آموزش عکاسی دیجیتال

9 کاربرد جالب لنزهای چشم ماهی (Fisheye)

9 کاربرد جالب لنزهای چشم ماهی (Fisheye)

لنزهای چشم ماهی یا همان Fisheye بسیار جالب و دوست داشتنی هستند. با این لنزها می توانید تصاویر جالب و سرگرم کننده ای بگیرید. و همچنین این لنز ها به طور شگفت انگیزی مقرون به صرفه هستند. بیایید با هم نگاهی به 9 روش برای ایجاد تصاویر غیر معمول با لنزهای fisheye بیاندازیم.

9 کاربرد جالب لنزهای چشم ماهی (Fisheye)
9 کاربرد جالب لنزهای چشم ماهی (Fisheye)

لنز چشم ماهی چیست؟

لنزهای چشم ماهی با لنزهای الترا واید فرق می کنند زیرا آنها تصاویری بدون خط مستقیم ثبت می کنند. به عبارت دیگر، تصاویر ثبت شده با لنزهای چشم ماهی خط های عمودی را که در صحنه اصلی وجود دارد را حفظ نمی کنند. در عوض، ساختمان ها، دیوارها و خط های راست را به صورت خمیده نمایش می دهند. این صورت نمایش اشیا نیز دلیل نامگذاری لنزهای چشم ماهی است زیرا تصور ما بر اینست که ماهی جهان را به اینصورت می بیند.

مقدار اعوجاج در یک تصویر که با لنز چشم ماهی گرفته شده به جایی که سوژه ها در کادر قرار گرفته اند بستگی دارد. به عنوان مثال وقتی خط افق را در میانه تصویر قرار می دهید اوجاج زیادی در تصویر شما وجود نخواهد داشت. اگر خط افق را کمی در بالا یا پایین قرار دهید، می توانید انحنا را ببینید.

لنز Fisheye می تواند یک میدان دید پانارومای وسیع یا یک سوژه نزدیک بگیرد و آنرا با ابهت و تحریف شده نشان دهد. لنزهای چشم ماهی لنزهای همه کاره ای هستند و برای اثبات این مطلب ما یک لیست از 9 کار جالب و بامزه که می توان با لنزهای fisheye انجام داد را فراهم کرده ایم.

مشاهده مطلب  روشهای خلاقانه برای عکاسی از برداشت محصولات پاییزی
Times Square Fisheye توسط Randy Le'Moine
Times Square Fisheye توسط Randy Le’Moine

استفاده از لنز Fisheye به عنوان کادر

لنزهای fisheye بسته به این که شما چگونه تصویر را کادربندی می کنید، لبه های هر چیزی را که در اطراف عکس شما قرار دارد را به داخل بر می گرداند. پس از این مساله به نفع خود استفاده کنید و سعی کنید با استفاده از یک کادر طبیعی مانند یک درگاه یا گذر سر پوشیده عکاسی کنید. از طریق ویزور اتفاقاتی را که برای خط های عمودی می افتد مانند نزدیک شدن لبه های کادر به یکدیگر را نگاه کنید. این خط ها در مرکز به صورت مستقیم و در گوشه های چپ و راست با انحنای بیشتری دیده خواهند شد.

استفاده از لنز Fisheye برای اغراق در اندازه و محتوا

لنز چشم ماهی می تواند اندازه ها را بسیار اغراق آمیز نشان دهد. وقتی از نمای دید پرنده استفاده می شود، این لنز می تواند در اندازه های صحنه یا محتوا مبالغه کند. به عنوان مثال اگر بر روی یک نردبان بایستید و از یک محل که در آن ساخت و ساز انجام می شود عکاسی کنید، تمام آن ابزارها، نخاله های ساختمانی، سازه های نیمه ساز، چادرهای برزنتی و سایر چیزها بسیار بی نظم دیده خواهند شد. لنز واید جزئیات بیشتری را در صحنه شامل می شود که باعث چشمگیرتر شدن تعداد اشیای داخل کادر می شود.

استفاده از لنز Fisheye برای ثبت تاری شعاعی

تاری حرکتی همیشه موضوع جالبی برای عکاسی است و لنز چشم ماهی می تواند آنرا جالب تر کند. سعی کنید با لنز چشم ماهی عکس هایی با تاری شعاعی ثبت کنید. این عکس ها تصاویری کاملا انتزاعی خواهند بود (مانند عکس زیر) یا می توانید قبل از اینکه تار شدگی را اضافه کنید از فلاش برای ثابت کردن سوژه خود استفاده کنید. این یک روش تجربی است، اما با تنظیم سرعت شاتر بر روی حدود یک ثانیه شروع کنید و سپس شاتر را آزاد کنید و دوربین را در طی نوردهی بچرخانید. به این ترتیب یک چرخش جالب را در عکس خود خواهید دید.

مشاهده مطلب  ده چیزی که به عنوان عکاس در ده سال یاد گرفتم

استفاده از لنز Fisheye برای مبالغه در انحنای زمین

قبلا در مورد تمام کارهای جالبی که لنز fisheye می تواند با خطوط مستقیم انجام دهد، گفتیم. چرا این مبالغه را بیشتر نکنیم؟ شما می توانید از لنزهای fisheye برای نشان دادن سطح زمین با انحنا یا همانطور که کریستف کلمب گفته بود به صورت کروی استفاده کنید. برای انجام این کار به خوبی، مطمئن شوید که خط افق در ویزور خیلی بالا یا پایین باشد. هر چه خط افق بالاتر یا پایین تر باشد، منحنی به وجود آمده اغراق امیز تر خواهد بود.

استفاده از لنز Fisheye برای ثبت لند اسکیپ های بزرگ

دیگر کار جالبی که می توانید با لنز چشم ماهی انجام دهید ثبت عکس های منظره بزرگ است که به نظرنمی آید با لنزهای چشم ماهی گرفته شده باشد. در عوض می توان میدان دید بزرگی را که با لنز فیش ای گرفته می شود برای ساخت عکس های پاناروما استفاده کرد. برای انجام این کار لازم است که کمی هوشمندانه عمل کرده و بدانید که دوربین را در چه موقعیتی قرار دهید تا هیچ کدام از انحراف های گفته شده را نداشته باشید. در دوربین هدف شما باید رسیدن به خط های صاف و مستقیم باشد، حتی اگر مجبور باشید بعدا انرا کراپ کنید. فراموش نکنید که اعوجاج لنز های چشم ماهی را در فرآیند پس تولید هم می توان اصلاح کرد اما آسان تر اینست که در همان وقع ثبت عکس به این هدف برسیم.

استفاده از لنز Fisheye برای پیدا کردن زوایای منحصر به فرد

لنزهای فیش آی ابزار فوق العاده ای برای ثبت زوایا و پرسپکتیو جذاب است. مثلا از سطح زمین پاها و کفش ها را مبالغه آمیز نشان دهید، یا چیز دیگری را در پیش زمینه قرار دهید و تا اندازه آن را نسبت به سایز کلی صحنه بزرگ نشان دهید. سوژه های مهم را در گوشه تصویر قرار دهید – با لنزهای چشم ماهی سوژه هایی که در مرکز تصویر قرار دارند کوچک دیده می شوند و در میدان دید گم می شوند، مگر اینکه هنگام عکاسی به آن خیلی نزدیک شوید.

مشاهده مطلب  پنج دلیل استفاده از لنز 50mm برای عکاسی منظره

استفاده از لنز Fisheye برای ثبت کمدی

به خاطر داشته باشید که برای اینکه سوژه خیلی کوچک به نظر نرسد، باید خیلی به سوژه نزدیک باشید. به عبارت دیگر، هر چه به سوژه نزدیک تر باشید، مقدار اعوجاج بیشتری خواهید داشت. همین ویژگی باعث می شود از لنز fisheye برای تصاویر کمدی استفاده شود. لنز فیش آی افراد را بامزه تر نشان می دهد. اگر شخصی که به عنوان سوژه مقابل دوربین شماست رضایت داشت یکسری عکس های طنز که در اندازه بینی، چشم ها، گوش ها یا سایر ویژگی های ظاهری او اغراق شده باشد، بگیرید. اگر سوژه انسانی مناسبی پیدا نکردید به جای آن از حیوانات عکاسی کنید. شما حتی می توانید تصاویر با مزه ای از اشیا بی جان بگیرید. نظرتون راجع به عکاسی از ماشین چیه؟ شاید بتوانید با استفاده از لنز فیش ای آنرا به یک ماشین دلقک تبدیل کنید. تمرین کنید، انجامش نباید خیلی سخت باشه.

استفاده از لنز Fisheye برای عکاسی از ستارگان

آیا می دانستید که لنز های fisheye در اصل برای عکسبرداری از ستارگان ساخته شده بود؟ در واقع قبل از اینکه این لنزها محبوب شوند و لقب چشم ماهی بگیرند، با نام لنز های “کل آسمان” شناخته می شدند. این لنزها برای نشان دادن حالت کروی آسمان عملکرد فوق العاده ای دارند. بنابراین دفعه دیگری که به آسمان نگاه کردید لنز فیش آی خود را بردارید و از رد ستارگان بر روی بوم نقاشی آسمان عکاسی کنید.

استفاده از لنز Fisheye برای معماری

کاربرد علمی لنزهای فیش آی را نیز نباید فراموش کنیم. شما می توانید از لنزهای فیش آی برای عکاسی از اشیای خیلی بزرگ که با لنزهای معمولی قادر به آن نیستید استفاده کنید. به عنوان مثال سقف های جالب توجه که در کلیسا ها یا ساختمان های قدیمی دیده می شوند را در نظر بگیرید. احتمالا مواقع زیادی پیش آمده که علاقمند به عکاسی از این سوژه ها بوده اید ولی به دلیل محدودیت لنزها، نتوانستید این کار را انجام دهید. لنزهای فیش آی این مشکل را حل کرده اند، کافیست آنها را نشانه بگیرید و عکاسی کنید.

منبع : Digital Photo Secrets

رسول عابدین

کارشناس کامپیوتر ، سخت افزار و نرم افزار و شبکه، علاقمند به سئو، عاشق هنر هستم یه وقتایی هم عکاسی میکنم تفریحی همچنین یه علاقه خاصی هم به نقد و بررسی و مقایسه دوربین های دیجیتال دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا