آموزش, آموزش عکاسی دیجیتال

8 نکته برای عکاسی زیبای پرتره ظهر

family portraits midday with flash

گرفتن عکس‌های پرتره خیره‌کننده در ظهر، زمانی که خورشید روشن است و بالاست، می‌تواند بسیار بسیار دشوار باشد. (بیشتر عکاسان پرتره جدی سعی می کنند به هر قیمتی از نورپردازی ظهر خودداری کنند و دلیل خوبی هم دارد: نور شدید بر سوژه ها ضربه می زند و سایه های بسیار نامطلوب ایجاد می کند.) با این حال، همیشه نمی‌توانید زمان و مکان برگزاری جلسات پرتره خود را انتخاب کنید بنابراین دانستن چند نکته و ترفند برای مدیریت آن آفتاب خشن ظهر مفید است. در این مقاله بهترین توصیه خود را برای انجام عکاسی پرتره ظهر به اشتراک می گذارم. و در حالی که نور ظهر به ندرت ایده آل است، اگر از نکات و تکنیک هایی که در زیر به اشتراک می گذارم استفاده کنید، تصاویر شما بسیار بهبود خواهند یافت. پس بیا انجامش بدیم!

1. سوژه های خود را نور پس زمینه کنید

نور پس زمینه برای عکاسی سیلوئت غروب خورشید عالی است… اما آیا می دانستید که می توانید از نور پس زمینه در اواخر صبح و اوایل بعدازظهر نیز استفاده کنید؟ تا زمانی که خورشید کمی زاویه داشته باشد، نور پس‌زمینه امکان‌پذیر است و این یک راه عالی برای حفظ ظاهر خوب سوژه‌های شما در نور شدید و خشن است. می بینید که با نور پس زمینه سوژه های خود، نور مستقیم را از صورت آنها دور می کنید و همچنین از سایه های عجیب و غریبی که در زیر ابروها، بینی و چانه ایجاد می شود جلوگیری می کنید.

beach portraits midday

نور پس‌زمینه همچنین به سوژه‌های شما کمک می‌کند که چشم‌هایشان را جمع نکنند، که مشکل بزرگی در جلسات ظهر است. بنابراین به سادگی خورشید را پیدا کنید، سپس سوژه های خود را به گونه ای قرار دهید که در جهت دور از نور باشند. ممکن است لنز فلر شوید، اما من در واقع از طرفداران این ظاهر هستم:

photos during midday

یک هشدار:

وقتی با نور پس زمینه کار می کنید، ممکن است انتخاب پس زمینه شما محدود باشد. اما مطمئن شوید که برای یافتن پس‌زمینه‌ای مکمل و بدون حواس‌پرتی تلاش بیشتری می‌کنید. در غیر این صورت، در حالی که سوژه های شما ممکن است عالی به نظر برسند، پس زمینه چشم بیننده را به خود جلب می کند.

2. از بازتابنده ها استفاده کنید

بزرگ‌ترین مشکل عکاسی پرتره در ظهر، سایه‌ها است که زیر چشم‌ها، بینی و چانه قرار می‌گیرند و می‌توانند سوژه‌ها را از بهترین ظاهر خود باز دارند. خوشبختانه، ما یک ابزار آسان برای شماره گیری مناطق سایه نامطلوب داریم: رفلکتورها. بازتابنده ها فضاهای مسطحی از مواد عموماً سفید، نقره ای یا طلایی هستند که نور را به سوژه بازتاب می کنند. آنها بسیار ارزان هستند، اگرچه اگر ترجیح می دهید پول اضافی خرج نکنید، همیشه می توانید یک یا دو بازتابنده با کمی تخته و پوستر بسازید. در طول عکاسی، بازتابنده را زاویه دهید تا نور خورشید در سایه ها پر شود. به این ترتیب، تصویر بسیار جذاب تری دریافت خواهید کرد. شما می توانید نتایج مشابهی را با استفاده از بازتابنده های طبیعی مانند یک دیوار سفید یا حتی ماسه سفید بدست آورید:

مطلب پیشنهادی:  تفاوت هارد لایت و سافت لایت در عکاسی + همراه با نمونه

family portraits during noon sun

در واقع، بازتابنده‌های طبیعی شامل پارکینگ‌های بزرگ، پیاده‌روها، پنجره‌ها، اتومبیل‌های نقره‌ای یا سفید، ساختمان‌هایی با پوشش‌های نقره‌ای یا بازتابنده، دیوارها/کف‌های سیمانی با رنگ روشن و موارد دیگر می‌شوند!

mid day sun portraits weddings beach

یک نکته

اگر از یک بازتابنده براق استفاده می کنید، مطمئن شوید که نور منعکس شده را مستقیماً به چشم سوژه خود هدایت نکنید. می تواند واقعاً روشن باشد، تقریباً به اندازه نور مستقیم خورشید قوی باشد، و قطعا شما نمی خواهید باعث ناراحتی و چشم های جمع شده و اخم شوید! و رفلکتور خود را در مقابل مشتری خود روی زمین قرار ندهید. این باعث می شود نور به سمت بالا منعکس شود و سایه های عجیب و غریب و نامطلوب روی صورت به شما بدهد. در عوض، از یک پایه استفاده کنید یا از یک دوست بخواهید که بازتابنده را در اطراف ارتفاع بالاتنه نگه دارد.

taking noon day portraits

3. از اسکریم برای پخش کردن نور استفاده کنید

اسکریم قطعه ای از پارچه شفاف است که نور را پخش می کند و با قرار دادن اسکریم بین منبع نور و سوژه خود، می توانید جلوه ای نرم و یکنواخت ایجاد کنید که در پرتره ها شگفت انگیز به نظر می رسد. توجه داشته باشید که می توانید اسکریم ها را به صورت آنلاین خریداری کنید. در واقع، اکثر بازتابنده‌های 5 در 1 دارای یک سمت نیمه شفاف هستند که می‌توان از آن به عنوان اسکریم استفاده کرد. (همچنین می توانید با استفاده از پارچه شفاف و هولا هوپ، اسکریم خود را بسازید.)

mid day sun photography tips

در طول عکاسی خود، به سادگی اسکریم را روی صورت یا بدن مشتری خود نگه دارید. آفتاب درخشان را پخش می کند و جلوه بسیار خوبی خواهید داشت. با این حال به پس زمینه توجه کنید. اگر پس‌زمینه روشن‌تر از سوژه‌های شما باشد، بیش از حد نوردهی می‌شود. سعی کنید نور پس زمینه را با نور مشتری خود مطابقت دهید!

4. سوژه خود را کمی کم نور قرار دهید

نور شدید خورشید تمایل به شستن صحنه دارد، که باعث ایجاد پس‌زمینه‌ای بی‌رنگ، خسته‌کننده و ناخوشایند می‌شود:

midday sunlight photography

به پس زمینه پشت این زوج نگاه کنید. رنگ‌ها اشباع نشده‌اند، سفیدی‌ها از بین رفته‌اند، و نتیجه چندان عالی نیست!

خوشبختانه، کمی نوردهی ناکافی می‌تواند کمک زیادی به حفظ رنگ‌ها و رنگ‌های پس‌زمینه زیبا کند. و نوردهی کم به شما اطمینان می دهد که جزئیاتی را که در غیر این صورت بریده می شوند، حفظ می کنید. البته، نوردهی کم نیز منجر به سوژه های خیلی تاریک می شود. به همین دلیل است که پس از یک جلسه پرتره، باید نوردهی را در پس پردازش تغییر دهید. سایه ها را در برنامه ویرایش انتخابی خود بیاورید در نتیجه تصویر زیبایی خواهید داشت:

مطلب پیشنهادی:  عکاسی از خاک: به دنیای زیر پایتان خوش آمدید!

5. از فلاش برای روشن کردن سوژه های خود استفاده کنید

بسیاری از مبتدیان ترس از عکاسی با فلاش را دارند، اما انجام آن چندان سخت نیست، و این یک راه عالی برای بهبود عکس های پرتره ظهر شماست. برای مثال، نور اضافی می تواند سایه های ناخواسته را به راحتی از بین ببرد. بعلاوه، کمی فلاش به شما کمک می کند تا برای پس زمینه روشن به درستی نوردهی کنید و جزئیات فوق العاده ای از سوژه اصلی خود دریافت کنید:

family portraits midday with flash

از آنجایی که شما با خورشید درخشان ظهر روز رقابت خواهید کرد، فلاش خود را مستقیماً به سمت مشتریان خود بگیرید تا مطمئن شوید که نور به آنها می رسد. و فلاش خود را روی توان 1/8 یا بیشتر تنظیم کنید. به این ترتیب، می توانید مشتریان خود را بدون ایجاد عدم تعادل در پس زمینه، روشن کنید.

نکته حرفه ای

هنگامی که در استفاده از فلش پایه اولیه مهارت پیدا کردید، حالت همگام سازی پرسرعت فلاش خود را آزمایش کنید. نور جهت دارتر خواهد بود و پس زمینه شما تیره تر می شود و پرتره هایی منحصر به فرد و به سبک مد را ایجاد می کند.

midday photography sessions

6. از پیش‌تنظیم تراز سفیدی «Shade» دوربین خود استفاده کنید

تراز سفیدی همه چیز در مورد ایجاد تصاویر با رنگ های دقیق است، بنابراین ممکن است تعجب کنید: چرا می‌خواهم با استفاده از گزینه Shade white balance، پرتره‌های ظهر را بگیرم؟ به هر حال، آیا از پیش تنظیم شده Shade برای عکسبرداری در سایه نیست؟ و حق با شماست: از پیش تنظیم شده تعادل رنگ سفید Shade برای کار در شرایط سایه طراحی شده است. اما طبق تجربه من، Shade در واقع کمک می کند رنگ پوست یکدست شود.

این بسیار مهم است، به خصوص هنگام عکسبرداری در ظهر. آفتاب درخشان می تواند باعث انواع مشکلات رنگ پوست شود، و اگر مراقب نباشید، ممکن است با مشکلات جدی مواجه شوید. توجه داشته باشید که همیشه می‌توانید هنگام ویرایش در برنامه‌هایی مانند لایت روم یا فتوشاپ، تراز سفیدی را تغییر دهید (با فرض اینکه با فرمت RAW عکس می‌گیرید). توصیه می‌کنم از پیش‌تنظیم Shade در حالی که در میدان هستید استفاده کنید. سپس وقتی جلوی کامپیوتر برگشتید، نتایج را بررسی کنید. به این ترتیب، می توانید مطمئن باشید که بهترین فایل ها را دریافت می کنید!

مطلب پیشنهادی:  ژست عکاسی در طبیعت

noon day sun photography portraits

7. ظاهر با کنتراست بالا را در آغوش بگیرید

پرتره های گرفته شده در نور شدید خورشید کنتراست بسیار ناخوشایند به نظر می رسند. اما اگر به جای تلاش برای حذف نور با کنتراست بالا، آن را در آغوش بگیرید چه؟ برای مثال، ممکن است سوژه‌های خود را مستقیماً زیر سایه‌ها قرار دهید تا جلوه‌ای جذاب داشته باشید. یا ممکن است سوژه های خود را از جلو روشن کنید تا جزئیات جالب را برجسته کنید. یا ممکن است از نور جانبی خشن برای یک نتیجه شدید در چهره استفاده کنید. در اینجا یک نمونه از پرتره های ظهر با کنتراست بالا آورده شده است:

 

photographing portraits midday 1

همچنین می توانید از کلاه، برگ خرما، آب و دیگر عناصر جالب برای ایجاد جلوه های مختلف استفاده کنید. فلاش خود را در موقعیت های مختلف آزمایش کنید. و سعی کنید از خورشید به عنوان یک عنصر ترکیبی واضح استفاده کنید!

اجازه دهید پس‌زمینه‌هایتان تاریک شوند یا کاملاً پاک شوند. از آفتاب ظهر برای برجسته کردن جزئیاتی که دوست دارید استفاده کنید. از سایه ها برای پنهان کردن جزئیاتی که حواس شما را پرت می کنند استفاده کنید. راه های زیادی برای ارتقای سطح پرتره خود با نورپردازی با کنتراست بالا وجود دارد. بنابراین آزمایش کنید، لذت ببرید و ببینید چه چیزی می توانید ایجاد کنید!

8. مشتریان خود را در سایه قرار دهید

مطمئناً ممکن است ظهر در عکاسی گیر کرده باشید… اما شما مستقیماً زیر نور خورشید گیر نکرده اید، درست است؟ به جای کار در نور شدید خورشید، به دنبال یک منطقه سایه دار باشید، سپس سوژه خود را دور از نور شدید قرار دهید. شما به سایه زیادی نیاز ندارید. فقط به اندازه ای است که مشتریان خود را پوشش دهد. ساختمان های بلند، درختان بزرگ و دیوارهای بلند همگی می توانند کار را انجام دهند! برای بهترین نتیجه، سعی کنید نور سایه دار را با یک بازتابنده بزرگ (طبیعی یا مصنوعی) ترکیب کنید. سوژه را نزدیک بازتابنده قرار دهید و از آن برای پر کردن سایه ها استفاده کنید و در عین حال اجازه دهید سایه شدت نور را کاهش دهد.

shooting bride groom midday sun

مطمئن شوید که چهره مشتری خود را در معرض دید قرار می دهید نه پس زمینه. به این ترتیب، رنگ پوست حتی اگر پس‌زمینه از بین برود، زیبا به نظر می‌رسد.

نکات عکاسی پرتره ظهر: کلمات پایانی

مطمئناً نور ظهر برای عکاسی پرتره ایده آل نیست، اما می توانید از آن برای ایجاد عکس های متفاوت و جالب استفاده کنید. بنابراین عکاسی در نور شدید را تمرین کنید. یک رفلکتور، یک فلاش و یک اسکریم همراه داشته باشید. و چند عکس شگفت انگیز ثبت کنید!

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *