لوازم جانبی لنز

نمایش 1–12 از 37 نتیجه

راهنمای خرید لوازم جانبی لنز

هر عکاسی حداقل یک لنز دارد هرچند در اکثر مواقع عکاسان از چندین لنز استفاده میکنند. داشتن لنز مساوی است با خرید لوازم جانبی و حال این سوال مطرح میشود که این لوازم چقدر میتوانند مفید باشند؟ آیا ارزش اشغال کیف و اضافه کردن وزن آن را دارند؟ آیا لازم است که برای خرید لوازم جانبی لنز هزینه کنیم و این هزینه اضافه نیست؟ برخی لوازم جانبی به همراه لنز به فروش میرسند البته در اکثر مواقع و مواردی هست که حتما باید خریداری شوند که در ادامه به آنها و الزام خریدشان اشاره میکنیم. در تعریفی ساده لوازم جانبی لنز دوربین با حفظ عملکرد حیاتی، محافظت و گسترش قابلیت لنزهای شما رابطه مستقیم دارد. مثلا محافظ لنز (فیلتر)، لنز‌ها را تمیز نگه می دارد، از خراشیدگی، شکستن، کثیف شدن جلوگیری و از آسیب دیدن مکانیسم‌های لنز جلوگیری می کندهمچنین از ورود نورهای مزاحم جلوگیری میکند.

درب لنز

درب لنز معمولا همراه لنز خریداری میشود یک درپوش برای قسمت انتهای لنز که در زمانی که روی لنز نیست از آن محافظت کند و یک درپوش برای جلوی لنز که روی لنز قرار گرفته و از آن محافظت میکند. در صورتی که این درب‌ها آسیب ببینند مشابه آنها در بازار موجود است که شما با توجه به نوع و اندازه ی لنز میتوانید تهیه کنید. قطعا استفاده از این درب‌ها از الزامات است به حدی که در زمان خرید آنها را با لنز تهیه میکنید این درب‌ها از آسیب دیدگی و آلوده شدن لنز جلوگیری میکنند. بین این دو درب درب جلویی که بر روی خارجی ترین بخش لنز قرار میگیرد از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که بخش عقب لنز درون دوربین قرار میگیرد و کمتر در معرض خطر است. درب لنزهای مدل‌های مختلف متفاوت است و هر مدل به دهانه و مانت اختصاصی خود وصل میشود.

  • Sony E به Sony E
  • Nikon F به Nikon F
  • Canon EF به Canon EF

هود لنز

هود لنز که به آن آفتاب‌گیر هم میگویند به طور معمول به همراه لنز نیست و باید آن را به صورت مجزا خریداری کرد. هود‌ها نیز با توجه به مدل لنز و اندازه دهانه آن متفاوت هستند. همانطور که از اسم آن پیداست هود از تابش مستقیم نور به لنز جلوگیری میکند حال این منبع نور ممکن است خورشید و یا هر چیز دیگر باشد و این باعث میشود آثار شبح مانند و یا شعله ور شدن در عکس ها به وجود نیاید. هرچند اکثر لنزها در طراحی خود این موارد را در نظر گرفته‌اند اما گاهی به خاطر نور بیش از حد و یا زاویه نور خاص شعله ور شدن و شبح در تصاویر امری اجتناب ناپذیر است در اینجا هود با توجه به قیمت به صرفه و ارزانی که دارد یک راه حل اقتصادی و مانعی بر سر راه نورهای سرگردان مزاحم است. هودها باید با توجه به فاصله کانونی لنز شما انتخاب شوند تا هم در برابر شعله ور شدن حداکثر جلوگیری را داشته باشند و هم از فریم محو ناخواسته لبه تصویر ناشی از نمایش لبه‌های هود در گوشه‌های قاب جلوگیری کنند. اندازه هود لنزهای با زاویه دید گسترده (واید) معمولاً کوتاه تر است و ممکن است در طرح هایی به شکل گلبرگ باشند تا از احتمال فریم محو تصویر جلوگیری کند، در حالی که هود لنزهای تله و ماکرو تمایل دارند طولانی تر و کاملاً دایره ای باشند تا بتوانند نور مزاحم را تا حد ممکن مسدود کنند.

فیلتر لنز

فیلترهای لنز دوربین می توانند اهداف مختلفی در عکاسی دیجیتال داشته باشند. آنها می توانند برای گرفتن مناظر در شرایط نوری بسیار دشوار ضروری باشند ، می توانند رنگ ها را افزایش و بازتاب ها را کاهش دهند یا به راحتی از لنزها محافظت کنند. فیلترها به طور گسترده‌ای در عکاسی و فیلمبرداری مورد استفاده قرار می گیرند. در حالی که برخی فقط در شرایط نادر از فیلتر استفاده می کنند، برخی دیگر برای کارهای روزمره خود نیز به فیلترها اعتماد می کنند. این به این معنا نیست که خرید فیلتر امری است سلیقه‌ای بلکه از نظر هر عکاسی خرید فیلتر جز بی چون‌و‌چرای الزامات لنز میباشد تنها زمان و مکان و میزان استفاده متفاوت و با توجه به صلاح دید عکاسان است.

شاید بپرسید پس چه چیزی فیلترها را بسیار مفید و خریدشان را الزام می کند؟ در واقع در یک جمله باید گفت همه چیز به نوع عکاسی شما بستگی دارد. به عنوان مثال، عکاسان منظره به شدت به فیلترهای مختلف اعتیاد دارند، در حالی که عکاسان خیابانی و پرتره بندرت مجبور به استفاده از آنها می شوند. از آنجا که عکاسی دیجیتال کاملاً به کیفیت و شدت نور مربوط می شود، فیلترهای لنز اغلب برای اصلاح نور قبل از ورود آن به لنز ضروری هستند. بسیاری از عکاسان تصور می کنند که برخی از ابزارهای داخلی در Lightroom و Photoshop می توانند رفتار فیلتر را شبیه سازی کنند و باعث شوند فیلترها در عصر دیجیتال زائد شوند. باید بدانید برخی فیلترها در حقیقت هرگز در نرم افزار قابل شبیه سازی نیستند و برخی در واقع به نتایج بهتر در حین پردازش کمک می کنند.

تمیز کننده

خوب تمام این هزینه کردن ها و خرید لوازم جانبی مختلف از یک هدف پیروی میکند جلوگیری از آسیب رسیدن به لنز که در واقع یکی از مهم ترین بخش در عکاسی است. با توجه به ماهیت عکاسی و ضرافت موجود در طراحی و ساخت لنز، آلوده شدن آن یک امر اجتناب ناپذیر است. در نتیجه پاک کردن لنز هم یک امر ضروری است خوشبختانه الزام این امر تولید کنندگان را ملزم به تولید محصولاتی جهت تمیز کردن لنز کرده که بسیار مفید و کارآمد هستند هر چند ممکن است هر کدام از ما لوازمی مشابه آن ها را در خانه داشته باشیم و خرید یک ست تنظیف کاری عبس به نظر بیاید. اما جنس پارچه استفاده شده در کیت‌های پاک کننده، مایع همراه، مکنده کوچک که هوا را دریافت و با فشار مناسب پرتاب میکند مواردی هستند که داشتنشان برای هر عکاسی خالی از لطف که نیست هیچ بلکه جز موارد ضروری است.

خرید لوازم جانبی لنز

خرید لوازم جانبی لنز دوربین رابطه مستقیم با طول عمر و سلامت لنز شما دارد برخی از این لوازم به قدری الزام به داشتنشان جدی است که به همراه لنز‌ها به فروش میرسند و برخی با توجه به انواع مختلفی که دارند به همراه کیت لنز به فروش نمیرسند ولی با توجه به سطح و سبک عکاسی شما خریدشان الزام میشود.

اطلاعات بیشتر ...