آموزش عکاسی دیجیتال

ویژگی های فوکوس مفیدی که کمتر مورد استفاده قرار میگیرند

گرفتن عکس های شارپ و واضح، یکی از اساسی ترین اصول عکاسی است. با این تکنیک های فوکوس می توانید فوکوس صحیح تر و حتی ساده تری نیز داشته باشید.

تکنیک های فوکوس
تکنیک های فوکوس

AF-A / AI Focus

احتمالا با حالت های فوکوس خودکار آشنا هستید. این تنظیمات با عنوان AF-S (یا One Shot در دوربین های کانن) برای فوکوس تکی و AF-C (یا AI Servo در دوربین های کانن) برای قوکوس پیاپی شناخته می شوند. با این حال گزینه سومی نیز در بسیاری از DSLR ها  با عنوان AF-A یا AI Focus وجود دارد.

این حالت به صورت خودکار فوکوس را بین دو گزینه جابجا می کند. این بدان معناست که هرگاه از یک سوژه ساکن که سپس شروع به حرکت می کند عکاسی می کنید، دوربین به طور خودکار حالت را تغییر می دهد و شروع به ردیابی حرکت می کند.

دکمه فوکوس پشتی

همانطور که میتوانید با کمی فشار دادن دکمه شاتر به فوکوس دست پیدا کنید، همچنین می توانید از دکمه پشتی فوکوس که برای این کار در نظر گرفته شده است استفاده کنید. به این ترتیب شما می توانید ابتدا فوکوس را انجام داده و قفل کنید وسپس دکمه شاتر را فشار دهید.

قفل فوکوس

این یک ویژگی بسیار مفید است که بسیاری از ما با اینکه این ویژگی کارمان را بسیار راحت می کند از آن استفاده نمی کنیم.قفل فوکوس دوربین به شما اجازه می دهد تا دوربین را بر روی سوژه قفل کنید. یک بار که قفل فوکوس را انجام دهید می توانید دوباره ترکیب بندی کنید بدون اینکه بر روی فوکوس شما تاثیر بگذارد. این ویژگی در موافعی مفید است که دوربین نمی تواند بر روی چیزهایی که شما می خواهید فوکوس کند، مانند نور کم.

چراغ کمک فوکوس

DSLR ها دارای یک لامپ کوچک در جلوی خود هستند که سوژه را روشن می کند و به فوکوس خودکار در شرایط کم نور یا تاریک کمک میکند. این ویژگی بسسیار مفیدی است اما اگر در برخی شرایط در کار شما اختلال ایجاد کرد، به منوی دوربین بروید و گزینه خاموش کردن چراغ کمک فوکوس را خاموش کنید.

مشاهده مطلب  اصول عکاسی طبیعت | چه چیزی باعث زیباتر شدن عکس‌های منظره می شود؟

فوکوس لمسی

بسیاری از DSLR های جدید و دوربین های بدون آینه از این ویژگی برخوردار هستند. این بدان معناست که می توانید به سادگی کادر فوکوس را در هر جای صفحه که می خواهید منتقل و بر روی آن فوکوس کنید. این ویژگی وقتی مفید است که می خواهیم بر روی سوژه های کوچک فوکوس کنیم یا از سه پایه استفاده می کنیم و نمی توانیم به راحتی از منظره یاب استفاده کنیم.

AF Microadjustment

این یکی از ویژگی های شاخص DSLR های مدرن است. لنزهای مختلف از سازنده های مختلف هنگام فوکوس در یک شرایط یکسان نتایج مختلفی را ارائه می دهند. Microadjustment به شما این امکان را می دهد تا یک فوکوس را برای لنزهای مختلف به کار ببرید.

رسول عابدین

کارشناس کامپیوتر ، سخت افزار و نرم افزار و شبکه، علاقمند به سئو، عاشق هنر هستم یه وقتایی هم عکاسی میکنم تفریحی همچنین یه علاقه خاصی هم به نقد و بررسی و مقایسه دوربین های دیجیتال دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا