آموزش عکاسی دیجیتال

TIFF چیست – فرمت TIFF چیست و چه کاربردی دارد ؟

فرمت TIFF چیست و چه کاربردی دارد

TIFF چیست

TIFF چیست – فرمت TIFF یا Tagged Image File از فرمت‌های تصویری رایجی است که تقریبا در همه‌ جای دنیا با آن کار می‌شود. این فرمت با بیش‌تر برنامه‌های ویرایشی و مرورگرهای تصویری سازگاری دارد. فرمت TIFF را می‌توان به صورت بی‌ضرر نیز فشرده کرد. برای این کار می‌توان با برنامه‌های فشرده‌سازی LZW یا Zip کار کرد یا آن‌که از برنامه‌هایی مانند WinZip بهره برد.

فایل‌های JPEG تنها از تصاویر RGB و 8 بیتی پشتیبانی می‌کنند حال آن‌که فایل‌های TIFF از تصاویر چندلایه‌ای 16 بیتی CMYK در هر دو کامپیوترهای شخصی و Macintosh پشتیبانی می‌کنند. به همین خاطر می‌توان گفت TIFF از جمله فرمت‌هایی است که برای صنعت چاپ و نشر بسیار کاربردی است و از کار با آن راضی خواهید بود. در بسیاری از دوربین عکاسی ‌های دیجیتال عکس‌هایی با فرمت TIFF به عکس‌های JPEG ترجیح داده شده است.

فرمت تصویری TIFF چیست و چه کاربردی دارد؟

تعدادی از دوربین های دیجیتال و اسکنر ها به شما امکان می دهند که فایلها را به طور مستقیم با فـرمت TIFF ذخیره کنید که معمولا بسط فایل TIF یا TIFF را دارند. این فرمت به اندازه JPEG شناخته شده نیست، اما اکثر برنامه های اصلاح تصویر میتوانند فایلهای TIFF را باز کنند و نمایش بدهند. TIFF چندین مزیت نسبت به JPEG نیز دارد.

یکی از بزرگترین مزایای TIFF آن است که از تصاویر CMYK در کامپیوترهای پی سی و مکینتاش پشتیبانی می کند، در حالی که JPEG ها از RGB پایه پشتیبانی می کنند. به بیان ساده، تصاویر TIFF برای چاپ و انتشار حرفه ای مناسبتر از JPEG ها هستند.

یادآوری : CMYK و RGB به ترتیب سرواژه عبارات زیر هستند:

  1. CMYK: Cyan Magenta Yellow Black
  2. RGB: Red Green Blue

فرمت TIFF چیست و چه کاربردی دارد

بسیاری از سیستم های تصویر برداری به شما امکان می دهند (TIFF چیست) که تصاویر خود را در فرمت TIFF هشت بیتی ذخیره کنید و در نتیجه از فشرده سازی مورد استفاده در فایلهای JPEG بپرهیزید. با این همه، یک دوربین با دقت بالا فایلهای TIFF بسیار بزرگی را تولید خواهد کرد که نوشتن داده ها بر روی سیستم ذخیره سازی و طبعا جابجایی اطلاعات را بر روی شبکه کند خواهد کرد. مضاف بر اینکه برای تعداد انبوه تصویر، فضای بسیار بیشتری مورد نیاز خواهد بود.

البته، این سخن به معنای این نیست که فایلهای TIFF اصلا از فشرده سازی (TIFF چیست) بهره نمی گیرند. بسته به کاربرد، انواع مختلفی از فشرده سازی برای TIFF ها به کار می رود که آن ها هم مانند فرمت Jpeg از دو نوع فشرده سازی بدون افت کیفیت و فشرده سازی با افت کیفیت بهره می گیرند.

منابع : Wikipedia – Faranovin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *