آموزش عکاسی دیجیتال

نکته هایی برای عکاسی بهتر از مناظر

نکته هایی برای عکاسی بهتر از مناظر : عکاسی از منظره یکی از دشوارترین ژانرهای عکاسی است. برخلاف عکاسی پرتره با گذشت زمان نمی توان عکاسی را تکرار کرد زیرا توجه به تغییر نور و نمایش طبیعت بسیار مهم است. ما به شما چند نکته را یادآور می شویم که با انجام انها می توانید عکاسی خود از مناظر را به طور چشمگیری ارتقا دهید.

نکته هایی برای عکاسی بهتر از مناظر
نکته هایی برای عکاسی بهتر از مناظر

نکته هایی برای عکاسی بهتر از مناظر

آموزش عکاسی

در زمان مناسبی از روز عکاسی کنید

یک ساعت قبل از غروب و یک ساعت بعد از طلوع آفتاب عکاسی کنید. این زمان ها ساعات طلایی عکاسی گفته می شوند. وقتی که حدود 30 تا 70 درصد ابر در آسمان است هرچه سریعتر عکاسی کنید. در طلوع و غروب آفتاب، طول موج های بلندتر رنگ های قرمز و زرد آفتاب از ابرها مانند یک بوم نقاشی استفاده و رنگ صورتی براق زیبایی را بر روی ابرها ایجاد می کنند که ظاهر بسیار زیبایی را به عکس های منظره می دهد.

tips-for-better-landscape-photography-redwoods-1024x683

نکته هایی برای عکاسی بهتر از مناظر

ترکیب بندی

ترکیب بندی به میزان قابل توجهی به چشمان عکاس بستگی دارد. برخی از عناصر ترکیب بندی شامل خطوط برجسته، شکل ها، منحنی ها، قانون یک سوم، و غیره می باشد. اگر تصور می کنید که با شکستن این قوانین می توانید عکس های بهتری بگیرید، شما کاملا ازاد هستید، پس زودتر دست به کار شوید.

خط افق

هرگز خط افق را در مرکز تصویر قرار ندهید، سعی کنید بسته به ترکیب بندی که انجام می دهید، خط افق را بالاتر یا پایین تر از مرکز عکس قرار دهید. اگر جزئیات زیادی در آسمان برای نمایش وجود ندارد سعی کنید تنها 3/1 یا کمتر از آن را که عناصر جذابی در ان وجود دارد در کادر قرار دهید.

مشاهده مطلب  عمق میدان کم چیست (و چگونه از آن استفاده کنیم!)

tips-for-better-landscape-photography-ocean-1024x604

نکته هایی برای عکاسی بهتر از مناظر

همیشه از ریموت کنترل شاتر استفاده کنید

از یک اینتروالومتر یا ریموت برای کنترل شاتر استفاده کنید. از سلف تایمر داخلی دربین نیز می توان استفاده کرد اما ممکن است کمی اذیت کننده باشد. قبل از فشار دکمه ریموت یا اینتروالومتر 2 تا 5 ثانیه منتظر بمانید تا از لرزش دوربین جلوگیری شود.

با نوردهی های مختلف عکاسی کنید

tips-for-better-landscape-photography-cove-1024x605

نکته هایی برای عکاسی بهتر از مناظر

با نوردهی های مختلف عکاسی کنید، اگر در طلوع یا غروب آفتاب عکاسی می کنید، ثبت یک محدوده دینامیکی یکسان در یک عکس کار دشواری است، سعی کنید از Exposure bracketing استفاده کنید، یعنی یک عکس با نوردهی کمی بیشتر و یک عکس با نوردهی کمی کمتر بگیرید. معمولا میزان نوردهی 2- (نوردهی کم)، 0 (نوردهی دقیق) و 2 (نوردهی بیش از حد) مناسب خواهد بود.

نوردهی طولانی

از نوردهی طولانی برای نمایش حرکت ابرها یا آب استفاده کنید. استفاده از یک فیلتر ND (فیلتر تراکم خنثی) می تواند معجزه کند.

استفاده از دیافراگم باز

از دیافراگم f/8 یا بیشتر استفاده کنید تا همه چیز در فوکوس باشد. وقتی به طور مستقیم از خورشید یا نور عکاسی می کنید از دیافراگم f/11 یا بالاتر استفاده کنید، این کار باعث ایجاد starburst effect زیبایی می شود. starburst effect به تعداد تیغه های دیافراگم لنز بستگی دارد. تعداد تیغه ها را می توانید از قسمت مشخصات لنز مطالعه کنید. دیافراگم را بر روی عدد بیشتر از f/16 تا f/22 تنظیم نکنید زیرا باعث شکست نور و درنتیجه ایجاد خطا در تشکیل تصویر می شود.

tips-for-better-landscape-photography-sunset-1024x683

نکته هایی برای عکاسی بهتر از مناظر

فوکوس

همیشه بر روی اجزای جالب پیش زمینه که در یک سوم کادر قرار دارند فوکوس کنید، بنابراین وقتی از فوکوس خودکار استفاده می کنید همه چیز در فوکوس خواهد بود.

 

رسول عابدین

کارشناس کامپیوتر ، سخت افزار و نرم افزار و شبکه، علاقمند به سئو، عاشق هنر هستم یه وقتایی هم عکاسی میکنم تفریحی همچنین یه علاقه خاصی هم به نقد و بررسی و مقایسه دوربین های دیجیتال دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا