آموزش, آموزش عکاسی دیجیتال

65 ایده برای عکاسی امروز؛ همین حالا شروع کنید

lazy

بیاید امروز یه تصویر فوق العاده ثبت کنید دنبال ایده میگردین اون و به ما بسپارید! ما ایده میدیم و شما می توانید تصاویر منحصر به فرد که به دنبال یک چارچوب یا سبک خاص است را ثبت کنید

1:عکاسی سلفی

photo project ideas self portrait

در عکاسی سلفی با تغییر دادن تمرکز از سوژه های دیگر به خودتان به عنوان سوژه عکاسی، شخص شما به یک دید کلی تبدیل می شود. هنگام تنظیم شات، یک مورد برجسته را برای استفاده در حالت stand-in انتخاب کنید و آماده باشید که در کادر حرکت کنید. با تمرکز اتوماتیک و دستی با حالت ایستادن خود بازی کنید تا زمانی که تصویر را ثبت کنید.

2: معرفت/خرد

photo project ideas wisdom

برای پروژه خرد، هدف جمع آوری عکس ها از کسانی که به شما خرد و یا منظر مفید ارائه کرده اند پدربزرگ ، مادربزرگ ومربیان و در کل افرادی که توانسته اند دیدتازه ای به شما بدهند میتوانند سوژه های مناسبی برای شما باشند.

هدف این سبک این است که افرادی که در حالت طبیعی ، مخصوصا اگر در مکان هایی قرار دارند که لحظه ای خاص و مشترک با شما داشتند ماندگار شوند.

3:صمیمی/بی پرده

photo project ideas candid

به سوژه خود اجازه دهید شخصیت واقعی خود را به تصویر بکشد.در این سبک سعی کنید یک سوژه در ساعت مختلف روز جاهای مختلف و حالات صمیمی مختلف با رنگبندی های متضاد ژست های مورد علاقه خود را داشته باشد که در نهایت یک البوم رنگارنگ و شاد برای شما به ارمغان می اورد.

4:سبک خیابانی

photo project ideas street style

سبک خیابانی که میتونه فرهنگ و مد یک منطقه را به نمایش بکشد به رنگ ها دقت کنید به خط ها به مسیر توجه داشته باشید که هدف نشان دادن یک شخص خاص یا یک ساختمان نیست هدف نشان دادن یک کلیت از یک خیابان کوچه و تمام اشیا و اشخاصی است که به این خیابان تعلق دارند.

5:جزییات

photo project ideas women

مجموعه ای از عکس ها با تصاویر منحصر به فرد ایجاد کنید با تمرکز بروی موهای راحت یا چشم های خندان یا حتی ارامش دست ها هنگام لمس یک برگ گل میتوانند مجموعه ای بی نظیر از عکس های با جزییات خاص باشند.

6: عناصر طبیعی

photo project ideas men

سوژه خود را در موقعیتی قرار دهید که به آن علاقه مند است مثلا امتحان کنید کسی که عاشق داریاست را به ساحل ببرید و یا کسی که عکس های هنری را میپسندد، در مقابل با عکس هایی مقایسه کنید که سوژه تعلقی به سبک یا محیط ندارد میبینید که چقدر ژست ها غیر طبیعی خواهد شد.

7:حیوانات خانگی

photo project ideas pet

حیوانات خانگی دوست داشتنی گربه ، سگ، اسب مواظب چشم هاشون باشید و تصویر سوژه فوق العاده خودتون رو ثبت کنید.

8:مادرانه

photo project ideas motherhood

داشتن یک مادر یکی از بزرگترین هدایای زندگی است. هنگامی که پدر یا مادر باشیم لحظاتی زیبا پرمشغله و ارام خواهیم داشت
تمام این لحظات میتونن یک سوژه فوق العاده برای عکاسی باشند .

9:پانورما

photo project ideas panoramic

همونطور که توی مقاله آموزش پانوراما هم گفته شد پانورما یکی از سبک های زیبا و چالش برانگیز عکاسی است که میتونه ایده مناسب امروزتون باشه.

10: غروب خورشید

photo project ideas sunset

غروب خورشید با ترکیب رنگ های غنی همیشه از بهترین سوژه ها بوده و البته ارام بخش و عاشقانه و هر اندازه به لحظه وداع خورشید نزدیک تر میشویم زیبایی بیشتری را مقابل چشم های خود میبینیم ترکیب این لحظه ی فوق العاده با کوه دریا و یا حتی یک جاده بسیار دل انگیز میشود برای عکاسی از غروب به سرعت احتیاج ندارید اجازه دهید دوربینتان از قلبتان پیروی کند.

11:مه

photo project ideas fog

بهترین زمان برای ثبت تصاویر مه الود صبح میباشد ثبت این تصاویر در محیط های باز مثلا دشت یا رودخانه خیلی زیباتر خواهد بود. سعی کنید از سه پایه استفاده کنید.

12:شهر ها

photo project ideas cityscape

شهر ها با ساختمان های بزرگ و کوچک کوچه هایی با بافت های فرسوده و یا جدید نورپردازی های زیبا در تاریکی شب هم یک ایده فوق العاده برای عکاسی است.بهتر این است که برای ثبت این تصاویر از لنز های واید استفاده کنید.

13 :آب ، باران، اقیانوس

photo project ideas water

اگر در نزدیکی محل زندگیتان دریا دریاچه رودخانه دارید اصلا فرصت را از دست ندهید و یا اگی از پشت شیشه به باران توی خیابان نگاه میکنید وقت رو از دست ندهید و خیلی زود دوربینتون رو به اب بزنید.اب چه خروشان چه ارام به هر حال ایده ای دوست داشتنی خواهد بود.

14:فصل

photo project ideas seasons

فصل ها جاذبه ای فوق العاده دارند یک مکان رو برای عکاسی انتخاب کنید و در هر فصل عکس هایی از ان مکان ثبت کنید تماشای چهار فصل زیبا در یک مکان واقعا زیباست.

15:ستاره دنباله دار

photo project ideas startrails

یک اسمان پرستاره ، سه پایه ،ریموت و عکس های ثبت شده متوالی حالا بشینید ستاره های دنباله دار را تماشا کنید قطعا اسم بهتر برای عکاسی ماجراجویی خواهد بود.

16:عکس های هوایی

photo project ideas drone

اگه علاقه مند به عکاسی با dji هستید لحظه ای درنگ نکنید دست به کار شید زمین های ورزش ساحل دریا و یا هر سوژه ای که نزدیکی شماست و ارزش تماشا شدن از بالارو داره رو ثبت کنید.

17:غذاها

photo project ideas food

نورپردازی خوب لوازم جانبی مناسب و یک دیزاین فوق العاده یک دو سه ثبت عکس برای عکاسی از غذا بهتر اینکه از مواد غذایی رنگی استفاده کنید و یا شاخه های سبز تا عکس شما گیرا تر و خوشمزه تر ثبت شود.

18: سیاه و سفید

photo project ideas black and white

این ایده به شما کمک میکند تا سوژه خود را برجسته تر به نمایش در بیاورید به طور مثال تصویر چند دست کنار هم وقتی رنگی باشد معنی خاصی پیدا نمیکند اما در سبک سیاه و سفید حس اتحاد را القا میکند.

19:روزمره

photo project ideas everyday moments

عکس های ساده و بی الایش که انگار سوژه هیچ امادگی برای ثبت عکس ندارد و حس روزمرگی را به بیننده القا میکند.

20: حس مهربانی

photo project ideas random act of kindness

القا حس مهربانی در عکس بسیار ضریف و اگر نتیجه ی مطلوب کسب شود زیباست باید با نکات ریز این حس را به تصویر کشید . مثل باز نگه داشتن یه در برای یک کودک یا…… نوبت شماست که ایده ای تازه برای القا این حس زیبا پیدا کنید.

21: کفشها

photo project ideas shoes

یک هفته تمرکزتون رو روی کفش ها بزارید و برای هر عکس یک داستان در نظر بگیرید از پوتین تا صندل کفش ورزشی کفش کار دمپایی و …. یه روز یه معلم برای موضوع انشا از بچه ها خواست به اشیا شخصیت بدن و از زبونشون بنویسن بهترین انشان داستان یک کفش بود که جفتش رو گم کرده بود ببینیم شما برای البوم کفش ها چه میکنید.

22:چالش

photo project ideas comfort zone challenge

یک چالش تازه پیدا کنید ببینید چی میگم از قالب همیشگیتون بیرون بیاید به محیطی فکر کنید که نرفتید به عکسی که هیچ وقت نخواستید بندازید از چهارچوبتون خارج شید قول میدم بهترین چالش عکاسی رو داشته باشید.

23: غریبه

photo project ideas stranger challenge

30 غریبه رو پیدا کنید و ازشون بخواید که اجازه بدن تصویرشون رو ثبت کنید این زیباترین البومتون خواهد شد باور کنید درست شبیه سرزمینه ناشناخته پر از لبخند هایی که باهاتون حرف میزنن نگاه های مجهول پر از غریبه های اشنا…

24: Duotone

photo project ideas duotone

این تکنیک رو میشناسید و البته که برای این سبک باید از نرم افزار های گرافیک استفاده کرد غالبا این تصاویر رنگ های تیره دارند و فقط بخش هایی که مورد توجه عکاس است به صورت اغراق امیزی پر رنگ است مثلا تصویر دختر بچه ای جنگ زده که خاکستری است و فقط چشم های ابی دارد یا دسته گل سرخ عروس توی یک عکس سیاه و سفید یا…

25:پرسپکتیو

photo project ideas perspective

نمایش پرسپکتیو کار سختی نیست راهرو ها ساختمان ها جاده راه اهن تقریبا تمام چیزهایی که میبینیم بعد دارند پس ثبت تصاویر پرسپکتیو کار سختی نیست فقط روش ثبت و نگاه شماست که این تصاویر را زیبا میکند و پرسپکتیو را بهتر به نمایش می اورد

26:کافه

photo project ideas coffee

خوب با یک کافه من حرفه ای صحبت کنید تا کافه های زیبا را اماده کند محیط هر چه ساده تر و بگ گراند تیره تر تصویر شما قوی تر و زیباتر فقط سریع تر تصویر را ثبت کنید تا سرد نشده…

27:البوم عکس ایجاد کنید

elegant wedding anniversary album

با طراحی یک البوم که موضوع خاصی داره خاطراتتون رو ماندگار کنید مثلا تعطیلات اخر هفته عید نوروز یا هر اتفاق مهم دیگه ای که براتون افتاده سعی کنید هر صفحه را با توجه به شخصیت و اون تصویر خاص طراحی کنید و در نهایت یک البوم شاد و زیبا داشته باشید.

28:چراغ راهنمایی

photo project ideas traffic lights

بهترین تایم برای ثبت این تصاویر گرگ و میش به بعد است در یک نقطه مناسب کمین کنید برای شکار بهترین عکس و سعی کنیددد تنظیمات مختلف را امتحان کنید و با سرعت های مختلف تصاویر زیبا خلق کنید.

29:روز های شاد

photo project ideas happy days

روزهای شاد و خنده های از ته دل را از دست ندهید مطمئن شوید که خنده ها طبیعی است و ترجیعا شخص شاد خانواده یا گروه دوستانه متوجه ثبت تصویرش نشود با کم و زیاد کردن نور با توجه به نورپردازی مکانی که هستید تصاویر را حرفا ی تر و زیبا تر به ثبت برسانید .

30: شکار عکس اسکارنج

photo project ideas scavenger hunt

دوستان خود را به چالش بکشید با شکار یک لحظه متفاوت مثل یک نور و یا یک تاری مبهم …

31: صحنه های شبانه

photo project ideas night scene

صحنه های شب یا عکاسی در نور کم که اجازه ثبت تصاویر تاریک را به شما میدهد و با توجه به اینکه در این شرایط باید از سرعت شاتر کمتر استفاده کرد قطعا به سه پایه احتیاج پیدا میکنید زمانی که با دوستانتان کنار اتیش نشستید و یا زمانی که به ستارگان کویر نگاه میکنید بهترین تایم برای ثبت این تصاویر است.

32: پلاروید

photo project ideas polaroid

خوب شاید زمان این رسیده که تماس بگیرید و یک دوربین پلاریوید از ما تهیه کنید چون این سبک یکی از دوست داشتنی ترین تصاویر را خلق میکند فقط توجه داشته باشید که برای ثبت تصاویر پلاریوید به نور احتیاج دارید.

33:پیغام ها/ علائم

photo project ideas signs

در سطح شهر روی دیوارهای محله های قدیمی یا جاده ها حتی روی اشیا و درختان حتی روی سنگ کوها گاها به نوشته ها یا علائمی برمیخوریم که معانی خاصی دارند یک پروژه عکاسی در نظر بگیرید مثلا ده نشانه یا ده پیام….

34:عکس های اکشن

photo project ideas action shot

عکاسی از ورزشکاران یا حیوانات و یا هر شخص ، ماشین و موتوری که در حال انجام کارهای اکشن است باید توجه داشته باشید که به محض رسیدن سوژه به کادر تصویرش را ثبت کنید .

35:انتزاعی

photo project ideas abstract

عکاسی انتزاعی که بر مبنای خطوط و منحنی ها پایه گذاری شده برای ثبت این تصاویر ترجیها از لنز ماکرو استفاده کنید تا خطوط را واضح تر و دقیق تر نمایش دهد مجموعه ای از این تصاویر را تهیه کنید و این مجموعه را به پروژه های خود اضافه کنید.

36:لنز جدید

photo project ideas new lens

امروزه نمیشه نقش تجهیزات را در عکاسی نادیده گرفت. لنز شما میتواند ساختار عکاسی را تغییر دهد اینجا هم ما میتونیم کمکتون کنیم حتما برای لنز جدید به دیجی سنتر مراجعه کنید. اما جدا از این شوخی لنز های جدید را امتحان کنید و مهارت های خود را بسنجید.

37:معماری

photo project ideas architecture

از ساختمان های مختلف در شرایط اب و هوایی مختلف عکاسی کنید و ارتباط بین ساختمان ها را با محیط زیست به نمایش بکشید.

38:سپاسگذار

photo project ideas thankful

برای نمایش حس قدردانی و یا خوشبختی تصاویری با مضمون سپاسگذاری از هر کسی که به وجودش کنار خودتان افتخار میکنید عکس بگیرید

39:صبح جمعه

photo project ideas sunday morning

روزهای تعطیل صبحانه های خانوادگی استراحت و نوشیدن یک فنجان چای کنار پنجره مطالعه کتاب قدم زدن و یا هر کاری که روزهای تعطیل انجام میدهید میتواند سوژه ی جذابی برای البوم شما باشد.

40:عکاسی از بالا

photo project ideas top down

ثبت تصاویر از بالا اصولا عکس هایی که از بالا ثبت میشوند تصاویر جذابی هستند کوچه بن بست فعالیت های خانوادگی و عکس های از این قبیل میتوانند دیدگاه متفاوت تری به بیننده بدهد.

41: لذت های جنجالی

photo project ideas guilty pelasure

مجموعه ای از چیزهایی که برای شما لذت بخش ترین ها هستند رو برای پروژه ی لذت جنجالی انتخاب کنید. به طور مثال دونات شکلاتی قطعا لذتبخش و وسوسه انگیز است اما عموما همرا با یک حس گناه بزرگ از خوردن این همه شیرینی همراه هست مطعنا این تصاویر در کنار خاص بودن و زیبایی با طنز نیز امیخته خواهد بود.

42: سیلوئت

photo project ideas silhouette

تشکیل یک کنتراست متمایز بین تاریکی و روشنی شبح یک یا چند سوژه را برجسته میکند در هنگام ثبت این تصاویر اطمینان حاصل کنید که بکگراند کار با نور خورشید کاملا روشن است بهترین زمان برای این کار زمان غروب افتاب میباشد.

43:منشورها

photo project ideas prism

یک مجموعه عکس تهیه کنید از زمانی که منشورهارو جلوی لنز قرار میدهید مطمعنا تصاویز زیبا دلنشینی ثبت میشوند این سبک رو البته میشه فراتر از منشور برد توررهای مختلف و یا حتی شابلون دیگه بستگی به خلاقیت شما داره.

44: تقارن

photo project ideas symmetry

پیدا کردن موضوعاتی که تقارن را ارائه می دهند گام پایه ای برای این ایده پروژه عکاسی است. به تقارن در معماری یا طبیعت نگاه کنید، اما افراد و حیوانات را از دست ندهید. جزئیات کوچکتر مانند دستها و پاها اغلب برای عکس متقارن مناسب هستند می شوند.

45:بوکه

photo project ideas bokeh

برای این سبک یک لنز واید با حداقل دیافراگم f / 2.8 لازم است. محیط مناسبرا پیدا کنید این تاری بینظیر با گلوله های رنگارنگ را به سادگی خلق کنید و لذت ببرید.

46: فیگورهای اکشن

photo project ideas action figures

اینجا خلاقیت سرعت عمل و دقت حرف اول رو میزنه اینکه اندازه هارو با هم تراز کنید اینکه در لحظه درست و زاویه درست عکس را ثبت کنید اینکه یک موضوعیتی به این مجموعه عکس بدید ترجیحا از بک گراند ساده استفاده کنید.

47:سیم ظرفشویی

photo project ideas steel wool

فکر نکنم هیچ جای دنیا کسی به اندازه ی پسرای ایرانی این کارو درست انجام بده اصلا ما ابداع کردیم این مال ما و چهارشنبه سوریامونه، بله عکاسی حتما تجهیزات پیشرفته نمیخواد یه محیط زیبا یه سیم ظرفشویی و یه ادم خوشذوق کافیه تا این تصاویر زیبا ثبت بشه.

48: ماکرو

photo project ideas macro

برای بالا بردن مهارت های خود و تست تکنیک های تصویربرداری عالی، عکاسی ماکرو را روی موضوعات کوچک مانند حشرات، گل سر و گل ها امتحان کنید. با در نظر گرفتن بودجه خود، یک لنز با امکان بزرگنمایی را انتخاب کنید که به شما اجازه می دهد تصویراقلام فوق العاده کوچک را ثبت کنید به طوری که بزرگتر از واقعیت خود باشد.

کوچکترین اعضای طبیعت، اقلام مینیاتوری خانگی و عکسهای نزدیک از عناصر انسانی برای این پروژه در نظر بگیرید.

49: Double Exposure

photo project ideas double

یک روش است که دو تصویر را در یک تصویر ترکیب می کند.با این سبک می توانید یک اثر متمایز مانند یک تصویر آینه یا حضور شبح مانند ایجاد کنید. تکنیک لایه بندی را بسته به تجهیزات و مجموعه مهارت های شما می توان با فتوشاپ و یا بدون آن انجام داد.

50: فرار

photo project ideas escapism

عکاسی قبل از هر چیز یک هنر است که مانند دیگر رسته ای هنر میتواند تمام احساسات یک شخص را به نمایش عموم برساند یک طوفان ذهنی لازم دارید هر چیزی که به ذهنتون میرسه روی کاغذ بیارید و اون حسی که برای ابرازش بیقرارید رو به نمایش بکشید.

51: هنر سایه

photo project ideas shadow art

همانطور که نور یک عنصر حیاتی برای عکاسی است، بنابراین تاریکی هم که نقطه مقابل نور است به همان میزان حیاتی است. با هنر سایه، تمرکز بر روی موضوع قرار می گیرد.انسان ها را به عنوان سوژه های خود در نظر بگیرید، همچنین اشیای بی جان، مانند ابزارهای موسیقی، ساختمان ها و هر چیزی که سایه ای با معنی ارائه میدهد.

52: بافت

photo project

از دیوارهای آجری ، سقف های کاشی شده و نرده های چوبی،تمام بافت ها که در اطراف ما هستند. یک چالش عکس راه اندازی کنید که هر روز یک شات از یک سطح بافتی بگیرید. تمرکز خودکار خود را روشن کنید و از فوکوس روی هدف اطمینان حاصل کنید فاصله خود را از موضوع بر اساس جزئیات دقیق مورد نظر خود در تصویر خود تنظیم کنید. این ایده کامل است مخصوصااگر شما نیز به دنبال ایده های عکس های خلاق Instagram هستید.هنگامی که تصویر را ثبت میکنید، یک زاویه 90 درجه ای را هدف بگیرید .

53:کمد لباس

photo project ideas clothes challenge

در هر روز سال، عکس هایی از لباس های خود را قبل از شروع روز ثبت کنید. آنها را به طور متفاوتی تنظیم کنید، گاهی اوقات منظم، گاهی اوقات بی نظم به خاطر داشته باشید که لوازم جانبی مانند کیف پول، کفش، کمربند و لوازم ارایش را نیز استفاده کنید.

54:زمان را نگه دارید

photo project ideas suspend time

این قدرت بی نظیر عکاسی است که شما حتی میتوانید زمان را نیز نگه دارید مثل پریدن پرتاب قلاب ماهیگیریو …

55: بالن بادکنک

بادکنک میتونه عکس های فوق العادی شادی رو و گاهی رمانتیک رو به ارمغان بیاره برای لحظات شاد یک اتاق پر بادکنک یا دیزاین متفاوت با اشکال مختلف بادکنک میتونه تصاویر زیبایی رو خلق کنه.

56: فرش هتل

photo project ideas hotel carpet

اگر به طور مرتب مسافرت کنید، پروژه فرش هتل ممکن است برای شما مناسب باشد. دفعه بعد که به لابی هتل می روید، به فرش زیر پای خود نگاه کنید. در سراسر جهان انواع الگوها و رنگ ها در فرش هتل استفاده می شود. یک عکس فوری (به طور ایده آل در یک زاویه 90 درجه) از هر فرش برای مجموعه ای که به شما کمک می کند همه مکان هایی را که رفته اید به یاد داشته باشید ثبت کنید.

57: درب

photo project ideas doorway

در سراسر محله ها و شهرها، درب ها به بیننده یک تفکر را نسبت به شخصیت هر خانه می دهد. این پروژه عکاسی، یک ماجراجویی است تا بتواند انواع سبک ها و اندازه های مختلف درب را جمع آوری کنید.

58: تضاد

photo project

برای ایجاد هماهنگی در عکس های خود، دو مورد مخالف را کنار یکدیگر قرار دهید. مانند یک اقیانوس آبی و یک جنگل سبز، کنتراست بین این دو قابل توجه و خیره کننده است.

59:راز الود

photo project ideas irony

عکس های رازالود میتوانند پشت علامت سوال هایی که دارند طنز الود هم باشند برای ثبت این تصاویر باید چشمی نکته سنج داشته باشید و نگاهی عمیق.

60: ریسه های نورانی

photo project ideas fairy lights

ریسه نور برای نقاط کانونی زیبا و چشم نواز میشوند. شما می توانید چراغ را در اطراف یک درخت قرار دهید، آنها را بین موضوعات انسانی بچینید و …

61:دود

photo project ideas smoke

دود را با رنگ های مختلف و حالت های خاص ترکیب کنیدو نتیجه را ثبت کنید میتوانید در این مورد خلاقیت هایی داشته باشید مثلا یک قطار یا موتور یا ماشین اسباببازی را در محیطی تاریک قارداده و مقداری دود را در فضا ایجاد کنید نتیجه جالب میشود امتحان کنید حتی میتوانید در یک محیط دو عکس با دود و بدون دود ثبت کنید و با فتوشاپ تصویر را ثبت کنید.

62: اتومبیل

photo project ideas vintage car

اتومبیل های ورزشی، لوکس، سنگین، قدیمی یا حتی تصادفی همه و همه میتوانند سوژه های مناسبی برای البوم شما باشند اتومبیل همیشه جزعی از علاقه مندی های مردم بوده که البوم شما هر قدر کامل تر باشه میتونه طرفداران بیشتری پیدا کنه.

63: چهره پنهان

photo project ideas faces in things

به اطراف خود دقت کنید چه هایی که در اشیا هستند را شکار کنید.

64:فریم ها و قاب

photo project ideas frames

این ایده ی جالبی است که در قاب یک تصویر قاب دیگری ایجاد کنید مثلا نگاه یک کودک پشت فریمی که با نخ نامرعی از جایی اویزان است یا قابی که در دستان یک پیر زن است و پرواز یک پرنده را در قاب جای داده و …

65: بازتاب ها

photo project ideas reflections

هر آبی دریاچه، رودخانه، حوضچه یا استخر شنا می تواند به عنوان ابزار بازتاب دهنده برای این پروژه عکاسی عمل کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *