آموزش عکاسی دیجیتال

3 نکته برای ایجاد Double Exposure در دوربین با استفاده از فلاش

3 نکته برای ایجاد Double Exposure در دوربین با استفاده از فلاش

تا به حال دقت کرده اید که عکس های Double Exposure چگونه در دوربین های دیجیتال ایجاد می شوند؟ ما به شما می گوییم. بیایید به روزهای عکاسی آنالوگ برگردیم. در عکاسی با فیلم کافی بود بر روی یک فریم نوردهی را انجام دهید و فیلم را دوباره به عقب برگردانید و بر روی فریمی که نوردهی کرده بودید، مجددا نوردهی را تکرار کنید. یعنی دو شات را با استفاده از یک فریم بگیرید. اما این روزها دیگر فیلمی وجود ندارد که با استفاده از این روش بخواهیم Double Exposure انجام دهیم. با این حال Double Exposure را می توان به راحتی در فرآیند پس تولید انجام داد. اما ما به شما می گوییم که چگونه با استفاده از دوربین دیجیتال Double Exposure انجام دهید.

ایجاد Double Exposures
ایجاد Double Exposures

تجهیزات مورد نیاز

وسایلی که احتیاج خواهید داشت:

  • سه پایه
  • دوربین
  • کنترل از راه دور
  • فلاش (یک یا دو عدد)
  • تجهیزات نورپردازی مانند فلاش چتری، سافت باکس، یا اکتاباکس
  • پس زمینه یا دیوار
Double Exposures
Double Exposures

تنظیمات دوربین و فلاش

فلاش را در جایی ثابت نگه دارید و کمترین قدرت را انتخاب کنید. ایزو را نیز در اکثر مواقع بر روی کمترین مقدار آن مثلا  100 تنظیم کنید. دیافراگم را بسته به مدت زمان نوردهی بین f/8-f/16 قرار دهید. سرعت شاتر نیز بین یک تا چند ثانیه متغیر است. این میزان را با توجه به تجربه خود تا رسیدن به تصویر مطلوب تغییر دهید.

چگونه Double Exposure بگیریم

این تکنیک مثل یک حقه می ماند. در حالی که دوربین در حال نوردهی است و شاتر باز است، فلاش را راه اندازی کنید. بسته به مدت زمان نوردهی و سرعت عمل خود در فشار دادن دکمه فلاش، فلاش بزنید. فلاش حرکات را فریز می کند، در نتیجه هرچه تعداد دفعات بیشتری فلاش بزنید، حرکات ثبت شده بیشتری خواهید داشت. حالا با رعایت کردن این تنظیمات به نکته اول می رسیم.

مشاهده مطلب  آموزش عکاسی برای مبتدیان (کاملترین راهنمای جامع 0 تا 100 عکاسی)

#1 حرکات اغراق آمیز نکته کلیدی است

حرکات اغراق آمیز نکته کلیدی است
حرکات اغراق آمیز نکته کلیدی است

اگر حرکاتی که مدل شما انجام می دهد ریز یا کم باشد، این احتمال وجود دارد که تصاویر بر روی یکدیگر بیافتند. این کار باعث می شود تصویر نهایی همانطور که در تصویر بالا نیز می بینید، به جای حرکات ثبت شده مجزا مانند عکس زیر، تصویری تار و در هم ریخته باشد. بهتر است از مدل خود بخواهید حرکات مختلف و متفاوتی را نسبت به حرکت اول انجام دهد، در نتیجه حرکات جداگانه ای را ثبت خواهید کرد. دوربین نیز حرکات دنباله دار مه آلودی را ثبت می کند. اما وقتی فلاش هم می زنید این لحظه خاص شارپ و واضح ارائه می شود. از تجربه کردن نترسید عکس های مختلفی بگیرید. یکبار بر روی چهره ها فوکوس کنید و یکبار بر روی حرکات. برتری دوربین دجیتال نسبت به فیلم اینست که شما دیگر نگران تمام شدن فیلم نیستید و بی نهایت فریم در اختیار شماست.

#2 پس زمینه تیره بهتر است

tips-photographing-interiors-tutorial

در مقایسه دو عکس بالا، که یکی پس زمینه روشن و دیگری پس زمینه تاریک دارد، تفاوت بین دو تصویر بسیار زیاد است. در جایی که ترجیح عکاس ثبت پرتره های مختلف است، پس زمینه تیره بهتر است، اما در جایی که او خواسته حرکات پشت سر هم را ثبت کند پس زمینه روشن مناسب تر است. اما به طور کلی در پس زمینه تاریک وضوح سوژه بیشتر است و حرکات آن بهتر دیده می شود. در پس زمینه تاریک همچنین کنتراست بین پوست و سایر بخش های روشن تصویر در مقایسه با پس زمینه روشن راحت تر بدست می آید.

#3 استفاده از اشیا و بافت ها

tips-photographing-interiors-tutorial

اشیایی مانند فویل آلومینیومی را وارد صحنه کنید. در این عکس عکاس از یک فتوی الومینیومی مخصوص اورژانس استفاده کرده. مدل ها در مقابل یکدیگر استاده اند و پتو را تکان داده اند و با سرعت شاتر پایین حرکات آن ثبت شده. همچنین از چراغ قوه نیز استفاده شده و با تکان دادن آن تصاویر زیبایی را خلق کرده. مشکلی که در این دو عکس وجود دارد این است که به دلیل اینکه مدل ها حرکت زیادی در عکس نداشته اند،چهره آنها تار است از این رو تمام شات هایی که از آنها گرفته شده است در یک نقطه انباشته شده است. سایر اشیایی که می توانید استفاده کنید نور فلاش، چراغ های چشمک زن، صفحه موبایل و تبلت و بسیاری از اشیایی که نور را منعکس و یا ساطع می کنند.

از امتحان کردن بک گراندهای مختلف نترسید. در عکس زیر از یک پس زمینه گوره خری سیاه و سفید استفاده شده است و تمام تکنیک های استفاده شده در بالا و تنظیمات گفته شده را به کاربرده است.

مشاهده مطلب  چگونه فوکوس بهتری در عکاسی از غذا داشته باشیم ؟

رسول عابدین

کارشناس کامپیوتر ، سخت افزار و نرم افزار و شبکه، علاقمند به سئو، عاشق هنر هستم یه وقتایی هم عکاسی میکنم تفریحی همچنین یه علاقه خاصی هم به نقد و بررسی و مقایسه دوربین های دیجیتال دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا