آموزش عکاسی دیجیتال

8 نکته ای که باید درباره نوردهی طولانی بیاموزیم

نوردهی طولانی مدت به شدت محبوب است، اما همچنین یکی از تکنیک هایی است که افراد آنرا به شدت چالش برانگیز می دانند. در اینجا ما اطلاعات اساسی را یکجا جمع آوری کرده ایم. بهتر است درباره نوردهی طولانی مدت اطلاعات داشته باشید تا همیشه نتایج مطلوبی بگیرید.

8 نکته ای که باید درباره نوردهی طولانی بیاموزیم
8 نکته ای که باید درباره نوردهی طولانی بیاموزیم
  1. زمان نوردهی چقدر طولانی باشد؟

نوردهی طولانی به مدت زمان نوردهی گفته می شود که معمولا مساوی یا بیشتر از یک ثانیه است. در این زمان، اگر فعال شده باشد، معمولا سیستم کاهش نویز نوردهی طولانی دوربین  شروع به کار می کند.

بیشتر دوربین ها به شما این امکان را می دهند تا زمان نوردهی را تا مدت زمان 30 ثانیه ای تنظیم کنید، اما اگر به نوردهی بیشتر از این مدت زمان احتیاج دارید، باید تنظیمات دوربین را به حالت bulb یا time تغییر دهید.

در حالت bulb وقتی دکمه شاتر را فشار می دهیم (به صورت نرمال) شاتر دوربین باز می شود و تازمانی که دکمه شاتر پایین نگه داشته می شود، باز می ماند. در اکثر موارد این کار با استفاده از ریموت کنترل انجام می شود.

در حالت time شاتر با فشار دکمه باز می شود، اما احتیاجی نیست که دکمه پایین نگه داشته شود و شاتر با دومین فشار دکمه بسته می شود.

حالت های bulb و time معمولا برای نوردهی بالای 30 دقیقه انجام می شوند. دفترچه راهنمای دوربین شما توضیح خواهد داد که نهایت زمان ممکن چقدر خواهد بود.

8 نکته ای که باید درباره نوردهی طولانی بیاموزیم
8 نکته ای که باید درباره نوردهی طولانی بیاموزیم
  1. کاهش نویز نوردهی طولانی

با اینکه ممکن است از تنظیمات حساسیت پایین استفاده کنید، نوردهی طولانی مدت، تصاویری با نویز ارائه می دهد. این نویزها در نتیجه تناقض در حساسیت  پیکسل های تکی و هات پیکسل های گاه به گاه است و از این رو الگوی منظمی دارد که مخصوص دوربین های مشخصی است.

سیستم کاهش نویز نوردهی طولانی دوربین ها با گرفتن و تجزیه تحلیل یک فریم تاریک که الگوی نویز یکسانی مانند تصویر عکاسی دارد کار می کند و این تداخل ها را از عکس بیرون می کشد.

به این منظور برای اینکه این کار به خوبی انجام شود زمان نوردهی کادر تاریک باید دوره ای مشابه تصویر عکاسی داشته باشد و وقتی که سیستم کاهش نویز نوردهی طولانی مدت فعال شده باشد، به سرعت به صورت خودکار بعد از شات نرمال گرفته می شود.

این به این معنی است که هنگامی که سیستم کاهش نویز نوردهی طولانی مورد استفاده قرار می گیرد، زمان ایجاد هر تصویر دو برابر طولانی تر می شود، اما این کار ارزش طولانی تر شدن را دارد زیرا نتیجه پایانی معمولا بسیار خوب است.

8 نکته ای که باید درباره نوردهی طولانی بیاموزیم
8 نکته ای که باید درباره نوردهی طولانی بیاموزیم
  1. حرارت ایجاد شده

برخی از عکاسان ترجیح می دهند کادر تاریک خود را ایجاد کنند در نتیجه می توانند نویزها را از طریق فتوشاپ یا با استفاده از نرم افزارهای اختصاصی از عکس های خود بیرون بکشند. این به این معنی است که مجبور نیستند زمانی را که برای گرفتن هر تصویر لازم است را دو برابر کنند.

به هر حال، سنسور دوربین در طی نوردهی طولانی مدت گرم می شود و این باعث ایجاد نویز بیشتر می شود، بنابراین گرفتن کادر تاریک در بازه های زمانی منظم برای اطمینان از ثبت سطح مناسب نویز برای جداسازی آن از عکس های شما مهم است.

8 نکته ای که باید درباره نوردهی طولانی بیاموزیم
8 نکته ای که باید درباره نوردهی طولانی بیاموزیم
  1. سه پایه و ریموت کنترل

ریموت کنترل برای عکاسی با نوردهی طولانی ضروری است زیرا به شما این امکان را می دهد تا بدون اینکه دوربین را لمس کنید و باعث تکان خوردن آن بر روی سه پایه شوید شاتر را باز و بسته کنید. هر لرزشی به ویژه در ابتدای نوردهی، می تواند باعث ایجاد تاری یا از دست رفتن وضوح در عکس های شما شود.

ریموت های کابلی یا سیمی مقرون به صرفه تر از ریموت های بی سیم است، اما این احتمال وجود دارد که هر حرکتی از کابل که ممکن است بر اثر باد ایجاد شود، باعث تاری عکس ها شود. ریموت بی سیم این امکان را می دهد تا دورتر از دوربین بایستید و هیچ ارتباط فیزیکی با آن نداشته باشید.

قیمت این ریموت ها ارزان است اما برخی از ریموت هایی که از مادون قرمز استفاده می کنند ممکن است هنگام کار در نور آفتاب دچار مشکل شوند و باید با دوربین در یک راستا قرار بگیرند. سیستم فرکانس رادیویی این مشکلات را ندارد و حتی می تواند در گوشه ها نیز کار کند.

حالت قفل آینه یا تاخیر نوردهی اغلب توصیه می شود، اما با نوردهی که چندین دقیقه اجرا می شود تاثیر هرگونه لرزشی که در اثر حرکت آینه SLR ایجاد می شود کاملا قابل اغماض است.

  1. قدرت باتری

نوردهی طولانی به سرعت باتری را خالی می کند در نتیجه اگر می خواهید عکس های زیادی بگیرید یک باتری یدکی همراه خود داشته باشید.

8 نکته ای که باید درباره نوردهی طولانی بیاموزیم
8 نکته ای که باید درباره نوردهی طولانی بیاموزیم
  1. فیلترهای تراکم خنثی

فیلترهای تراکم خنثی (ND) اغلب مورد استفاده قرار می گیرند تا نوردهی طولانی را در نور کاملا روشن امکانپذیر سازند. فیلتر یک مرحله ای مقدار نوری را که به لنز می رسد را تا 2/1 کاهش می دهد و زمان نوردهی را تا 2 برابر افزایش می دهد بنابراین این حالت به فیلتر ND2 مربوط می شود.

هر توقف اضافی فیلتر تا دو برابر نوردهی را افزایش می دهد. از این رو فیلتر دو مرحله ای نوردهی را تا چهار مرحله افزایش می دهد و تحت عنوان فیلتر ND4 شناخته می شود. این روند به روش پایین ادامه پیدا می کند.

3 مرحله ای، 8 برابر افزایش (2x2x2)= ND8

4 مرحله ای، 16 برابر افزایش (2x2x2x2)= ND16

10 مرحله ای، 1024 برابر افزایش (2x2x2x2x2x2x2x2x2x2)= ND1024

  1. متغیر فیلترهای ND

متغیر فیلترهای ND از دو ورق از مواد پولاریزه تشکیل شده و وقتی که یکی از آنها در ارتباط با دیگری چرخانده می شود، تراکم فیلتر تغییر می کند. با این حال با اینکه سازندگان این فیترها توقف ها را قرار می دهند تا از چرخش کامل جلوگیری کنند، در حداکثر تراکم، پولاریزرها الگوی تداخلی را ایجاد می کنند که در یک مقطع تاریک در عکس ها قابل مشاهده است. از این حالت باید اجتناب شود.

8 نکته ای که باید درباره نوردهی طولانی بیاموزیم
8 نکته ای که باید درباره نوردهی طولانی بیاموزیم
  1. حرکات ماه

از نوردهی طولانی اغلب برای ایجاد حرکات محو استفاده می شود، اما باید به یاد داشته باشیم که برخی از عناصر که در صحنه ساکن ظاهر می شوند، دارای حرکت هستند. ماه مثال بارز این مساله است. ماه ممکن است در آسمان شب ثابت به نظر برسد اما در عکس هایی که با نوردهی بیشتر از چند ثانیه گرفته می شوند، به دلیل حرکت آن به یک شکل استوانه ای ظاهر می شود.

0 / 5

رسول عابدین

کارشناس کامپیوتر ، سخت افزار و نرم افزار و شبکه، علاقمند به سئو، عاشق هنر هستم یه وقتایی هم عکاسی میکنم تفریحی همچنین یه علاقه خاصی هم به نقد و بررسی و مقایسه دوربین های دیجیتال دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا