آموزش عکاسی موبایل

10 نکته برای ضبط ویدئوهای بهتر با تلفن های هوشمند

ضبط ویدئو با تلفن های هوشمند بسیار ساده و آسان است، کافیست دوربین گوشی را در حالت تصویربرداری قرار دهید و دکمه ضبط را فشار دهید. حتی ممکن است موبایل شما بتواند ویدئوهای 4K ضبط کند، پس دست به کار شوید و ازامکانات بی نظیر این گوشی های هوشمند استفاده کنید.

در اینجا 10 نکته را به شما آموزش می دهیم تا بتوانید ویدئوهای بهتری را با گوشی های هوشمند خود ضبط کنید.

Landscape یه جای Portrait

  1. Landscape یه جای Portrait

برای اینکه بتوانید ویدئوها را به صورت فول سایز بر روی صفحه مانیتور یا تلویزیون ببینید، هنگام ضبط ویدئو گوشی خود را به صورت افقی نگه دارید. اگر موبایل خود را به صورت عمودی نگه دارید به ظاهر تصویر تغییری نمی کند و تمام صفحه موبایل شما ویدئو را نمایش می دهد زیرا شما آن را با یک ابزار عمودی شکل تماشا می کند ولی هنگام پخش آن بر روی تلویزیون یا ابزارهای دیگر دو ستون سیاه در دو طرف صفحه ظاهر می شود.

پس ساخت ویدئوهای حرفه ای را با درست نگه داشتن موبایل به صورت افقی در دست آغاز کنید.

موبایل را صاف و ثابت نگه دارید

  1. موبایل را صاف و ثابت نگه دارید

گوشی تلفن همراه کوچک و سبک است، اما به راحتی می توان آنرا ثابت نگه داشت. تنها نکته کلیدی آن استفاده از هر دو دست و قرار دادن آرنج ها بر روی بدن برای ایجاد ثبات بیشتر است. این روش را امتحان کنید و خواهید دید که کوچکترین لرزش های غیر ارادی و لرزش های دست نیز از بین خواهد رفت.

اما اگر خواستید حرکات کنترل شده را در ویدئو قرار دهید چه؟ آرنج خود را بر روی بدنتان ثابت کنید و پاهای خود را مانند پایه ای محکم ثابت کنید و قسمت بالایی بدن خود را بدون تکان دادن دوربین، حرکت دهید. این عمل در هر زمانی منجر به حرکاتی نرم و صاف خواهد شد.

ترکیب بندی کلاسیک

  1. ترکیب بندی کلاسیک

آیا می دانید چه زمانی یک ویدئو برجسته و عالی می شود؟ این فقط روش سینماگران حرفه ای نیست، شما هم می توانید ویدئوهای حرفه ای ضبط کنید. تصاویری که ما آنها را برجسته و به یاد ماندنی یافتیم اغلب از قوانین ترکیب بندی استفاده کرده بودند که چشم بیننده را به بخش خاصی از صحنه جلب کرده بودند.

بهترین روش برای این کار قانون یک سوم است. برخی از موبایل ها به شما این امکان را می دهند تا خطوط متقاطعی را در اپلیکیشن دوربین خود فعال کنید. این روش همیشه در حالت ویدئو جوابگو نیست، اما شما می توانید هنگام کادربندی دوربین را در حالت عکاسی قرار دهید. محل تقاطع این خطوط مکان های مناسبی هستند که سوژه را با آن هماهنگ کنید. یا اگر از یک شخص فیلمبرداری می کنید محل قرارگیری سر آن بالای یکی از این نقاط باشد.

انتخاب نور مناسب

  1. انتخاب نور مناسب

نور یک جزء فوق العاده می باشد که هنگام ضبط ویدئو می تواند هم بسیار مخرب و هم بسیار تاثیرگذار باشد. اگر می خواهید ویدئوهای بهتری ضبط کنید باید بدانید که چگونه با نور موجود کار کنید و از آن به بهترین شکل استفاده کنید. هنگام ضبط ویدئو در محیط بیرون، سعی کنید در موقعیتی قرار بگیرید که خورشید به آرامی به صحنه ای که می خواهید ضبط کنید، بتابد.

اگر برخی از قسمت های صحنه بسیار روشن یا بسیار تاریک بود، مدام موقعیت خود را تغییر دهید تا به زاویه دلخواهی که به دنبال آن هستید دست پیدا کنید، اما توجه کنید که در جهت موافق شما عمل کند نه مخالف!

 ترکیب صحنه ها

  1.  ترکیب صحنه ها

اگرچه ممکن است ساختن ویدئو از یک صحنه تک چیزی که شما می خواهید را نشان دهد، اما ساخت آن با کلیپ های کوتاه تر جذاب تر خواهد بود و شما می توانید جزئیات کوچکتری را به جای یک صحنه کلی ضبط کنید.

سوژه هر چه باشد، درباره دیگر صحنه هایی که می خواهید با آن صحنه اصلی را کامل کند فکر و به داستان اضافه کنید. این کار می تواند به راحتی تصویربرداری از سوژه هم به صورت کلوزآپ و هم دورتر باشد، یا گرفتن صحنه ای که تکرار می شود مانند حرکت چرخ ارابه باشد، در این صورت می توانید از یک صحنه از زاویه های مختلف فیلمبرداری کنید.

تنظیم دستی نور و فوکوس

  1. تنظیم دستی نور و فوکوس

تمام برنامه های تلفن های هوشمند این قابلیت را ندارند، اما سعی کنید قسمتی از صفحه را فشار دهید و نگه دارید تا کارکرد قفل AE/AF فعال شود. مهمترین چیز در فیلمبرداری با موبایل، قفل AE (نوردهی خودکار) است زیرا شما نمی خواهید که گوشی تنظیمات نوردهی را هنگام فیلمبرداری شما تغییر دهد.

این حالت به خصوص وقتی که در محیط های داخلی به ویژه اگر پنجره وجود داشته باشد اتفاق می افتد، در نتیجه سعی کنید نوردهی را در محیط هایی که برای تمام صحنه نور خوبی می دهد را قفل کنید. تنظیم دستی فوکوس هنگامی که می خواهید به سوژه نزدیک شوید، عالی است و می توانید از این طریق بر روی یک منطقه خاص فوکوس کنید.

صدابرداری

  1. صدابرداری

صدای بد می تواند یک ویدئوی بزرگ را خراب کند، و فقط به این دلیل که تلفن هوشمند شما می تواند صدای مناسب و معقول را در یک محیط کنترل شده و آرام ضبط کند، و این به این معناست که شما نمی توانید هنگامی که در محیط بیرون هستید 100% به آن اکتفا کنید.

اگر در یک روز آرام و عالی تصویربرداری می کنید، دست به کار شوید و اگر می خواهید از صحبت کردن افراد فیلمبرداری کنید تا جای ممکن به آنها نزدیک شوید و مطمئن شوید که هر صدایی را در محیط می شنوید. بدون شک صدای نویز بادی که شما می شنوید ویدئوی شما را خراب می کند، بنابراین محل میکروفن را پیدا و آنرا در برابر باد محافظت کنید.

استفاده از لوازم جانبی هوشمند

  1. استفاده از لوازم جانبی هوشمند

با تلفن هوشمند خود می توانید به راحتی از همه چیز تصویربرداری کنید، اما برخی لوازم جانبی فوق العاده هم وجود دارد که می تواند تلفن هوشمند شما را به یک دستگاه ساخت فیلم تبدیل کند. اما قبل از هر خریدی مطمئن شوید که آیا این وسیله برای شما کارآمد هست یا خیر.

اگر هدف شما تصویربرداری از یک صحنه ساکن است، سه پایه تلفن هوشمند و یا لرزشگیر برای شما گزینه مناسبی است، و یا اگر دریافتید که صدا کیفیت ویدئوی شما را پایین می آورد، وسیله ای مانند میکروفن Rode SmartLav برای این منظور مناسب است.

محدودیت های تصویربرداری

  1. محدودیت های تصویربرداری

شما می خواهید که یک ویدئوی خوب و قابل قبول را ضبط کنید، بنابراین بهتر است قبل از اینکه شروع به فیلمبرداری کنید محدودیت های موجود را شناسایی کنید. مقدار حافظه در دسترس گوشی و میزان باتری را بررسی کنید، زیرا شما نمی توانید یک باتری یدکی را در تلفن هوشمند خود قرار دهید، و یا زمان ارزشمند فیلمبرداری را صرف انتخاب و پاک کردن عکس ها و ویدئوهای خود برای خالی کردن حافظه کنید.

تلفن های هوشمند لنز زوم ندارند، و زوم دیجیتال نیز کیفیت تصویر را کاهش می دهد، بنابراین موقعیتی را پیدا کنید که به اندازه کافی به سوژه نزدیک باشد و کادر را پر کند.

 ویرایش ویدئو

  1.  ویرایش ویدئو

تا اینجا همه چیز مشخص و واضح بود اما برای اینکه ویدئوی شما بهتر شود و بازخورد بیشتری داشته باشد، چند کار را می توانید انجام دهید. این اقدامات زمان زیادی را لازم ندارد و تدوین ویدئو می تواند ساده ترین آنها باشد. تدوین مبتواند به سادگی ویرایش ابتدا و یا انتهای ویدئو و منظم کردن آنها با یک نظم منطقی باشد.

برخی از این کارها را می توان به وسیله موبایل انجام داد، اما استفاده از نرم افرارهای ویرایش ویدئو قابلیت های بیشتری را در دسترس شما قرار می دهد.

رسول عابدین

کارشناس کامپیوتر ، سخت افزار و نرم افزار و شبکه، علاقمند به سئو، عاشق هنر هستم یه وقتایی هم عکاسی میکنم تفریحی همچنین یه علاقه خاصی هم به نقد و بررسی و مقایسه دوربین های دیجیتال دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا