13 نکته برای عکاسی از گل های ریز بهاری

بهار نزدیک است و گلهای کوچک را تقریبا در همه جا میتوانیم ببینیم. در این مقاله میخواهیم به آموزش و نحوه عکاسی از این گل های کوچک بهاری با لنز ماکرو بپردازیم.

برای استفاده از این تکنیک ها لزوماً به لنز ماکرو نیاز ندارید. یک لنز بلندتر با دیافراگم بزرگ نیز کار خواهد کرد، اما بوکه ابریشمی فوق العاده صاف (آن قسمت نرم زیبای پشت گل) را دریافت نخواهید کرد. برای بهترین نتیجه، به خصوص در مورد گل های ریز، یک لنز ماکرو تهیه کنید یا از گزینه ارزان تر استفاده کنید: حلقه های ماکرو (آن ها را برای لنز خود در گوگل جستجو کنید). و بگذارید سرگرمی شروع شود!

توجه: من از بسیاری دیگر از «عکاس‌های ماکرو» متفاوت است، زیرا این کار را به روش «آسان و تنبل» انجام می‌دهم، به این معنی که از سه پایه استفاده نمی‌کنم که باعث می‌شود سریع و انعطاف‌پذیر باشم. کار هر کس متفاوت است و به نظر من راه درست یا غلطی برای کار وجود ندارد. من به سادگی روش کار شخصی خود را توضیح می دهم. هدف این مقاله برای الهام گرفتن شماست!

این تکنیک ها به معنای واقعی کلمه در هر جایی قابل استفاده هستند. شما فقط به یک تکه گل کوچک نیاز دارید. شما حتی می توانید آن را در باغ خود انجام دهید! در این مقاله، من بیشتر از یک زمین کوچک از گل های برفی و کروکوس در کنار خانه خود استفاده می کنم. در اینجا یک ویدیوی کوچک از مناظر ساده را مشاهده می کنید:

بیا شروع کنیم!

1. دوربین را به زمین نزدیک کنید

برای عکاسی از گل ها دوربین را پایین بیاورید و به سطح زمین نزدیک کنید، سعی کنید از زاویه بالا از آنها عکاسی نکنید زیرا عمق میدان مناسبی در این حالت بدست نمیاورید.

13 نکته برای عکاسی از گل های ریز بهاری

2. شبنم صبح را ثبت کنید

در صبح های اوایل بهار عکاسی کنید تا قطرات شبنم روی گل ها ثبت شود که عکستان را بسیار زیبا خواهد کرد. شما همچنین می‌توانید اسپری آب خود را بیاورید تا «نمای مرطوب» را به دست آورید، اما به نظر من قطرات شبنم طبیعی‌تر و زیباتر هستند.

13 نکته برای عکاسی از گل های ریز بهاری

3. نورهای مختلف، حالات مختلف

انواع مختلف نور حال و هوای کاملاً متفاوتی را ایجاد می کند. در شب عکاسی کنید تا حالت “تاریک” داشته باشید و در صبح زود عکس بگیرید تا حال و هوای رنگارنگ تری داشته باشید.

این نوع عکاسی را می توان در هر زمانی از روز به خوبی انجام داد. یک روز ابری در واقع برای گذراندن ساعاتی از عکاسی ماکرو گل مناسب است. زمانی که هوا بسیار آفتابی است، کار با سایه های قوی ممکن است دشوار باشد. سعی کنید سایه (پشت درخت) پیدا کنید یا با آوردن یک چتر سفید سایه خود را ایجاد کنید تا آن را روی گل قرار دهید!

13 نکته برای عکاسی از گل های ریز بهاری

4. ترکیب بندی دقیق

ترکیب بندی باید بسیار دقیق باشد. یک سانتی متر به چپ یا راست ترکیب شما را کاملا تغییر می دهد. بنابراین شما می توانید ترکیب های بی شماری را تنها با یک موضوع بگیرید. کمی حرکت کنید و انواع عکس های مختلف را از یک گل بگیرید.

5. انعطاف پذیری دستی

برای عکاسی در این سبک من از سه پایه استفاده نمی کنم. من به دو دلیل این کار را نمیکنم! این دو دلیل عبارتند از: 1) من اغلب نیاز دارم که به شدت دوربین را به سطح زمین نزدیک کنم و سه پایه آن را دست و پا گیر می کند، و 2) با عکاسی دستی، می توانم ترکیب را بسیار سریع و دقیق با توجه به شرایط تغییر دهم. البته کمی تمرین میخواهد،وقتی هوا تاریک‌تر می‌شود، باید ISO خود را کمی افزایش دهید.

13 نکته برای عکاسی از گل های ریز بهاری

6. عقب تر بروید و وسعت دید بیشتری داشته باشید

از کمی دورتر عکاسی کنید تا گل را با محیطش ببینید. دیدن این گل کوچک بین چمن های “بزرگ” یا گل های بزرگتر ایستاده، آن را کوچک به نظر می رساند و باعث ایجاد احساسات در بیننده می شود.

13 نکته برای عکاسی از گل های ریز بهاری

7. برای ثبت جزئیات حرکت کنید

بعضی مواقع سعی کنید از فاصله خیلی نزدیک عکاسی کنید تا اساساً یک «پرتره» از گل بگیرید. و شما می توانید حتی از نزدیک تر عکاسی کنید تا جزییات کوچکی از گل به دست آورید. البته میزان نزدیک شدن و امکان ثبت تصویر از فاصله خیلی نزدیک بستگی به لنز شما دارد.

13 نکته برای عکاسی از گل های ریز بهاری

8. حواستان را به فوکوس دقیق بدهید

تمرکز در این مقیاس بسیار سخت است و باید دقیق انجام شود. من اغلب در این سبک عکاسی از فوکوس خودکار استفاده می کنم و واقعاً مراقب نقطه فوکوس خود هستم. دقیقاً مشخص کنید که می خواهید روی چه چیزی تمرکز کنید، بالای گل یا خود برگ ها. من اغلب بر روی قسمت بیرونی و گاهی اوقات روی بیرون از ترک تمرکز می کنم. ببینید چه چیزی را بیشتر دوست دارید!

9. یک نگاه رویایی آماده کنید

اکثر عکس‌های من با لنز ماکرو با f/2.8 کاملا باز گرفته می‌شوند. این نگاه فوق العاده رویایی به من می دهد. اگر می‌خواهید گل بیشتر در فوکوس باشد، ممکن است بخواهید کمی بیشتر متوقف شوید.

10. از گل برای بوکه استفاده کنید

از گل های دیگر به عنوان بوکه پیش زمینه استفاده کنید. این حس خوبی به بیننده منتقل میکند.

13 نکته برای عکاسی از گل های ریز بهاری

11. اهمیت پس زمینه

پس زمینه تقریبا مهمتر از خود گل است! داشتن نور و رنگ مناسب در عکس می تواند باعث ایجاد یا شکستن آن شود. اغلب برای تغییر پس زمینه فقط یک حرکت بسیار کوچک لازم است. بنابراین آن زمان را برای یافتن پس زمینه مناسب اختصاص دهید.

13 نکته برای عکاسی از گل های ریز بهاری

12. نور به عنوان پس زمینه

از چراغ های خیابان یا چراغ های ماشین به عنوان پس زمینه های جالب بوکه استفاده کنید! گل ها را اغلب می توان درست در کنار جاده پیدا کرد. می توانید از چراغ های ساختمان یا ماشین برای خلاقیت خود استفاده کنید.

13 نکته برای عکاسی از گل های ریز بهاری

13. مواردی که نگاه کاربر را گمراه میکند و سوژه ما نیست حذف کنید

با حذف قسمت های کوچک حواس پرت کننده (مانند کثیفی های کوچک روی گل، یا حواس پرتی روی چمن) از تکنیک های ویرایش استفاده کنید تا عکس های خود را رویایی تر کنید.

در نهایت، در اینجا یک نکته مفید وجود دارد: یک صفحه نمایش بر روی دوربین شما برای همه این موارد بسیار مفید است. اگر ندارید، باید روی زمین دراز بکشید. همراه داشتن پتوی پیک نیک می تواند ایده خوبی باشد.

امیدوارم این نکات برای شما مفید بوده باشد. من می‌خواهم نکته آخر را اضافه کنم: برای ایجاد این عکس‌ها به یک دوربین شگفت‌انگیز نیاز ندارید. لنز (لنز ماکرو یا لنز استاندارد با حلقه های ماکرو) مهمترین جزء در اینجا است.

تجهیزاتی که من شخصا برای این عکس ها استفاده کردم شامل  دوربین های بدون آینه Sony a7R IV و Sony a7 III و لنز ماکرو 90 میلی متری f/2.8 سونی بود.

نظر دهید
   پاسخ دهید

   با دیجی سنتر

   خدمات مشتریان

   راهنمای خرید

   logo-samandehi
   اینماد
   logo-kasbokar

   دیجی سنتر (دیدافراز) در سال 1384 به منظور فعالیت در زمینه فروش گوشی موبایل، دوربین و لوازم و تجهیزات آتلیه تاسیس گردید ، و راه پر فراز و نشیب رشد و پیشرفت در این عرصه را به منظور کسب تجربه و خدمت به مصرف کنندگان، هنرمندان و دیگر هموطنان عزیزمان طی نموده.

   ارتباط با دیجی سنتر :

   تهران، سیدخندان، ابتدای رسالت شرق، نرسیده به خیابان دبستان، نبش کوچه باقری پلاک 1 طبقه سوم

   شماره تماس : 02188451003

   کد پستی : 1631773115

   تمامی حقوق برای فروشگاه اینترنتی دیجی سنتر محفوظ است.
   دیجی سنتر
   Logo