نقد و بررسی لوازم جانبی دوربین

هر آنچه که باید راجع به فیلترهای چگالی خنثی بدانید

lazy

فیلتر چگالی خنثی چیست و چگونه می تواند عکاسی شما را بهبود بخشد؟

در این مقاله، همه چیزهایی را که باید در مورد فیلترهای ND بدانید، به اشتراک می‌گذارم، از جمله دستورالعمل‌های اولیه، توصیه‌های مخصوص دنده، به‌علاوه برخی توصیه‌های مفید در طول مسیر. بنابراین اگر می خواهید بدانید که چگونه از یک فیلتر چگالی خنثی استفاده کنید، چه زمانی از فیلتر ND استفاده کنید یا چرا از فیلتر ND استفاده کنید، به جای درستی آمده اید. بیایید با یک تعریف ساده شروع کنیم:

فیلتر چگالی خنثی چیست؟

یک فیلتر چگالی خنثی نور را مسدود می کند، به همین دلیل است که گاهی اوقات به عنوان عینک آفتابی برای لنز شما شناخته می شود. نتیجه؟ نور کمتری از لنز عبور می کند تا به سنسور دوربین برسد. به عبارت دیگر، فیلتر چگالی خنثی یک تکه شیشه تیره است که در جلو (یا پشت، در برخی شرایط خاص) لنز شما قرار می گیرد.

فیلترهای چگالی خنثی مختلف سطوح مختلفی از قدرت مسدودکننده نور را ارائه می‌دهند که معمولاً با توقف نور اندازه‌گیری می‌شوند. نقاط قوت فیلتر ND معمولی یک استاپ (نوشته شده به عنوان “0.3” یا “ND2”)، دو استاپ (نوشته شده به عنوان “0.6” یا “ND4”)، سه توقف (نوشته شده به عنوان “0.9” یا “ND8”)، شش توقف (نوشته شده به عنوان “0.6” یا “ND4” است. نوشته شده به عنوان “1.8” یا “ND64”) و ده توقف (نوشته شده به عنوان “3.0” یا “ND1024”).

حتی برخی از تولیدکنندگان فیلترهایی با چگالی خنثی می‌سازند که 16 توقف نور یا بیشتر را مسدود می‌کنند، اگرچه این موارد خاص هستند و به ندرت توسط عکاسان معمولی (حرفه‌ای یا غیر حرفه‌ای) استفاده می‌شوند. توجه داشته باشید که هر چه قدرت فیلتر ND بیشتر باشد، نور بیشتری مسدود می شود. بنابراین یک فیلتر ND2، که یک توقف نور را مسدود می کند، در مقایسه با فیلتر ND64 و قابلیت مسدود کردن نور شش استاپی آن رنگ پریده است.

عکس زیر یک فیلتر چگالی خنثی ده استاپ را نشان می دهد که در جلوی یک لنز نصب شده است. همانطور که می بینید، فیلتر تقریباً مات است. هنگامی که به تنظیمات شما اضافه شد، نمی توانید از طریق منظره یاب دوربین ببینید.

neutral density filters 01

چرا باید از فیلترهای ND در عکاسی خود استفاده کنید؟

فیلترهای ND نور را مسدود می کنند، با این حال عکاسان عموماً نور بیشتری می خواهند، نه کمتر. پس چرا باید از فیلتر ND استفاده کنید؟ خوب، همانطور که معلوم است، بیشتر اوقات نور بیشتر خوب است … . با این حال، گاهی اوقات متوجه خواهید شد که نور زیادی برای کار با آن دارید، جایی که فیلترهای ND مفید هستند. به طور خاص، می توانید از فیلترهای چگالی خنثی به دو روش مفید استفاده کنید:

بیایید به ترتیب به هر یک از این اثرات نگاهی بیندازیم:

استفاده از فیلترهای ND برای دستیابی به دیافراگم باز

همانطور که ممکن است آگاه باشید، دیافراگم‌های باز، بوکه‌های پس‌زمینه تار زیبایی ایجاد می‌کنند که باعث می‌شود سوژه از صفحه خارج شود (عکاس‌های پرتره این را دوست دارند!). متأسفانه، هنگامی که نور قوی است، یک دیافراگم باز نور زیادی را وارد می کند و در نتیجه نوردهی بیش از حد ایجاد می شود. بنابراین عکاس خوشحال از تاری یا مجبور است صبر کند تا نور خاموش شود، یا باید از دیافراگم باریک استفاده کند و پس زمینه زیبای دیافراگم باز خود را قربانی کند. به جز اینکه گزینه دیگری وجود دارد:

فیلتر ND

روی لنز قرار می گیرد و مقداری از نور روشن را مسدود می کند. به این ترتیب، می‌توانید از دیافراگم باز استفاده کنید تا بدون نوردهی بیش از حد عکس، به جلوه تاری دلخواه خود برسید.

استفاده از فیلترهای ND برای کاهش سرعت شاتر

عکاسان منظره از نوردهی طولانی برای ایجاد ابرهای تار و کشدار، فضای اثیری و آب ساکن استفاده می کنند. اما برای ایجاد نوردهی طولانی، عموماً به سرعت شاتر یک ثانیه یا بیشتر نیاز دارید که انجام این کار در وسط روز بدون نوردهی بیش از حد چشمگیر تقریباً غیرممکن است. اینجاست که فیلترهای ND وارد می شوند. شما می توانید از فیلتر ND خود برای جلوگیری از نور استفاده کنید، که به نوبه خود امکان نوردهی طولانی مدت زیبا از مناظر را فراهم می کند. در واقع، می‌توانم بگویم که این عملکرد برای نوردهی طولانی مدت در منظره احتمالاً رایج‌ترین دلیل برای دیدن فیلتر ND روی لنز عکاس است. برای مثال، این عکس با سرعت شاتر 1/125 ثانیه و بدون فیلتر ND گرفته شده است:

neutral density filters 7

اما من می‌خواستم تاری در آب وجود داشته باشد، بنابراین یک فیلتر ND اضافه کردم و زمان نوردهی را به 210 ثانیه تبدیل کردم. در اینجا شات حاصل آمده است:

neutral density filters 8

چه زمانی باید از فیلترهای ND استفاده کرد؟

همانطور که احتمالاً جمع آوری کرده اید، فیلترهای چگالی خنثی به ویژه برای عکاسی پرتره، به ویژه پرتره هایی که در نور شدید خورشید انجام می شوند، مفید هستند. آنها همچنین برای عکاسی منظره بسیار مفید هستند اگر هدف شما محو کردن یک سوژه متحرک است، احتمالاً یک فیلتر ND می تواند این کار را انجام دهد. با این حال، مطمئناً می توانید از فیلترهای ND در سناریوهای دیگر استفاده کنید.

به عنوان مثال، یک عکاس معماری ممکن است بخواهد هنگام عکاسی از ساختمان ها یا حتی نمای بیرونی خانه، ابرها را محو کند. یک عکاس انتزاعی ممکن است بخواهد هنگام عکاسی در ساحل، آب را محو کند. و یک فیلمبردار ممکن است بخواهد هنگام فیلمبرداری زیر نور خورشید، دیافراگم خود را باز نگه دارد. در هر یک از موارد فوق، فیلتر ND ساده ترین راه برای دستیابی به اهداف هنری عکاس است.

فیلترهای چگالی خنثی در مقابل فیلترهای چگالی خنثی مدرج

دو نوع محبوب از فیلترهای چگالی خنثی وجود دارد:

  • فیلترهای استاندارد ND
  • فیلترهای چگالی خنثی درجه بندی شده (همچنین به عنوان فیلترهای GND شناخته می شوند).

تفاوت چیست؟

فیلترهای چگالی خنثی نور را به طور یکنواخت در سراسر قاب مسدود می کنند. از سوی دیگر، فیلترهای چگالی خنثی درجه بندی شده، نور را فقط در بخشی از قاب مسدود می کنند. نیمی از فیلتر شفاف است، نیمی از آن مات است و یک ناحیه مدرج در بین آن به دست می آید. فیلترهای GND برای کنترل نوردهی ناهموار طراحی شده اند. اگر از غروب خورشید با آسمان روشن و پیش زمینه تاریک عکس می‌گیرید، قسمت تاریک‌تر فیلتر GND غروب خورشید را برمی‌گرداند، در حالی که قسمت روشن‌تر هیچ کاری انجام نمی‌دهد. به این ترتیب، یک آسمان با نوردهی خوب و یک پیش زمینه با نوردهی خوب در همان عکس به دست می آورید.

neutral density filters 05

من از یک فیلتر GND برای مقابله با آسمان روشن و پیش زمینه تاریک تر استفاده کردم.

عکس زیر یک فیلتر چگالی خنثی درجه بندی شده دو مرحله ای را در یک نگهدارنده فیلتر مربعی نشان می دهد. نیمه بالایی فیلتر تاریک است (برای جلوگیری از نور) و پایین آن واضح است:

neutral density filters 02

به طور کلی، فیلترهای درجه بندی شده توسط عکاسان منظره برای مقابله با شرایط نوری دشوار در پیش زمینه آسمان استفاده می شود. و برخلاف فیلترهای چگالی خنثی، هدف آنها کاهش سرعت شاتر یا بازتر کردن دیافراگم نیست در عوض، هدف آنها مسدود کردن آسمان بسیار قدرتمند است.

نحوه استفاده از فیلترهای چگالی خنثی: اصول اولیه

اکنون یک آموزش سریع فیلتر ND برای عکاسی پرتره و منظره را به اشتراک خواهم گذاشت.

فیلترهای ND برای پرتره ها

استفاده از فیلترهای ND برای ایجاد پرتره های با دیافراگم باز ساده است. فقط یک فیلتر ND نسبتا ضعیف (در محدوده یک تا سه توقف) انتخاب کنید. آن را جلوی لنز خود نصب کنید. و همانطور که معمولاً عکس می گیرید، به جز با عرض جغرافیایی بیشتر هنگام انتخاب دیافراگم، عکس بگیرید. اگر هنوز نمی توانید دیافراگم مورد نظر خود را بدست آورید، همیشه می توانید فیلتر ND اصلی خود را با گزینه قوی تر تعویض کنید. فقط مطمئن شوید که نور را با دقت تماشا کنید. اگر خورشید پشت ابرها می رود، ممکن است لازم باشد فیلتر را از جلوی لنز خود بردارید تا عکس های مورد نظر خود را بگیرید.

فیلترهای ND برای مناظر

استفاده از فیلتر ND برای گرفتن عکس‌های منظره با شاتر آهسته می‌تواند تکنیک دقیقی داشته باشد، به خصوص اگر از فیلتر قوی استفاده می‌کنید (مثلاً 10 توقف یا 16 توقف). همانطور که در بالا ذکر شد، دیدن از طریق یک فیلتر ND قدرتمند دشوار است. بنابراین باید ترکیب خود را شناسایی کرده و نقطه تمرکز خود را قبل از افزودن فیلتر تنظیم کنید. (همچنین ممکن است بخواهید قبل از افزودن فیلتر نوردهی مناسب را تعیین کنید، سپس سرعت شاتر را تنظیم کنید تا وقتی فیلتر را به لنز خود اضافه کردید جبران شود). مطمئن شوید که دوربین خود را روی سه پایه نصب کرده اید (نمی خواهید در نهایت با لرزش دوربین مواجه شوید!). سپس با استفاده از کنترل از راه دور یا عملکرد تایمر خودکار دوربین، شاتر را فعال کنید.

neutral density filters 10

از چه فیلتر چگالی خنثی ای استفاده کنم

فیلترهای چگالی خنثی زیادی برای انتخاب وجود دارد پس چگونه می دانید کدام یک را بخرید؟ در نهایت، شما باید تصمیم بگیرید که چقدر می خواهید هزینه کنید (بعضی از فیلترهای ND بسیار گران هستند!)، سپس به گزینه ها نگاه کنید. اما می توانم با بیان اینکه کدام فیلترها را دارم و توصیه می کنم شروع کنم.

ببینید، من از کیت فیلتر ND، کیت دایره‌ای Formatt Hitech 72mm Firecrest Joel Tjintjelaar Signature Edition Long Exposure Kit استفاده می‌کنم. دارای سه فیلتر چگالی خنثی با قدرت های 3، 6 و 10 استاپ می باشد. همچنین می‌توانید دو فیلتر را کنار هم قرار دهید تا 9، 13 یا 16 استاپ نور را مسدود کنید.

توجه: اگر قصد دارید از فیلترهای خود بر روی چندین لنز استفاده کنید، اندازه فیلتر مورد نیاز خود را برای بزرگ‌ترین لنز خریداری کنید و حلقه‌های پایین‌تری را برای تطبیق فیلترها با لنزهای کوچک‌تر تهیه کنید یا به‌جای آن یک کیت فیلتر قطره‌ای مربعی دریافت کنید. .

نحوه استفاده از فیلترهای چگالی خنثی: کلمات پایانی

من عاشق فیلترهای چگالی خنثی هستم زیرا آنها به من کمک می کنند عکس هایی مانند این بگیرم:

neutral density filters 9

و امیدواریم اکنون که این مقاله را خوانده اید، آنها را نیز دوست داشته باشید! بنابراین یک یا دو فیلتر ND بخرید. شروع به تمرین کنید. و چند عکس شگفت انگیز بگیرید!

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *