آموزش عکاسی دیجیتال

10 سبک و تکنیک فوق العاده و کاربردی عکاسی

10 سبک و تکنیک فوق العاده و کاربردی عکاسی

بی شک عکاسی از بی نظیر ترین هنرهای تجسمی است که خالق یک عکس با نگاه، ذوق سبک و تکنیک خود از دیگر عکاسان کار خود را مجزا میکند و این در رابطه با هر جنبه ی (هنری، صنعتی،علمی ) این هنر صدق میکند.
مهم این نیست که دوربین شما انالوگ باشد یا دیجیتال کانن باشد یا نیکون گران باشد یا ارزان این دیدگاه و به کاربردن تکنیک ها در زمان مناسب است که میتواند بین دو تصویر از یک منظره یا هر چیز دیگری تمایز ایجاد کند و حس غم، شادی، لذت، ارامش و … را به تماشاچی القا کند.
هرچند رسیدن به این مهم تمرین و ممارست زیادی میخواهد اما اولین قدم پیدا کردن سبک دومین قدم یادگیری تکنیک ها و در نهایت تمرین ممارست مسیر درست رسیدن به این هنر لذت بخش میباشد.
تیم دیجی سنتر سعی دارد با جمع اوری مقاله های مختلف در سطح جهانی و ترجمه و در اختیار گذاشتن کاربران علاقه مند به این هنر، راه را هموار و مسیر را لذتبخش کند.
* رویاهایتان را فراموش نکنید *
در این مقاله 10 سبک و تکنیک فوق العاده و کاربردی را از سایت www.smashingmagazine.com تقدیم حضورتان میکنیم.

1 : عکاسی با سرعت شاتر بالا
عکس هایی که به وضوح حرکت و جنبش را به نمایش در می اورند و تصاویر خیره کننده ای را خلق میکنند. مانند شکستن شیشه، پاشیدن یک مایع حرکت یک بالن و …


برای این کار بهتر است دوربین خود را در حالت دستی تنظیم و ترجیها بر روی سه پایه بگذارید. عمق میدان باید زیاد باشد مثلا f/11 میتواند دیافراگم کوچکی به شما بدهد، و شما وضوح کامل داشته باشید. اگر میخواهید مشکلی با سرعت فلاش نداشته باشید، سرعت شاتر را ۱/۲۰۰ ثانیه بگذارید همچنین مقدار ISO را ۱۰۰ انتخاب نمایید. قدرت فلاش را با توجه به محیط تغییر داده و دوربین خود را در حالت فوکوس خودکار (AF) بگذارید روی سوژه فوکوس کنید حالا فوکوس را به حالت دستی تغییر دهید تا فوکوس تغییر نکند، LCD پشت دوربین هم میتواند برای فوکوس دستی روی سوژه مفید باشد.

2: عکاسی Tilt-Shift
در واقع شامل دو نوع مختلف حرکت است:
چرخش لنز نسبت به تراز سطح تصویر و حرکت لنز موازی با سطح تصویر تغییر نام داد.


این ترفند برای کنترل جهت گیری بخش هایی از تصویر که شیب شدیدی دارد استفاده می شود.
البته امروزه با نرم افزارهای گرافیک امکان برطرف کردن این نواقص است اما بهترین راه برای این روش استفاده از لنزهای Tilt-shift میباشد.

3: عکاسی سیاه و سفید


میتوان گفت عکاسی رنگی واقعیت را تشریح می کند. در حالی که عکاسی سیاه و سفید واقعیت را تفسیر می کند . در این سبک توجه به هدف تصویر جلب میشود نه رنگ ها با بهره‌گیری از سایه‌های قوی و طیف‌های خشن، سوژه را برجسته و انتقال حس و مفهوم عکس را تسهیل می‌بخشد.


4: استفاده از تکنیک Panning


Panning عموما عکس هایی با تاری در نقاط خاص روی سوژه اصلی میباشد که این تاری اغلب حس حرکت یا سرعت را القا میکند شما می توانید این اثر را به صورت ساختگی در صحنه معمولی با استفاده از سرعت شاتر آهسته به دست آورید. همچنین Adobe Photoshop می تواند برای این منظور مورد استفاده قرار گیرد.

5: عکاسی مادون قرمز


این سبک زیبا و بسیار خاص است که نمیشود به راحتی بدون نقص ثبت شود و به پردازش زیادی نیازمند است اما با تمام زحمتی که دارد نمیشود از این سبک زیبا چشم پوشی کرد.


6: عکاسی شب


معمولاً با دیافراگمهای بسته و زمان‌های نوردهی طولانی انجام می‌شود. در این عکاسی نقاط نورانی متحرک به صورت خطی نورانی و کشیده در صفحه حساس عکاسی ضبط می‌شود.


7: عکاسی هنر دود

عکاسی دود و هنر دود از بهترین نمونه عکس ها و آثار هنری میتوان به عکاسی دود اشاره کرد که در آن دود سوژه غالب تصویر است.


8: عکاسی ماکرو


واقعا بی نظیره دیدن چشم های پروانه ای زیبا از نزدیکترین نقطه ممکن عکاسی ماکرو هم از سبک هایی است که داشتن ابزار درست از نیازهای اولیه ان است.


9: HDR

به معنی محدوده‌ی دینامیکی گسترده است که فعال کردن آن موجب افزایش محدوده‌ی دینامیکی تصاویر می‌شود. منظور از محدوده‌ی دینامیکی، نسبت روشنی تصویر به تاریکی آن است. برای استفاده از HDR به جای یک تصویر به 3 تصویر نیاز داریم، هر تصویر با میزان جذب نور (یا اسکپوژر) متفاوتی گرفته شده و لذا جزئیات بخش‌های تاریک و روشن در این 3 تصویر، متفاوت است. خوب این روشی نیست که همیشه خوشایند باشد اما در بسیاری از موارد نتیجه ی مطلوب و جادویی دارد.

10: پردازش RAW

یک فایل تصویر خام حاوی دادههای پردازش شده از سنسور تصویر است. فایل های تصویر خام بعضی اوقات منفی دیجیتال هستند، زیرا آنها در عکاسی فیلم نقش منفی ایفا می کنند. اما بر خلاف منفی ها، این فایل ها نیاز به پردازش بسیار بیشتری دارند.

امیدواریم این مطلب براتون مفید باشه و استفاده کافی از این مطلب رو برده باشین

چنانچه شما از علاقمندان به عکاسی هستید پیشنهاد میکنیم مطلب زیر را نیز مشاهده فرمایید :

https://digicenter.ir/blog/p/77-photography-tuturial-techniques-tips-and-tricks/

 

0 / 5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا