آموزش عکاسی دیجیتال

کاربردهای Drive mode

کاربردهای Drive mode
کاربردهای Drive mode

کاربردهای Drive mode

Drive mode و کاربرد آن چیست؟

شناخت گزینه Drive mode به شما کمک می کند تا عکس های بهتری را در طیف گسترده ای از حالات بگیرید، بنابراین اگر با آن آشنایی ندارید با ما همراه باشید…

شناخت Drive Mode: عکاسی تکی (Continuous shooting)

کاربردهای Drive mode
کاربردهای Drive mode

کاربردهای Drive mode

در این حالت با هر بار فشار شاتردوربین یک تصویر را ثبت می کند، حتی اگر دکمه شاتر را پایین نگه دارید.

بسیاری از عکاسان از این حالت به صورت پیش فرض استفاده می کنند، زیرا در این حالت اگر در برداشتن دست خود از روی دکمه شاتر کمی کند باشند دوربین عکس های اضافی نمیگیرد.

این حالت گزینه مناسبی برای عکاسی از مناظر، طبیعت بی جان و پرتره می باشد، اما معمولا باید ازعکاسی اکشن جلوگیری شود زیرا باید انگست خود را از روی شاتر بردارید و برای گرفتن عکس های بیشتر دوباره شاتر را فشار دهید.

عکاسی دنباله دار (Continuous shooting)

کاربردهای Drive mode
کاربردهای Drive mode

کاربردهای Drive mode

در این حالت تا زمانی که شما دکمه شاتر را نگه داشته اید یا تا زمانی که بافر دوربین (حافظه میانی) پر شود دوربین به عکسبرداری ادامه خواهد داد.

در حالت فوکوس حودکار ادامه دار دوربین در بین هر شات لنز را دوباره فوکوس می کند، اما در اتوفوکوس تکی فوکوس تا انتها ثابت خواهد ماند.

بسیاری از دوربین ها دو گزینه برای عکاسی دنباله دار ارائه می دهند: سریع وکند. در حالت دنباله دار سریع دوربین با سریع ترین سرعت فریم ممکن عکاسی می کند، اگرچه امکان سفارشی سازی از طریق منو نیز ممکن است.

این حالت انتخاب مناسبی برای عکاسی ورزشی و اکشن است. با این حال برخی از دوربین ها وقتی که سرعت فریم بالا انتخاب شده است نمی توانند به صورت ادامه دار فوکوس کنند بنابراین در انتخاب آن دقت کنید.

اگر سوژه در حال نزدیک شدن یا دور شدن از دوربین باشد بهتر است حالت دنباله دار کند را انتخاب کنیم در نتیجه دوربین در بین هر شات میتواند لنز را فوکوس کند.

مشاهده مطلب  عمق میدان کم چیست (و چگونه از آن استفاده کنیم!)

بسیاری از عکاس ها از حالت دنباله دار کند برای عکس برداری معمول و روزانه خود استفاده می کنند زیرا می توانند انگشت خود را بر روی دکمه شاتر نگه دارند پیوسته عکاسی کنند.

با این حال به دلیل اینکه در حالت کند دوربین با سرعت کمتری عکاسی خواهد کرد شانس گرفتن عکس های ناخواسته پایین می آید.

همچنین اغلب این امکان وجود دارد که وقتی از حالت عکاسی دنباله دار کند استفاده می کنیم سرعت عکاسی را مشخص کنیم.

کاربردهای Drive mode

عکاسی زمان دار (Self-timer)

کاربردهای Drive mode
کاربردهای Drive mode

کاربردهای Drive mode

وقتی که دوربین را در حالت زمان دار تنظیم میکنیم عکاسی بعد از فشار دکمه شاتر به اندازه مدت زمانی که تنظیم کرده ایم به تعویق می افتد.

این حالت برای زمانی که می خواهیم خودمان هم در عکس باشیم مفید است زیرا این فرصت را داریم که قبل از گرفتن عکس به مقابل دوربین برویم. زمان های زیادی را برای این حالت می توانیم انتخاب کنیم اما دو و ده ثانیه معمول تر است.

حالت زمان دار برای زمانی که کنترل از راه دور شاتر در اختیار ندارید و نمی خواهید قبل از گرفتن عکس به دوربین دست بزنید، مفید است.

کنترل از راه دور شاتر( Remote release)

کاربردهای Drive mode
کاربردهای Drive mode

کاربردهای Drive mode

برخی از دوربین ها یک ریموت کنترل شاتر در اختیار دارند که این ریموت از طریق سیم و یا بی سیم به دوربین متصل می شود.

ریموت به شما امکان می دهد بدون دست زدن به دوربین عکاسی کنید که از لرزش دوربین جلوگیری می کند و در نتیجه عکس های بهنری خواهید داشت.

قفل آینه ای (Mirror lock-up)

کاربردهای Drive mode
کاربردهای Drive mode

کاربردهای Drive mode

بیشتر دوربین های SLR این گزینه را دارند اما همیشه در گزینه drive mode پیدا نمی شود و ممکن است شما مجبور باشید در منو به دنبال آن بگردید.

وقتی که این حالت فعال است دوربین چند لحظه بعد از اینکه آینه دوربین بالا می رود عکس میگیرد.

مشاهده مطلب  روشهای خلاقانه برای عکاسی از برداشت محصولات پاییزی

این حالت گزینه مناسبی برای وقتی است که سرعت شاتر پایین است و شما بالاترین کیفیت را می خواهید؛ بسیاری از عکس های منظره، طبیعت بی جان و ماکرواز این گزینه استفاده می کنند. این حالت برای زمان اتصال ریموت و سه پایه انتخاب مناسبی است.

در بسیاری از موارد، هنگام عکاسی در این حالت دو بار باید دکمه ریموت شاتر را فشار دهیم. فشار اول آینه را بالا میبرد در حالی که فشار دوم شاتر را به کار می اندازد. برخی از دوربین ها با یک فشار شاتر کار می کنند و شاتر به صورت خودکار بعد از یک مکث کوتاه به کار می افتد.

برخی از دوربین های SLR نیکون هم حالت قفل آینه ای و هم نوردهی با تاخیر را دارند. قفل آینه ای به دو فشار شاتر برای عکاسی احتیاج دارد در حالی که نوردهی با تاخیر شاتر را به صورت خودکار کمی بعد از اینکه آینه با یک فشار دکمه شاتر به بالارفت، راه اندازی می شود.

طبقه بندی نور (Bracketing)

کاربردهای Drive mode
کاربردهای Drive mode

کاربردهای Drive mode

رایج ترین نوع تنظیم، نوردهی خودکار است و وقتی که درباره تنظیمات نوردهی مناسب سوژه ای مطمئن نیستیم، استفاده می شود.

در ساده ترین حالت خود وقتی این خالت انتخاب شده است دوربین سه شات را می گیرد، یکی با تنظیمات نوردهی معین، یکی نوردهی بالاتر و دیگری پایین تر.

درجات بالاتر و پایین تر نوردهی به وسیله عکاس می تواند تنظیم شود. بسیاری از دوربین ها به شما این امکان را می دهند تا بیشتر از سه عکس را با نوردهی های مختلف بگیرید، اگرچه این تعداد همیشه یک عدد فرد است و معمولا شما می توانید ترتیب شات هایی که گرفته می شود را مشخص کنید.

برخی اوقات وقتی دکمه شاتر پایین نگه داشته می شود دوربین می تواند عکاسی دنباله دار با طبقه بندی نور داشته باشد. از طرفی ممکن است احتیاج باشد تا دکمه شاتر را سه بار فشار دهید تا توالی کاملی از طبقه بندی نور داشته باشید.

مشاهده مطلب  10 نکته برای عکاسی خلاقانه مینیاتوری

برخی از دوربین ها گزینه های اضافی طبقه بندی نور نظیر شبیه سازی فیلم ( Film Simulation mode) یا فیلتر هنری (Art Filter mode) دارند. وقتی این گزینه ها انتخاب می شوند دوربین نسخه های محتلفی از تصویر را تنها با یک بار فشار شاتر ارائه می دهد.

منبع

رسول عابدین

کارشناس کامپیوتر ، سخت افزار و نرم افزار و شبکه، علاقمند به سئو، عاشق هنر هستم یه وقتایی هم عکاسی میکنم تفریحی همچنین یه علاقه خاصی هم به نقد و بررسی و مقایسه دوربین های دیجیتال دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا