وایت بالانس چیست – هرآنچه در مورد تعادل رنگ سفید باید بدانیم

رنگ – همه چیز خیلی ساده به نظر می رسد. ما عکس می گیریم ، و رنگ آن عالی به نظر می رسد … البته اگر وایت بالانس را به خوبی رعايت كرده باشیم.

چند بار به خانه برگشته اید ، تصاویر بارگذاری کرده اید و فکر کرده اید كه: “غروب آفتاب طلایی تر بوده”؟ یا “برف بسیار سفیدتر بوده است”؟

درک تعادل رنگ سفید ضروری است زیرا عکاسی با تنظیمات نادرست می تواند عکس های شما را خراب کند.

این مقاله به شما کمک می کند تا اطلاعات بیشتری کسب کنید و نحوه استفاده از این گزینه در عکاسی دیجیتال را بیاموزید.

ef1f3fc8be928fd5b5e721689bb92b7b

وایت بالانس یا تراز سفیدی در عکاسی چیست؟

تعادل رنگ سفید تعیین می کند که رنگ های عکس شما چقدر دقیق هستند. نحوه مشاهده رنگ ها توسط چشم ما با نحوه رمزگشایی دستگاه های دیجیتال ما بسیار متفاوت است. مغز ما باهوش است و با شرایط مختلف نوری سازگار می شود. اگر وارد اتاقی با نور مایل به زرد شوید ، چشمانمان همچنان یک کاغذ را به رنگ سفید رمزگشایی می کند. حتی اگر ابتدا زرد به نظر برسد.

دوربین های دیجیتال آنقدرها هم هوشمند نیستند. آنها فقط سعی می کنند رنگ مناسب را حدس بزنند. در عکاسی دیجیتال ، تنظیمات روی دوربین و عوامل روشنایی خارجی ، تعادل رنگ سفید را کنترل می کند.

وقتی تصاویر شما بر روی صفحه نمایش داده می شوند ، پتانسیل عظیمی برای اشتباه به نظر رسیدن وجود دارد. اما سیستمی وجود دارد که عکاسان از آن برای دریافت رنگ از دوربین به تصویر نهایی استفاده می کنند.

همه نورها دارای رنگی هستند که دما دارند. رنگ های مختلف نور رنگ های مختلف دمایی را در تصویر شما ایجاد می کند. مقیاس درجه حرارت رنگی که برای نور استفاده می شود مقیاس کلوین است.

در انتهای پایینی مقیاس، 2000-4000K نور گرم زرد مایل به قرمز را نشان می دهد. در حدود 5500K، رنگ تقریباً همان چیزی است که ظهر در یک روز آفتابی می بینیم.

با بالا رفتن مقیاس ، نور به تدریج آبی تر می شود. در حدود 10،000K ما به نور آبی یک فلش گان معمولی می رسیم.

نموداری که نوع نور و دمای رنگ را بر حسب کلوین نشان می دهد

دوربین دیجیتال شما چگونه این دما را تشخیص می‌دهد ؟

دوربین های ما یک سنسور دمای جداگانه دارند که بررسی می کند رنگ نور چگونه است. اگر از تنظیمات AWB (وایت بالانس خودکار) استفاده کنیم ، می توانیم به آن سنسور اجازه دهیم حدس بزند و دمای رنگ مناسب را انتخاب کند.

در بیشتر موارد ، این سنسور بسیار دقیق است. اما یک بلوک بزرگ مى تواند یک رنگ واحد را فریب دهد. به عنوان مثال ، یک ماشین آبی برجسته یا زنی که لباس قرمز روشن بر تن دارد.

در این حالت ، حسگر رنگ تصویر را قرمزتر از واقعیت می بیند. و با آبی تر و سبزتر شدن تصویر جبران بیش از حد خواهد کرد.

این جبران بیش از حد اغلب با آن تصاویر زیبای غروب آفتاب اتفاق می افتد. نور زیاد قرمز سنسور دوربین را فریب می دهد تا رنگ آبی بیشتری به آن اضافه کند. این باعث خنثی شدن صحنه می شود.

تنظیمات آماده وایت بالانس دوربین

همه دوربین های دیجیتال مدرن حالت تعادل رنگ سفید خودکار و همچنین چندین ایستگاه از پیش تنظیم شده را دارا هستند. اینها شامل چراغهای تنگستن ، چراغهای فلورسنت ، نور روز ، سایه ، ابری و فلاش است.

db8229562f80fbcc7d780f571e5974ec

اگر یک روز حس كرديد ، عكسى را كه از آسمان ابرى گرفته ايد آبی تر به نظر مى رسد ، به قسمت “سایه ( shade ) ” یا “ابری” (Cloudy) بروید. این آپشن ها مى توانند تصویر شما را بهتر كنند.

اگر با استفاده از AWB زیر نور تنگستن عکاسی می کنید ، به “تنگستن” بروید. این کار دمای رنگ شما را متعادل می کند. فقط زیر لامپ های تنگستن استفاده کنید. در غیر این صورت ، عکس شما آبی می شود.

همیشه لازم نیست از یک پیش تنظیم خاص برای یک چراغ خاص استفاده کنید. یک راه عالی برای حفظ اشباع غروب ها در تنظیمات پیش فرض Shade یا Cloudy است كه مى توانيد از آن استفاده كنيد. این موضوع باعث می شود جذابيت بیشتری به تصویر اضافه شود و آن غروب آفتاب واقعی به نظر برسد.

fd0844cddec522c72993e744add7ed20

از پیش تنظیم كردن دستگاه یک راه حل سریع و ساده برای گرفتن عکاسی با بالانس سفید خوب است. اما آنها همیشه کامل نیستند

بهترین گزینه این است که از یک شی سفید یا تا آنجا که می توانید برای تنظیم تراز سفیدی خودکار استفاده کنید. پس از آن ، می توانید تراز سفیدی را که در نرم افزار پس از پردازش مشاهده می کنید تغییر دهید. تعادل از پیش تعیین شده سفید تنها می تواند شما را برای رنگ های دقیق تا اینجا پیش ببرد.

برای کمک بیشتر ، آموزش های عکاسی زیادی وجود دارد که به شما کمک می کند از صحنه خود بهترین استفاده را ببرید ، چه با آسمان آبی و چه آسمان ابری.

می توانید دو حالت دیگر را آزمایش کنید. در مورد گزینه های Preset (PRE) و K بعدا بحث می کنیم.

نمونه عکس‌هایی با تنظیمات آماده تراز سفیدی

تراز سفیدی خودکار اغلب برای شرایط روز روشن مناسب است. با نگاهی متفاوت ، حدس می زنید که تراز سفیدی چگونه باید باشد. رایج ترین مثال برای این مورد ، هنگام عکاسی در محیط داخلی با نور تنگستن است.

برای نشان دادن تأثیر حالت های مختلف بر دمای رنگ تصویر ، عکس زیر را بررسی کنید. به مدل خورشید در پشت سر اين دختر بچه توجه كنيد.

در دوربین های دیجیتال معمولی ، این تنظیمات تراز سفیدی است که می توانید از بین آنها انتخاب کنید:

تراز سفیدی خودکار: اگر نمی دانید چه کار می کنید خوب است. در نور خورشید خوب عمل می کند اما برای اکثر شرایط نامناسب است.

پرتره یک دختر جوان که در فضای باز ژست گرفته است

روشنایی روز: حالت تعادل خودکار رنگ سفید می تواند در نور روز مناسب باشد اما کامل نیست. من از این تعادل در نور روز استفاده می کنم.

اکثر مردم تمایل دارند به حالت خودكار پایبند باشند. به این دلیل است که آنها در ابتدا امن ترین گزینه را می دانند. اما ببینید چقدر می تواند متفاوت باشد!

پرتره دختر جوانی که در فضای باز ژست گرفته است

سایه: حالت خودکار باعث می شود عکس ها در سایه کمی سرد به نظر برسند. استفاده از این پیش تنظیم بسیار دقیق تر خواهد بود.

bc08ce9dbf5048faa8296452c57c64b6

ابری: دوباره ، این مورد نيازى به توضيح ندارد.

f71b273d03661de9d8ded6ff7ade4b7a

تنگستن: این چراغ از لامپ های رشته ای موجود در  خانه شما می آید. عکسهای شما با رنگ تقریبا نارنجی در این محیط بسیار گرم ظاهر می شوند.

744124ddc0b2f3e512a0b7a7ee60b645 1

فلورسنت: این ناشی از شرایط روشنایی لوله است که در مطب ها و بیمارستان ها یافت می شود. این منجر به دمای رنگ سرد می شود و می تواند عکس های شما را آبی نشان دهد. به همین دلیل است که ادارات آن احساس ناخوشایند تند و زننده را دارند.

9f44fdee15143bbb809e516cecc658e9 1

فلاش: این نور تا حدودی سردی فلاش دوربین را جبران می کند

244e6b76cb404f1e057b6417e1c7eab5 1

همانطور که می بینید ، تنظیمات سایه یا به اصطلاح “Shade” دقیق ترین دمای رنگ را برای آن موقعیت به ما می دهد.

نحوه سفارشی کردن تراز سفیدی با PRE

حسگرهای رنگی در دوربین های ما نور منعکس شده از صحنه ما را می خوانند. اما ممکن است با بلوک های بزرگ رنگ اشتباه گرفته شود.

تکنیکی برای درست کردن تنظیمات وجود دارد. فقط باید یک تکه کارت خاکستری همراه داشته باشید.

کارت های خاکستری تعیین می کنند که دوربین شما باید از کدام تنظیمات تعادل رنگ سفید استفاده کند. آنها 18 gray خاکستری هستند که یک رنگ خنثی است.

برای استفاده از کارت های خاکستری ، از کارت عکس بگیرید تا تمام قاب دوربین شما را پر کند. سپس این را به عنوان تراز سفیدی داخل دوربین خود تنظیم کنید.

دوربین تفاوت بین نتیجه و رنگ خنثی را می بیند. تعادل را از آن تعیین می کند. این اطلاعات نوری را می توان به صورت از پیش تعیین شده ذخیره کرد.

دلیل استفاده از یک کارت خاکستری و نه یک کارت سفید ساده است. اگر هر رنگی را به اندازه کافی افراط کنید ، به رنگ سفید ظاهر می شود. تعادل رنگ سفید مربوط به رنگ است نه روشنایی.

شما عکس خاکستری را در همان محیط که بقیه عکس های خود را گرفته اید تهیه کرده اید. بنابراین دوربین دقیقاً می داند که اگر میزان نور زیاد تغییر نکند ، چقدر باید تعادل را تنظیم کند.

این دقیق ترین روش ممکن برای گرفتن رنگ ارزان است و من نمی توانم آن را به اندازه کافی توصیه کنم.

یک بازو در پیراهن سفید در پس زمینه سفید خالص

نحوه تنظیم دمای رنگ با قابلیت K

شما همچنین می توانید دمای رنگ را به صورت دستی تنظیم کنید. گزینه K را انتخاب کنید و مقدار ان را تغییر دهید. نتیجه عکسی که شما از همان صحنه گرفته اید در رنگ های مختلف خواهد بود.

دمای رنگ / Kelvin: این مورد برای عکاسان حرفه ای است که ارزش ان را خودشان تنظیم می کنند. مقیاس در Kelvin (K) است، نام ان از مردی که آن را اختراع کرده است گرفته شده است. شما می توانید درجه K را تنظیم کنید تا نتایج ایده آل را بدست آورید.

به عنوان مثال، نور خورشید تقریبا 5200 کیلوولت است. نور متفاوت دارای مقدار K متفاوت است. تنگستن حدود 3200 کیلوگرم است.

همه چراغ های تنگستن، دمای رنگ یکسانی ندارند اگر شما در حال عکاسی ازسوژه اد هستید که دمای ان کمتر از قرمز است، می توانید دمای رنگ را افزایش دهید. سعی کنید از حالت از پیش تعیین شده 2500K تا 2800K بروید تا ظاهری طبیعی تر داشته باشید.

هرچه مقدار را کمتر کنید ، عکس شما بیشتر Bluer می شود. افزایش مقدار kمنجر به ایجاد رنگ های گرم می شود.

این روش بسیار عالی است، مخصوصا زمانی که شما در حال  عکاسی  در داخل خانه  با چراغ های استروبی هستید.

غلتک ها را با رنگ های رنگارنگ رنگ آمیزی کنید

کدام تنظیم تعادل وایت بالانس برای من بهتر است؟

شما پنج گزینه دارید:

تمام وقت خود را صرف عکاسی در حالت خودکار کنید و امیدوار باشید باشید که عکستان خوب از اب در بیاید. اگر هنوز سعی می کنید با نوردهی کنار بیایید مشکلی نیست ، اما بعد از آن توصیه می کنم ادامه دهید.

سعی کنید با استفاده از حالت های از پیش تعیین شده در داخل دوربین ، نتایج دقیقی تولید کنید. این یک گام در مسیر درست است. اما آنها هنوز هم رقم بالایی هستند و همیشه 100٪ نتایج صحیح را تولید نمی کنند.

در حالت سفارشی تعادل رنگ سفید عکس بگیرید. این محبوب ترین انتخاب عکاسان حرفه ای است. این موضوع می تواند منحنی یادگیری داشته باشد و نیاز به همراه داشتن کارت خاکستری دارد.

از دستگاه اندازه گیری دما استفاده کنید. این یک راه حل بسیار دقیق است اما می تواند هزینه زیادی را به همراه داشته باشد. برای اکثر افراد یک گزینه واقع بینانه نیست. اگرچه لازم به ذکر است که اگر شما  کارهای استودیویی زیادی انجام می دهید ، ضروری و مفید میتواند باشد.

با RAW عکس بگیرید. برای کسانی که نمی دانید ، RAW یک فرمت فشرده نشده است. فایل های RAW تراز سفیدی ثابت ندارند. این به برنامه ویرایش شما اجازه می دهد تا بعد از عکس گرفتن آن را تنظیم کند.

نکاتی برای عکاسی در حالت RAW برای تعادل دقیق تراز سفیدی

بسیاری از شما قبلاً از RAW استفاده کرده اید. احتمالا یکی از دلایلی که این کار را انجام می دهید این است که به شما امکان می دهد تعادل رنگ سفید را در مرحله پس از تولید تنظیم کنید.

هنگام عکاسی از یک فایل RAW ، دوربین شما تعادل رنگ سفید را به عنوان مرجع اندازه گیری و اعمال می کند. اما می توانید این مورد را در Camera RAW ، Lightroom یا سایر نرم افزارهای پردازش RAW تغییر دهید.

هرچند در اینجا مسئله ای وجود دارد. اگر فقط RAW عکاسی می کنید ، هیچ اشاره واقعی به نحوه تنظیم نور در صحنه اصلی ندارید. شما فقط تفسیر دوربین را از آن می بینید. یک گزینه بهتر استفاده از یکی از تکنیک های بالا هنگام عکاسی RAW است.

فرمت های RAW به شما آزادی بیشتری برای بازی در مرحله پس از تولید می دهد.

اما ، حتی با عکاسی RAW ، مشکلاتی در تلاش برای یافتن تراز سفیدی خودکار ایجاد می شود. به عنوان مثال ، هنگامی که از نورهای ترکیبی استفاده می کنید. این بدان معناست که هیچ منبع نوری برای ایجاد تعادل سفید شما وجود ندارد. نور طبیعی و فلورسنت در یک صحنه دوربین شما را فریب می دهد. سپس نوبت شماست که تصمیم بگیرید از کدام منبع نور می خواهید برای تراز سفیدی استفاده کنید. انتخاب منبع نور طبیعی به عنوان پایه اغلب باعث ایجاد تصاویر واقعی تر می شود.

تصویر تنظیم تعادل رنگ سفید در نرم افزار ویرایش عکس

چگونه باید تراز سفیدی را روی دوربین خود تنظیم کنیم ؟

هیچ پاسخ دقیقی برای این موضوع وجود ندارد ، بنابراین من آن را به پایان واگذار کردم. با استفاده از اصول موجود در این مقاله ، می توانید تنظیمات دوربین دیجیتال خود را دست کاری کنید. تغییر تعادل رنگ دوربین بستگی زیادی به نوع دوربین و مدل آن دارد.

دوربین های حرفه ای اغلب دارای دکمه اختصاصی برای دسترسی به تنظیمات از پیش تنظیم شده تعادل رنگ سفید هستند. همچنین می توانید مقدار کلوین را به صورت دستی تنظیم کنید. این امر از طریق دکمه ها و شماره گیری روی خود بدن اتفاق می افتد.

در دوربین های سطح پایین ، ممکن است متوجه شوید که می توانید ایستگاه از پیش تنظیم شده را از سیستم منو انتخاب کنید. این را می توانید در تنظیمات عکاسی پیدا کنید.

توصیه من این است که ترازهای مختلف سفید را در برخی از شاخه های غیر ضروری آزمایش کنید.

38398fab1dd3cccf0f624d935a57898d

نتیجه

مانند بسیاری از موارد دیگر در عکاسی ، هرچه بیشتر تمرین کنید ، اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت.

درک درجه حرارت رنگ و تعادل رنگ سفید در عکاسی دیجیتال بسیار مهم است.

ابتدا بر مثلث نوردهی تسلط داشته باشید و سپس تعادل سفید دوربین را در مرحله بعد مطالعه کنید. برای تمرین آن وقت بگذارید.

این در مورد چگونگی تأثیر رنگ نور بر ظاهر تصویر شما است. با تعیین تعادل رنگ عکاسی ، می توانید روحیه و احساس یک تصویر را تنظیم کنید. حالت خودکار این کار را برای شما انجام نمی دهد. بنابراین از امتحان کردن تنظیمات مختلف نترسید!

ما یک مقاله عالی در مورد چگونگی اصلاح تعادل رنگ سفید در Photoshop و Lightroom داریم که شما نیز باید از آن دیدن کنید.

نظر دهید
   پاسخ دهید

   خدمات مشتریان

   راهنمای خرید

   با دیجی سنتر

   لوگوی دیجی سنتر

   دیجی سنتر (دیدافراز) در سال 1384 به منظور فعالیت در زمینه فروش گوشی موبایل، دوربین و لوازم و تجهیزات آتلیه تاسیس گردید، و راه پر فراز و نشیب رشد و پیشرفت در این عرصه را به منظور کسب تجربه و خدمت به مصرف کنندگان، هنرمندان و دیگر هموطنان عزیزمان طی نموده... بیشتر بدانید.

   logo-kasbokar
   اینماد
   logo-samandehi
   تمامی حقوق برای فروشگاه اینترنتی دیجی سنتر محفوظ است.
   دیجی سنتر
   Logo