آموزش, آموزش عکاسی دیجیتال

8 نکته برای عکاسی سیاه و سفید جذاب از غذاها

Cabbage Leaf Edward Weston

در عالم فتنه‌انگیز عکاسی، چشمانمان را به سوی ظرافت و دقت در جزئیات غذا بیندازیم. در بررسی زیبایی‌های ساده و شگفت‌انگیز تک رنگ سیاه و سفید، بر آنیم تا تصاویری جذاب و هنرمندانه را خلق کنیم.

آیا تا به حال در جهان فریبنده‌ی عکاسی سیاه و سفید از غذا، سرگرم شده‌اید؟

ممکن است این موضوع غیرمعمول به نظر برسد. معمولاً ما برای سنجش میزان رسیدن میوه‌ها و پیش‌بینی طعم بستنی به رنگ‌ها اتکا می‌کنیم. اما در واقعیت، عکاسان مدت‌ها پیش از آنکه فیلم‌های رنگی وجود داشته باشند، غذا را به صورت تک رنگ سیاه و سفید ثبت می‌کردند.

به عبارت دیگر، بسیاری از هنرمندان با اعتماد به این تکنیک دائمی برای جلب توجه خلاقانه، در این مسیر ادامه دادند. آیا علاقه‌مندید خودتان را در این زمینه امتحان کنید؟ پس دست و پنجه نرم کنید و برای هشت نکته تخصصی آماده شوید که به شما کمک می‌کند عکس‌های معنی‌دار غذایی در مقیاس خاکستری خیره کننده‌ای بسازید!

1 . از غذا با بافت عکس بگیرید

pineapple bnw food photography

بافت یک عنصر کلیدی است که واقعاً در عکاسی سیاه و سفید از مواد غذایی برجسته است. تأثیر متقابل نور و سایه به شما این امکان را می دهد که طیفی از رنگ ها را ایجاد کنید که بافت ها را در تصاویر شما برجسته می کند.

بافت ها نیز اطلاعات ارزشمندی را در اختیار بیننده قرار می دهند. وقتی رنگ را از معادله حذف می کنیم، تغییر قابل توجهی در نحوه درک ما از چیزها ایجاد می کند.

به علاوه، بافت ها کیفیت لمسی را به عکس های شما اضافه می کنند و بیننده را در سطح عمیق تری درگیر می کنند. برای برجسته کردن بافت، مهم است که نور را در یک زاویه قرار دهید، که کنتراست را در عکس شما افزایش می دهد.

به یاد داشته باشید، راه های مختلفی برای گنجاندن بافت در عکاسی از غذا وجود دارد. اگر آن را به سوژه اصلی تبدیل کنید، می توانید عکس های انتزاعی جذابی بگیرید. از طرف دیگر، می‌توانید سطوح بافت‌دار و صاف را کنتراست کنید تا تصویر متعادل‌تری داشته باشید.

زمانی که به دنبال بافت هستید، خود را تنها به سطوح محدود نکنید. می‌توانید بافت‌های جالبی را در داخل محصولات خاص کشف کنید یا جزئیات خردشده یک تکه نان را به تصویر بکشید.

هنگام عکاسی از غذاهای آماده، اضافه کردن مواد خرد شده مانند پاشیدن اسمارتیس روی یک بستنی یا دانه‌های کنجد روی استیک ماهی تن برای معرفی بافت و جذابیت بصری در نظر بگیرید.

2 . رنگ های مناسب را انتخاب کنید

Color bnw convert

انتخاب رنگ های مناسب برای عکاسی سیاه و سفید از غذا می تواند کمی مشکل باشد. ما اغلب در تلاش هستیم که تصور کنیم رنگ‌ها چگونه به سایه‌های خاکستری تبدیل می‌شوند، و این می‌تواند منجر به نتایج ضعیف در زمانی که تازه شروع می‌کنیم، شود.

در تصاویر پر جنب و جوش و تمام رنگی، ما به رنگ های مکمل مانند سبز و نارنجی تکیه می کنیم تا جلوه های بصری جذابی ایجاد کنیم که واقعاً ظاهر می شود. اما نکته اینجاست: در عکاسی سیاه و سفید، همان رنگ ها ممکن است آنقدر که انتظار دارید کنتراست نداشته باشند. اگر هر دو رنگ سطح روشنایی یکسانی داشته باشند، هنگام تبدیل به تک رنگ می توانند کاملاً مشابه ظاهر شوند.

به خاطر داشته باشید که رنگ ها دارای سه جزء کلیدی هستند: رنگ، اشباع و درخشندگی. وقتی وارد قلمرو عکاسی سیاه و سفید غذا می شوید، با رنگ و اشباع وداع می کنید. بنابراین، تصمیم گیری شما باید در درجه اول حول درخشندگی هر رنگ باشد.

مطلب پیشنهادی:  ژست عکاسی در طبیعت

با درک این اصول، شما مجهز به انتخاب هایی خواهید بود که به برجسته شدن عکس های سیاه و سفید غذای شما کمک می کند.

3 . از کنتراست برای تنظیم خلق و خو استفاده کنید

Lime bnw food photography

در عکاسی سیاه و سفید از مواد غذایی، در مقایسه با عکاسی رنگی، عناصر کمتری برای کار با آنها دارید. عدم وجود رنگ به این معنی است که برای ایجاد یک فضا به عوامل دیگری مانند دمای نور و هماهنگی رنگ تکیه می کنید.

وقتی صحبت از عکاسی سیاه و سفید از مواد غذایی می شود، یکی از قدرتمندترین ابزارهایی که در اختیار دارید کنتراست نور است. سطح کنتراستی که به کار می برید می تواند به شدت بر حال و هوای عکس شما تأثیر بگذارد.

کنتراست بالا منجر به یک تصویر قوی و پررنگ می شود، در حالی که کنتراست کم جلوه ملایم تر و نرم تری ایجاد می کند.

برای درک مفهوم، می توانید عکاسی با high-key و low-key را آزمایش کنید، که تکنیک هایی به راحتی قابل شناسایی هستند. عکاسی low-key حسی از درام و رمز و راز به تصاویر شما می‌افزاید و فتنه را برمی‌انگیزد.

از سوی دیگر، نورپردازی با high-key احساس شادی و فضایی آرام را منتقل می کند. هنگامی که در این تکنیک ها مهارت پیدا کردید، می توانید دامنه مقادیر تونال را که استفاده می کنید گسترش دهید و به ترکیب بندی خود عمق دهید.

4 . دوربین را روی تک رنگ قرار دهید

artichokes basket bnw food

اکثر دوربین‌های حرفه‌ای و نیمه حرفه‌ای دارای تنظیمات تک رنگ بسیار خوبی هستند. زمانی که عکاسی سیاه و سفید را شروع می کنید مانند داشتن یک سلاح مخفی است زیرا به شما کمک می کند چشم خود را تمرین دهید و عکس های خیره کننده بگیرید.

اکنون، این را با فیلترهای سیاه و سفید روی گوشی یا دوربین عکاسی خود اشتباه نگیرید. جادوی حالت تک رنگ در این واقعیت نهفته است که در حالی که JPEG شما و پیش نمایش روی صفحه دوربین شما به سیاه و سفید جذاب تبدیل می شود، فایل RAW رنگی باقی می ماند. این بدان معنی است که شما برای همیشه در سیاه و سفید قفل نشده اید. اگر دوست داشتید همیشه می توانید به رنگ برگردید و بهترین های هر دو دنیا را به شما می دهد!

اگر یک DSLR یا یک دوربین با صفحه نمایش LCD عقب را می‌چرخانید، از آن برای پیش‌نمایش عکس‌های سیاه و سفید غذا استفاده کنید. یک تصویر آزمایشی بگیرید و از آن برای بررسی نحوه پخش صداها قبل از صرف زمان واقعی برای کار با سوژه استفاده کنید.

دوربین های بدون آینه با منظره یاب الکترونیکی حتی بهتر هستند. هنگامی که دوربین خود را به حالت تک رنگ تغییر می دهید، منظره یاب الکترونیکی به سرزمین عجایب در مقیاس خاکستری تبدیل می شود. بدون گرفتن یک عکس آزمایشی می‌توانید فوراً ببینید چه چیزی کار می‌کند و چه چیزی خوب نیست.

5 . در پس پردازش با دقت به سیاه و سفید تبدیل کنید

اکثر برنامه های ویرایش عکس راهی برای تبدیل تصاویر رنگی به سیاه و سفید ارائه می دهند. اما نکته اینجاست که همه ابزارها یکسان ایجاد نمی شوند. حتی در یک نرم افزار، گزینه های مختلفی را خواهید یافت که نتایج متفاوتی را به همراه دارد.

بنابراین، انتخاب برنامه مناسب و ابزار مناسب برای تبدیل عکس پر جنب و جوش RGB خود به یک شاهکار جذاب در مقیاس خاکستری بسیار مهم است.

یکی از ابزارهایی که عکاسان سیاه و سفید دوست دارند، Silver Efex Pro از مجموعه نیک است. در گذشته، این فیلترها رایگان بودند، اما اکنون می توانید افزونه های فتوشاپ و لایت روم را از فروشگاه DXO خریداری کنید.

مطلب پیشنهادی:  عکاسی از خاک: به دنیای زیر پایتان خوش آمدید!

با این حال، همه بودجه لازم برای سرمایه گذاری در فیلترهای اضافی را ندارند. به همین دلیل است که من قصد دارم سه روش برای تبدیل عکس های غذا به سیاه و سفید با استفاده از فتوشاپ به شما نشان دهم:

روش 1

color to bnw 1

احتمالاً می‌دانید که کشیدن نوار لغزنده اشباع به سمت چپ، تصویر را به تک رنگ تبدیل می‌کند. اما نکته اینجاست: این روش کنترل زیادی بر نتیجه نهایی به شما نمی دهد.

  • برای به دست آوردن کنترل بیشتر بر تبدیل B&W خود، به Image>Adjustments>Hue/Saturation در منوی Photoshop بروید.
  • همچنان می‌توانید نوار لغزنده اشباع عمومی را به سمت چپ بکشید، اما همچنین می‌توانید رنگ‌های مختلف را انتخاب کرده و آن‌ها را به‌صورت جداگانه از حالت اشباع خارج کنید.
  • همچنین می توانید با کشیدن نوار لغزنده Lightness، درخشندگی هر رنگ را به صورت انتخابی تنظیم کنید.

توجه: می توانید با افزودن یک لایه تنظیم Hue/Saturation، تنظیمات مشابه را به صورت غیر مخرب اعمال کنید.

روش 2

color to bnw 3

راه دیگر برای تبدیل تصویر، تغییر حالت به Grayscale است. برای این کار Image>Mode>Grayscale را انتخاب کنید.

اما مراقب باشید! این روش تمام داده های رنگ را حذف می کند، به این معنی که برخی از ابزارها دیگر در دسترس نخواهند بود. از جنبه روشن، فضای ذخیره سازی مورد نیاز برای تصویر شما را کاهش می دهد.

روش 3

color to bnw 2

اکنون، این تکنیک مورد علاقه من است زیرا شما را در صندلی راننده قرار می دهد. این شامل استفاده از تنظیم قدرتمند سیاه و سفید است.

با رفتن به Image>Adjustments>Black & White می توانید این ابزار را در منو پیدا کنید. با این حال، توصیه می کنم به جای آن از یک لایه تنظیم سیاه و سفید استفاده کنید. هر دو گزینه کنترل های یکسانی را ارائه می دهند، اما لایه تنظیم غیر مخرب است.

هنگامی که از این ویژگی استفاده می کنید، تصویر شما بلافاصله با استفاده از تنظیمات پیش فرض به مقیاس خاکستری تبدیل می شود. زیبایی این روش در پنل Properties نهفته است که می توانید تنظیمات خود را به خوبی تنظیم کنید.

در پانل Properties، طیف وسیعی از لغزنده‌های مربوط به رنگ‌های مختلف را مشاهده خواهید کرد. آنها به شما اجازه می دهند کنتراست تصویر خاکستری خود را تغییر دهید. با کلیک بر روی نماد دست در بالا سمت چپ، حتی می توانید اسلایدر مربوطه را مستقیماً روی خود تصویر کلیک کرده و بکشید.

اگر همچنان می‌خواهید حالت فایل را به مقیاس خاکستری تبدیل کنید تا فضای ذخیره‌سازی ذخیره شود، ابتدا مطمئن شوید که تصویر را صاف کنید. در غیر این صورت، تمام تنظیماتی که روی لایه سیاه و سفید انجام داده اید همراه با داده های رنگی حذف می شوند.

6 . عکس های سیاه و سفید غذای خود را ویرایش کنید

Edit bnw food photos

بنابراین شما چند عکس شگفت انگیز از غذای سیاه و سفید دارید – کار خوبی است! اما یک ثانیه صبر کنید، قبل از اینکه شروع به نشان دادن آنها کنید، یک کار کوچک وجود دارد که باید انجام دهید. بله، درست حدس زدید، ویرایش! حتی اگر قبلاً عکس‌های خود را به سیاه و سفید تبدیل کرده‌اید یا با استفاده از حالت تک رنگ دوربینتان عکس‌هایتان را گرفته‌اید، هنوز کمی جادوی ویرایش مورد نیاز است. نگران نباشید، این درست مانند تغییر سبک و مفهوم یک عکس رنگی است.

اکنون، وقتی نوبت به ویرایش تصاویر سیاه و سفید شما می رسد، یکسری گزینه های نرم افزاری برای انتخاب دارید. من شما را از طریق فرآیند خود در لایت روم راهنمایی می کنم، اما ابزارها تقریباً مشابه هستند.

می دانید چه چیزی را بسیاری از مردم نادیده می گیرند؟ تعادل رنگ سفید بله، درست است – حتی در مقیاس خاکستری، دمای رنگ می تواند تأثیر بگذارد. دمای رنگ گرم می تواند عکس شما را روشن تر نشان دهد، در حالی که دمای سردتر حالتی آرام تر به آن می دهد.

مطلب پیشنهادی:  تفاوت هارد لایت و سافت لایت در عکاسی + همراه با نمونه

هنگامی که آن را مرتب کردید، وقت آن است که با اسلایدرهای سفید و سیاه بازی کنید. سفیدترین نقطه در تصویر خود را با نوار لغزنده Whites و تاریک ترین نقطه را با نوار لغزنده Blacks تنظیم کنید. ساده است، درست است؟ اما کار هنوز تمام نشده!

نوار لغزنده Shadows and Highlights به شما کمک می کند تا صداهای باقیمانده را تنظیم کنید، اما اگرچه آنها نقطه شروع خوبی هستند، استفاده از Tone Curve بسیار دقیق تر است و دلیل اینکه من استفاده از Lightroom را دوست دارم.

هنگامی که منحنی تن را پیدا کردید، می توانید از منحنی پارامتریک برای کار با مناطق استفاده کنید. در اینجا، می توانید آهنگ های میانی را تنظیم کنید، که نمی توانید با لغزنده های اصلی انجام دهید. و برای دقت بیشتر، می توانید از منحنی نقطه استفاده کنید.

البته می توانید از ویژگی های Masking نیز برای انجام تنظیمات محلی استفاده کنید!

7 . با تنظیمات تک رنگ آزمایش کنید

monochrome food photography

بسیار خوب، پس احتمالاً شنیده اید که اصطلاحات تک رنگ و سیاه و سفید به یک معنا هستند. اما دست نگه دارید زیرا کاملاً قابل تعویض نیستند.

تک رنگ در واقع به تصویری اطلاق می شود که دارای تناژهای مختلف از یک رنگ است. رنگ قهوه ای، آبی یا خاکستری خوب قدیمی را در نظر بگیرید، چیزی که ما معمولاً با عکس های سیاه و سفید مرتبط می کنیم. (به همین دلیل است که آن عکس های کلاسیک به عنوان مقیاس خاکستری نیز شناخته می شوند.)

حالا، قسمت سرگرم کننده اینجاست. از آنجایی که در حال غواصی در دنیای جذاب عکاسی سیاه و سفید از مواد غذایی هستید، چرا چیزها را کمی تکان ندهید و با جلوه های تک رنگ مختلف بازی نکنید؟

شما در اینجا چند گزینه دارید. با استفاده از نرم افزارهایی مانند فتوشاپ یا لایت روم می توانید به راحتی با این افکت ها دستکاری کنید. اما اگر بیشتر از افراد قدیمی مدرسه هستید، نگران نباشید. هنوز هم می توانید با استفاده از روش های سنتی جادو کنید. به عنوان مثال، می توانید عکس سیاه و سفید خود را به عنوان یک نگاتیو دیجیتال چاپ کنید و سپس آن را به یک چاپ سیانوتیپ جذاب تبدیل کنید.

8 . به دنبال الهام گرفتن از اساتید باشید

Cabbage Leaf Edward Weston

برگ کلم، 1931، ادوارد وستون (از طریق Wikimedia Commons)

غذا از همان روزهای اولیه هم در نقاشی و هم در عکاسی موضوعی محبوب بوده است. در واقع، به دلیل نیاز به زمان نوردهی طولانی، این یک انتخاب عالی برای عکاسان اولیه بود. پس چرا در گنجینه تاریخ هنر غوطه ور نشوید و برای عکاسی سیاه و سفید غذای خود الهام بگیرید؟ برخی از تصاویر نمادین وجود دارند که می توانند خلاقیت شما را شعله ور کنند.

یکی از افسانه‌ای‌ترین نماها، فلفل جذاب ادوارد وستون است، اما این تازه شروع است. آثار برجسته استادان دیگری مانند «یک قطعه میوه» اثر هنری فاکس تالبوت، «سه گلابی و یک سیب» ادوارد اشتایچن، و «بدون عنوان (ذرت)» از تینا مودوتی را که به قیمت 22500 دلار در یک حراجی فروخته شد، کاوش کنید.

نگران نباشید، لازم نیست مستقیماً این تصاویر را کپی کنید. در عوض، از آنها به عنوان منبع الهام استفاده کنید. به آنچه استادان به دست آورده‌اند نگاهی دقیق بیندازید، از تکنیک‌های آن‌ها بیاموزید و خلاقیت خود را برای گرفتن عکس‌های سیاه و سفید نفس‌گیر از مواد غذایی آزاد کنید!

عکاسی سیاه و سفید از غذا: کلمات پایانی

امیدوارم این مقاله به شما کمک کند تا عکاسی سیاه و سفید خود را از مواد غذایی بهتر کنید. یا، اگر قبلاً این کار را نکرده‌اید، شما را به امتحان کردن علاقه مند کرده است!

بنابراین دوربین خود را بردارید، غذا پیدا کنید و از نکاتی که به اشتراک گذاشته‌ام برای ثبت تصاویر زیبا استفاده کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *