سه پایه دوربین

نمایش 1–16 از 53 نتیجه

راهنمای خرید سه‌پایه

در ابتدای امر برای تصویرسازی دقیق از سه‌پایه یک جمله میگوییم و این برای سه‌پایه یک شروع شکوهمند خواهد شد. اگر روزی توانستیم تام و جری را از هم جدا کنیم یا حتی بالاتر از آن آش رشته و کشک رو از هم جدا کنیم میشود سه‌پایه و دوربین هم از هم جدا بدانیم. هر چه پیش برویم دوربین ها پ لنزها دارای لرزشگیر باشند، برنامه هایی چون فوتوشاپ و… به کمک عکاسان بیایند دوباره و دوباره و دوباره شما به عنوان یک عکاس حرفه ای در برخی موارد و اگر به صورت حرفه ای به عکاسی نگاه کنید در بیشتر موارد باید از سه‌پایه استفاده کنید و این امری اجتناب ناپذیر است. برای این ادعا دلایلی وجود دارد که به دو مورد از آنها میپردازیم.

  • ما انسانیم!: لرزش دست آن هم بعد از ساعات طولانی عکاسی  طبیعی ترین اتفاقی است که برای هر شخصی رخ میدهد هر قدر هم باتجربه باسید باز هم این امری است اجتناب ناپذیر.
  • شرایط خاص: در برخی شرایط امکان عکاسی و یا فیلمبرداری بدون سه‌پایه نیست مثل فیلمبرداری از یک مراسم و یا یک سوژه‌ای که باید برای رسیدنش انتظار کشید دقیق مثل کاری که عکاسان حیات وحش میکنند.

انواع سه‌پایه

  • سه پایه رومیزی: این سه‌پایه‌ها بسیار کوچک و جمع‌و‌جور هستند.. پایه های منعطف و غیر منعطف دارند و به صورت کیت فروخته میشوند. ارتفاع آنها عموما زیر نیم متر است. اجزای آنها جدا نمیشوند و بسیار مناسب کوهنوردان است.

  • سه‌پایه با هد: سه‌پایه های کیت بسیار پرطرفدار هستند چرا که هم کم هزینه و ارزان قیمت هستند هم اجزای آنها ثابت بوده و نیازی به سرهم کردند ندارند. قطعات آنها تعویض نمیشود و هزینه های جانبی متحمل نمیکنند از نظر سایز هم در اندازه های مختلف طراحی شده اند که همه جور قد و شرایط را در خود جای داده است. هد این سه‌پایه ها متحرک است و این تحرک برای عکاسان خوشایند است.
  • سه پایه بدون هد: برخی سه‌پایه ها که حرفه ای‌تر هستد امکان تعویض هد دارند این سه‌پایه ها عموما گرانقیمت هستند و عکاسان حرفه‌ای‌تر به این سه‌پایه‌ها روی میاورند.

سیستم سه‌پایه

هد سه طرفه Pan-Tilt

در کل این هدها بین مبتدیان بسیار محبوب هستند. هد چرخشی با دسته ای که میتوانید به هر طرف که خواستید با چرخش 360 درجه حرکت دهید. این هد از سه بازوی جداگانه تشکیل شده است که کنترل شیب عمودی ، شیب افقی و صفحه 360 درجه را کنترل می کند برای تغییر موقعیت هر زاویه ، فقط کافی است دسته را در جهت زاویه مورد نظر بچرخانید ، دوربین را به موقعیت دلخواه برسانید و سپس دسته را بچرخانید تا دوربین در جای خود قفل شود – این خیلی ساده است. هدهای سه طرفه معمولاً برای عکاسی از مناظر طبیعی ، پرتره ، بی حرکت و ماکرو یا محصولات استفاده می شوند، یعنی تقریباً برای همه کاربردهای عکاسی می توانید از آنها استفاده کنید.

هدبال Ball Head

هدبال امروزه مدرن ترین و به طور معمول محبوب ترین سبک هد است، که دلیل آن نیز اندازه جمع و جور (در مقایسه با هد سه طرفه)، ظرفیت وزن بالا و سهولت در تغییر است. برخلاف هد سه طرفه، هد بالها با استفاده از یک دکمه انتقال دوربین به هر موقعیتی را به جای دسته امکان‌پذیر میکنند که این امر باعث شده، در اندازه و وزن صرفه جویی کنند. هدبال ها معمولاً از یک طرح دو کنترل یا سه کنترل برخوردار هستند که به عکاس امکان می دهد تا با استفاده از دستگیره های جداگانه حرکت و اصطکاک هد را کنترل کند. طراحی های سه کنترل اغلب یک دکمه سوم را کنترل می کنند که کنترل 360 درجهرا جداگانه امکان پذبر میکند. به دلیل اندازه و سرعت ، این سبک هد در بین عکاسان ورزشی ، اکشن، حیات وحش، مسافرت و استودیو محبوب است – اگرچه مانند سر سه طرفه ، تقریباً برای هر سبک عکاسی قابل استفاده است.

هد گیمبال

هدهای گیمبال به دلیل توانایی پشتیبانی از لنزهای بزرگ تله که از مشخصه های بارز غیر قابل انکار صنعت عکاسی است، در دنیای پیشرفته عکاسی از ورزش و حیات وحش یک ضرورت است. هد گیمبال برای پشتیبانی و تعادل لنزهای بزرگ و بدنه دوربین طراحی شده است، که به کاربر این امکان را می دهد تا سوژه در حال حرکت را به صورت عمودی و افقی ردیابی کند و در صورت تعادل مناسب ، تصویر را ثبت کند حتی وقتی دست عکاس دوربین را رها میکند. آنها به طور معمول بزرگترین و سنگین ترین سبک هد هستند ، اما برای عکاسانی که به آنها احتیاج دارند ، وزن آن مهم نیست. همچنین لازم به ذکر است که بیشتر هدهای گیمبال با صفحه نصب فروخته نمی شوند.

هد منعطف Fluid Head

این نوع هدها بسیار مناسب افرادی است که به طور حرفه ای فیلمبرداری میکنند و میتوان گفت برای هر فیلمساز داشتن آنها واجب است و چیزی که باید حتما باید مورد بررسی قرار گیرد این است که اصلا نباید از وزن درج شده در دفترچه راهنمای آنها تجاوز شود.

 

 

 

اطلاعات بیشتر ...