فیلتر لنز

نمایش 1–12 از 19 نتیجه

راهنمای خرید فیلتر لنز

فیلترهای لنز دوربین می توانند اهداف مختلفی در عکاسی دیجیتال داشته باشند. آنها می توانند برای گرفتن مناظر در شرایط نوری بسیار دشوار ضروری باشند ، می توانند رنگ ها را افزایش و بازتاب ها را کاهش دهند یا به راحتی از لنزها محافظت کنند. فیلترها به طور گسترده‌ای در عکاسی و فیلمبرداری مورد استفاده قرار می گیرند. در حالی که برخی فقط در شرایط نادر از فیلتر استفاده می کنند، برخی دیگر برای کارهای روزمره خود نیز به فیلترها اعتماد می کنند. این به این معنا نیست که خرید فیلتر امری است سلیقه‌ای بلکه از نظر هر عکاسی خرید فیلتر جز بی چون‌و‌چرای الزامات لنز میباشد تنها زمان و مکان و میزان استفاده متفاوت و با توجه به صلاح دید عکاسان است.

شاید بپرسید پس چه چیزی فیلترها را بسیار مفید و خریدشان را الزام می کند؟ در واقع در یک جمله باید گفت همه چیز به نوع عکاسی شما بستگی دارد. به عنوان مثال، عکاسان منظره به شدت به فیلترهای مختلف اعتیاد دارند، در حالی که عکاسان خیابانی و پرتره بندرت مجبور به استفاده از آنها می شوند. از آنجا که عکاسی دیجیتال کاملاً به کیفیت و شدت نور مربوط می شود، فیلترهای لنز اغلب برای اصلاح نور قبل از ورود آن به لنز ضروری هستند. بسیاری از عکاسان تصور می کنند که برخی از ابزارهای داخلی در Lightroom و Photoshop می توانند رفتار فیلتر را شبیه سازی کنند و باعث شوند فیلترها در عصر دیجیتال زائد شوند. باید بدانید برخی فیلترها در حقیقت هرگز در نرم افزار قابل شبیه سازی نیستند و برخی در واقع به نتایج بهتر در حین پردازش کمک می کنند.

انواع فیلتر لنز

چرا از عینک آفتابی استفاده می کنید؟ درسته شیکه باعث میشه به پوست اطراف چشم که حساسه آسیب کمتری برسه اما مهمتر از همه‌ی موارد فوق به ما کمک می کند تا در نور شدید بهتر ببینیم و از چشم در برابر اشعه ماورا بنفش مضر، باد، گرد و غبار محافظت کرده و تابش خیره کننده نور که گاها عذاب‌آور است را کاهش می دهد. عینک دودی را مثال زدیم تا به این نکته برسیم که فیلترها نیز به همین شکل عمل می کنند، آنها می توانند به کاهش بازتاب ، محافظت از لنز در برابر آسیب احتمالی، کاهش میزان نور به طور کامل یا جزئی و یا در مواردی حتی رنگ ها را تقویت میکنند. در عین حال ، فیلترها اگر به درستی استفاده نشوند ، می توانند به عکس ها آسیب برسانند. مثل استفاده از عینک آفتابی در یک اتاق تاریک، بنابراین، نه تنها باید بدانید که از چه فیلترهایی استفاده کنید ، بلکه باید بدانید که چگونه از آنها و در چه شرایطی استفاده کنید. انواع مختلفی از فیلترها وجود دارد – از فیلترهای اشعه ماورا بنفش ارزان قیمت گرفته تا فیلترهای بسیار گران قیمت به ارزش چند صد تومان ، که می تواند روند انتخاب نوع فیلتر مناسب را به چالش بکشد. اجازه دهید انواع مختلف فیلترهایی را که امروز در دسترس هستند ، مرور کنیم. در اینجا لیستی از فیلترهای معمولی لنز که می توانید امروز خریداری کنید ، همراه با توصیف اهداف آنها وجود دارد:

 • UV/Clear/Haze Filter : مناسب هر نوع عکاسی (از عنصر جلوی لنز در برابر گرد و غبار ، خاک ، رطوبت و خراش های احتمالی محافظت می کند. فیلترهای ماورا بنفش با کیفیت بالا را می توان به صورت دائمی روی لنزها نصب کرد و حداقل تأثیر آن بر کیفیت تصویر است) .

 • فیلتر پلاریزه – Polarizing Filter  : مناسب هر نوع عکاسی (پلاریزه نور را فیلتر می‌کند، به طور چشمگیری بازتاب‌ها را کاهش و رنگ‌ها، کنتراست را افزایش می دهد. فیلترهای پلاریزه به طور معمول دایره‌ای هستند و امکان کنترل آسان فضاهای متضاد را فراهم می کنند.

 • فیلتر چگالی خنثی –  Neutral Density (ND) Filter : مناسب برای عکاسی منظره و عکاسی با فلاش (میزان نور ورودی به لنز را کاهش می دهد ، درنتیجه سرعت شاتر دوربین کاهش می یابد. برای شرایطی که باید تاری حرکت ایجاد شود مفید است (رودخانه ها، آبشارها، افراد در حال حرکت) یا باید از دیافراگم های بزرگ با فلش استفاده شود تا از قرار گرفتن در معرض نور زیاد جلوگیری شود) .

 • فیلتر چگالی خنثی پله‌ای – Hard-Edge (GND) : مناسب برای عکاسی منظره (فیلترهای GND در درجه اول در شرایط کنتراست بالا ، جایی که آسمان بسیار روشن تر از پیش زمینه و افق صاف است، استفاده می شوند. این فیلترها همیشه مستطیل شکل هستند (امکان جابجایی آنها را از همه جهات فراهم می کند) و معمولاً با نگهدارنده های فیلتر به استفاده می شوند).

 • فیلتر چگالی خنثی نرم – Edge Grade Neutral Density (GND) : مناسب برای عکاسی منظره (از فیلترهای GND با لبه نرم نیز در شرایط کنتراست بالا استفاده می شود ، اما در مواردی که افق لزوماً مسطح نیست. لبه نرم امکان انتقال نرمتر را فراهم می کند و باعث می شود استفاده از فیلتر کمتر مشهود باشد. فیلترهای GND با لبه نرم نیز مستطیلی هستند و به طور معمول با نگهدارنده های فیلتر استفاده می شوند).

 

 • فیلتر چگالی خنثی پله‌ای معکوس – Reverse Graduated Neutral Density (GND) Filter : مناسب برای عکاسی منظره (معکوس GND یک فیلتر تخصصی است که توسط عکاسان منظره هنگام عکسبرداری از خورشید در حالی که نزدیک به افق است، استفاده می شود. در حالی که یک فیلتر GND معمولی به تدریج از تاریکی به سمت روشن مرکز انتقال می یابد، فیلتر GND معکوس از تاریکی به تاریکی کمتر از مرکز به لبه انتقال می یابد).

 • فیلتر رنگ، گرم کننده، خنک کننده – Color/Warming/Cooling Filter : مناسب هر نوع عکاسی (این نوع فیلتر رنگها را تصحیح می کند ، در نتیجه تعادل رنگ سفید دوربین تغییر می‌کند. برخی از فیلترهای رنگی می توانند رنگ‌ها را کم کنند، یک نوع رنگ را مسدود کرده و به رنگ های دیگر اجازه عبور می‌دهند. این نوع فیلترها برای فیلم محبوب هستند و به ندرت در عکاسی دیجیتال استفاده می شوند).

 • فیلتر کلوزآپ – Close-Up Filter : مناسب عکاسی ماکرو (یک فیلتر کلوزآپ که به آن دیوپتر نیز گفته می شود، به لنز اجازه می دهد تا نزدیکتر روی سوژه ها تمرکز کند. از این فیلترها فقط برای عکاسی ماکرو استفاده می شود).

 • فیلتر جلوه‌های ویژه – Special Effects Filter : مناسب هر نوع عکاسی (چند نوع مختلف از فیلتر جلوه های ویژه وجود دارد. فیلترهای ستاره ای اشیا bright درخشان را شبیه ستاره می کنند. فیلترهای نرم کننده  جلوه ای “رویایی” را برای پرتره ها ایجاد می کنند، فیلترهای چند منظوره چندین نسخه از یک موضوع را ایجاد می کنند فیلترهای مادون قرمز مادون قرمز را مسدود کرده و نور مرئی را عبور می دهند. فیلترهای بوکه دارای شکل مشخصی در وسط فیلتر هستند که باعث می شود هایلایت های بوکه به همان شکل باشند و …

همچنین فیلترهای لنز دارای اشکال مختلف هستند.

 • فیلتر دایره ای:معروف ترین فیلتر لنز بین عکاسان فیلترهای دایره‌ای هستند که مستقیماً روی دهانه لنز قرار می گیرند. بسته به اندازه دهانه لنز در اندازه های مختلف ارائه می شوند. استاندارد و متداول‌ترین اندازه فیلترهای گرد برای لنزهای حرفه ای 77، 67 و ۵۸ میلی متر است.
 • یلترهای مربعی: گزینه ای محبوب برای عکاسی از چشم انداز و سایر عکس های این چنین. نگهدارنده فیلتر مستقیماً به لبه لنز متصل می شود و می تواند یک یا چند فیلتر را در خود نگه دارد. محبوب ترین اندازه ها 3 × 3 و 4 × 4 است. می تواند در موقعیت‌های خاص با هم انباشته شود، که این امر ممکن است بر کیفیت تصویر تأثیر منفی بگذارد ولی بازتاب بیشتری ایجاد کند.
 • فیلترهای مستطیلی: یکی دیگر از انتخاب های محبوب، در درجه اول در میان عکاسان منظره، درست مانند فیلترهای مربع از طریق سیستم نگهدارنده فیلتر نصب می شود. از آنجا که دایره ای بودن فیلترهای چگالی خنثی غیر عملی است (به دلیل اندازه های مختلف مناطق و ترکیب با کنتراست بالا) ، فیلترهای مستطیلی گزینه اصلی برای عکاسی منظره هستند. برخلاف فیلترهای مربعی، فضای بیشتری برای حرکت بالا و پایین دارند. محبوب ترین اندازه 4 × 6 است، اگرچه اندازه فیلترهای بزرگتر و کوچکتر نیز موجود است.
 • Drop-in filters : این فیلترها در داخل لنزهای تله بلند استفاده می شوند.

خرید فیلتر لنز

خوب با توجه به مطالب فوق اکنون باید نگاه شما نسبت به خرید فیلتر لنز مناسب خودتان کاملا روشن شده باشد. در درجه ی اول اگر تازه کار هستید با فیلتر های UV‌ شروع کنید و به مرور زمان با توجه به نوع عکاسی مورد علاقه خود میتوانید از دیگر فیلترها نیز استفاده کنید. خرید فیلتر قطعا از موارد بسیار واجب برای عکاسان است چرا که فیلتر به واسطه‌ی محافظت از لنز و ممانعت از آلودگی هم عمر لنز را افزایش میدهد و هم با ممانعت از نورهای مزاحم به با کیفیت تر شدن پروژه های عکاسی شما کمک میکند.

اطلاعات بیشتر ...