سه پایه دوربین

فیلتر محصولات نمایش 1 - 16 از 53 نتایج
برند
مرتب سازی بر اساس
محدوده قیمت

راهنمای خرید سه‌پایه

در ابتدای امر برای تصویرسازی دقیق از سه‌پایه یک جمله میگوییم و این برای سه‌پایه یک شروع شکوهمند خواهد شد. اگر روزی توانستیم تام و جری را از هم جدا کنیم یا حتی بالاتر از آن آش رشته و کشک رو از هم جدا کنیم میشود سه‌پایه و دوربین هم از هم جدا بدانیم. هر چه پیش برویم دوربین ها و لنزها دارای لرزشگیر باشند، برنامه هایی چون فوتوشاپ و… به کمک عکاسان بیایند دوباره و دوباره و دوباره شما به عنوان یک عکاس حرفه ای در برخی موارد و اگر به صورت حرفه ای به عکاسی نگاه کنید در بیشتر موارد باید از سه‌پایه استفاده کنید و این امری اجتناب ناپذیر است. برای این ادعا دلایلی وجود دارد که به دو مورد از آنها میپردازیم.

 • ما انسانیم!: لرزش دست آن هم بعد از ساعات طولانی عکاسی  طبیعی ترین اتفاقی است که برای هر شخصی رخ میدهد هر قدر هم باتجربه باشید باز هم لرزش دست و خستگی امری است اجتناب ناپذیر.
 • شرایط خاص: در برخی شرایط امکان عکاسی و یا فیلمبرداری بدون سه‌پایه نیست مثل فیلمبرداری از یک مراسم و یا یک سوژه‌ای که باید برای رسیدنش انتظار کشید دقیق مثل کاری که عکاسان حیات وحش میکنند.

انواع سه‌پایه

سه‌پایه ها انواع مختلفی دارند و تقریبا برای هر شرایطی سه‌پایه خاصی طراحی شده است. چرا که عکاسی در شرایط‌های مختلف نیاز به تجهیزات خاص دارد. انواع سه‌پایه عبارتند از:

 • سه پایه رومیزی: این سه‌پایه‌ها بسیار کوچک و جمع‌و‌جور هستند.. پایه‌های منعطف و غیر منعطف دارند و به صورت کیت فروخته میشوند. ارتفاع آنها عموما زیر نیم متر است. اجزای آنها جدا نمیشوند و بسیار مناسب کوهنوردان و افرادی است که کلیپ‌های آموزشی تهیه میکنند است.

 • سه‌پایه با هد: سه‌پایه‌های کیت بسیار پرطرفدار هستند چرا که هم کم هزینه و ارزان قیمت هستند هم اجزای آنها ثابت بوده و نیازی به سرهم کردند ندارند. قطعات آنها تعویض نمیشود و هزینه‌های جانبی متحمل نمیکنند از نظر سایز هم در اندازه‌های مختلف طراحی شده‌اند که همه جور قد و شرایط را در خود جای داده است. هد این سه‌پایه‌ها متحرک است و این تحرک برای عکاسان خوشایند است.
 • سه پایه بدون هد: برخی سه‌پایه ها که حرفه‌ای‌تر هستد امکان تعویض هد دارند این سه‌پایه‌ها عموما گرانقیمت هستند و عکاسان حرفه‌ای‌تر به این سه‌پایه‌ها روی میاورند.

انواع هد سه پایه

سه پایه‌ها انواع مختلفی دارند و هر سه‌پابه‌ای هد مخصوص به خود را دارد این هدها هر کدام کاربری خود را دارند در یک نگاه این هدها عبارتند از :

 • هد سه‌طرفه Pan-Tilt
 • هدبال Ball Head
 • هد گیمبال
 • هد منعطف Fluid Head

هد سه طرفه Pan-Tilt

در کل این هدها بین مبتدیان بسیار محبوب هستند. هد چرخشی با دسته‌ای که میتوانید به هر طرف که خواستید با چرخش 360 درجه حرکت دهید. این هد از سه بازوی جداگانه تشکیل شده است که شیب عمودی، شیب افقی و صفحه 360 درجه را کنترل می کند. برای تغییر موقعیت هر زاویه، فقط کافی است دسته را در جهت زاویه مورد نظر بچرخانید، دوربین را به موقعیت دلخواه برسانید و سپس دسته را بچرخانید تا دوربین در جای خود قفل شود کار با این سه‌پایه ها خیلی ساده است. هدهای سه طرفه معمولاً برای عکاسی از مناظر طبیعی، پرتره، بی حرکت و ماکرو یا محصولات استفاده می‌شوند، یعنی تقریباً برای همه کاربردهای عکاسی می توانید از آنها استفاده کنید.

هدبال Ball Head

هدبال امروزه مدرن ترین و به طور معمول محبوب ترین سبک هد است، که دلیل آن نیز اندازه جمع و جور (در مقایسه با هد سه طرفه)، ظرفیت وزن بالا و سهولت در تغییر است. برخلاف هد سه‌طرفه، هد بالها با استفاده از یک دکمه انتقال دوربین به هر موقعیتی را به جای دسته امکان‌پذیر میکنند، که این امر باعث شده، در اندازه و وزن صرفه جویی کنند. هدبال ها معمولاً از یک طرح دو کنترل یا سه کنترل برخوردار هستند که به عکاس امکان می دهد تا با استفاده از دستگیره‌های جداگانه حرکت و اصطکاک هد را کنترل کند. طراحی‌های سه کنترل اغلب یک دکمه سوم را کنترل می کنند که کنترل 360 درجه را جداگانه امکان پذبر میکند. به دلیل اندازه و سرعت، این سبک هد در بین عکاسان ورزشی، اکشن، حیات وحش، مسافرت و استودیو محبوب است. اگرچه مانند سر سه طرفه، تقریباً برای هر سبک عکاسی قابل استفاده است.

هد گیمبال

هدهای گیمبال به دلیل توانایی پشتیبانی از لنزهای بزرگ تله که از مشخصه‌های بارز غیر قابل انکار صنعت عکاسی است، در دنیای پیشرفته عکاسی از ورزش و حیات وحش یک ضرورت است. هد گیمبال برای پشتیبانی و تعادل لنزهای بزرگ و بدنه دوربین طراحی شده است، که به کاربر این امکان را می دهد تا سوژه در حال حرکت را به صورت عمودی و افقی ردیابی کند و در صورت تعادل مناسب ، تصویر را ثبت کند حتی وقتی دست عکاس دوربین را رها میکند. آنها به طور معمول بزرگترین و سنگین‌ترین سبک هد هستند. اما برای عکاسانی که به آنها احتیاج دارند ، وزن آن مهم نیست. همچنین لازم به ذکر است که بیشتر هدهای گیمبال با صفحه نصب فروخته نمی شوند.

هد منعطف Fluid Head

این نوع هدها بسیار مناسب افرادی است که به طور حرفه ای فیلمبرداری میکنند و میتوان گفت برای هر فیلمساز داشتن آنها واجب است و چیزی که حتما باید مورد بررسی قرار گیرد این است که اصلا نباید از وزن درج شده در دفترچه راهنمای آنها تجاوز شود.

جنس سه پایه

کار با پایه های سه‌پایه  هم برای کاربر مبتدی و هم برای کاربر حرفه ای یک عمل نسبتاً ساده است. سه پایه‌ها غالبا از دو جنس مختلف طراحی و تولید میشوند که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. این دو جنس عبارتند از:

 • آلومینیوم : سه‌پایه‌های با جنس آلومینیوم بین کاربران مبتدی و کسانی که به دنبال سه‌پایه ارزان قیمت هستند بسیار محبوب است. این سه‌پایه‌ها عموما ارزان قیمت، سنگین و بسیار مقاوم هستند ولی از شرایط محیطی تاثیر منفی میگیرند به این معنی که در آفتاب به راحتی داغ و در سرما بسیار سرد میشوند همچنین اگر در معرض آب شیرین یا شور قرار بگیرند و درست تمیز نشوند زنگ میزنند.
 • فیبر کربن: برای کسانی که می‌خواهند کمی بیشتر هزینه کنند و سه پایه سبک را در اولویت قرار میدهند، فیبر کربن انتخاب مناسب است.این سه‌پایه‌ها از نظر وزن در مقایسه با نمونه‌های آلومینیومی سبک‌ترند، فیبر کربن دارای کاهش انتقال لرزش، مقاومت در برابر دما و زنگ زدگی است. الیاف کربن طبیعت شکننده‌تر دارند و زودتر در معرض شکستگی قرار میگیرند، و برای حمل و نقل باید بیشتر مراقبت باشید تا آسیب نبینند.

انواع قفل سه پایه

سه پایه ها عموما از دو نوع قفل استفاده میکنند.

قفل flip: به این نوع قفل ضربه‌ای هم میگویند. این قفل‌ها مکانیسم خیلی ساده‌ای دارند با یک ضربه باز میشوند. و تا جایی که کاربر تمایل دارد پایه‌ها را میتواند گسترش دهد و سپس دوباره قفل را میبندد و پایه‌ها را محکم میکند. اگرچه قفل‌های مدرن امروزی معمولاً قابل تنظیم و با دوام هستند، اما همه قفل‌های نوع ضربه‌ای احتیاج به سفت شدن مجدد گاه‌به‌گاه دارند و نمی‌توان آنها را آب‌بندی کرد تا از رطوبت در امان بمانند.

قفل twist: به این نوع قفل پیچشی هم میگویند. سبک قفل حرفه‌ای‌تر قفل‌های پیچشی، برخلاف مزایای ذاتی آنها، عملکرد پیچیده‌تری دارند، اما فقط با کمی تمرین، استفاده از آنها آسان تر از برخی قفل‌های سبک ضربه‌ای است. نکته کلیدی در استفاده از قفل پیچشی به خاطر سپردن قانون “چرخش یک چهارم” است: تقریباً تمام قفل‌های پیچشی برای باز و بسته شدن مکانیزم قفل فقط به یک چهارم چرخش نیاز دارند. دامنه حرکتی محدود و ماهیت قفل پیچشی باعث می شود که این سبک بتواند حداکثر چسبندگی را در طول عمر سه پایه حفظ کند. هرگز به هیچ وجه به سفت شدن مجدد احتیاج ندارد و به راحتی می توان آن را آب‌بندی کرد تا از رسیدن ذرات ریز یا رطوبت به مفاصل داخلی سه‌پایه جلوگیری کند. برای کسانی که تعمیر و نگهداری را خودشان انجام می دهند، قفل‌های پیچشی را می توان به راحتی برای تمیز کردن سه‌پایه پس از استفاده در محیط های نامساعد مانند شن و ماسه، خاک یا گل جدا کرد.

خرید سه پایه دوربین

برای خرید سه پایه و یا هر تجهیزات عکاسی دیگری باید یک چیز را بدانید این ضرب المثل قدیمی را فراموش نکنید “هر قدر پول بدهید همانقدر آش میخورید” اگر تا به امروز از کیت‌های مبتدی سه پایه استفاده کرده‌اید قطعا متوجه محدودیت هایی درباره این محصولات شده‌اید. بنابراین در درجه اول سطح کار و توقع خود را از سه‌پایه تعیین کنید و با توجه به آن اگر قیمت برای شما مساله‌ی مهمی نیست بهترین گزینه را برای خود خریداری کنید و اگر قیمت برای شما ایجاد محدودیت میکند موارد مختلف را سنجیده و یک انتخاب منطقی و خریدی به صرفه داشته باشید.

اطلاعات بیشتر ...