مایکروسافت پیروز مبارزه با FTC برای خرید اکتیویژن بلیزارد می‌شود.

دادگاه FTC در برابر مایکروسافت به پایان رسیده است و قاضی تصمیم گرفته است درخواست امر احتیاطی FTC را رد کند.

قاضی کالیفرنیا پس از پنج روز شاهدی دادگاهی، به مایکروسافت اجازه داده است که خرید اکتیویژن بلیزارد را انجام دهد. با این حال، مایکروسافت هنوز در برابر یک پرونده ضد رقابتی توسط کمیسیون تجارت فدرال مواجه است، اما قاضی جکلین اسکات کورلی به دلیل شنیدن دلایل طرفین FTC و مایکروسافت، تصمیم گرفته است تقاضای مقدماتی منع از سوی این نظارت کننده را رد کند.

در یک حکمی که امروز اعلام شد، قاضی کورلی اظهار کرد:

خرید مایکروسافت از اکتیویژن به عنوان بزرگترین خرید در تاریخ صنعت فناوری شناخته شده است. این موضوع نیازمند بررسی جدی است و بررسی‌ها نشان می‌دهد که مایکروسافت تعهد خود را به صورت کتبی، در جلسات عمومی و در دادگاه اعلام کرده است که بازی Call of Duty را برای 10 سال در پلی‌استیشن به همان اندازه که در ایکس باکس موجود است، حفظ خواهد کرد. همچنین، مایکروسافت توافقی با نینتندو برای ارائه Call of Duty در سوئیچ بسته است و توافقات دیگری نیز برای اولین بار امکان دسترسی به محتوای اکتیویژن را در چندین سرویس بازی ابری فراهم کرده است.

دادگاه مسئول در این پرونده تنها مسئولیت محدودی دارد و باید تصمیم بگیرد که با وجود شرایط فعلی، آیا ادغام کسب و کار متعلق به مایکروسافت باید متوقف شود، و شاید حتی لغو شود، تا زمانی که پرونده رقابتی FTC حل شود. براساس توضیحات ارائه شده، دادگاه به این نتیجه رسیده است که FTC احتمال پیروزی در ادعای خود برای این ادغام عمودی در این صنعت خاص را که ممکن است به طور قابل توجهی رقابت را کاهش دهد، نشان نداده است. به علاوه، شواهد موجود بیانگر این است که دسترسی مصرف‌کنندگان به Call of Duty و سایر محتواهای اکتیویژن بیشتر خواهد شد. به همین دلیل، تقاضای مقدماتی برای امر احتیاطی که از سوی FTC درخواست شده برای متوقف کردن این ادغام، رد شده است.

قاضی کورلی به وضوح در تعهدات مایکروسافت برای حفظ بازی Call of Duty در پلی‌استیشن و حتی گسترش آن به نینتندو سوئیچ حمایت کرده است. با وجود اعتراض FTC به توافقات ابری مایکروسافت، قاضی کورلی این موارد را در تصمیم خود در نظر گرفته است. حتی حکم دادگاه با تئوری مایکروسافت درباره نینتندو سوئیچ به عنوان بخشی از بازار کنسول موافقت کرده است، اما همچنین قبول کرده است که FTC به طور معقول می‌تواند ادعا کند که این امر صحیح نیست. همچنین قاضی کورلی با FTC در این موضوع موافقت کرده است که بازار کنسول شامل رایانه‌های شخصی نمی‌شود.

بعد از تصمیم قاضی کورلی، براد اسمیت، رئیس مایکروسافت، در یک بیانیه اظهار کرد که شرکت از دادگاه سان فرانسیسکو به خاطر تصمیم سریع و جامع قاضی، سپاسگزاری می‌کند و امیدوار است که مناطق دیگر نیز در راستای یافتن یک راه حل به موقع ادامه دهند. فیل اسپنسر، رئیس ایکس باکس و شاهد کلیدی در دادگاه، همچنین در یک توییت به واکنش به تصمیم دادگاه اظهار کرد: “با تصمیم سریع دادگاه، به دادگاه سپاسگزاریم. شواهد نشان داد که معامله با اکتیویژن بلیزارد برای صنعت مفید است و ادعاهای FTC درباره تغییر کنسول، خدمات اشتراک بازی و سرویس ابری با واقعیت‌های بازار بازی‌ها همخوانی ندارد”.

اکتیویژن بلیزارد نیز به این تصمیم واکنش نشان داده است. بابی کوتیک، مدیرعامل اکتیویژن بلیزارد، در یک بیانیه اعلام کرد: “ادغام ما باعث بهره‌مندی مصرف‌کنندگان و کارکنان خواهد شد. به جای اینکه به رهبران سنتی بازار اجازه دهیم که به تسلط بر صنعت با سرعت ادامه دهند، این ادغام به فعال کردن رقابت در این صنعت کمک خواهد کرد.”

داگلاس فارار، سخنگوی FTC، نیز در یک بیانیه اعلام کرد که FTC هنوز در حال برنامه‌ریزی برای قدم‌های بعدی خود است. او بیان کرد: “با توجه به تهدید آشکاری که این ادغام برای رقابت در بازی‌های ابری، خدمات اشتراک و کنسول‌ها ایجاد می‌کند، از این نتیجه ناامید شده‌ایم. در روزهای آینده، ما قدم بعدی خود را برای ادامه مبارزه در حفظ رقابت و حمایت از مصرف‌کنندگان اعلام خواهیم کرد.”

تصمیم قاضی در حال حاضر به مایکروسافت اجازه می‌دهد تا قبل از تاریخ ضرب‌الاجل 18 جولای، معامله خود با اکتیویژن بلیزارد را انجام دهد. با این حال، شرط این است که مایکروسافت تمایل داشته باشد در صورت لزوم، تعطیلی در سراسر بریتانیا را در نظر بگیرد و یا اگر سازمان رقابت و بازار (CMA) تمایل به مذاکره و یافتن راه‌حلی مناسب داشته باشد. در ماه آوریل، سازمان رقابت و بازار بریتانیا تصمیم گرفت از خرید پیشنهادی مایکروسافت جلوگیری کند و در حال حاضر، مایکروسافت درخواست تجدیدنظر در این تصمیم را با برگزاری جلسه استماع در تاریخ 28 جولای درخواست کرده است.

MLex ماه گذشته گزارش داد که مایکروسافت در حال بررسی گزینه‌هایی برای بستن قرارداد با وجود بلوک بریتانیا (UK BLOCK) است. این امر در وهله اول FTC را به حدی ترساند که درخواست حکم را مطرح کرد. همچنین CMA با درخواستی که در میانه جلسه دادرسی FTC علیه مایکروسافت ارائه شد، درخواست تجدیدنظر مایکروسافت درباره تصمیم خرید Activision Blizzard را به تعویق انداخت. اما دادگاه استیناف رقابت (CAT) این درخواست را تعطیل کرد زیرا روند استیناف را تا اکتبر به تأخیر می‌اندازد و این با مفهوم عدالت و انصاف تناقض دارد.

دقایقی پس از تصمیم قاضی کورلی، CMA و مایکروسافت توافق کردند که نبرد حقوقی خود را در بریتانیا متوقف کنند و درباره چگونگی تغییر قرارداد Activision Blizzard برای رفع نگرانی‌های CMA درباره بازی‌های ابری مذاکره کنند. البته باید CAT این توافق را تأیید کند، اما به نظر می‌رسد که همه طرف‌ها مایلند در بریتانیا راه‌حلی را تضمین کنند.

رگولاتورهای اروپایی در ماه مه به این قرارداد مجوز دادند، بنابراین مایکروسافت اکنون می‌تواند بدون بریتانیا و بدون دستوری از ایالات متحده معامله را انجام دهد. البته این یک سناریوی پیچیده است و واضح است که هر دو مایکروسافت و CMA امیدوارند از آن اجتناب کنند.

FTC اکنون فرصتی را برای تجدیدنظر در تصمیم قاضی کورلی خواهد داشت، اما تنظیم کننده تصمیم دادگاه درخواست اعطای مهلت برای خرید Within را نکرده است. به همین دلیل، ممکن است از پرونده خود علیه مایکروسافت و اکتیویژن بلیزارد صرف نظر کند.

اگر حکم دادگاه پابرجا بماند، این دومین ضرر بزرگ برای لینا خان، رئیس FTC، به عنوان رئیس رگولاتور خواهد بود. از زمانی که در سال 2021 به عنوان رئیس آژانس تأیید شد، او شرکت‌های بزرگ فناوری را پیگیری کرده است.

نظر دهید
   پاسخ دهید

   خدمات مشتریان

   راهنمای خرید

   با دیجی سنتر

   لوگوی دیجی سنتر

   دیجی سنتر (دیدافراز) در سال 1384 به منظور فعالیت در زمینه فروش گوشی موبایل، دوربین و لوازم و تجهیزات آتلیه تاسیس گردید، و راه پر فراز و نشیب رشد و پیشرفت در این عرصه را به منظور کسب تجربه و خدمت به مصرف کنندگان، هنرمندان و دیگر هموطنان عزیزمان طی نموده... بیشتر بدانید.

   logo-kasbokar
   اینماد
   logo-samandehi
   تمامی حقوق برای فروشگاه اینترنتی دیجی سنتر محفوظ است.
   دیجی سنتر
   Logo