آموزش, آموزش عکاسی دیجیتال

7 نکته برای عکاسی شارپ

lazy

آیا از سه پایه ناامید شده اید و عکاسی با دست را ترجیح می دهید؟ عکاسی دستی دارای مزایای فراوانی است – بسیار در دسترس‌تر از عکاسی با سه پایه است، انعطاف‌پذیری بیشتری را ارائه می‌دهد و همچنین ارزان‌تر است – اما اگر مراقب نباشید، خطر بازگشت به خانه با کارت‌های حافظه پر از فایل‌های تار را دارید.

خوشبختانه، حتی اگر دوست دارید در نور کم عکاسی کنید، می‌توانید با نگه‌داشتن دقیق دست، تصاویری با وضوح خیره‌کننده دریافت کنید. شما فقط باید چند تکنیک اصلی تثبیت دوربین را بدانید و همچنین باید آماده باشید تا در صورت لزوم خود را با سناریوهای دشوار سازگار کنید.

به‌عنوان یک عکاس دستی مکرر، در موقعیت مناسبی هستم تا نکات این تکنیک را توضیح دهم، و در این مقاله، نکات و ترفندهای واضحی را برای نتایج عالی به اشتراک می‌گذارم، خواه از پرندگان، سوژه‌های خیابانی، پرتره، منظره، و ….

1. از سرعت شاتر سریع استفاده کنید

این یک قانون اساسی در عکاسی است: هرچه سرعت شاتر شما بیشتر باشد، احتمال تاری ناشی از حرکت سوژه و لرزش دوربین را کاهش می دهید.

بنابراین، اگر می‌توانید سرعت شاتر را بدون قربانی کردن دیگر عناصر اصلی عکستان افزایش دهید، این کار را انجام دهید. به طور کلی، نگه داشتن دست در 1/250 و بالاتر (اگر لنز شما کوتاه‌تر از 250 میلی‌متر باشد) بسیار قابل انجام است، به خصوص اگر از تکنیک‌هایی که در این مقاله به اشتراک می‌گذارم استفاده کنید. بنابراین هر زمان که ممکن است، مطمئن شوید که با سرعت ۱/۲۵۰ ثانیه عکاسی می‌کنید – و پرش به ۱/۵۰۰ ثانیه، ۱/۱۰۰۰ ثانیه و حتی سریع‌تر نیز ایده بدی نیست.

Guide Photography Without Tripod 16

با این حال، وقتی نور کم است، همه چیز دشوار می شود. ممکن است نتوانید سرعت شاتر را در 1/250 ثانیه بدون افزایش ISO برای نوردهی بهتر نگه دارید، که می تواند باعث ایجاد نویزهای ناخوشایند در فایل های شما شود. در آن زمان است که سایر تکنیک‌های نگه‌داشتن دستی بسیار حیاتی می‌شوند، مانند:

2. مطمئن شوید که بازوها و دستانتان ثابت هستند

Guide Photography Without Tripod 23

بسیاری از عکاسان، به خصوص زمانی که تازه شروع به کار کرده اند، تمایل دارند با دوربین در موقعیت های مختلف عکاسی کنند – اما اگر دست نگه دارید و نگران لرزش دوربین هستید، ضروری است که از یک تکنیک محکم استفاده کنید.

ابتدا مطمئن شوید که آرنج‌هایتان در کناره‌هایتان جمع شده‌اند و مطمئن شوید که دست چپ‌تان را زیر لنز و دست راستتان را دور دسته‌ی بدن قرار دهید. همچنین توصیه می‌کنم دوربین خود را محکم روی صورت خود فشار دهید (مگر اینکه از طریق LCD عقب عکس می‌گیرید، که بهتر است در سناریوهای کم نور از آن اجتناب کنید).

در نهایت، زانوهای خود را کمی خم و بدن خود را متعادل نگه دارید، و هنگامی که دکمه شاتر را فشار دادید، به آن ضربه نزنید. در عوض، آن را به آرامی فشار دهید. به این ترتیب، کمترین لرزش ممکن را ایجاد می کنید.

3. بدن خود را در برابر یک جسم تثبیت کنید

حمل سه پایه ناخوشایند است، اما آیا می دانستید که می توانید با تبدیل شدن به یک سه پایه انسان، اثر سه پایه را تقلید کنید؟ من در مورد تثبیت بدن و بازوهای شما در برابر یک جسم محکم مانند ماشین، درخت یا زمین صحبت می کنم.

(زمین جسم تثبیت کننده مورد علاقه من است، زیرا به طور قابل اعتمادی همیشه وجود دارد!)

بسته به طول سرعت شاتر شما، این تکنیک ممکن است ضروری نباشد – برای مثال اگر با سرعت ۱/۲۵۰ ثانیه عکاسی می‌کنید، احتمالاً با استفاده از روشی که در نکته قبلی به اشتراک گذاشتم، خوب خواهید بود – اما زمانی که به صورت دستی عکس می‌گیرید. در حوالی سحر یا غروب، یا هنگام کار در سایه سنگین، می تواند تفاوت زیادی ایجاد کند.

وقتی با دست عکاسی می کنم، اغلب روی زمین می افتم. روی شکمم دراز می کشم و آرنج هایم را محکم به خاک فشار می دهم – به این ترتیب، می توانم در هنگام عکس گرفتن نسبتاً مطمئن باشم که اشیا واضح باقی می مانند، حتی اگر در 60/1 ثانیه یا کمتر از آن عکاسی کنم.

Guide Photography Without Tripod 24

آرنج هایم را روی زمین ثابت کردم تا از این گل زیبا عکس بگیرم.

اگر نمی خواهید روی شکم خود بیفتید، اشکالی ندارد. شما گزینه های زیاد دیگری دارید! همانطور که در بالا ذکر کردم، می توانید به ماشین یا درخت تکیه دهید و گزینه دیگر این است که خم شوید و آرنج خود را روی زانوهای خود قرار دهید.

4. از لرزشگیر لنز (یا دوربین) خود استفاده کنید

آیا لنز یا دوربین شما دارای فناوری لرزشگیر تصویر است؟ اگر چنین است، آن را روشن کنید!

فناوری تثبیت کننده تصویر – که به آن کاهش لرزش، تثبیت نوری، جبران لرزش و عکس ثابت نوری نیز گفته می شود – توسط سازندگان هوشمند دوربین ساخته شده است. لرزش دوربین را به یکی از دو روش کاهش می دهد (یا حذف می کند):

اگر فناوری IS در دوربین تعبیه شده باشد، حسگر به صورت فیزیکی حرکت می کند تا هر گونه لرزش دوربین را که دوربین تجربه می کند مقابله کند. اگر در لنز تعبیه شده باشد، یک عنصر نوری در داخل لنز حرکت می کند در حالی که سنسور در جای خود باقی می ماند.

Guide Photography Without Tripod 22

بدون تثبیت کننده تصویر، ثبت این انتزاعی شهری بسیار دشوار بود.

توجه داشته باشید که دوربین ها و لنزهای مختلف درجات مختلفی از اثربخشی لرزشگیر تصویر را ارائه می دهند. اگر قصد دارید مرتباً در نور کم دست نگه دارید، می تواند ایده خوبی باشد که بررسی های مختلف را بررسی کنید تا مطمئن شوید که موثرترین مدل را دریافت می کنید.

نقطه ضعف فناوری لرزشگیر تصویر این است که به هزینه تجهیزات شما می افزاید. فقط برخی از دوربین ها و برخی از لنزها دارای آن هستند، و آنها تمایل دارند در جنبه های گران قیمت تر باشند. اما برای کسانی که عکاسی با سه پایه را دوست ندارند، این یک سرمایه گذاری ارزشمند است.

5. با لنزهای کوتاهتر عکاسی کنید

قاعده ای که اغلب در دایره های عکاسی به آن اشاره می شود این است: می توانید لنز خود را با سرعت شاتری که متقابل فاصله کانونی (یعنی 1/فاصله کانونی) است، در دست بگیرید.

اگرچه این ممکن است پیچیده به نظر برسد، اما در واقع بسیار ساده است. برای یافتن سرعت شاتر قابل قبول، کافی است فاصله کانونی را بگیرید و آن را به کسری با یک در بالا تبدیل کنید.

برای مثال، اگر با لنز 100 میلی‌متری عکاسی می‌کنید، می‌توانید با سرعت شاتر 1/100 ثانیه یا بیشتر آن را نگه دارید. وقتی با لنز 400 میلی‌متری عکاسی می‌کنید، می‌توانید با سرعت شاتر 1/400 ثانیه یا بیشتر در دست بگیرید. در نهایت، اگر با لنز 25 میلی‌متری عکاسی می‌کنید، می‌توانید با سرعت شاتر 1/25 ثانیه یا بیشتر آن را نگه دارید.

در حالی که قبلاً در مورد ارزش استفاده از سرعت شاتر سریع صحبت کرده‌ام، قانون متقابل بینش کلیدی دیگری را ارائه می‌دهد: هرچه لنز شما کوتاه‌تر باشد، بیشتر می‌توانید سرعت شاتر خود را کاهش دهید و همچنان با یک عکس شارپ از آن خارج شوید.

این به چند دلیل است. اول، لنزهای بلند بزرگتر و سنگین تر هستند، به این معنی که ثابت نگه داشتن آنها دشوارتر است. دوم، لنزهای بلندتر لرزش دوربین را بزرگ‌تر می‌کنند و در نتیجه تصاویر محوتر می‌شوند.

Guide Photography Without Tripod 26

من از یک لنز زاویه باز برای گرفتن این رتریور طلایی در نور کم استفاده کردم.

بنابراین، اگر سه پایه برای کاهش لرزش دوربین ندارید، سعی کنید از لنزهایی استفاده کنید که بخشنده تر است. به عبارت دیگر: برای موفقیت بیشتر از فواصل کانونی کوتاه‌تر استفاده کنید!

6. در حالت پشت سر هم عکس بگیرید

اگر به صورت دستی عکاسی می کنید، به خصوص اگر در موقعیت ناپایدار کار می کنید، استفاده از تنظیمات حالت پشت سر هم در دوربین می تواند ایده خوبی باشد. این به دو دلیل به عکاسی دستی کمک می کند.

ابتدا، اگر دکمه شاتر را با انگشت خود فشار دهید، لرزش دوربین ایجاد می شود. اما وقتی از حالت پشت سر هم استفاده می کنید، فقط دکمه شاتر را در ابتدای دنباله تصویر خود فشار می دهید. عکس‌های بعدی با لرزش بسیار کم دوربین گرفته می‌شوند زیرا دکمه شاتر در واقع قبل از گرفتن تصویر فشار داده نمی‌شود.

دوم، وقتی در حالت انفجاری عکاسی می کنید، آینه لرزش اضافی ایجاد نمی کند. دوربین‌های DSLR دارای آینه‌هایی در جلوی سنسور هستند و هنگامی که دکمه شاتر فشار داده می‌شود، آینه به سمت بالا می‌چرخد و برای مدت کوتاهی سنسور را در معرض نور قرار می‌دهد (برای گرفتن تصویر).

این آینه بخشی ضروری از عملکرد DSLR است، اما چرخاندن آن می تواند باعث ایجاد لرزش های کوچک در سراسر دوربین شود (که شکل دیگری از لرزش دوربین است). با این حال، وقتی حالت انفجاری را فعال می‌کنید، آینه فقط در ابتدای انفجار به سمت بالا می‌چرخد. عکس‌های بعدی تحت تأثیر ارتعاشات ناشی از آینه قرار نمی‌گیرند و در نتیجه واضح‌تر هستند.

(این نکته آخر در مورد دوربین های بدون آینه صدق نمی کند؛ همانطور که از نام آن پیداست، آنها به طور کامل فاقد آینه هستند.)

برای فعال کردن حالت پشت سر هم، کافی است دوربین خود را روی حالت رانندگی با سرعت بالا قرار دهید و دکمه شاتر را نگه دارید. شما باید صدای سریع شاتر تصاویر گرفته شده را بشنوید.

Guide Photography Without Tripod 14

حالت پشت سر هم برای گرفتن این تصویر مرغ مینا در اوایل صبح ضروری بود!

7. از تایمر خودکار استفاده کنید

در اینجا آخرین نکته من برای عکاسی با دست است: اگر در حالت حساس هستید و باید حتی از کوچکترین لرزش جلوگیری کنید، از استفاده از تایمر خودکار دوربین خود نترسید.

تایمر خودکار به شما این امکان را می دهد که دکمه شاتر را بدون روشن کردن دوربین فشار دهید. در عوض، باید برای تعداد مشخصی از ثانیه (معمولا دو ثانیه) قبل از گرفتن تصویر صبر کنید.

Guide Photography Without Tripod 20

من عاشق استفاده از تایمر خودکار هنگام عکاسی از گل هستم.

این به همان دلیلی که در بخش قبل ذکر شد مفید است: از هرگونه لرزش دوربین در هنگام فشار دادن دکمه شاتر جلوگیری می کند.

بنابراین، دفعه بعد که در میدان هستید و برای گرفتن تصاویر واضح بدون سه پایه مشکل دارید، سعی کنید از تایمر خودکار برای کاهش لرزش دوربین خود استفاده کنید! در ابتدا ممکن است شما را ناامید کند – بالاخره چه کسی می خواهد برای هر عکس دو ثانیه صبر کند؟ – اما با گذشت زمان، یاد خواهید گرفت که ارزش آن را بدانید.

Guide Photography Without Tripod 9

عکاسی دستی: کلمات پایانی

بسیاری از عکاسان فکر می کنند که سه پایه ضروری است، اما این نمی تواند دور از واقعیت باشد. گرفتن تصاویر کاملاً واضح در حین نگه داشتن دست کاملاً امکان پذیر است – در واقع، این اغلب یک مهارت ضروری است.

بنابراین نکاتی را که امروز به اشتراک گذاشته‌ام به خاطر بسپارید و شروع به تمرین تکنیک دستی خود کنید. قبل از اینکه متوجه شوید، یک متخصص خواهید بود!

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *