آموزش, آموزش عکاسی دیجیتال

همه چیز درباره Focus modes و drive modes

lazy

فوکوس موضوع بسیار بزرگی در عکاسی است و بسیاری از عکاسان جدید و حتی متوسط را گیج می کند. یکی از عوامل گیج کننده تفاوت بین Focus modes و drive modes یا release modes (بسته به برند دوربینی است که استفاده می کنید).

اولین نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که حالت های انتشار و حالت های درایو یکسان هستند. فقط مارک های مختلف دوربین نام های متفاوتی برای این دو حالت دارند.

چرا سردرگمی بین Focus modes و drive modes وجود دارد؟

به نظر من دو دلیل عمده وجود دارد:

 • آنها نام های مشابهی دارند (در یک لحظه منظور من را خواهید دید)
 • هر دوی آنها برای دستیابی به عکس های شارپ بسیار مهم هستند، اما به دلایل مختلف

بیایید ابتدا Focus modes را بررسی کنیم.

camera settings for portrait photography 980x284 1

Focus modes چیست؟

چهار Focus mode وجود دارد – یکی دستی و سه حالت دیگر همه حالت های فوکوس خودکار هستند. سه حالت فوکوس خودکار عبارتند از:

 • Single
 • Continuous
 • Auto

نحوه انتخاب Focus mode به دوربین شما بستگی دارد.

همه مارک ها متفاوت هستند و حتی مدل های مختلف یک مارک متفاوت است، مانند عکس های زیر نیکون من.

بنابراین، بهترین کار این است که به کتابچه راهنمای خود نگاه کنید تا نحوه تنظیم حالت های فوکوس را بیابید. در دوربین های سطح مبتدی ممکن است مجبور شوید از سیستم منو استفاده کنید. دوربین‌های بالاتر از محدوده اغلب دارای دکمه‌ها و شماره‌گیر هستند تا بتوانید به سرعت حالت‌های فوکوس را تغییر دهید.

حالت فوکوسی که برای استفاده انتخاب می کنید به چیزی که عکاسی می کنید بستگی دارد. حال، بیایید نگاهی به مزایا و معایب هر حالت فوکوس بیندازیم.

nikon focus mode controls

تنظیم حالت‌های فوکوس بین برندهای دوربین و حتی بین مدل‌های همان برند متفاوت است. در سمت چپ – D810، من با این سوئیچ فوکوس خودکار یا دستی را تنظیم کردم. در حالی که از منظره یاب نگاه می کنم، دکمه را فشار می دهم تا حالت فوکوس AF را ببینم و انتخاب کنم. در سمت راست – D700، من با این سوئیچ حالت فوکوس را روی فوکوس خودکار مداوم، فوکوس خودکار تکی یا دستی تنظیم کردم.

حالت فوکوس تک فوکوس (AF-S) چیست؟

حالت تک سروو یا حالت فوکوس تک، گزینه خوبی برای عکاسی از سوژه های ثابت است. این می تواند هر چیزی باشد، تا زمانی که حرکت نمی کند، زیرا لحظه ای که حرکت کند، از تمرکز خارج خواهد شد. به همین ترتیب اگر حرکت کنید، سوژه شما از فوکوس خارج می شود.

با فوکوس خودکار تکی، دوربین شما فوکوس می‌کند، سپس تا زمانی که از هم جدا می‌شوید، دکمه شاتر را فشار دهید، فوکوس را نگه می‌دارد.

برای استفاده از حالت تک فوکوس خودکار:

 • بخشی دکمه شاتر را فشار دهید تا فوکوس شود
 • دوربین در آن نقطه فوکوس را قفل می کند
 • برای گرفتن عکس، دکمه شاتر را کاملا فشار دهید
 • یا قبل از گرفتن عکس، با حرکت دادن دوربین خود به یک طرف، دوباره ترکیب بندی کنید
 • تا زمانی که نه شما و نه سوژه شما به جلو یا عقب حرکت نکنید، ناحیه ای که روی آن فوکوس کرده اید همچنان در فوکوس خواهد بود.

جنبه منفی حالت تک فوکوس

اگر از دیافراگم بسیار باز برای عمق میدان کم استفاده می کنید، سوژه شما به راحتی می تواند در هنگام ترکیب بندی مجدد در فوکوس قرار نگیرد. این به این دلیل است که با عمق میدان کم، کوچکترین حرکتی می تواند تأثیر بگذارد.

camera settings for children running

حالت فوکوس پیوسته هنگام عکاسی از کودکان خردسال و حیوانات خانگی ضروری است.

حالت فوکوس مداوم فوکوس خودکار (AF-C) چیست؟

Continuous servo، یا حالت فوکوس پیوسته، برای اطمینان از فوکوس واضح بدون توجه به حرکت شما یا سوژه شما عالی است.

سرنخ در نام است – با فوکوس خودکار پیوسته، دوربین شما به طور پیوسته فوکوس می‌کند.

برای استفاده از حالت فوکوس خودکار مداوم:

 • نقطه فوکوس را روی سوژه خود قرار دهید
 • دکمه شاتر را فشار دهید تا دوربین فوکوس کند
 • اگر شما یا سوژه به جلو یا عقب حرکت کنید، تا زمانی که دکمه را تا حدی پایین نگه دارید، دوربین به تنظیم فوکوس روی سوژه ادامه خواهد داد.
 • مطمئن شوید که نقطه فوکوس را روی سوژه خود در حین حرکت نگه دارید
 • برای گرفتن عکس، دکمه را کاملا فشار دهید

من تقریباً همیشه از فوکوس مداوم استفاده می کنم 99٪ مواقع.

حالت نزولی به حالت فوکوس پیوسته

از آنجایی که دوربین دائماً به دنبال فوکوس است، اگر دوربین و در نتیجه نقطه فوکوس را از سوژه خود دور کنید، از سوژه شما فوکوس خواهد کرد.

حالت فوکوس خودکار خودکار (AF-A) چیست؟

این یک حالت فوکوس کاملاً خودکار است که در دوربین‌های سطح ابتدایی موجود است و هنگام خرید دوربین خود تنظیم پیش‌فرض است.

حالت فوکوس خودکار فوکوس خودکار ترکیبی از حالت های فوکوس منفرد و پیوسته است که دوربین در حال حرکت یا ثابت بودن سوژه تشخیص می دهد و به طور خودکار بر این اساس فوکوس می کند.

نحوه دقیق انتخاب AF خودکار از یک دوربین به دوربین دیگر متفاوت است. برای استفاده از حالت خودکار AF:

 • حالت خودکار را برای عکاسی انتخاب کنید
 • AF-A را در لیست حالت های فوکوس در منو انتخاب کنید
 • حالت AF خودکار منفی است

دوربین شما اغلب اشتباه می‌کند و روی قسمت اشتباهی از تصویر فوکوس می‌کند و/یا فکر می‌کند که سوژه هنگام حرکت ثابت است و بالعکس.

من همیشه توصیه می کنم از حالت برنامه به جای حالت خودکار استفاده کنید و اکیداً پیشنهاد می کنم از حالت خودکار AF استفاده نکنید.

شما کنترل را در دست ندارید و این خطر بسیار زیاد است که هدف مورد نظرتان را از دست بدهید.

بهترین focus mode برای پرتره چیست؟

برای عکس‌های شارپ و عکاسی آرام که به حرکات طبیعی اجازه می‌دهد شخصیت فرد یا ارتباط بین افراد را به تصویر بکشد، focus mode پیوسته بهترین است، به‌ویژه زمانی که از کودکان خردسال عکاسی می‌کنید زیرا آنها هرگز از حرکت باز نمی‌مانند.

release modes / drive modes چیست؟

حال بیایید ببینیم با یک فشار دکمه شاتر می‌توانید چند عکس بگیرید، زیرا این همان چیزی است که در مورد حالت‌های انتشار/درایو صحبت می‌کنیم.

همانطور که اشاره کردم، سازندگان مختلف از نام های متفاوتی برای یک چیز استفاده می کنند، بنابراین حالت انتشار همان حالت درایو است. وجه مشترک همه دوربین ها این نمادها است… برای یک بار هم که شده یکم راضی کننده است!

camera drive modes icons

سه release modes / drive modes که ما به آنها نگاه خواهیم کرد عبارتند از:

 • Single
 • Continuous Low
 • Continuous High

حالا می بینید چرا سردرگمی به وجود می آید؟ این نام های drive modes بسیار شبیه به نام های focus mode هستند! اما عملکردهای بسیار متفاوتی دارند.

Drive modes ربطی به فوکوس ندارند. همه آنها به این موضوع می پردازند که وقتی دکمه شاتر را فشار می دهید، می توانید در یک حرکت چند عکس بگیرید.

من به نحوه تنظیم release mode خود نمی پردازم، زیرا دوباره، دوربین های مختلف روش های مختلفی برای انجام این کار دارند. همانطور که از این عکس های نیکون D810 و D700 من می بینید، حتی می تواند بین مدل های یک برند متفاوت باشد.

اگر یک دوربین سطح ابتدایی دارید، ممکن است لازم باشد تنظیمات را با استفاده از سیستم منوی دوربین خود تغییر دهید، به جای استفاده از دکمه‌ها و شماره‌گیرها مانند دوربین‌های با برد بالاتر.

nikon release modes controls

کنترل‌های حالت درایو روی D810 (چپ) و D700 (راست) کمی متفاوت قرار گرفته‌اند.

Single drive mode (S)

این خود توضیحی است – وقتی دکمه شاتر را در حالت تکی فشار می دهید، می توانید یک فریم، یک عکس بگیرید.

Continuous Low drive mode (CL)

برای گرفتن یک عکس پشت سر هم آهسته، به حالت Continuous Low بروید و دکمه شاتر را پایین نگه دارید.

دوربین تا زمانی که بافر آن (یعنی حافظه داخلی) پر شود به گرفتن عکس ادامه می دهد. این که چه تعداد تصویر می تواند در حین نوشتن روی کارت حافظه نگه دارد به دوربین، تنظیمات دوربین و کارت حافظه شما بستگی دارد.

پس از انبوه تصاویر، چراغ دسترسی کارت حافظه در پشت دوربین شما تا زمانی که تمام تصاویر روی کارت حافظه شما نوشته شود، روشن خواهد ماند. در حالی که چراغ هنوز روشن است دوربین خود را خاموش نکنید.

نکته جالب در مورد حالت درایو Continuous Low این است که، چون نسبتاً کند است، به سادگی با برداشتن انگشت خود از روی دکمه شاتر، به سرعت پس از گرفتن عکس، می‌توانید هر بار فقط یک عکس بگیرید.

Continuous High drive mode (CH)

این نیز خود توضیحی است – حالت درایو Continuous High به همان روش continuous low کار می کند، اما با سرعتی سریعتر. سرعت دقیقاً به نرخ فریم دوربین شما بستگی دارد. شما می توانید این اطلاعات را در کتابچه راهنمای خود بیابید، فقط به دنبال نرخ فریم یا فریم در ثانیه (fps) باشید.

برای اکشن بسیار سریع، جایی که کسری از ثانیه می تواند تفاوت بین گرفتن یا از دست دادن عکس مهم را ایجاد کند، مانند ورزش، از continuous high استفاده کنید.

با این حال، هشدار داده می شود که در حالت continuous high، کارت حافظه شما به سرعت با تصاویر بسیار مشابه پر می شود.

AF C focus mode continuous high

در اینجا از حالت Continuous AF focus mode و Continuous High drive mode استفاده کردم تا اطمینان حاصل کنم که وقتی این سگ پر جنب و جوش شگفت‌انگیز از تپه به سمت من می‌آید، دوربین من می‌تواند او را در فوکوس نگه دارد و من می‌توانم عکس‌های پشت سر هم سریع برای گرفتن عکس بگیرم.

بهترین drive mode برای پرتره چیست؟

حالت Continuous Low Drive، همه کاره‌ترین drive mode برای پرتره‌ها است، زیرا می‌توانید یک فریم یا یک عکس پشت سر هم آهسته از فریم بگیرید تا مطمئن شوید که لحظه‌ای را که حرکت، خنده یا لحظه‌ای بین افراد وجود دارد ثبت کنید.

به علاوه، کارت حافظه خود را به سرعت درایو Continuous High پر نمی کنید.

نحوه استفاده از focus modes و drive mode با هم

بنابراین اکنون که درک خوبی از focus modes و drive modes دارید، بیایید آنها را برای عکس‌های واضح کنار هم قرار دهیم.

اگر در حال عکاسی هستید:

 • شی ثابت – حالت Single focus و حالت Single drive
 • حرکت آهسته جسم – Continuous Focus mode و Continuous Low drive mode
 • سوژه متحرک سریع – Continuous focus mode وContinuous High drive mode
 • می توانید از حالت Continuous focus با همه حالت های درایو استفاده کنید.
 • با این حال، اگر از حالت Single focus با هر یک از continuous drive modes استفاده کنید، با مشکلاتی مواجه خواهید شد.

دلیلش این است که با حالت Single focus، دوربین شما یک بار فوکوس می کند. فقط زمانی که دوباره دکمه شاتر را فشار دهید دوباره فوکوس می کند.

بنابراین، با انتخاب حالت Single focus، اگر دکمه شاتر را در هر یک از continuous drive modes نگه دارید و سوژه شما حرکت کند، دوربین شما سوژه را ردیابی نمی‌کند و به فوکوس ادامه می‌دهد.

ترکیب مورد علاقه من از focus mode و drive mode

به عنوان یک عکاس پرتره، ترکیبی از تنظیماتی که در معمولا (تقریباً همیشه) استفاده می‌کنم، حالت Continuous focus با حالت Continuous Low drive است.

من همچنین همیشه از فوکوس دکمه برگشت استفاده می کنم.

این ترکیب به من قابلیت عکاسی از اجسام ثابت یا متحرک را بدون تغییر تنظیمات می دهد. من همچنین می‌توانم در صورت تمایل فوکوس و ترکیب مجدد کنم، حتی اگر در حالت فوکوس مداوم فوکوس خودکار هستم، فقط با برداشتن انگشت شستم از روی دکمه فوکوس در پشت دوربینم.

این به این دلیل است که دکمه شاتر صرفاً برای گرفتن عکس است. با فوکوس دکمه برگشت، جنبه فوکوس از دکمه شاتر حذف می شود و در عوض به دکمه برگشت اختصاص داده می شود.

علاوه بر این، اگر برای انجام برخی اقدامات سریع نیاز به تغییر حالت Continuous High drive داشته باشم، این فقط یک سوئیچ است، بنابراین من همیشه آماده هستم.

بهترین در همه دنیا!

نحوه استفاده از ابزارهای دوربین کاملاً به شما بستگی دارد. با گذشت زمان، و با آزمایش تمام تنظیمات، ترکیبی را پیدا خواهید کرد که بهترین کار را برای شما دارد.

در این فرآیند، دوربین خود را بهتر می شناسید، که تضمینی برای بهبود عکاسی شما خواهد بود.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *