هود لنز

راهنمای خرید هود لنز

هود لنز که به آن آفتاب‌گیر هم میگویند به طور معمول به همراه لنز نیست و باید آن را به صورت مجزا خریداری کرد. هود‌ها نیز با توجه به مدل لنز و اندازه دهانه آن متفاوت هستند. همانطور که از اسم آن پیداست هود از تابش مستقیم نور به لنز جلوگیری میکند حال این منبع نور ممکن است خورشید و یا هر چیز دیگر باشد و این باعث میشود آثار شبح مانند و یا شعله ور شدن در عکس ها به وجود نیاید. هرچند اکثر لنزها در طراحی خود این موارد را در نظر گرفته‌اند اما گاهی به خاطر نور بیش از حد و یا زاویه نور خاص شعله ور شدن و شبح در تصاویر امری اجتناب ناپذیر است در اینجا هود با توجه به قیمت به صرفه و ارزانی که دارد یک راه حل اقتصادی و مانعی بر سر راه نورهای سرگردان مزاحم است. هودها باید با توجه به فاصله کانونی لنز شما انتخاب شوند تا هم در برابر شعله ور شدن حداکثر جلوگیری را داشته باشند و هم از فریم محو ناخواسته لبه تصویر ناشی از نمایش لبه‌های هود در گوشه‌های قاب جلوگیری کنند. دو نوع هود داریم:

هودهای لنز گلبرگ

هودهای بلند

اندازه هود لنزهای با زاویه دید گسترده (واید) معمولاً کوتاه تر است و ممکن است در طرح هایی به شکل گلبرگ باشند تا از احتمال فریم محو تصویر جلوگیری کند، در حالی که هود لنزهای تله و ماکرو تمایل دارند طولانی تر و کاملاً دایره ای باشند تا بتوانند نور مزاحم را تا حد ممکن مسدود کنند.

چه زمانی از هود استفاده کنیم؟

 • موضوع شما دارای نور پس زمینه است
 • از فلاش استفاده میکنید
 • عکاسی در شب با یک منبع نور قوی
 • عکاسی تایم لپس

چه زمانی از هود استفاده نکنیم؟

 • وزش باد شدی (باعث لرزش میشود)
 • قصد دارید کمتر جلب توجه کنید
 • هود جلوی نور فلاش داخلی را میگیرد
 • تجهیزاتی چون فیلتر اجازه ی نصب هود را نمیدهند
 • دوربین فول فریم با یک لنز مخصوص دوربین های سنسور کوچک که باعث ایجاد قاب میشود
 • عکس های با اثر شبح یا شعله میخواهید

نحوه استفاده از هود لنز

هود مستقیما در بیرونی ترین بخش لنز نصب میشود، نصب به راحتی و با یک گردش پیچ مانند کوتاه انجام میشود. در صورتی که در حین کار گاها از هود استفاده میکنید و گاهی استفاده ای ندارید میتوانید برای صرفه جویی در وقت و فضا هود را به صورت معکوس نصب کنید تا در مواقع لزوم از آن استفاده کنید این به بالا رفتن سرعت ملتان کمک میکند. هود جای زیادی از کیف شما را اشغال نمیکند اما اگر چندین لنز و بخ طبع چند هود دارید میتوانید هود ها را درون هم قرار داده و مانند یک لنز در کیف خود قرار دهید ابزاری مانند بند دوربین هم میتواند با قرار گیری در بین هود ها آنها را ثابت نگه دارد و فضای کمتری را اشغال میکند.

خرید هود لنز

خرید هود لنز عموما توسط مبتدیان نادیده گرفته میشود. خیلی ها این تصور را دارند که هود تنها برای جلوه بیشتر دادن به سطح عکاسی است و کاربرد خاصی ندارد اما باید بدانید همین قطعه پلاستیکی یا فلزی که با قیمت بسیار کم نسبت به دیگر لوازم جانبی لنز خریداری و به قسمت جلوی لنز شما متصل میشود می تواند تفاوت زیادی در کیفیت تصاویر شما ایجاد کند. دلایل زیادی وجود داد که میتواند شما را به خرید هود لنز ترقیب کند.

 1. از ورود نور مزاحم جلوگیری میکند
 2. بر کنتراست تصویر تاثیر میگذارد
 3. نورهای سرگردان را کاهش میدهد
 4. از لنز محافظت میکند

شما میتوانید انواع هود لنز را با بهترین قیمت از فروشگاه دیجی سنتر تهیه کنید.