آموزش, آموزش عکاسی دیجیتال

ISO در مثلث نوردهی چیست و چگونه آن را کنترل کنیم

higher ISO without noise

مثلث نوردهی و ISO

ISO یکی از سه عضو گروه مثلث نوردهی به همراه دیافراگم و سرعت شاتر است. برای گرفتن عکسی با نوردهی زیبا باید در مورد مثلث نوردهی و ISO بدانید.

این به اندازه توانایی فوکوس مهم است. هنگامی که بر نوردهی و فوکوس مسلط شدید، می توانید به ترکیب بندی و خلاقیت در نور فکر کنید.

نکته احمقانه این است که وقتی نوردهی را درک کردید، بسیار بدیهی به نظر می رسد، اما پیچاندن این مبحث می تواند یک چالش باشد.

نگران نباشید، شما تنها نیستید. هر کسی که تا به حال در عکاسی تسلط داشته باشد، آنچه را که شما تجربه می کنید را پشت سر گذاشته است.

high ISO in low light

مثلث نوردهی چیست؟

بنابراین، برای شروع، این مثلث نوردهی دقیقاً چیست که مدام در مورد آن می شنوید؟ مثلث نوردهی مفهومی است که به عکاسان جدید کمک می کند تا عوامل دخیل در نوردهی را درک کنند. این ترکیبی از سه تنظیم است:

 • ISO
 • سرعت شاتر
 • و دیافراگم (f-stop)

ما هر یک از این عناصر را به طور جداگانه در آموزش های مختلف پوشش می دهیم، زیرا آنها بسیار مهم هستند.

برای اینکه واقعاً با مثلث نوردهی آشنا شوید، مثلث نوردهی را بخوانید چرا اینقدر مهم است؟ در اینجا آن را می شکنیم و سپس مثلث را دوباره به هم متصل می کنیم.

exposure triangle iso priority 600x600 1

ISO چیست؟

ISO انتقالی از روزهای فیلم است که در آن ISO (حساسیت به نور فیلم) بر حسب 50، 100، 200، 400 و غیره نشان داده می شد. در ایالات متحده به آن ASA می گفتند.

زمانی که عکاسان تصمیم می گرفتند چه رول فیلمی را در دوربین بگذارند باید در مورد ISO تصمیم می گرفتند و سپس 24 یا 36 عکس بعدی را با آن ISO می گرفتند – یعنی تا زمانی که رول فیلم تمام شود.

حالا با دوربین های دیجیتال اگر بخواهیم می توانیم ISO را برای هر عکس تغییر دهیم.

من فکر می کنم توانایی تغییر ISO به این راحتی چیزی است که بر سردرگمی افزوده است. انتخاب بیش از حد می تواند تصمیم گیری را دشوار کند. وقتی به رستورانی می رویم که منوی بزرگ و متنوعی ارائه می دهد، همیشه تصمیم سخت تر است.

وقتی ISO را تنظیم می کنید چه اتفاقی می افتد؟

در یک دوربین دیجیتال، سنسور جایگزین فیلم به عنوان عنصری شده است که نور را می گیرد و آن را به تصویر تبدیل می کند. بنابراین، وقتی ISO را تنظیم می کنید، حساسیت سنسور را به نور تنظیم می کنید. ایزوی بالاتر مثلاً 400 نسبت به ایزوی 200 نسبت به نور حساس‌تر است.

معنی آن چیست؟

اگر خودرویی دارید که چراغ‌های جلوی آن به‌طور خودکار روشن می‌شود، متوجه شده‌اید که گاهی اوقات چراغ‌های جلو در زمانی که لازم نیست روشن می‌شوند. سنسور دریافته است که نور زیر یک سطح مشخص است. اگر در بریتانیا هستید، جایی که زمستان خاکستری و تاریک است، قطعاً این را تجربه کرده اید.

مطلب پیشنهادی:  عکاسی از خاک: به دنیای زیر پایتان خوش آمدید!

چشمان شما می توانند با شرایط کم نور سازگار شوند تا بهتر ببینند، اما حسگرها نمی توانند.

حتی اگر می‌توانید به همان اندازه که می‌خواهید در فضای باز داخل خانه را ببینید، دوربین شما بدون تغییر تنظیمات نمی‌تواند. در حالت خودکار، دوربین شما به طور خودکار تنظیم می شود. در حالت دستی باید تنظیماتی را انجام دهید تا دوربین شما بتواند نور بیشتری را ثبت کند.

یکی از روش ها این است که ISO خود را “بالا ” ببرید، به عبارت دیگر، حساسیت ISO را افزایش دهید.

چشمان من واقعاً به نور حساس هستند، بنابراین همیشه در بیرون از خانه از عینک آفتابی استفاده می کنم. پایین انداختن ISO مانند قرار دادن یک عینک آفتابی روی دوربین است.

what is ISO

این عکس پس از غروب خورشید با نور طبیعی گرفته شده است. من ISO بالا را 800 تنظیم کردم، زیرا شرایط نور کم است.

در یک خانه معمولی، با تعداد و اندازه معمولی پنجره ها، با پرده های باز، یک نقطه شروع خوب ISO 400 است. در خارج، در یک روز آفتابی معمولی، یک نقطه شروع خوب 100 یا 200 است.

من نقطه شروع را می گویم، زیرا هیچ چیز در مورد نور قطعی نیست. هر روز متفاوت است و قدرت نور در ساعات مختلف روز متفاوت است.

بنابراین یک ISO 400 ممکن است اکنون کار کند، اما یک ساعت بعد ممکن است چیزی تغییر کرده باشد. ممکن است چند ابر در آسمان وجود داشته باشد. نور کمتری وجود خواهد داشت و اگر می‌خواهید دیافراگم و سرعت شاتر را ثابت نگه دارید، ممکن است لازم باشد ISO خود را به 640 یا بیشتر تغییر دهید.

چرا ISO را روی خودکار تنظیم نمی کنید؟

سؤال خوبی بود!

به نظر منطقی است که اگر دوربین برای «دیدن» بهتر باید تنظیم شود، پس چرا تصمیم گیری در مورد نیاز خود را به دوربین واگذار نکنید و ISO خود را روی خودکار تنظیم کنید؟

با سوال جواب میدم اگر از کودکتان در زیر نور خورشید روی مبل عکس می‌گیرید و می‌خواهید لحظه را با سایه‌های عمیق یا هایلایت‌های روشن ثبت کنید، چه؟

مانند تمام تنظیمات خودکار، در ISO خودکار، دوربین می‌خواهد نوردهی را به طور میانگین تعیین کند. به عبارت دیگر می‌خواهد جزئیات را در سایه‌ها ثبت کند، بنابراین نمی‌خواهد خیلی تاریک باشند. همچنین نمی‌خواهد نکات برجسته را حذف کند، بلکه ترجیح می‌دهد جزئیات را حفظ کند.

هنگام استفاده از ISO خودکار، کنترل کامل نوردهی را نخواهید داشت.

مهمترین مهارت هایی که می توانید به عنوان یک عکاس بیاموزید این است که:

 • نور را ببین
 • کیفیت نور را قضاوت کنید
 • تصمیم بگیرید که چگونه می خواهید یک صحنه را ثبت کنید
  عکاسی همه چیز در مورد نور است. استفاده خلاقانه از سایه ها بخشی از دانستن نحوه استفاده از نور است.

توجه به مثلث نوردهی و تصمیم گیری در مورد ISO، دیافراگم و سرعت شاتر به شما آموزش می دهد تا نور را قضاوت کنید.

با این حال، با تمام آنچه گفته شد، زمان و مکانی برای استفاده از Auto ISO وجود دارد.

high ISO shooting indoors

این لحظه در مخفیگاه پرنده را نمی‌توانست به این صورت خودکار به تصویر بکشد. کوچکترین کودک نقطه کانونی تصویر است، بنابراین اطمینان از اینکه او کاملاً در معرض دید قرار گرفته است، چشم را مستقیماً به سمت او جلب می کند. بقیه اعضای خانواده در سایه هستند زیرا به نور نزدیک نیستند.

مطلب پیشنهادی:  تفاوت هارد لایت و سافت لایت در عکاسی + همراه با نمونه

نویز در عکاسی چیست؟

بنابراین، چرا ISO خود را روی 1200 تنظیم نکنید و دیگر نگران آن نباشید؟ چرا این همه تعارض با ISO های مختلف وجود دارد؟

خوب، این امر آسان خواهد بود. اما – شما می دانستید که یک اما وجود خواهد داشت – یک مشکل با تنظیمات ISO بالاتر وجود دارد. این مشکل نویز است.

اگر تا به حال نشنیده اید که “نویز” با یک عکس مرتبط باشد، در اینجا یک توضیح سریع وجود دارد…

در عکاسی فیلم ما از دانه دار بودن تصویر صحبت می کنیم. به عبارت دیگر، ظاهری خشن دارد. بدون سیاهی صاف و عمیق یا سفیدی شفاف و تمیز. یک گل آلودی در تصویر وجود دارد. که در عکاسی دیجیتال به آن نویز می گویند.

نویز اشکالی ندارد، اگر این همان چیزی است که شما می خواهید. در واقع، این یک عنصر خلاقانه عالی برای استفاده است. این زمانی است که شما آن را نمی خواهید که این یک مشکل است.

دو عامل موثر بر نویز:

دوربین‌های سطح بالاتر می‌توانند تنظیمات ISO بسیار بالاتری را در نور کم نسبت به دوربین‌های سطح پایه بدون نویز بر روی تصویر انجام دهند.
هنگامی که سعی می‌کنید تصویری با نوردهی کم را در پس از تولید تصحیح کنید، بدون توجه به اینکه ISO شما چقدر کم باشد، نویز خوبی به تصویر وارد می‌شود. میزان نویز به میزان کم نوردهی تصویر بستگی دارد. (در ادامه در این مورد بیشتر توضیح دهید.)

عکاسی همه چیز در مورد کنترل است. قبل از گرفتن عکس تصمیم می گیرید که چه می خواهید. سپس دوربین خود را تنظیم کرده و به سراغ آن می روید. باز هم، همه اینها به مثلث نوردهی می رسد.

می بینید که مفهوم مثلث چقدر مهم است؟

تنظیم ISO برای افزودن یا جلوگیری از نویز

ممکن است موضوع شما شن و ماسه باشد و بخواهید نویز ایجاد کنید تا به حال و هوا بیافزایید. از طرف دیگر، شاید می‌خواهید تصویرتان تا حد امکان براق باشد، بنابراین هیچ نویزی نمی‌خواهید.

برای اینکه به نتیجه دلخواه برسید، باید ISO خود را کنترل کنید.

 • ISO بالا = نویز بیشتر
 • ISO پایین = نویز کمتر

دقیقاً مانند سیستم صوتی شما کار می کند – آن را برای نویز بیشتر روشن کنید.

فرض کنید شما در حال عکاسی از یکی از موارد زیر هستید:

 • گرفتن عکس در داخل خانه با استفاده از نور طبیعی از یک نوزاد خواب

این موضوعی با دستورات سختی یا تندی نیست. این یک کودک است – زیبا و جدید – بنابراین ما می خواهیم تصویری براق و صاف با مقدار نور خوب داشته باشیم.

پس ما ایزوی پایین می خواهیم.

اما، نکته اینجاست. شما در داخل خانه هستید، به این معنی که نور کمتری در دسترس است.

تنظیم ISO پایین به این معنی است که حسگر دوربین نسبت به نور موجود حساسیت کمتری خواهد داشت
اما یک ISO بالا می تواند نویز ایجاد کند (بسته به دوربین شما) که شما نمی خواهید

حالا چی کار می خوای بکنی؟

ISO and the exposure triangle

بیایید یک لحظه منحرف شویم

در دیجی سنتر ما شما را تشویق نمی کنیم که به امید تبدیل شدن به یک عکاس بهتر، برای تجهیزات دوربین هزینه کنید. ما می گوییم با آنچه دارید کار کنید، به آنچه دارید مسلط شوید. اگر متوجه شدید که تجهیزات شما را محدود می کند فقط در آن صورت، ارتقا دهید.

مطلب پیشنهادی:  انواع نورپردازی کلاسیک در عکاسی

با کار کردن با پارامترهای تجهیزات خود، چیزهای بیشتری یاد خواهید گرفت.

بنابراین، در نظر داشته باشید که نباید تجهیزات خود را تا زمانی که کاملا ضروری باشد ارتقا دهید…

یکی از دلایلی که قیمت دوربین های درجه یک بالاست، سنسورهای آنهاست. فناوری این دوربین ها کاملاً خیره کننده است. آنها پیچیده و بهینه‌سازی شده‌اند تا بتوانند موقعیت‌های کم نور را به مراتب بهتر از دوربین‌های پایین‌تر در محدوده کنترل کنند.

این بدان معناست که دوربینی که استفاده می کنید بر تصمیم شما تأثیر می گذارد.

ISO که می توانم بدون نویز در Nikon D810 عکس بگیرم بسیار بالاتر از D700 است که دوباره از D300 من بالاتر است.

تصمیمات مثلث نوردهی و ISO

تصمیم شما به مثلث نوردهی برمی گردد: ISO، دیافراگم و سرعت شاتر.

بچه خوابه
بنابراین فعال و متحرک نیست.
می‌توانیم با سرعت شاتر آهسته عکاسی کنیم- شاتر برای مدت طولانی‌تری باز است، بنابراین نور بیشتری وارد می‌شود
عکاسی به صورت گسترده در F4 (یا بازتر) برای نوزادان عالی است. بنابراین، دوباره ما خوش شانس هستیم. دیافراگم ما می تواند عریض باشد تا مقدار زیادی نور موجود را جذب کند
تا اینجای کار خیلی خوبه.

اما بچه کجای اتاق است؟ آیا نزدیک پنجره است یا در طرف مقابل اتاق از پنجره؟

هر چه از پنجره دورتر باشید، اتاق تاریک تر می شود، زیرا نور کمتری در دسترس است.

تصمیم ISO

فرض کنید کودک نزدیک دیوار روبروی پنجره است. این ایده‌آل نیست، اما به خاطر این تمرین، فرض کنید که نمی‌خواهیم کودک را با حرکت دادن آن بیدار کنیم، بنابراین چاره‌ای نداریم.

ما باید ISO خود را افزایش دهیم وگرنه عکس کم نور می شود. به یاد داشته باشید، ما قبلاً دیافراگم و سرعت شاتر خود را روی چیزی که برای نور موجود می‌خواهیم/نیاز داریم تنظیم کرده‌ایم، بنابراین تنها چیزی که برای تنظیم باقی می‌ماند ISO است.

حالا شما می گویید، خوب است، من ISO را پایین می گذارم، زیرا من عکس را بعد از آن در رایانه با برنامه روشن می کنم. در اینجا ایراداتی با آن است…

چرا روشن کردن یک تصویر در رایانه ایده آل نیست؟

وقتی یک عکس را کم نور می کنید و سپس آن را در لایت روم یا فتوشاپ یا هر نرم افزاری که استفاده می کنید تنظیم می کنید، کیفیت تصویر را از دست خواهید داد.

هر چه بیشتر باید از ابزار نوردهی نرم افزار خود برای روشن کردن تصویر استفاده کنید، کیفیت آن بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرد. من در مورد تنظیمات جزئی صحبت نمی کنم. منظورم زمانی است که به عکسی نگاه می کنید و آنقدر تاریک است که واقعاً باید آن را روشن کنید.

در این مثال نویز ناشی از استفاده از ISO بالا بسیار کمتر از نویز است که هنگام روشن کردن یک تصویر کم نور در برنامه ارائه می شود.

وقتی عکس را می گیرید، این فرصت را دارید که تنظیمات آن را درست انجام دهید، پس چرا این کار را انجام ندهید؟ من به جای صرف ساعت‌ها پردازش با کامپیوتر، طرفدار عکس گرفتن با تنظیمات درست هستم.

خوشبختانه حرکت نوزادان آسان است، و این یکی در یک سبد به سرعت می‌خوابد، بنابراین ما می‌خواهیم کودک را به نور نزدیک‌تر کنیم، ISO خود را پایین‌تر قرار دهیم و تصاویر فوق‌العاده و بدون نویز بگیریم.

higher ISO without noise

تنظیمات دوربین: دیافراگم – f4، سرعت شاتر – 1/200، ISO – 200

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *