اخبار دوربین دیجیتال

10 تفاوت کلیدی دوربین های DSLR مقابل Mirrorless

10 تفاوت کلیدی دوربین های DSLR مقابل Mirrorless

10 تفاوت کلیدی دوربین های DSLR مقابل Mirrorless
10 تفاوت کلیدی دوربین های DSLR مقابل Mirrorless

10 تفاوت کلیدی دوربین های DSLR مقابل Mirrorless : هر دو نوع دوربین امکانات حرفه ای و لنزهای قابل تعویض ارائه می دهند، پس چگونه می توان از بین آنها مدل مناسب تر را انتخاب کرد؟

بدون آینه در برابر DSLR : معرفی

آیا یک دوربین مناسب و معقول می خواهید که قابلیت تعویض لنز داشته باشد؟ تا چند سال پیش این کار آسان بود. تنها گزینه موجود دوربین های DSLR بود. اما در سال 2009 الیمپوس اولین دوربین بدون آینه خود، Pen E-P1 را معرفی کرد و همه چیز تغییر کرد.

گرچه تغییرات یک شبه اتفاق نیافتاد. دوربین های بدون آینه در اصول عالی هستند زیرا آنها کوچکتر، سبک تر و از لحاظ مکانیکی ساده تر هستند. اندازه آنها نیز تقریبا با دوربین های کامپکت بزرگ یکسان است، در حالی که دوربین های DSLR از دوربین های کامپکت معمولی بسیار بزرگ تر هستند.

چند دلیل مثبت و قانع کننده برای خرید دوربین بدون آینه  اول اینست که کیفیت تصویر در حد دوربین های DSLR خوب است؛ دوم اینکه ویژگی ها و مدیریت آن قابل مقایسه با DSLR است و سومین و مهمترین دلیل اینست که این دوربین ها لنز های مختلفی دارند که کاملا با دوربین های DSLR مطابقت دارند. میتوانید در این قسمت بهترین دوربین های DSLR میان رده را تا سال 2016 مشاهده کنید

بنابراین ایا دوربین های بدون آینه به قدر کافی خوب بوده اند که با DSLR ها رقابت کنند یا مهمتر از این، از آنها بهترند؟ برای کمک به تصمیم گیری شما، در اینجا تفاوت های اصلی و قابلیت های آنها برای عکاسی روزمره را خواهیم گفت.

10 تفاوت کلیدی دوربین های DSLR در مقابل دوربین های Mirrorless

 

10 تفاوت کلیدی دوربین های DSLR مقابل Mirrorless

  1. اندازه و وزن

DSLR : آنها بزرگ و جاگیر هستند، اگرچه این مورد در مورد لنزهای بزرگ مفید هستند.

CSC : آنها سبک تر و کوچکتر هستند، اما لنزها اغلب به بزرگی لنزهای DSLR ها هستند.

سایز کوچک یکی از بزرگترین نقاط مثبت فروش دوربین های میرورلس است، اما همیشه نیز به کار نمی آید زیرا در واقع آنچه شما باید به حساب بیاورید اندازه ترکیب لنز و دوربین است. این یک مشکل برای دوربین های بدون اینه APS-C است زیرا شما یک بدنه کوچک و باریک به همراه یک کیت لنز سنگین خواهید داشت. در حال حاضر برخی از این دوربین ها با لنزهای کوچک اما با قدرت زوم بالا ارائه می شوند اما وقتی مجبور به نعویض لنز هستید این مزیت کمکی به شما نمی کند.

پاناسونیک و الیمپوس در این زمینه یک مزیت دارند. سنسور Micro Four Thirds  یا MFT کوچکتر هستند ( که بسیاری از عکاسان آنرا دوست ندارند) اما این به این معنی است که لنزها کوچکتر و سبک تر هستند (که بسیاری آنرا دوست دارند.)

10 تفاوت کلیدی دوربین های DSLR در مقابل دوربین های Mirrorless

 

10 تفاوت کلیدی دوربین های DSLR مقابل Mirrorless

  1. لنز

DSLR : کانن و نیکون لنزهای مختلفی برای هر شغلی دارند، و پنتاکس با تعداد لنزهای کمتر بعد از آنهاست.

CSC : الیمپوس، پاناسونیک و سونی لنزهای خوبی دارند، سامسونگ در حال رسیدن به آنها و بقیه برندها بسیار محدود هستند.

اگر شما وسیع ترین انتخاب ممکن از لنزها را می خواهید، پس DSLR های کانن یا نیکون بهترین گزینه موجود است، اما محبوبیت دوربین های بدون آینه نیز در حال افزایش است. دوربین های میرورلس سونی حالا به خوبی پشتیبانی می شوند و پاناسونیک و الیمپوس از سنسور فرمت MFT که در حال حاضر لنزهای بزرگی در پشت آنها قرار دارد استفاده می کنند.

10 تفاوت کلیدی دوربین های DSLR مقابل Mirrorless

  1. چشمی

DSLR : هنوز هم بسیاری چشمی اپتیکال را برای وضوح، نگاه طبیعی و بدون وقفه آن ترجیح می دهند.

CSC : برخی نیز ترجیح می دهند که یک برداشت دیجیتال از صحنه ای که دوربین در حال ثبت آن است را ببینند.

تمام DSLR ها، حتی ارزانترین آنها، با چشمی اپتیکال ارائه می شوند زیرا اینها بخش جدایی ناپذیر طراحی DSLRها هستند. با این حال، بسیاری از دوربین های سیستم کامپکت اصلا چشمی ندارند، بنابراین شما مجبور به ترکیب بندی عکس ها با استفاده از LCD هستید که همیشه در نور زیاد به خوبی کار نمی کند.

دوربین های سیستم کامپکت با ویزور گرانتر و به جای ویزور اپتیکال، الکترونیک هستند. این ویزورها تصویر را مستقما از سنسور نمایش می دهند نه از طریق آینه نوری یا سیستم پنتاپریسم.

ویزورهای الکترونیک در حال پیشرفت و در فراز و نشیب هستند، بنابراین مدل های جدیدتر آن به ندرت پیکسل پیککسل یا دانه دار شدن را نشان می دهد، اگرچه در حرکات سریع با دوربین اغلب یک تاخیر کم اما قابل مشاهده دیده می شود.

مزیت ویزورهای الکترونیک اینست که آنها می توانند اطلاعات بیشتری نسبت به ویزورهای اپتیکال نمایش دهند.، مانند نمودار هیستوگرام تصویر زنده. آنها همچنین می توانند تصویر دیجیتالی را که دوربین ضبط می کنند را شبیه سازی کنند.

اگرچه این شبیه سازی نیز همیشه عالی نیست، و بسیاری از عکاسان ترجیح می دهند تا جهان را با چشمان خود ببینند تا اینکه تصاویر را ترکیب بندی کنند و نسخه دیجیتالی آن را مستقیما بر روی LCD بعد از اینکه گرفته شده چک کنند.

10 تفاوت کلیدی دوربین های DSLR مقابل Mirrorless

  1. فوکوس خودکار

DSLR : در کل برای ردیابی سریع سوژه مناسب است اما در حالت live view عملکرد آن ضعیف است.

CSC : AF تمام وقت در حالت live view به معنی عکاسی سریع تر هنگام استفاده از صفحه نمایش LCD است.

DSLR ها دارای یک واحد تشخیص فاز فوکوس خودکار سریع و موثر هستند که در بدنه در زیر آینه نصب شده است، اما تنها زمانی کار می کند که آینه پایین است. اگر شما از یک DSLR در حالت live view استفاده کنید، عکس یا ویدئوها را بر روی LCD ترکیب بندی می کنید، آینه باید بالا برود و واحد فوکوس خودکار مدت زمان زیادی در مسیر نور نمی ماند. در عوض، DSLR ها باید با استفاده از تصویری که توسط سنسور ثبت می شود به یک سیستم AF با کنتراست کندتر تبدیل شوند.

برخی از DSLR های کانن به ویژه EOS 70D و EOS 7D Mark II (با فوکوس خودکار Dual Pixel) و EOS 750D و 760D (با فوکوس خودکار Hybrid CMOS) سیستم hybrid AF دارند و از پیکسل های تشخیص فاز که بر روی سنسور ساخته شده است استفاده می کنند. این طراحی برای ارائه فوکوس خودکار سریعتر در حالت live view و برای نزدیک تر شدن به دوربین های بدون آینه است، اما این تکنولوژی در حال حاضر برای DSLR ها به جای یک قانون یک استثنا است.

دوربین های CSC مجبورند که همیشه از سیستم فوکوس خودکار مبتنی بر سنسور استفاده کنند. اگرچه بسیاری از آنها بر اساس کنتراست AF هستند، به هر دلیلی، اینها از معادل حالت کنتراست  AF بر روی دوربین های DSLR سریع تر هستند. سیستم های CSC پیشرفته سیستم های ‘hybrid’ AF پیشرفته دارند و بر روی سنسور کنتراست فوکوس خودکار را با پیکسل های تشخیص فاز ترکیب می کنند، و بهترین آنها حالا چنان سرعتی دارند که در قفل کردن بر روی و ردیابی سوژه های متحرک عملکرد بسیار خوبی دارند.

10 تفاوت کلیدی دوربین های DSLR مقابل Mirrorless

  1. عکاسی پیاپی

DSLR : سرعت بهترین دوربین های DSLR نمی تواند با سرعت بهترین دوربین های بدون آینه مطابقت کند.

CSC : طراحی دوربین های بدون آینه به گونه ای است که اضافه کردن سرعت عکاسی بالا را آسان تر می کند.

برای ثبت صحنه های اکشن و پر تحرک شما به سرعت بالایی برای عکاسی پیاپی احتیاج دارید، و سیستم های کامپکت در این زمینه به سرعت پیشتاز هستند، تا حدودی به خاطر اینکه سیستم های بدون آینه بخش های متحرک کمتری دارند و تا حدودی به خاطر اینکه بسیاری از مدل ها ویدئوهای 4K را پوشش می دهند. این در خواست ها برای قدرت پردازش نیز به عکاسی پیاپی کمک می کند.

برای روشن کردن این مطلب، بهترین DSLR های کانن می توانند با سرعت 12 فریم بر ثانیه عکاسی کنند اما دوربین بدون آینه سامسونگ NX1 می تواند با سرعت 15 فریم بر ثانیه عکاسی کند. در عین حال دوربین های پاناسونیک در ضبط ویدئوهای 4K با سرعت 30 فریم بر ثانیه و کیفیت  8 مگاپیکسل پیشتاز هستند.

10 تفاوت کلیدی دوربین های DSLR مقابل Mirrorless

  1. ویدئو

DSLR : جوانب مثبت آن بسیار محبوب هستند و از این لحاظ مسلماً DSLR در رتبه اول قرار می گیرند.

CSC : ویدئوهای 4K رایج تر و live view AF بهتر.

اکثر تصویربرداران حرفه ای از DSLR استفاده می کنند، اما اکثر آنها در مورد بازار حرفه ای محافظه کارانه تر از تکنولوژی عمل می کنند. DSLRها اولین دوربین هایی بودند که ویدئوهای HD و full HD حرفه ای را به همراه لنزهای مختلف و لوازم جانبی دیگر ضبط می کردند، و حرفه ای ها سیستم های با پشتیبانی طولانی مدت را ترجیح می دهند.

با این حال اما گرایش صنعت به سمت فن آوری های ارائه شده توسط دوربین های بدون آینه، شامل ویدئوهای 4K، فوکوس خودکار موثر در حالت Live view و خواندن و پردازش سریع اطلاعات است. به عنوان مثال دوربین پاناسونیک GH4، به عنوان یک دوربین فیلم برداری عکاسی ترکیبی در هر دو حالت خوب است.

10 تفاوت کلیدی دوربین های DSLR مقابل Mirrorless

  1. ویژگی ها

DSLR : حتی مدل های اولیه کنترل کامل دستی دارند و DSLR ها دوربین های قدرتمندی هستند.

CSC : آنها ویژگی های خود را با ویژگی های DSLR ها مطابقت می دهند و اغلب یک با دو گام عقب تر هستند.

از نظر ویژگی های عکاسی و کنترلی، جدا کردن DSLR ها از CSC ها کار دشواری است. تمام این دوربین  ها کنترل دستی کامل بر روی نوردهی و فوکوس ارائه می دهند و می توانند فایل های خام را به خوبی JPEG ها بگیرند. در هر سطح از این دوربین ها مانند دوربین های میان رده یا حرفه ای، کنترل و قابلیت های آنها کاملا یکسان هستند. DSLR های میان رده اغلب کنترل خودکار بیشتری نسبت به کنترل های دستی دارند اما این برای بدون آینه ها یکسان است.

ابن نکته در مورد ویزور را هم به خاطر داشته باشید اگرچه تمام DSLR ها دارای ویزور هستند، اما سیستم های کامپکت ارزان تر این ویژگی را ندارند.

10 تفاوت کلیدی دوربین های DSLR مقابل Mirrorless

  1. کیفیت تصویر

DSLR : DSLRها از جدیدترین و بهترین سنسورهای APS-C یا فول فریم استفاده می کنند.

CSC : این دوربین ها از سنسورهای مشابه استفاده می کنند، اما سنسورهای کوچک تر نیز برای دوربین های کوچکتر وجود دارد.

در این قسمت هیچ انتخابی وجود ندارد. در حال حاضر، بیشترین رزولوشن در DSLR ها مربوط به کانن EOS 5Ds است، اما سونی A7R II با رزولوشن 42.5 مگاپیکسل هم تفاوت چندانی ندارد.

کیفیت تصویر فقط شامل مگاپیکسل نیست، عامل اصلی در کیفیت تصویر سایز سنسور است.  سنسورهای فول فریم بزرگترین سنسورها هستند و بهترین کیفیت را ارائه می دهند، در حالی که دوربین های با سنسور APS-C تقریبا به همان خوبی و ارزان تر هستند و شما این سنسورها را می توانید در هر دو دوربین های DSLR و CSC پیدا کنید.

اما دوربین های سیستم کامپکت هم فرمت کوچکتری ارائه می دهند. فرمت Micro Four Thirds که در دوربین های پاناسونیک و المپیوس استفاده شده اند از APS-Cها کوچکتر هستند. نیکون از سنسور 1 اینچی در دوربین های سری Nikon 1 استفاده می کند، اما این سنسورها انقدر کوچک هستند که باعث می شوند کارشناسان نظرشان را عوض نکنند.

به طور کلی هیچ مزیت کیفیت تصویری در یک DSLR که سایز سنسور آن در دوربین های سیستم کامپکت هم وجود دارد، نیست.

10 تفاوت کلیدی دوربین های DSLR مقابل Mirrorless

  1. عمر باتری

DSLR : 600-800 شات به طور متوسط، مدل های بالاتر در هر بار شارژ می توانند بیشتر از 1000 شات بزنند.

CSC : عملکرد ضعیف تر دارند، و معمولا حدود 300-400 شات هستند. ممکن است به باتری یدکی احتیاج داشته باشید.

مقایسه عمر باتری ها ممکن است چندان هیجان انگیز نباشد، اما وقتی تفاوت ها تا این حد باشد اهمیت پیدا می کند. به  عنوان مثال نیکون D7200 در DSLRها  با هر بار شارژ می تواند 1100 شات بزند، در حالی که Fuji X-T1 در CSCها تنها می تواند 350 عکس را ثبت کند. این الگو بین تمام DSLR ها و CSC ها تکرار می شود.

مشخص نیست چرا اما باتری DSLR ها گاهی اوقات بزرگ تر هستند، اگرچه همیشه نه. تصور می شود به دلیل ایجاد قدرت لازم برای بالا و پایین بردن آینه برای هر شات و نمایش LCD باتری به قدرت بیشتری احتیاج داشته باشد. به نظر می رسد در این زمینه دوربین های DSLR یک مزیت عملی قابل توجه داشته اند.

  1. قیمت

DSLR : شما با خرید یک DSLR ارزان پول بیشتری را نسبت به خرید یک CSC ارزان ذخیره می کنید.

CSC : دوربین های بدون آینه ارزان ویزور ندارند؛ و مدل های دارای ویزور قیمت بالایی دارند.

ممکن است فکر کنید که طراحی ساده تر دوربین های سیستم کامپکت قیمت آنها را ارزان تر می کند، اما این مورد اینگونه نیست. اگر یک دوربین با امکانات کامل و قیمت ارزان می خواهید، پس DSLR ارزان ترین گزینه است.

به عنوان مثال، دوربین DSLR نیکون D3300 24 مگاپیکسلی تقریبا بهترین سنسور APS-C موجود در بازار را دارد و البته دارای ویزور اپتیکال، کنترل دستی مناسب و عمر باتری 700 شات می باشد. نزدیک ترین رقیب آن از نظر قیمت در سیستم های CSC نمی تواند از نظر رزولوشن یا عمر باتری با آن رقابت کند علاوه بر اینکه این دوربین ها منظره یاب نیز ندارند.

در واقع، ارزان ترین دوربین CSC با منظره یاب تا سال 2015 الیمپوس OM-D E-M10 است که در حال حاضر با قیمتی حدود 30% بیشتر از نیکون D3300 فروخته می شود و این مدل فقط به این دلیل ارزان است که به تازگی مدل جایگزین آن نیز معرفی شده.

رای نهایی

DSLR : محکم، دوربین های با قیمت مناسب طرز کار قدیمی اما کیفیت تصویر عالی دارند.

CSC : کوچکتر، از نظر تکنیکی پیشرفته و مسلما در حال پیشرفت.

اختلاف تکنیکی بین DSLR ها و CSC ها تنها نکته ای نیست که باید به آن توجه کنیم، و شاید حتی مهمترین هم نباشد. تنها راه تصمیم گیری در نهایت اینست که دوربین را بردارید و آنها را امتحان کنید تا ببینید که کدام را ترجیح می دهید. ممکن است شما دوربین های بزرگ و ویزورهای اپتیکال DSLR را یا بدنه کوچک و احساس دقیق تر دوربین های سیستم کامپکت را ترجیح دهید.

0 / 5

رسول عابدین

کارشناس کامپیوتر ، سخت افزار و نرم افزار و شبکه، علاقمند به سئو، عاشق هنر هستم یه وقتایی هم عکاسی میکنم تفریحی همچنین یه علاقه خاصی هم به نقد و بررسی و مقایسه دوربین های دیجیتال دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا