورندگی داشته باشند.

تکنیک تمیز کردن

پاک کردن در دایره های متحدالمرکز باعث کاهش بیشتر رگه ها نسبت به کار روی لنز می شود.

کار از مرکز به لبه، در صورتی که اجسام حذف نشوند، زباله‌ها را به لبه‌های لنز، دور از مرکز دایره تصویر منتقل می‌کند.

هنگام پاک کردن، فقط فشار کافی برای پاک کردن لکه های مزاحم وارد کنید.

لنز تمیز کردن متفرقه

در یک DLSR (یا SLR)، وقتی از منظره یاب نگاه می کنید، بسیاری از اوقات مشخصات گرد و غبار زیادی را در سراسر تصویر مشاهده خواهید کرد. این گرد و غبار روی آینه دوربین قرار دارد و روی عکس تاثیری نخواهد داشت. آینه را می توان تمیز کرد، اما نقره کاری بسیار ظریف است. همچنین، استفاده از دمنده های هوا در اینجا ممکن است گرد و غبار را از آینه به سنسور دیجیتال شما منفجر کند که قطعاً بر کیفیت تصویر تأثیر می گذارد.

نکته ای برای کاربران اپتیک ورزشی، تلسکوپ و عکاسان شب: مراقب باشید که لنز خود را از نظر تمیزی با یک چراغ قوه با فیلتر رنگی بررسی کنید، زیرا ممکن است برخی از کثیفی ها و لکه ها ظاهر نشوند.

در نهایت، می‌توانید پایه‌های لنز (دوربین و لنز) را با یک پارچه و محلول تمیزکننده لنز تمیز کنید. تماس‌های دیجیتالی که به لنز و دوربین اجازه برقراری ارتباط را می‌دهند ممکن است نیاز به تمیز کردن گهگاهی داشته باشند. حتماً از پارچه ای متفاوت از پارچه مورد استفاده برای اپتیک استفاده کنید، زیرا پاک کردن پایه لنز فلزی برای تمیز کردن آن ممکن است بقایای فلزی ریز روی پارچه ایجاد کند که هرگز نباید به شیشه وارد شود.

سه مرحله ساده را به خاطر بسپارید، به یاد داشته باشید که گرد و غبار اتفاق می افتد، و مطمئن شوید که زمان بیشتری را برای عکاسی از تمیز کردن وسایل خود صرف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *