آموزش عکاسی دیجیتال

10 نکته ابتدایی برای بهبود عکاسی

من یک عکاس آماتورم و در اوقات فراقتم عکاسی می کنم چون که عکاسی علاقه من است. در اینجا 10 نکته هست که فکر می کنم عکاسی شما را نیز ارتقا خواهد داد. مثل همه چیز، در عکاسی نیز قوانینی وجود دارد اما بعضی وقت ها که این قوانین را می شکنید، عکس های خاص و جذابی خواهید داشت. وقتی این نکات را می خوانید این مساله را نیز به خاطر داشته باشید!

10 نکته ابتدایی برای بهبود عکاسی

1 – چشم ها مهم هستند. وقتی از انسان ها و یا حیوانات عکاسی می کنید، باید بر روی آنها فوکوس کنید. وقتی ما به عکس ها نگاه می کنیم، چشم های ما فورا به سمت چشم ها کشیده می شود، در نتیجه آنها باید در فوکوس باشند.

beginner-photography-tips-1

2 – پشت به خورشید بایستید. وقتی که رو به خورشید ایستاده اید عکاسی نکنید مگر اینکه از فلاش و رفلکتور استفاده می کنید و یا بخواهید عکس های سیلوئت بگیرید.

beginner-photography-tips-2

3 – دوربین باهوش تر از شما نیست ! اگر اغلب عکس های شما صاف و شفاف نیسند به این دلیل است که در نور کم عکاسی می کنید و دوربین از ایزوی بالا برای رفع این مشکل استفاده می کند (دوربین برای عکس های شارپ در ایزوی بالاتر به نور کمتری احتیاج دارد.) از فلاش استفاده کنید یا دوربین را بر روی ایزوی 200 که یک تنظیم عمومی مناسب است، تنظیم کنید. نورپردازی از دید انسان و دوربین بسیار متفاوت دیده می شود. چشم ما به درستی با نور کم یا زیاد تطابق پیدا می کند در حالی که دوربین این توانایی را ندارد. دوربین های دیجیتال برای تست نور عالی هستند. قبل از اینکه از افراد عکسبرداری کنید، محل و جهت های مختلف را تست کنید و تاثیر آن را بر روی عکس ها ببینید.

4 – از ساعات طلایی استفاده کنید. بیشتر عکاس ها این نکته را می دانند (اما ممکن است تازه کارها ندانند) که زیباترین نور برای عکسبرداری نزدیک سپیده دم و غروب است. عکسبرداری در اواسط روز به دلیل سایه های خشن جزو سخت ترین کارهاست. در چنین عکس هایی مناطق خیلی روشن و یا خیلی تاریک خواهید داشت.

beginner-photography-tips-3

5 – از سه پایه استفاده کنید. سه پایه ترکیب بندی را آسان می کند. اگر نور کم باشد، بدون سه پایه و فلاش عکس ها تار خواهد شد. لرزش دست ها کافیست که عکس های شما را تار کند.

6 – قانون یک سوم را به خاطر داشته باشید. سعی کنید سوژه را در مرکز کادر قرار ندهید؛ آنرا در یک طرف کادر بگذارید.

beginner-photography-tips-4

7 – ژست های طبیعی به سوژه بدهید. عکس های به اصطلاح یهویی عکس های مورد علاقه من هستند. من به این نتیجه رسیدم که برای شروع بهتر است اجازه دهیم افراد ژستی بگیرند که با آن راحت هستند. سپس اگر شما هم کمی به آنها راهنمایی بدهید ژست آنها طبیعی تر خواهد بود. اگر سوژه به صورت مستقیم رو به شما نباشد، ترکیب بندی طبیعی تر خواهد بود.

beginner-photography-tips-5

8 – کادر را پر کنید. به سوژه نزدیک شوید. شما به این همه عناصر گیج کننده دور سوژه احتیاجی ندارید، بنابراین عکس را با سوژه پر کنید.

beginner-photography-tips-6

9 – بعضی وقت ها عکس ها رنگ پریده می شوند. اگر شما از اشکال یا طرح ها عکس میگیرید، اطراف آنها رنگ پریده دیده می شوند به ویژه اگر این رنگ ها، رنگ های روشن باشند. تبدیل این عکس ها به عکس های سیاه و سفید فوکوس شما را شفاف تر خواهد کرد. البته قبلا شنیده بودم که همیشه عکس های رنگی بگیر زیرا می توانی راحت آنرا به عکس تک رنگ تبدیل کنی. اما اگر از اول عکس های سیاه و سفید بگیرید، تغییر رنگ آن به عکس رنگی کار آسانی نیست.

10 – اول عکس های خوب بگیرید، بعد قانون ها را بشکنید. عکس هایی را بگیرید که می خواهید آنها را چاپ کنید تا به خاطر داشته باشید، بعد مدل های دیگر را امتحان کنید. بهترین عکس ها قوانین را می شکنند. بعضی وقت ها با دیدن نتیجه کار خود، شگفت زده خواهید شد.

منبع

0 / 5

رسول عابدین

کارشناس کامپیوتر ، سخت افزار و نرم افزار و شبکه، علاقمند به سئو، عاشق هنر هستم یه وقتایی هم عکاسی میکنم تفریحی همچنین یه علاقه خاصی هم به نقد و بررسی و مقایسه دوربین های دیجیتال دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا