آموزش عکاسی دیجیتال

اهمیت نقطه کانونی

اهمیت نقطه کانونی

نقطه کانونی بخشی از تصویر است که چشم بیننده را به سمت محلی که می خواهید برجسته کنید یا مهمترین بخش تصویر، می کشد. اگر نمی دانید که چگونه این نقطه را ایجاد کنید، دستاورد آنچنانی در عکاسی نخواهید داشت.

عکاس های حرفه ای همگی این نقطه را در عکس های خود ایجاد می کنند و اگر شما نیز تلاش می کنید که عکس های مشابه خلق کنید پس این نکته را به خوبی یاد بگیرید. اگر هیچ نقطه کانونی در عکس نباشد، چشم بیننده سرگردان می ماند زیرا هیچ بخش خاصی در عکس وجود ندارد که چشم را به سمت خود بکشد. نقطه کانونی تنها بخش کوچکی از عکس را اشغال می کند اما کل عکس را می سازد. ساده ترین شکل نقطه کانونی یک شئ ایزوله شده از یک فاصله در پس زمینه ساده است.

اهمیت نقطه کانونی
اهمیت نقطه کانونی
  1. قانون یک سوم

این قانون پایه ای عکاسی باید به خوبی آموخته و اجرا شود. اگر می دانید که نقطه کانونی را در کجای عکس قرار دهید پس شما همیشه عکس های خوبی ثبت خواهید کرد. نقطه کانونی همیشه باید از مرکز تصویر خارج باشد و نباید هرگز در میانه تصویر قرار بگیرد. قانون یک سوم سوژه را در نقطه ای که توسط یونانیان باستان کشف شد و برای چشم خوشایند است قرار می دهد. این نقطه طلایی در هر بار عکاسی شما را به موفقیت خواهد رساند. یک صفحه مشبک مانند بازی ایکس او را در نظر بگیرید. در این صفحه دو خط افقی و دو خط عمودی وجود دارد که یکدیگر را قطع می کنند و تصویر را به سه بخش مساوی تقسیم می کنند. نقاطی که این خطوط یکدیگر را قطع می کنند، نقاط کانونی هستند. خط های افقی محل قرارگیری خط افق هستند. چشم انسان دوست دارد که سوژه را در این تقاطع ها ببیند. به عکس های مجلات و کتاب های عکس دقت کنید و ببینیید این قانون چند بار اجرا شده است و چشم های شما چگونه به سمت ان جلب می شود.

  1. فوکوس انتخابی

این یک راه بسیار موثر برای جلب توجه بر روی سوژه می باشد. شما لازم است که کاربرد صحیح دیافراگم و عمق تصویر را بدانید و بطور صحیح از آن استفاده کنید. به طور کلی این کار بسیار ساده است. تنظیماتی که انجام می دهید، (به عنوان مثال f/2.8, f/4, f/5.6 و…) سایز دیافراگم را تغییر می دهد. شما باید تنها در دیافراگم های پایین نگران این تاثیر باشید. اگر لنز شما بر روی f/1.2 تنظیم شود تصویر شفافی خواهید داشت، اما بشتر لنزها بر روی کمتر از f/4 یا f/2.8 تنظیم نمی شوند زیرا لنزهایی که دیافراگم باز دارند قیمت گرانتری هم دارند. عمق زمینه محل فوکوس در مقابل و پشت سوژه است. با دیافراگم باز بر روی عدد f/2.8 جزئیات کمتری در فوکوس خواهد بود که همین ویژگی آنرا برای فوکوس انتخابی موثرتر خواهد ساخت.

photo by Dermot O’Halloran
photo by Dermot O’Halloran
  1. نوردهی

با نوردهی کم بخش هایی از تصویر (مثلا تاریک کردن آن) بخش هایی که روشن هستند بیشتر جلوه خواهند کرد. اگر شما قادر به استفاده موثر از این روش باشید بخش های روشن به عنوان نقطه کانونی جلوه خواند کرد و هر چیزی را که در این نقطه قرار دهید به عنوان نقطه فوکوس در عکس خواهد بود. اگر شما سوژه ای داشته باشید که روشن تر از بخش های تاریک باشد این روش بسیار موثر خواهد بود. راز موفقیت در این روش این است که بدانیم در تصویر نهایی چه چیز می خواهیم و بتوانیم آنرا تصور کنیم.

photo by matthias haemmerly
photo by matthias haemmerly
  1. منبع نور

این گزینه دید عکاسی شما را به محدودیت ها هل می دهد و اگر شما موقعیت ها و شانس ها را ببینید، عکس های خیره کننده ای خواهید داشت. روش استفاده از این روش این است که در جاییی که نور از پنجره به داخل می آید یا امواج نور از میان ابرها می تابند، سوژه را قرار دهید. آفتاب اواخر بعد از ظهر در نور کمتر محدوده ای را ایجاد خواهد کرد که از محیط اطراف بسیار روشن تر خواهد بود. تصویر حالا یک نقطه کانونی دارد که چشم ها را به سمت آن می کشد. این روش در شب نیز وقتی یک پنجره روشن است و محدوده اطراف آن تاریک است نیز به کار می آید. این روش را امتحان کنید و تصاویر دراماتیکی ثبت کنید.

  1. چشم ها

با قرار دادن چشم های افراد در دو سوم عکس، چشم های بیننده سریع به سمت این منطقه کشیده می شود. وقتی سوژه به چیزی نگاه می کند، چشمان شما به صورت طبیعی به نقطه ای که سوژه بر روی آن فوکوس کرده کشیده می شود. هر وقت که از چشمان یک نفر عکس می گیرید، چشم های او به صورت خودکار نقطه کانونی خواهد بود.

photo by Angel James de Ocampo
photo by Angel James de Ocampo
  1. دو نقطه کانونی

گاهی ممکن است شما دو نقطه کانونی داشته باشید و بین این دو نقطه رقابت باشد، اما می توانید با استفاده از اندازه آنرا منحرف کنید. یکی از نقاط کانونی باید به صورت قابل توجهی بزرگتر باشد و چشم ها را به سمت خود بکشد، اما فورا توجه شما به نقطه کانونی کوچکتر کشیده خواهد شد. اگر این دو نقطه یک اندازه باشند چشم های بیننده بین آنها به سرعت حرکت خواهد کرد. بنابراین وقتی از دو نقطه کانونی استفاده می کنید بسیار مراقب باشید.

نقطه کانونی برای هر عکسی لازم است و شما باید بتوانید این نقطه را در هر عکسی ایجاد کنید. عکس بدون نقطه کانونی بدون تنوع و بی تاثیر خواهد بود. وقتی شما عکاسی دیجیتال را یاد می گیرید قرار دادن نقطه کانونی در موقعیت مناسب آن آسان و آسان تر خواهد بود. از عکاسی لذت ببرید.

رسول عابدین

کارشناس کامپیوتر ، سخت افزار و نرم افزار و شبکه، علاقمند به سئو، عاشق هنر هستم یه وقتایی هم عکاسی میکنم تفریحی همچنین یه علاقه خاصی هم به نقد و بررسی و مقایسه دوربین های دیجیتال دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا