آموزش

چگونه لنز و فیلتر را تمیز کنیم

چگونه لنز و فیلتر را تمیز کنیم ؟

چگونه لنز و فیلتر را تمیز کنیم
چگونه لنز و فیلتر را تمیز کنیم

چگونه لنز و فیلتر را تمیز کنیم بیایید با چند واقعیت شروع کنیم.

عدسی کثیف کیفیت عکس های شما را تحت تاثیر قرار می دهد.

روش ها و ابزارهای صحیحی برای تمیز کردن لنز و فیلتر وجود دارد.

روش ها و ابزارهای نامناسبی نیز برای تمیز کردن لنز و فیلتر وجود دارد.

حجم زیادی از اطلاعات در رابطه با تمیز کردن لنز وجود دارد که به بعضی از روش های سریع آن اشاره می کنیم تا وقت بیشتری را برای عکاسی و زمان کمتری را برای تمیز کردن صرف کنید.

آموزش تمیز کردن لنز و فیلتر

# قانون اول – از تمیز کردن بی مورد لنز خودداری کنید

شیشه نسبتا سخت و بادوام است. با این حال وقتی روکش های پیشرفته و سایر مواد شیمیایی به لنز اضافه می شود، تبدیل به سطحی می شود که نسبت به آسیب و خراش و مواد شیمیایی حساس می شود. به این خاطر ما می خواهیم سعی کنیم که فیلتر و لنزهایمان را اثر دست و الودگی دور کنیم و  از برخوردهای فیزیکی مکرر جلوگیری کنیم. این برخوردها شامل لمس و پاک کردن لنز می شود.

وقتی لنز را در کیف دوربین قرار می دهید، از درپوش عقبی و جلویی لنز استفاده کنید تا لنز تمیز بماند. اما وقتی از لنز استفاده می کنید کثیف خواهد شد و این غیر قابل اجتناب است.

# قانون دوم – گرد و غبار همه جا وجود دارد

گرد وغبار همه جا هست و همه جا گرد و غبار است. گرد و غبار ممکن است داخل و روی لنز شما بنشیند. لنزها در شرایط و کارخانه های کاملا تمیز ساخته می شوند، اما با این حال در لنزهای ساخت برندهای جدید ممکن است گرد و غبار وجود داشته باشد.

با این حال گرد و غبار دشمن اصلی نیست. لنزی که سالها در قفسه خانه خاک می خورد و لایه ضخیمی از گرد و غبار بر روی آن می نشیند، قطعا مشکل کیفیت تصویر خواهد داشت. اما مقدار کم گرد و غبار داخل و روی لنز مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

دور نگه داشتن لنز از گرد و غبار به وسیله پاک کردن مرتب لنز، عمر آن را کوتاه می کند، هر باری که شما شیشه لنز را تمیز می کنید، ریسک خراشیده شدن لنز نیز بالا می رود.

# قانون سوم – مراقب قسمت عقبی لنز باشید

جای انگشت و لکه بر روی اجزای پشتی لنز بیشترین تاثیر را بر روی کیفیت تصویر لنز خواهد داشت، زیرا این قسمت راهی است که نور از آن عبور کرده و فوکوس می شود.

در اینجا یک روش سه مرحله ای ساده و موثر برای تمیز کردن لنز و فیلتر را به شما می گوییم:

  1. آلودگی ها و غبار روی لنز را تا جای ممکن با استفاده از دمنده یا برس نرم پاک کنید.
  2. چند قطره از تمیز کننده لنز را بر روی دستمال کاغذی یا دستمال لنز بریزید.
  3. با استفاده از حرکات دایره ای و از مرکز به بیرون، به آرامی چربی، جای دست و دوده را از سطح لنز پاک کنید.

به خاطر داشته باشید که این سه مرحله را به راحتی می توانید همه جا حتی در صحرا انجام دهید، اما به جز وجود لکه چربی و دوده بر روی لنز، از تمیز کردن غیر ضروری لنز اجتناب کنید.

m_clean-filter-960x699

چگونه لنز و فیلتر را تمیز کنیم

آموزش تمیز کردن لنز و فیلتر

بیشترین قسمت لنز که در معرض آلودگی و عوامل محیطی قرار دارد، اجزای جلویی و بدنه لنز است. بهترین راه برای محافظت بخش جلویی لنز از عوامل خارجی نصب یک فیلتر با کیفیت است. قیمت فیلترها عموما از قیمت لنز بسیار کمتر است و به عنوان یک نگهبان برای لنز ارزشمند شما عمل می کند. فیلتر نیز باید به روش مشابه لنز پاک شود.

بدنه کثیف لنز کیفیت تصویر را کم نخواهد کرد اما باعث بروز مشکل در مکانیسم فوکوس و زوم می شود. از یک دستمال لنز یا دستمال کاغذی برای تمیز کردن بدنه لنز استفاده کنید.

برس و دمنده

وقتی می خواهیم با استفاده از جریان هوا گرد و غبار را پاک کنیم، بهترین روش استفاده از دمنده و اجتناب از استفاده از هوای فشرده است. در صورت نداشتن دمنده می توان از قدرت ریه ها استفاده کرد اما مراقب اسپری شدن بزاق به همراه نهارتون روی لنز باشید؛) دمنده باید جزو تجهیزات ضروری کیف دوربین شما برای تمیز کردن سنسور و لنز باشد.

انواع مختلفی از برس برای تمیز کردن لنز در بازار وجود دارد. به خاطر داشته باشید موهای برس را با دست چرب لمس نکنید.

چگونه لنز و فیلتر را تمیز کنیم

آموزش تمیز کردن لنز و فیلتر

برس و دمنده
برس و دمنده

دستمال و پاک کننده ها

دستمال های میکروفایبر همیشه محبوب هستند اما همیشه برای استفاده از آنها باید چند اقدام احتیاطی را انجام داد. همیشه دستمال را تمیز نگه دارید. بعد از چند بار استفاده از دستمال برای جلوگیری از کثیف شدن دوباره لنز آنرا بشویید. هنگام شستن دستمال از مایع نرم کننده لباس و پارچه استفاده نکنید زیرا ممکن است مواد شیمیایی بر روی پارچه به جا بگذارد و بر روی لنز خط خش بیاندازد. استفاده از تی شرت های نخی برای تمیز کردن لنز یک ریسک است. دوباره یادآوری می کنم که اگر لنز نیازی به تمیز کردن ندارد، از پاک کردن بیهوده آن اجتناب کنید، اما اگر لنز شما دوده و چربی گرفته بود و تجهیزات پاک کننده شما همراهتان نبود از پارچه 100% نخی استفاده کنید.

چگونه لنز و فیلتر را تمیز کنیم

آموزش تمیز کردن لنز و فیلتر

دستمال و پاک کننده ها
دستمال و پاک کننده ها

محلول های پاک کننده لنز نیز طوری طراحی شده اند که با پوشش نوری لنز سازگار هستند. قیمت این محلول ها نسبتا ارزان است اما اگر می خواهید خودتان در خانه یک محلول درست کنید از محلول ایزوپروپیل استفاده کنید. آب مقطر نیز پاک کننده مطمئنی است اما مانند رطوبت حاصل از نفس گرم تنها می تواند لکه های محلول در اب را پاک کند.

هرگز از استون استفاده نکنید. استون یک پاک کننده قوی است اما بر روی پلاستیک و رنگ بدنه لنز و از همه مهمتر پوشش اپتیکال لنز تاثیر منفی می گذارد. استفاده از شیشه شورهای خانگی نیز توصیه نمی شود.

محلول پاک کننده را بر روی دستمال بریزید و استفاده کنید زیرا اگر مستقیما آنرا بر روی شیشه لنز بریزید، به لبه های آن می رود و به داخل لنز نفوذ می کند.

منبع

0 / 5

رسول عابدین

کارشناس کامپیوتر ، سخت افزار و نرم افزار و شبکه، علاقمند به سئو، عاشق هنر هستم یه وقتایی هم عکاسی میکنم تفریحی همچنین یه علاقه خاصی هم به نقد و بررسی و مقایسه دوربین های دیجیتال دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا