عکاسی تعادل نامتقارن چیست؟

صادقانه بگویم، عدم تقارن در ترکیب عکاسی در ابتدا باعث وحشت من شد. من عاشق تعادل متقارن در همه چیز هستم! وقتی در شهرها قدم می زنم یا پیاده روی می کنم، همیشه به دنبال تقارن هستم. من اغلب از بازتاب‌ها عکس می‌گیرم، زیرا عاشق خلق صحنه‌های متقارن متعادل هستم. یافتن تعادل متقارن و استفاده از آن در عکس‌های خود آسان است. اما عدم تقارن چگونه در عکاسی استفاده می شود؟ مقاله ما را بخوانید تا متوجه شوید.

عکاسی تعادل نامتقارن چیست؟

تعادل متقارن در عکاسی چیست؟

یک عکس متقارن است اگر دو ضلع (تقریباً) یکسان با یک نقطه مرکزی از محور داشته باشد. به عبارت دیگر، اگر عکس را از وسط برش دهید، سمت چپ و راست یکدیگر را آینه می کنند. یا نیمه بالا و پایین از هم تقلید می کنند. اگر خیلی سخت گیر باشیم، تقارن به این معناست که دو طرف باید 100% یکسان باشند. اما در عکاسی اغلب اینطور نیست. به عنوان مثال، یافتن یک تعادل متقارن کامل در طبیعت دشوار است. انعکاس در دریاچه ها، برکه ها یا ساختمان های شیشه ای می تواند به شما در ایجاد تقارن در عکاسی کمک کند.

عکس های متقارن همیشه خوشایند و متعادل هستند. آنها همچنین ساختار خوبی دارند و هماهنگی را منتقل می کنند. تقارن توجه بینندگان را به تمام قسمت های تصویر جلب می کند. یک عکس متقارن عناصر بصری را در دو طرف به یک اندازه وزن کرده است. تنها نقطه ضعف تقارن در عکاسی این است که می تواند خسته کننده باشد. آیا تا به حال به عکسی نگاه کرده اید و فکر کرده اید که خیلی کامل و تقریباً استریل به نظر می رسد؟ تعادل متقارن اغلب می تواند نتایج صافی را در تصاویر ایجاد کند.

عکاسی تعادل نامتقارن چیست؟

تعادل نامتقارن در عکاسی چیست؟

وقتی یک عکس نامتقارن است، وزن بصری آن در دو طرف نابرابر است. اما این عناصر بصری یکدیگر را متعادل می کنند. این بدان معنی است که یک عکس نامتقارن همچنان از قوانین ترکیب بندی پیروی می کند. این فقط یک تصویر آشفته نیست. به همین دلیل درک تعادل نامتقارن در عکاسی دشوار است. اما چگونه می توانید به عدم تقارن با ترکیب بندی خوب در عکس های خود دست یابید؟ همه چیز در مورد دستکاری وزن بصری عناصر است.

عکاسی تعادل نامتقارن چیست؟

عکس خوان روخاس در Unsplash

نکاتی برای استفاده از تعادل نامتقارن در عکاسی

اکنون که متوجه شدیم تعادل نامتقارن به چه معناست، بیایید ببینیم چگونه می توانید از آن به نفع خود استفاده کنید. هنگامی که یاد بگیرید چگونه آن را در تصاویر خود بگنجانید، قطعاً نتایج منحصر به فردی خواهید داشت.

عکاسی تعادل نامتقارن چیست؟

1. از قرار دادن عناصر به نفع خود استفاده کنید

قرار دادن می تواند یک راه عالی برای ایجاد تعادل نامتقارن باشد. اندازه را دستکاری می کند که بر وزن بصری اشیاء تأثیر می گذارد. این عکسی را که در وین گرفتم ببینید. کلیسا در پس زمینه بسیار بزرگتر از دوچرخه است. اما دوچرخه در پیش زمینه قرار می گیرد که باعث می شود بزرگتر به نظر برسد.

رنگ ها نیز به تعادل عدم تقارن در این عکس کمک می کنند. دوچرخه و سقف کلیسا رنگ های مشابهی دارند. اگرچه آنها یکسان نیستند، اما هر دو گونه‌ای از فیروزه هستند. بنابراین هر دوی آنها توجه بیننده را به خود جلب می کنند. آخرین اما نه کم اهمیت، شکل این دو جسم نیز تعادل نامتقارن را افزایش می دهد. این را می‌توانید در شکل گرد چرخ‌های دوچرخه و ساختار کلیسا پیدا کنید.

عکاسی تعادل نامتقارن چیست؟

عکس از دورا جوکل

2. کادربندی را دستکاری کنید

شما همچنین می توانید یک شی متقارن را با قاب بندی به روشی دیگر به نامتقارن تبدیل کنید. عکس برگ سبز زیر نمونه خوبی است. می توانید آن را قاب کنید تا تقارن رگه های آن را در امتداد محور نشان دهید. در عوض، قسمت میانی به یک طرف قاب نزدیک‌تر است. به این ترتیب تعادل نامتقارن در تصویر ایجاد می شود.

عکاسی تعادل نامتقارن چیست؟

3. قوانین ترکیبی را اعمال کنید

یکی از اولین چیزهایی که هنگام نوشتن عکس یاد می گیرید قانون یک سوم است. آیا قبلاً متوجه شده اید که این قانون با ویژگی های تقارن نیز مخالف است؟ به جای اینکه سوژه اصلی را در وسط تصویر قرار دهید، آن را نزدیک به خطوط متقاطع قرار دهید. قانون یک سوم یک روش عالی برای ایجاد عدم تقارن در عکاسی است.

عکاسی تعادل نامتقارن چیست؟

4. برای ایجاد تعادل نامتقارن، اشیاء را با هم گروه کنید

به دنبال اشیایی باشید که در گروه هایی با اندازه های مختلف ظاهر می شوند. هر چه عناصر در یک گروه بیشتر باشد، وزن بصری آنها بیشتر است. یک مثال بسیار کلی از عکاسی منظره را در نظر بگیرید. یک کوه بزرگ همیشه در یک عکس توجه ما را به خود جلب می کند. اما اگر چند شی مانند درخت یا سنگ را در پیش زمینه قرار دهید، وزن بصری آنها از کوه در پس زمینه بیشتر خواهد شد. یا به عکس من که در پاریس گرفتم نگاه کنید. برج لوور بزرگتر از صندلی ها و افراد حاضر در پیش زمینه است. اما دو نفر و شش صندلی هستند. آنها به دلیل تعدادشان وزن بصری پیدا می کنند. به این ترتیب، آنها ساختمان عظیم را در پس زمینه متعادل می کنند.

عکاسی تعادل نامتقارن چیست؟

عکس از دورا جوکل

5. از پیچیدگی موضوعات خود استفاده کنید

پیچیدگی سوژه های شما نیز می تواند عدم تقارن در عکاسی ایجاد کند. به عکس من از بوداپست در زیر نگاه کنید. ساختمان پارلمان مجارستان بسیار بزرگ است و خود بسیار پیچیده است. به راحتی توجه بیننده را به خود جلب می کند. اما به سمت راست عکس نگاه کنید. متوجه می شوید که در واقع، چیزهای زیادی در جریان است. برای مثال می توانید قلعه ای با پنجره های متعدد پیدا کنید. در زیر قلعه ساختمان ها و درختان وجود دارد. و می توانید چند اسکله را نیز روی رودخانه ببینید. ناگفته نماند تپه گلرت با مجسمه آزادی در بالای آن. این دو پل نیز چشم ما را از یک طرف به طرف دیگر هدایت می کند. این عکس نمونه خوبی از این است که چگونه یک ضلع کوچکتر اما پیچیده تر می تواند وزن بصری در یک عکس به دست آورد.

عکاسی تعادل نامتقارن چیست؟

عکس از دورا جوکل

نتیجه

درک تعادل نامتقارن در عکاسی همیشه آسان نیست. و اجرای این نظریه حتی سخت تر است. اما وقتی یاد بگیرید که چگونه این کار را انجام دهید، می توانید عکس های هیجان انگیزتری ایجاد کنید. از نکات ما برای بهبود مهارت های ترکیب بندی خود استفاده کنید!

منبع

نظر دهید
   پاسخ دهید

   با دیجی سنتر

   خدمات مشتریان

   راهنمای خرید

   logo-samandehi
   اینماد
   logo-kasbokar

   دیجی سنتر (دیدافراز) در سال 1384 به منظور فعالیت در زمینه فروش گوشی موبایل، دوربین و لوازم و تجهیزات آتلیه تاسیس گردید ، و راه پر فراز و نشیب رشد و پیشرفت در این عرصه را به منظور کسب تجربه و خدمت به مصرف کنندگان، هنرمندان و دیگر هموطنان عزیزمان طی نموده.

   ارتباط با دیجی سنتر :

   تهران، سیدخندان، ابتدای رسالت شرق، نرسیده به خیابان دبستان، نبش کوچه باقری پلاک 1 طبقه سوم

   شماره تماس : 02188451003

   کد پستی : 1631773115

   تمامی حقوق برای فروشگاه اینترنتی دیجی سنتر محفوظ است.
   دیجی سنتر
   Logo