نقد و بررسی

نقد Sony Playstation 4

سونی Playstation 4
سونی Playstation 4

 سونی Playstation 4

PlayStation 4 آماده می شود تا دومین سالگرد خود را در نوامبر جشن بگیرد، در حالی که با قدم های بلند خود اکنون یکی از موفق ترین کنسول های بازی در تمام دوران است.

بدون شک در نبرد امروزی میان کنسول های بازی، سونی Playstation 4 پیشتاز این عرصه است. بعد از فروش باور نکردنی یک میلیون دستگاه در 24 ساعت اول فروش در ایالات متحده، طبق آخرین آمار سونی، حدود 24 میلیون علاقه مند به بازی در سراسر جهان PS4 را خریداری کرده اند.

سونی Playstation 4
سونی Playstation 4

سونی Playstation 4

در مقایسه با فروش Xbox One که در بازه زمانی مشابه، نیمی از این مقدار بوده، این عدد بزرگ چشمگیر تر می شود. و با اینکه مایکروسافت کاهش قیمت داشته این اختلاف هر روز بیشتر می شود.

اما با نمایش خیره کننده در نمایشگاه سرگرمی های دیجیتال(E3 2015 و Gamescom 2015) و ، مایکروسافت تمام تلاش خود را برای ایجاد تحولی کوچک انجام داد.

ولی مایکروسافت به ظاهر زمخت سخت افزار جدید خود توجه نکرده و ظاهر Xbox شبیه VCR (دستگاه انالوگ ضبط کننده تصاویر دوربین مدار بسته) می باشد که نیازمند تغییر است.

سونی Playstation 4

سونی اخیرا کنسول های مدل CUH-1200 خود را با PSU کم مصرف تر و عملکرد آرام تر و همچنین رنگ مشکی مات، دوباره طراحی کرده است.

در به روز رسانی جدید PS4، دکمه های پایینی بسیار زیبا طراحی شده اند و در حال حاضر با ظرفیت 500GB و بسیار مرتب و آراسته موجود است.

سری جدید CUH-1200 کنسول های بازی اگرچه ورژن خیلی باریکی که برخی انتظار داشتند نیست اما اصلاحاتی اساسی در ساخت خود دارد.

تغییرات ظاهری کوچکی در طراحی آن وجود دارد. برای شروع دو رنگ اصلی PS4 از بین رفته و رنگ مشکی مات جایگزین آن شده است.

اگرچه چیزی که کمی تفرقه انداز خواهد بود روشی است که سونی جایگزین دکمه های eject و power حساس به لمس با دکمه های فشاری کرده در حالی که مشکلی با دکمه های لمسی وجود نداشت.

مشاهده مطلب  بهترین دوربین های عکاسی زیر 500 دلار

و البته این دکمه های کمی لرزان که فرو رفته هم به نظر می آیند، کمی نامناسب هستند. اما به نظر می رسد که اجزای داخلی آن بزرگترین تغییرات را داشته اند.

خود مادربرد کوچکتر است و تراشه های مموری کمتری در اطراف AMD APU در قلب PS4 قرار گرفته شده است. این به این معنی نیست که در کنسول های سری CUH-1200، حافظه GDDR5 کمتری قرار گرفته، سونی خیلی ساده از تراشه های تراکم بالاتر سامسونگ 8 GB استفاده کرده، بنابراین دیگر به تراشه حافظه های 4 GB که قبلا استفاده می شد، نیازی نیست. سونی همچنین در کنار آن از درایو Blu-ray دوباره طراحی شده استفاده کرده است.

نویز نیز یک فاکتور کلیدی در طراحی جدید است. این ورژن جدید نسبت به PS4 اصلی آرام تر است و وقتی در زیر تلویزیون شما قرار می گیرد تقریبا بی صدا است. PS4 جدید به خاطر مصرف کمتر برق خود، خنک تر کار می کند و این به این معناست که وقتی دستگاه کار میکند، کمتر احتیاج است که فن کار کند.

این واقعا چشمگیر است که سونی مصرف انرژی را در کنسول های سری CUH-1200 مدیریت کرده و این بر کل دستگاه تاثیر گذاشته است.

در حالت استراحت Playstation 4 حدود 20% انرژی کمتر و وقتی در حالت Rest mode کار می کند 36% کمتر انرژی مصرف می کند.

این تغییرات، عملکرد کنسول را تحت تاثیر قرار نداده، و تنها آنرا خنک تر، آرام تر و کارآمد تر ساخته. و وقتی سونی می تواند این تغییرات را با مواد ارزان تر انجام دهد (به خصوص با توجه به Blu-ray ساده و حافظه سیلیکون کمتر) تنها به افزایش حاشیه آن کمک کرده.

از طرفی CUH-1200 دقیقا عین کنسول اصلی است که ادعای برتری در جنگ بین نسل امروزی کنسول ها را دارد.

کنترل کننده هیچ تغییری نداشته و دقیقا عین کنسول های استاندارد قبلی ارائه شده است. همچنین هیچ تغییری در اجرای بازی ها صورت نگرفته.

مشاهده مطلب  بهترین دوربین های عکاسی زیر 1000 دلار

PS4 با قدر ت گرافیکی بیشتر از Xbox One و حافظه 32 برابر بیشتر از PS3، خود را به عنوان نبض این نسل از کنسول های بازی معرفی کرده است. این یک کنسول بازی است که توسط خود علاقه مندان بازی طراحی شده و عقل و هوش آنها را برده.

قیمت PS4 با باندل Xbox One و البته بدون کینکت، تقریبا برابر است. PS4 بدون دوربین PlayStation ارائه می شود و دوربین جداگانه قابل خریداری است.

با وجود اینکه هر دو کنسول ظاهر اسپرت و اجزای داخلی شبیه همی دارند، نمی توان میان آنها تفاوت زیادی قائل شد.

برای شروع، PS4 در مقایسه با شکل بزرگ Xbox One که شبیه VCR است، ظاهری کوچک و براق و شبیه متوازی الضلاع دارد و این به این معناست که سایز و وزن PS4 نصف Xbox One است و ورژن جدید آن که به زودی ارائه خواهد شد سبک تر نیز خواهد شد.

کنسول سونی را می توانید به راحتی اینکه فقط از جعبه خارج و به برق وصل کنید، در عرض چند دقیقه راه اندازی کنید.

از طرف دیگر Xbox One با ظاهری بزرگ ارائه می شود. باز کردن جعبه آن سخت و پر زحمت و پر از بخش های کوچک با تعداد زیادی مقوا و تکه های پلاستیکی است.

منبع

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا