آموزش عکاسی دیجیتال

5 نکته برای گرفتن بهترین تصاویر منظره

گاهی اوقات، بعد از عکاسی وقتی عکس هایی که گرفنه ایم را مرور می کنیم، متوجه می شویم عکس یا عکس هایی که ما اعتقاد داشته ایم با موفقیت گرفته ایم، بسیار ناامید کننده هستند و مشکلی در آنها وجود دارد.

ممکن است سرعت شاتر اشتباه باعث تیرگی جزئیات شده باشد، و یا اینکه فوکوس کمی اشتباه باشد. یا شاید عمق تصویر به میزان لازم به عقب یا جلو گسترش پیدا نکرده باشد.

به هر حال این مسائل به خصوص هنگام عکاسی چشم انداز بسیار مایوس کننده است. برای گرفتن بهترین نتیجه باید در بهترین زمان در موقعیت قرار گیریم و بعد از انجام تنظیمات منتظر بهترین لحظه شویم.

بنابراین برای اینکه مطمئن شوید بهترین عکس ها را گرفته اید، 5 نکته کلیدی وجود دارد تا هنگام عکاسی آنها را چک کنید.

استفاده از هود لنز و اطمینان از نصب صحیح آن
استفاده از هود لنز و اطمینان از نصب صحیح
  1. استفاده از هود لنز و اطمینان از نصب صحیح آن

هود یکی از ساده ترین و کارآمدترین تجهیزات جانبی لنز است، اما اغلب استفاده از آن فراموش می شود. هود کمک می کند مطمئن شوید که نورهای فرعی موجود در صحنه به تصویر منتقل نمی شود و بر کنتراست و اشباع تصویر اثر می گذارد و در نتیجه قطعا برای عکاسی چشم انداز مفید هستند.

هر وقت که شما از هود استفاده می کنید باید از دو چیز مطمئن شوید. اول اینکه از هودِ صحیح استفاده می کنید، هودها برای لنزهای مخصوصی طراحی شده اند بنابراین موثرترین وسیله برای مسدود کردن نور در فاصله کانونی های آن لنز هستند، اما اگر چند هود با قطر هم اندازه داشته باشید، به راحتی برای لنز دیگر اشتباه گرفته می شوند.

استفاده از هود اشتباه منجر به ایجاد سایه روشن در تصویر می شود، بنابراین عادت کنید که همیشه هود را بر روی لنز نصب شده بگذارید (در صورت امکان) تا مطمئن شوید که بر روی لنزِ درست قرار گرفته اند.

مساله دیگری که باید چک شود اینست که هود به درستی بر روی لنز نصب شده باشد. این مساله در مورد هودهای گرد اهمیتی ندارد زیرا در هر حال محافظت یکسانی را ارائه می دهد، اما هودهای گلبرگ شکل به نسبت ابعاد سنسور دوربین شما طراحی شده اند و وقتی که به درستی نصب نشوند، می توانند گوشه کادر را تیره کنند و این را می توان به راحتی از بین برد.

مشاهده مطلب  عکاسی حرفه‌ای از محصولات با تجهیزات مناسب و نکات کلیدی

هود گلبرگی شکل هنگامی در وضعیت صحیح قرار گرفته که گلبرگ های بلندتر در حالت عمودی و گلبرگ های کوتاه تر در حالت عمودی قرار گرفته اند، بنابراین قبل از عکاسی این مورد را چک کنید.

مطمئن شوید که فیلتر باعث ایجاد سایه روشن نمی شود
مطمئن شوید که فیلتر باعث ایجاد سایه روشن نمی شود
  1. مطمئن شوید که فیلتر باعث ایجاد سایه روشن نمی شود

وقتی که همزمان از چند فیلتر استفاده می شود، به راحتی با پروفایل های عمیق باعث ایجاد سایه روشن می شوند، و اثرات آن آنقدر تدریجی خواهد بود که تا زمانی که بر روی صفحه نمایش بزرگتر نمایش داده شوند درک آن مشکل خواهد بود. هنگام خرید فیلتر، به دنبال آنهایی باشید که طراحی پروفایل کم (wide angle) دارند زیرا این فیلترها این اثرات را کاهش می دهند.

استفاده از عملکرد پیش نمایش عمق میدان
استفاده از عملکرد پیش نمایش عمق میدان
  1. استفاده از عملکرد پیش نمایش عمق میدان

اکثر دوربین ها به جای اینکه وقتی دیافراگم را تنظیم می کنید، درست قبل از اینکه عکسبرداری کنید، دیافراگم را به اندازه عدد انتخاب شده جمع می کنند،

دلیل این کار اینست که، با استفاده از وسیع ترین دیافراگم برای نوردهی بیشتر، سیستم فوکوس خودکار دوربین موثرتر کار خواهد کرد، اگرچه این به این معنیست که تا زمانی که عکس نگیرید بهترین ایده را از اینکه این میزان دیافراگم چه تاثیری بر عمق تصویر خواهد گذاشت، نمی گیرید.

واضح است که وقتی از منظره عکاسی می کنید، شما می خواهید مطمئن شوید که یا فوکوس و شارپنس گسترده ای را و یا فقط عناصر انتخابی فوکوس را در کل صحنه دارید؛ و عملکرد پیش نمایش عمق میدان این امکان را به شما می دهد که این را قبل از عکاسی چک کنید.

این حالت به طور موقت دیافراگم را در عدد انتخاب شده می بندد، در نتیجه به طور معمول آنچه اتفاق می افتد را خواهید دید به ویژه در دیافراگم های بسیار کوچک. با این وجود در مورد اینکه در تصویر نهایی چه چیزهایی در فوکوس خواهند بود و چه چیزهایی نخواهند بود، ایده بهتری را به شما خواهد داد.

مشاهده مطلب  10 لوازم ضروری برای عکاسی در سفر
 برای بررسی فوکوس زوم کنید
برای بررسی فوکوس زوم کنید

     4. برای بررسی فوکوس زوم کنید

اغلب دوربین ها یا هنگامی که تصویر را کادربندی می کنید و یا هنگام عکاسی این امکان را به شما می دهند تا با زوم کردن در کادر، فوکوس را چک کنید. برخی دوربین ها حتی به صورت خودکار با فشار یک دکمه یا کنترل هایی شبیه به این بر روی تصویر زوم می کنند.

شما به طور معمول قادر به حرکت در اطراف صحنه خواهید بود بنابراین  می توانید ببینید که آیا بخش های مختلف فوکوس هستند و ممکن است بتوانید از این در رابطه با اوج فوکوس استفاده کنید (اگر دوربین شما این امکان را داشته باشد)، که اگر به صورت دستی فوکوس نرم و بی صدایی را بخواهید فوق العاده است.

البته واضح است که این ابزار می تواند برای بررسی اینکه عمق تصویر بر طبق انتظار شما به عقب یا جلو کشیده شده باشد مورد استفاده قرار گیرد، بنابراین برای عکاسی منظره بسیار با ارزش است.

نقاط روشن را بررسی کنید
نقاط روشن را بررسی کنید

      5. نقاط روشن را بررسی کنید

طیف رنگ ها در یک عکس منظره بسیار متنوع تر از هر تصویر دیگری است، و اطمینان از اینکه هیچ جزئیات نقاط روشنی را در محیطی مانند آسمان از دست نداده ایم مهم است.

به طور طبیعی ممکن است شما از فیلتر ND مدرج استفاده کنید تا این موضوع را تا حد قابل قبول تری پایین بیاورید، با این حال اگرچه یک تصویر را انتخاب کرده اید، ایده خوبی است که برخی از ویژگی های هشدار نقاط روشن را فعال کنید.

روشی که نمایش داده شده در دوربین های مختلف متفاوت است. اکثر دوربین ها با لنزهای قابل تعویض نموداری را نمایش می دهند که جاهایی را که در آن جزئیات از بین رفته را نشان می دهد، و یک خط که به بالای گوشه سمت راست نمودار می رسد نشان خواهد داد که این عکس با جزئیات روشن خواهد بود.

مشاهده مطلب  روشهای خلاقانه برای عکاسی از برداشت محصولات پاییزی

در بازپخش تصاویر، ممکن است بتوانید دوربین خود را تنظیم کنید تا محل هایی را که جزئیات کمی دارند را با فلاش زدن های رنگی اخطار دهد بنابراین می توانید نوردهی خود را اعمال کنید و دوباره عکاسی کنید.

بسیاری از دوربین های جدید گزینه الگوی زبرا دارند که نشان می دهد در کدام منطقه از تصویر جزئیات سایه روشن ها از بین رفته است، و اگر هم از صفحه نمایش  LCD و هم منظره یاب الکترونیک برای ترکیب بندی استفاده کنیم می تواند ابزار مفیدی باشد.

به خاطر داشته باشید که کنترل های بالا بیشتر مربوط به فایل های JPEG دوربین است تا فایل های Raw.

رسول عابدین

کارشناس کامپیوتر ، سخت افزار و نرم افزار و شبکه، علاقمند به سئو، عاشق هنر هستم یه وقتایی هم عکاسی میکنم تفریحی همچنین یه علاقه خاصی هم به نقد و بررسی و مقایسه دوربین های دیجیتال دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا