آموزش, آموزش عکاسی دیجیتال

11 نکته عکاسی از گل برای نتایج فوق العاده

lazy

من عاشق عکاسی از گلها هستم. این یکی از در دسترس‌ترین اشکال عکاسی است – به هر حال، می‌توانید گل‌ها را تقریباً در هر جایی پیدا کنید – به علاوه به شما امکان می‌دهد طیف گسترده‌ای از تصاویر، از جمله انتزاعی، عکس‌های نزدیک، صحنه‌های منظره و موارد دیگر را ایجاد کنید.

اما در حالی که گل ها سوژه های خیره کننده ای هستند، ایجاد عکاسی عالی از گل چیزی فراتر از یافتن یک گل زیبا و فشار دادن دکمه شاتر است. شما باید در نور مناسب کار کنید، یک ترکیب بندی جامد پیدا کنید، تنظیمات دوربین مناسب را انتخاب کنید، و فایل های خود را، به دنبال آن تصویر نهایی درجه یک پردازش کنید.

خوشبختانه، من دقیقاً همان جایی بوده ام که شما هستید، و در این مقاله، تمام نکات و ترفندهای کلیدی را که یاد گرفته ام، از جمله:

  • بهترین نور برای عکاسی از گل
  • نحوه انتخاب دیافراگم مناسب
  • یک راه ساده برای ایجاد یک جلوه زیبا با فوکوس نرم
  • راز من برای پیش زمینه های شگفت انگیز
  • و …!

بنابراین اگر برای گرفتن عکس های زیبا از گل آماده هستید؟تا انتها پای این مقاله بنشینید!

1. از گل ها در نور مناسب عکاسی کنید

آیا می دانستید که آسمان ابری برای عکاسی از گل مناسب است؟

درسته. نور ملایم یک روز ابری مکمل گلبرگ های ظریف است – به علاوه، هیچ سایه و نقاط روشن خشن وجود ندارد، بنابراین می توانید نوردهی زیبا و یکنواختی داشته باشید.

بنابراین اگر قصد عکاسی از گل را دارید، اغلب ایده خوبی است که ابتدا آب و هوا را بررسی کنید و در یک روز ابری عکاسی کنید.

butterfly gardens 20090219 085

با این حال، شما باید مراقب باشید. در آغاز و پایان یک روز ابری، نور بسیار محدود می شود، که منجر به تاری ناخواسته می شود (مخصوصاً هنگام عکاسی با بزرگنمایی بالا). بنابراین اگر آسمان ابری است، در ظهر عکاسی کنید، سپس قبل از تاریک شدن آسمان، وسایل خود را جمع کنید.

البته، هوای ابری تنها زمانی نیست که می‌توانید عکس‌های گل عالی بگیرید. آسمان صاف در ساعت طلایی – زمانی که خورشید در آسمان پایین است – همچنین می تواند تصاویر عالی ایجاد کند. غروب خورشید نور گرم و ملایمی تولید می کند که به زیبایی سوژه شما را روشن می کند، اگرچه باید مراقب باشید تا از نوردهی بیش از حد خودداری کنید (ترکیب نور روشن و گلبرگ های رنگارنگ ممکن است دشوار باشد).

اما در حالی که آسمان صاف می تواند در اوایل و اواخر روز به خوبی کار کند، من شما را تشویق می کنم که فعالانه از عکاسی گل در حوالی ظهر در روزهای آفتابی خودداری کنید. آفتاب بلند روی گل ها می زند و سایه های ناخوشایندی ایجاد می کند که به ندرت خوب به نظر می رسند. در صورت امکان، از نور ملایم تر و جذاب تر استفاده کنید!

2. از نور پس زمینه برای درخشش گل های خود استفاده کنید

همانطور که در بخش قبل توضیح دادم، می‌توانید عکس‌های زیبای گل را در حوالی طلوع و غروب خورشید ایجاد کنید – به این معنی که باید جهت نور را در نظر بگیرید. به عبارت دیگر آیا نور از جلوی گل شما می آید یا پشت گل و یا به کنار گل میتابد؟

جهت‌های مختلف نور افکت‌های متفاوتی را ارائه می‌دهند، و در حالی که می‌توانید با استفاده از نور جلو عکس‌هایی با جزئیات زیبا بگیرید، و با استفاده از نور کناری می‌توانید تصاویر فوق‌العاده دراماتیک ایجاد کنید، من به شدت توصیه می‌کنم نور پس‌زمینه را امتحان کنید.

بله، کمی غیر متعارف است، اما نور پس زمینه – که می توانید با اطمینان از اینکه گل بین شما و خورشید قرار دارد باعث درخشش گلبرگ های شفاف می شود، مانند این:

cattle pt 20090430 003

افکت فوق العاده است، و این یک راه عالی برای ارتقای نمونه کار عکاسی گل شما است.

سعی کنید در اواخر روز که خورشید نزدیک به افق است عکس بگیرید. به این ترتیب، نور پس‌زمینه مستقیماً به گلبرگ‌های گل شما برخورد می‌کند، به‌علاوه یک نور خوب و گرم روی بقیه تصویر شما می‌تابد. (حتی ممکن است بتوانید برخی از پرتوهای نوری را که از میان درختان عبور می کنند، مشاهده کنید!)

3. مراقب باد باشید

هنگام عکاسی از گل، باد دشمن شماست. سوژه‌های شما را در هر جهتی منفجر می‌کند، که فوکوس را به طرز آزاردهنده‌ای دشوار می‌کند (و اگر با سرعت شاتر پایین عکاسی می‌کنید، تاری زیادی ایجاد می‌کند).

ساده ترین راه برای جلوگیری از باد؟ عکاسی خود را صبح زود که هوا هنوز آرام است انجام دهید. و کمی باد قابل کنترل است. فقط یک تکه مقوا یا یک بازتابنده بیاورید، سپس آن را در کنار گل خود نگه دارید.

gerbera 20100113 IMG 7143

اگر ترجیح می دهید زود بیدار نشوید، یا اگر نیاز به عکس گرفتن در یک روز بادی دارید، گزینه دومی دارید:

گل هایت را بیاور داخل برای گرفتن عکس های زیبا در داخل خانه به یک استودیوی پیچیده نیاز ندارید – فقط گل ها را نزدیک پنجره بگذارید و پس زمینه ای محکم پیدا کنید تا پشت آن ها بنشینید. گل زیر را داخل خانه در مقابل یک صفحه سفید ثبت کردم:

4. نزدیک تر شوید

در اینجا یکی از ساده ترین راه ها برای ایجاد عکس های زیبا و منحصر به فرد گل آورده شده است:

تا می توانید نزدیک شوید. به عبارت دیگر، فقط به یک قاب زیبا از چند فوتی اکتفا نکنید. در عوض، سعی کنید کادر را با سوژه خود پر کنید!

شما می توانید این کار را به چند روش انجام دهید:

ابتدا می توانید از لنز تله فوتو استفاده کرده و روی گل زوم کنید. شما باید به نسبت بزرگنمایی لنز توجه کنید زیرا برخی از لنزها نمی توانند به خصوص از نزدیک فوکوس کنند. نسبت 1:1 فوق‌العاده است، اگرچه شما آن را فقط در لنزهای ماکرو اختصاصی خواهید یافت – اما همچنان می‌توانید با نسبت 1:2، 1:4 یا حتی 1:6 به نتایج خوبی برسید. (اگر مطمئن نیستید که لنز شما چقدر بزرگنمایی ارائه می دهد، می توانید آن را به صورت آنلاین جستجو کنید، یا می توانید چند آزمایش انجام دهید.)

اگر خوش شانس باشید، لنز تله فوتو شما نزدیک فوکوس می شود و می توانید از آن برای عکس های گل زیبا استفاده کنید. اما اگر نتوانید آنطور که می خواهید نزدیک شوید چه؟

شما چندین انتخاب دارید. می‌توانید از لوله‌های اکستنشن استفاده کنید که روی دوربین شما نصب می‌شوند و اجازه می‌دهند لنز نزدیک‌تر فوکوس کند. یا می توانید از یک فیلتر نمای نزدیک استفاده کنید که به انتهای لنز شما متصل می شود و مانند یک ذره بین عمل می کند.

backyard 20100403 MG 9103

صادقانه بگویم، هر دوی این گزینه ها دارای اشکالات بسیار قابل توجهی هستند. لوله های اکستنشن ناخوشایند هستند، در حالی که فیلترهای نمای نزدیک کیفیت تصویر را کاهش می دهند. مطمئناً کار می‌کنند، و اگر تازه عکاسی از گل را شروع کرده‌اید، هر کدام از این روش‌ها به شما کمک می‌کند عکس‌های نزدیک جالبی بگیرید.

اما اگر می‌خواهید واقعاً تصاویر خود را بهبود ببخشید، من یک لنز ماکرو اختصاصی را توصیه می‌کنم که به شما امکان می‌دهد بدون نیاز به لوازم جانبی، تصاویر صمیمی بگیرید. این لنزها را می توان با قیمت های نسبتاً پایین خریداری کرد (مخصوصاً اگر لنزهای عریض تری در محدوده 40 تا 60 میلی متر بگیرید). آنها به شما این امکان را می دهند که بسیار به سوژه خود نزدیک شوید و همچنین کیفیت تصویر فوق العاده ای را ارائه می دهند!

5. سعی کنید از یک بازتابنده استفاده کنید

در اینجا یک نکته سریع وجود دارد:

گل‌های سایه‌دار می‌توانند عکس‌های خیره‌کننده‌ای ایجاد کنند، به‌خصوص زمانی که یک سوژه سایه‌دار و یک پس‌زمینه روشن را در اوایل صبح یا اواخر عصر ترکیب می‌کنید.

اما اگر مراقب نباشید، این اثر سایه خورشید می تواند منجر به یک گل کم نور (یا پس زمینه بیش از حد) شود. ترفند در اینجا این است که گل خود را نسبتاً روشن نگه دارید. به این ترتیب، می توانید محدوده دینامیکی صحنه کلی را کاهش دهید و دوربین شما زمان بسیار آسان تری را برای گرفتن آرایه کامل از صداها خواهد داشت.

بنابراین اگر سوژه شما در سایه است، از یک بازتابنده برای تابش نور استفاده کنید. می توانید یک گزینه پاپ آپ ارزان را به صورت آنلاین خریداری کنید یا به سادگی یک تکه کارت سفید با خود حمل کنید. به سادگی موقعیت را تا زمانی تنظیم کنید که نور خوبی روی گل بتابید، سپس آن را بردارید! (پاداش: یک بازتابنده همچنین باعث می شود گل های شما پر جنب و جوش تر به نظر برسند!).

6. از یک پس زمینه درهم و برهم اجتناب کنید

در عکاسی از گل، پس زمینه می تواند تصویر را بسازد یا آن را خراب کند. یک پس‌زمینه یکنواخت می‌تواند عالی به نظر برسد – در حالی که یک پس‌زمینه درهم و برهم، چشم‌ها را به خود جلب می‌کند و بیننده را از درک موضوع اصلی شما باز می‌دارد.

بنابراین قبل از اینکه دکمه شاتر را فشار دهید، یک دقیقه به قسمت پشت گل خود فکر کنید. از منظره یاب دوربین نگاه کنید و از خود بپرسید:

آیا پس زمینه من مکمل گل است؟ یا حواس را پرت می کند؟

اگر پس‌زمینه به تصویر اضافه می‌کند – یا حداقل از آن چیزی کم نمی‌کند، پس ادامه دهید و تصویر خود را ثبت کنید. اما اگر پس‌زمینه حتی کمی حواس‌پرت کننده به نظر می‌رسد (مثلاً شاخه‌های دندانه‌دار یا تکه‌های رنگی ناخوشایند پشت گل وجود دارد)، احتمالاً ایده خوبی است که عکس خود را تنظیم کنید.

یک گزینه این است که موقعیت خود را تا زمانی که عوامل حواس پرتی از بین بروند تغییر دهید. به عنوان مثال، می توانید تا زمانی که گل توسط آسمان صاف احاطه شود، روی زمین پایین بیایید، یا می توانید کمی به سمت راست یا چپ حرکت کنید تا از شر مناطق مشکل دار خلاص شوید.

با این حال، حرکت دیگر، استفاده از عمق میدان کم برای محو کردن حواس‌پرتی‌ها است، همانطور که در بخش بعدی بحث می‌کنم:

7. از عمق میدان کم استفاده کنید

عکس‌های گل با عمق کم می‌توانند عالی به نظر برسند – اما عمق میدان کم چیست و چگونه می‌توان به آن دست یافت؟

عمق میدان کم تنها کمی وضوح دارد. اگر از افکت با دقت استفاده کنید، می‌توانید تصاویری بگیرید که دارای یک گل شارپ اما پس‌زمینه تار هستند:

hatley 20090617 006

همانطور که می توانید تصور کنید، این امر فوکوس کاملا فیکس را دشوارتر می کند. از آنجایی که سطح وضوح بسیار باریک است، جای بسیار کمی برای خطا وجود دارد – اما برای اکثر گل‌بازان، جلوه زیبا کاملاً ارزش تلاش را دارد.

برای بدست آوردن عمق میدان کم، حتما از دیافراگم باز (یعنی عدد f کم) مانند f/2.8 یا f/4 استفاده کنید. (این کار همچنین به شما امکان می دهد از سرعت شاتر بالاتری استفاده کنید، که احتمال گرفتن یک عکس شارپ را افزایش می دهد.)

همچنین باید سعی کنید تا جایی که می توانید به موضوع خود نزدیک شوید. هرچه به ناحیه فوکوس نزدیکتر باشید، تاری پس زمینه قوی تر می شود.

در نهایت، هدف را افزایش فاصله بین گل و پس زمینه قرار دهید. پس‌زمینه‌های دورتر با تاری بیشتر رندر می‌شوند، و در حالی که عمق میدان از نظر فنی تغییر نمی‌کند، معمولاً عالی به نظر می‌رسد. می‌توانید به دنبال سوژه‌هایی بگردید که در جلوی عناصر پس‌زمینه قرار دارند، یا می‌توانید پایین روی زمین قرار بگیرید تا مطمئن شوید که پس‌زمینه از درختان دور تشکیل شده است.

8. بخشی از گل خود را شارپ نگه دارید

اگر می خواهید بر اثر عمق میدان کم مسلط شوید، مهم است که بخشی از گل را شارپ نگه دارید تا چشم بیننده شما یک نقطه لنگر داشته باشد. در غیر این صورت، مردم نمی دانند به کجا نگاه کنند و به سرعت تصویر را رد می کنند و ادامه می دهند.

بنابراین آنچه را که لازم است انجام دهید تا بخشی از تصاویر خود را واضح نگه دارید – حتی اگر فقط یک بخش کوچک باشد. اگر در نور خوب عکاسی می کنید، سرعت شاتر و فوکوس خود را با دقت بالا ببرید. اگر در نور ضعیف عکس می‌گیرید، از یک سه پایه و یک کنترل از راه دور استفاده کنید تا از لرزش دوربین جلوگیری کنید، یا در صورت نیاز ISO خود را افزایش دهید.

به یاد داشته باشید: حتی اگر به نظر می رسد باد نباشد، گل ها همیشه کمی حرکت می کنند. اغلب ایده خوبی است که تصاویر را روی LCD دوربین خود بررسی کنید. مطمئن شوید که زوم کرده اید و اگر گل شما شارپ نیست، سرعت شاتر را یک یا دو توقف افزایش دهید.

در نهایت، فوکوس خود را بررسی کنید. در صورت لزوم، به صورت دستی فوکوس کنید. قبل از اینکه به موضوعات و ترکیب‌بندی‌های دیگر بروید، مطمئن شوید که مهم‌ترین قسمت‌های گل، مانند گلبرگ‌ها و مرکز گل را به وضوح رندر کرده‌اید.

9. دیدگاه خود را تغییر دهید

اگر به دنبال عکس های گل منحصر به فرد هستید، فقط یک عکس استاندارد نگیرید. مطمئناً، می‌توانید با زوایای معمولی شروع کنید، اما زمانی که چند تصویر ایمنی گرفتید، به اطراف حرکت کنید و چشم‌اندازها و فواصل کانونی متفاوتی را امتحان کنید.

به عنوان مثال، از پایین گل عکاسی کنید تا یک نقطه نظر جالب را ثبت کنید. ممکن است در این فرآیند بسیار گل آلود شوید، اما اگر همه چیز به خوبی پیش برود، یک تصویر زیبا با زاویه ای که به ندرت دیده می شود ایجاد خواهید کرد. (پایین آمدن به پایین همچنین به شما کمک می کند سوژه خود را در مقابل آسمان سفید، آبی یا حتی نارنجی قاب بگیرید.)

همچنین ممکن است سعی کنید از بالا عکس بگیرید، به طور غیرمعمول از نزدیک و شخصی بگیرید، یا برای یک تصویر محیطی وسیع تر، کوچکنمایی کنید. نکته کلیدی این است که تا حد امکان آزمایش کنید، نتایج را مرور کنید و روز بعد دوباره – با تغییراتی – تلاش کنید.

florida 20111215 MG 5075 Edit

10. از طریق گل دیگری تمرکز کنید

رویکرد عکاسی توسط تعداد کمی از عکاسان حرفه ای گل مورد علاقه است و دلایل خوبی دارد:

واقعاً خیلی جالب به نظر می رسد، مخصوصاً وقتی که پیش زمینه های رنگارنگ زیادی دریافت می کنید. مثل این:

butchart 20090901 102

اما چگونه کار می کند؟

شما به سادگی گلی را که می خواهید از آن عکس بگیرید پیدا کنید، سپس موقعیت خود را تنظیم کنید تا گل دیگری بین لنز و گل قرار گیرد. (هرچه گل پیش زمینه به لنز نزدیکتر باشد، ظاهر بهتری دارد.)

در نهایت، گل ثانویه تبدیل به یک تار رنگ می شود و تصویر نهایی شما حس حرفه ای تری خواهد داشت.

مطمئن شوید که به موقعیت گل پیش‌زمینه دقت کرده‌اید – مهم است که سوژه اصلی را کاملاً با تار کردن غرق نکنید. همچنین می توانید با دیافراگم های مختلف آزمایش کنید و ببینید که چگونه جلوه را تغییر می دهند.

11. پس پردازش را فراموش نکنید

عکس‌های گل می‌توانند مستقیماً از دوربین بسیار باورنکردنی به نظر برسند، حتی اگر با فرمت RAW عکاسی کنید (که من به شدت توصیه می‌کنم). اما اگر می خواهید بهترین نتیجه را داشته باشید، قطعا باید کمی زمان را صرف پردازش تصاویر خود کنید.

می بینید، چند تغییر در نرم افزار ویرایش می تواند به طور چشمگیری تن، رنگ ها و احساس کلی عکس های شما را بهبود بخشد. تنظیمات خاصی که استفاده می کنید به ترجیحات و اهداف شما بستگی دارد، اما اغلب ایده خوبی است که به طور نامحسوس اشباع یا نشاط را برای رنگ های پیشرفته افزایش دهید. همچنین می‌توانید سایه‌ها را بالا ببرید تا جزئیات را به قسمت‌های تیره‌تر عکس‌هایتان بیاورید، برای بازیابی جزئیات از دست رفته در نواحی روشن‌تر، نقاط برجسته را رها کنید، و کنتراست را برای پاپ بیشتر تقویت کنید.

هنگامی که با ویرایش عکس گل آشنا شدید، می توانید تغییرات رنگی چشمگیرتری را آزمایش کنید، و می توانید با تنظیمات محلی بازی کنید (جایی که به طور انتخابی بخش هایی از عکس را تیره و روشن می کنید تا چشم بیننده را به سمت خاصی هدایت کنید).

نکاتی برای بهبود عکاسی از گل: نتیجه گیری

یازده نکته آسان برای اینکه عکس های گل خود را به سطح بعدی ببرید.

امیدواریم حداقل یک یا دو نکته با شما صحبت کند – و شما الهام گرفته اید که خارج شوید و شروع به عکاسی کنید! به یاد داشته باشید که عکاسی از گل یک علاقه فوق‌العاده است و اگر به اندازه کافی سخت کار کنید و رویکردهای مختلف را آزمایش کنید، مطمئناً نتایج عالی خواهید گرفت.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *