نحوه تعویض لنز دوربین های DSLR

یکی از مزایای دوربین های دیجیتال SLR (تک لنز رفلکس) امکان استفاده از انواع لنزهای مختلف است. تغییر لنز در DSLR شما دشوار نیست، اما راه‌های خوبی وجود دارد و راه‌های نه چندان خوبی برای انجام آن وجود دارد. در اینجا چند نکته وجود دارد که باید هنگام تعویض لنز به آنها توجه کنید.

خوب بریم که شروع کنیم و ببینیم چطور باید لنز دوربینمون رو عوض کنیم، ما با دوربین های نیکون شروع میکنیم.

تعویض لنز دوربین نیکون

دوربین ها و لنزهای DSLR نیکون از مانتی به نام F Mount استفاده می کنند. قبل از تلاش برای نصب یا جدا کردن لنز، مطمئن شوید که دوربین حتما “خاموش” باشد. برای نصب لنز، نقاط شاخص نصب را روی لنز و بدنه دوربین (مانند تصویر) مطابقت دهید، نقطه های سفید رو روی هم قرار دهید و سپس لنز را در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا در جای خود قفل شود. با فشار دادن دکمه رهاسازی لنز روی بدنه و چرخاندن لنز در حدود یک چهارم دور در جهت عقربه‌های ساعت، دقیقا همان نقطه آغازین که نقطه ها روی هم قرار میگیرند میتوانید آن را جدا کنید.

مراحل بستن لنز بر روی دوربین های نیکون

مراحل باز کردن لنز از روی دوربین های نیکون

هر زمان که لنز دوربین SLR را عوض می‌کنید، این خطر را دارید که گرد و غبار وارد دوربین شود. این گرد و غبار می تواند روی فیلتر پایین گذر که دقیقاً در جلوی حسگر تصویر قرار دارد بنشیند و باعث ایجاد لکه یا نقاط سیاه یا خاکستری روی عکس های شما شود. برای به حداقل رساندن احتمال وقوع آن، می‌خواهید هنگام تعویض لنز، داخل بدنه دوربین را تا حد امکان کمتر در معرض دید قرار دهید. این بدان معناست که قبل از اینکه لنز فعلی را از دوربین بردارید، لنز را که می‌خواهید روی دوربین قرار دهید، آماده داشته باشید. مجدداً، مطمئن شوید که قبل از تعویض لنز، دوربین را خاموش کرده اید زیرا سنسور تصویر خود بار الکتریکی ساکن ایجاد می کند که می تواند گرد و غبار را جذب کند. اگر از لنز VR (کاهش لرزش) استفاده می‌کنید، می‌خواهید سوئیچ VR روی لنز را نیز روی «خاموش» قرار دهید.

تعویض لنز دوربین کانن

در دوربین های کانن هم تعویض لنز تقریبا به همین شکل است و تفاوت کمی با دوربین های نیکون دارد. برای تعویض لنز دوربین های کانن شما دقیقا باید همانند شکل زیر عمل کنید.

طریقه نصب لنز بر روی دوربین های کانن

بست لنز روی دوربین کانن

نشانگر قرمز رنگ روی لنز را با شاخص پایه قرمز روی دوربین تراز کنید و لنز را همانطور که با فلش نشان داده شده است بچرخانید.

برای بازکردن و درآوردن لنز از روی دوربین هم باز هم به روش ساده زیر عمل میکنیم.

حتما پس از جدا کردن لنز از بدنه درپوس دوربین را بگذارید و همچنین کپ لنز را هم بر روی لنز قرار دهید.

تعویض لنز دوربین سونی

درپوش بدنه (A) را از دوربین و درپوش لنز عقب (B) را از پشت لنز بردارید.

هنگام تعویض لنز، به سرعت در مکانی عاری از گرد و غبار کار کنید تا از ورود گرد و غبار یا زباله به داخل دوربین جلوگیری کنید.

با تراز کردن دو علامت شاخص نارنجی (شاخص های نصب) روی لنز و دوربین، لنز را نصب کنید.

دوربین را طوری نگه دارید که لنز آن رو به پایین باشد تا از ورود گرد و غبار و زباله به دوربین جلوگیری کنید.

در حالی که لنز را به آرامی به سمت دوربین فشار می دهید، لنز را به آرامی در جهت فلش بچرخانید تا در موقعیت قفل کلیک کند.

هنگام وصل کردن لنز حتماً آن را صاف نگه دارید.

نکته :

 1. هنگام وصل کردن لنز، دکمه رهاسازی لنز را فشار ندهید.
 2. هنگام وصل کردن لنز از زور استفاده نکنید.
 3. سعی کنید جدا کردن یا تعویض لنز را در سریعترین زمان ممکن انجام دهید.

نظر دهید

   پاسخ دهید

   با دیجی سنتر

   خدمات مشتریان

   راهنمای خرید

   logo-samandehi
   اینماد
   logo-kasbokar

   دیجی سنتر (دیدافراز) در سال 1384 به منظور فعالیت در زمینه فروش گوشی موبایل، دوربین و لوازم و تجهیزات آتلیه تاسیس گردید ، و راه پر فراز و نشیب رشد و پیشرفت در این عرصه را به منظور کسب تجربه و خدمت به مصرف کنندگان، هنرمندان و دیگر هموطنان عزیزمان طی نموده اند.

   ارتباط با دیجی سنتر :

   تهران، سیدخندان، ابتدای رسالت شرق، نرسیده به خیابان دبستان، نبش کوچه باقری پلاک 1 طبقه سوم

   کد پستی : 1631773115

   دیجی سنتر
   Logo