تک پایه و لوازم جانبی

فیلتر محصولات نمایش همه 9 نتایج
برند
مرتب سازی بر اساس
محدوده قیمت

راهنمای خرید تک‌پایه

بین عکاسان مبتدی این اشتباه مرسوم است که فکر میکنند خرید تک‌پایه هیچ فایده ای ندارد و سه‌پایه میتواند پاسخگو نیازشان باشد. باید همین اول کار تکلیف را مشخص کرد، سه‌پایه و تک‌پایه فقط یک چیز مشترک دارند و آن هم کلمه پایه در اسمشان است. مگر میشود یک لوازم جانبی در این حجم و تنوع از برند‌های بسیار محبوب و معروف در جهان به تولید انبوه برسد و بشود آن را ناکارآمد دانست این تنها نادیده گرفتن تجربه و علم متخصصان این رشته خواهد بود. اگر از من بشنوید برای هر عکاسی با توجه به تجهیزات عکاسی که وجود دارد، داشتن یک یا چند سه‌پایه و تک‌پایه واجب است. تصور کنید یک عکاس ورزشی زمانی که مجبور به حرکات سریع به همراه ورزشکاران میشود، با سه‌پایه در حال دویدن باشد! این کمی خنده‌دار و دور از ذهن است. قطعا در این شرایط تک‌پایه بهترین انتخاب برای خرید است. بعلاوه اینکه تک‌پایه بسیار سبکتر و جمع‌و‌جورتر از سه‌پایه است و به راحتی قابل استفاده است. تک‌پایه باعث میشود بعد از زمان طولانی عکاسی یا فیلمبرداری (مثلا فیلمبرداری مجالس) به طرز وحشتناکی خسته نشوید و آسیب کمتری ببینید. در کل عکاسی با سه‌پایه در برخی مکان‌ها شبیه به یک کابوس میشود و تک‌پایه پایان این کابوس است.

مزایای تک پایه

  • وزن: به طور قطع وزن سبک تک‌پایه نسبت به سه‌پایه برترین ویژگی آن میباشد.
  • اندازه: اندازه‌ی تک‌پایه بسیار جمع‌و‌جور است در حدی که به راحتی در کوله‌پشتی جای میگیرد و مانند سه‌پایه از کیف آویزان نمیشود.
  • انعطاف پذیری: هنگام استفاده از تک‌پایه هم لرزش کاهش میابد و هم دست شما برای حرکت و جابه‌جایی باز است. این انعطاف به شما بسیار کمک میکند تا شکار لحظه‌ها را از دست ندهید.
  • آماده ساری سریع: شما در زمان نیاز فقط کافی است تک‌پایه را از کیف خود خارج کنید، در کوتاه‌ترین زمان راه اندازی میشود. چرا که نه قرار است جایی تثبیت شود و نه قرار است پایه های آن با هم تنظیم شوند.

معایب تک‌پایه

  • لرزش دوربین: قطعا تک‌پایه نسبت به زمانی که به طور دستی عکاسی میکنید ثبات بیشتری دارد اما این ثبات قابل مقایسه با ‌سه‌پایه نیست و تا حدودی در شرایط خاص لرزش وجود دارد بهتر است در هنگام عکاسی با تک‌پایه به جسم سختی مثل دیوار تکیه بدهید.
  • انعطاف پذیری: انعطاف‌پذیری گاهی مزیت و گاهی ضعف محسوب میشود این بستگی به شرایط عکاس شما دارد.

خرید تک‌پایه

اگر به عکاسی به صورت یک حرفه نگاه میکنید خرید تک‌پایه را در دستور کارتان قرار دهید. اگر فیلمبرداری هم از دغدغه‌های شماست حتما باید یک تک‌پایه خریداری کنید. در کل باید شرایط و علاقه خود را در این باره مورد بررسی قرار دهید و در صورتی که حس کردید به سه‌پایه نیاز دارید در نظر داشته باشید که تک‌پایه و سه‌پایه گاهی مکمل هم هستند و هردو برای عکاسان در شرایط مختلف لازم هستند.

اطلاعات بیشتر ...