آموزش عکاسی دیجیتال

تمام آنچه لازم است درباره ویدئوهای 4K بدانید

ویدئوهای 4K

تمام آنچه لازم است درباره ویدئوهای 4K بدانید

ویدئوهای 4K
ویدئوهای 4K

4K چیست؟

اگر به تازگی دوربین خریده باشید احتمالاُ اصطلاح 4K را که در نمایشگاه های خرید چسبانده شده است و حتی نوشته بر روی برچسب های جلوی دوربین را دیده باشید. 4K یک ویژگی ویدئویی است که معنی تحت الفظی آن ‘4,000’ می باشد. 4K نام خود را از 4000 پیکسلی که در عرض تصویر قرار دارد، می گیرد.

ویدئوهای 4K
ویدئوهای 4K

4K از هر چیزی که از قبل دیده اید بسیار دقیق تر است. احتمالا تاکنون متوجه جهش تلوزیون های قبل از دیجیتال با کیفیت استاندارد به HD و full HD که در تلویزیون های دیجیتال، پخش آنلاین و دیسک های Blue Ray وجود دارد، شده باشید. در مقایسه با استانداردهای قبل از آن، فیلم های HD واضح و با جزئیات بالا هستند و حتی وقتی با تلویزیون های بزرگ دیده می شوند، کیفیت بالایی دارند. اما حتی بهترین کیفیت فیلم های HD، 1920 پیکسل در عرض تصویر دارد. 4K به طور قابل توجهی دقیق تر است، زیرا تعداد پیکسل های آن چهار برابر است.

نام 4K چند تفاوت را شرح می دهد، اگر چه استانداردهای مشابهی نیز وجود دارد. فرمی که شما اغلب با آن روبرو هستید Ultra High Definition یا UHD است، استاندارد جدید برای ویدئوهای 4K. ویدئوهای 4K آماده اند تا معیار جدیدی برای ضبط و تماشای ویدئوها شوند و اکنون منافع زیادی را به ارمغان می آورند.

وضوح بیشتری به ویدئوهای خود ببخشید

عکس های زیر تفاوت جزئیات بین ویدئوهایی با رزولوشن مختلف را نشان می دهد. ویدئو با استفاده از دوربین پاناسونیک LUMIX DMC-LX100 گرفته شده است.

کیفیت استاندارد (480p)

تلویزیون های دیجیتال حدود سال 2000 و تلویزیون های اواخر دهه 90/ اوایل 2000.

ویدئوهای 4K
ویدئوهای 4K

کیفیت بالا/ HD (720p)

برخی از دوربین های دیجیتال مدرن در این رزولوشن ویدئوهای حرکت آهسته ارائه می دهند

ویدئوهای 4K
ویدئوهای 4K

Full HD (1080p)

بسیاری از دوربین های دیجیتال مدرن با این رزولوشن ضبط می کنند

ویدئوهای 4K
ویدئوهای 4K

4K

دوربین های کمی کیفیت ضبط 4K را ارائه می دهند اما کیفیت انها به طور باور نکردنی در مقایسه با 1080p واضح است.

ویدئوهای 4K
ویدئوهای 4K
ویدئوهای 4K
ویدئوهای 4K

اگر دوربین شما ویدئوهای HD ضبط می کند، آیا باید دوربین تان را به مدلی با قابلیت 4K ارتقا دهید؟

مصرف کنندگان ممکن است امروزه متقاضی محتوای 4K نباشند، اما تجربه نشان داده که اینگونه نمی ماند و این اتفاق به زودی خواهد افتاد. فقط تصور کنید که شما همچنان از کیفیت استاندارد استفاده کنید در حالی که همه یک تلویزیون HD دارند. چه کسی می خواهد امروزه ویدئوهای بی کیفیت با رزولوشن پایین را تماشا کند؟ پس به عنوان تولید کننده محتوا بهتر است که با زمانه پیش روید.

با این حال اگرهنوز نمی خواهید یا احتیاجی نمی بینید که ویدئوهای 4K بسازید، مزایای بسیاری وجود دارد که اکنون خودتان را با جریان 4K مطابقت دهید.

فیلمبرداری 4K ظاهر ویدئوهای HD شما را بهتر می کند. اغلب دوربین های HD امروزه ویدئوهایی با کیفیت بالای 1080p می گیرند، اما وقتی که با منابع 4K کار می کنید و آنرا به رزولوشن HD تغییر سایز می دهید عکس ها ظاهر بهتری پیدا می کنند. علاوه بر وضوح بالا، اطلاعات رنگ ها بهتر و طبقه بندی انها آسان تر است و مصنوعات ویدئویی نظیر moiré به لطف رزولوشن بالای منبع اصلی به طور چشمگیری کاهش یافته است.

ویدئوهای 4K استفاده از تکنیک های تدوین را که با فیلم های HD غیر ممکن یا دست کم مشکل بودند را امکان پذیر می سازد. آیا می خواهید صحنه هایی را که گرفته اید برش بزنید؟ مشکلی نیست؛ می توانید تا زوم 4 برابر برش بزنید و هنوز کیفیت full HD را حفظ کنید. همچنین پیکسل های اضافه 4K به شما امکان زوم کردن و حرکت دادن عکس را با حفظ رزولوشن HD می دهد.

آیا تا به حال پیش آمده که برای مشتری خود ویدئویی بگیرید و آنها بعداٌ مراجعه کنند و بگویند که برای تبلیغات یا کمپین فروش خود به یک عکس احتیاج دارند؟ 4K به نجات شما می آید. اگرچه در خط های افقی دو برابر ویدئوهای HD است، اما به طور کلی رزولوشن آن چهار برابر HD است. در حالی که شما از ویدئوهای HD می توانید عکس های 2 مگاپیکسلی بگیرید، که برای هیچ چیزی به جز استفاده آنلاین مناسب نیست. با این حال ویدئوهای 4K از ویدئوهای شما عکس هایی با کیفیت تقریبا 8 مگاپیکسل می دهد. این سایز برای چاپ و حتی آگهی در مجله مناسب است.

تمام آن پیکسل های اضافه برای تثبیت ویدئوهای شما روزی به کار می آیند. بسیاری از ویراستارهای غیر خطی نظیر Adobe Premiere Pro و Apple Final Cut Pro X، الگوریتم های لرزشگیر تصویر دارند که به طور قابل توجهی لرزش فیلم هایی را که بدون سه پایه گرفته می شود را می گیرد و ظاهر آن را بدون لرزش، مانند ویدئوهایی که با دوربین های ثابت شده بر روی سه پایه گرفته شده اند، می سازد. متاسفانه این فرآیند رزولوشن فیلم را تا حد زیادی پایین می آورد. اگر این فرآیند را با ویدئوهای HD انجام می دهید، این به این معنی است که وضوح ویدئوی شما برای اینکه عکسی را از درون آن برش دهید، کم است. اما اگر بخواهید این کار را با ویدئوهای 4K انجام دهید تعداد زیاد پیکسل ها این امکان را فراهم می کنند.

ویدئوهای 4K
ویدئوهای 4K

تمام آنچه لازم است درباره ویدئوهای 4K بدانید

تصویربرداری در برابر صفحه سبز یک تکنیک ویدئویی رایج است که به تدوینگران اجازه می دهد تا سوژه پیش زمینه مانند تصویر یک فرد را با پس زمینه های مختلف ترکیب کنند. این فرآیند که کروماکی نامیده می شود، با پیکسل های بیشتر آسان تر می شود. اگر شما تراکم پیکسل 4 برابر در فیلم منبع داشته باشید، کروماکی بهتر خواهد بود.

ویدئوهای 4K برای عکاسان

ویدئوهای 4K
ویدئوهای 4K

چگونه حالت ویدئو می تواند برای عکاسی مفید باشد؟ فیلم برداری را مانند عکاسی 24، 25 یا 30 فریم 8 مگاپیکسلی بر ثانیه در نظر بگیرید. چه لبخند یک کودک بعد از فوت کردن شمع تولدش باشد، یا به ثمر رسیدن گل برنده بازی، این سرعت عکسبرداری شما را مطمئن می سازد که از این لحظه حساس و دقیق عکاسی کرده اید.

بسیاری از دوربین های موجود در بازار به شما اجازه می دهد تا در حالت playback فریم هایی که می خواهید را از ویدئو خارج کنید، و برخی دوربین های دیگر نیز با فشار دادن دکمه شاتر در حین ضبط ویدئو این امکان را به شما می دهد.

این کاملا ممکن است که عکس هایی عالی از ویدئوهای 4K از هر دوربینی خارج کنیم، اما اگر شما قصد فیلمبرداری فقط به منظور گرفتن عکس از آنها را دارید، عکس های شما از برخی تنظیمات و تکنیک های ریز و دقیق بهره می برد.

در بسیاری از دوربین ها سرعت عکاسی پیاپی 5 تا 8 فریم بر ثانیه می باشد. بیشتر مصرف کنندگان دوربین های دیجیتال قادرند که 5 تا 8 فریم در ثانیه عکاسی کنند که بسیار آهسته تر از سرعت 4K است. شما ممکن است با تمرین و زمان بندی در زمان مشابه بتوانید یک یا دو عکس بیاندازید اما تعداد بیشتر عکس در این زمان غیر ممکن است.

ویدئوهای 4K در 30 فریم بر ثانیه: در یک ثانیه از ویدئوی 4K شما 30 عکس می گیرید. ماشین های مسابقه ای سریع سوژه دشواری برای عکاسی می باشند، اما با داشتن عکس های زیاد و انتخاب یکی از میان چند عکس، احتمال نتیجه گیری بالاتر می رود.

تمام آنچه لازم است درباره ویدئوهای 4K بدانید

تمام آنچه لازم است درباره ویدئوهای 4K بدانید

ویدئوهای 4K
ویدئوهای 4K

چالش های 4K

با حجمی که ویدئوهای 4K دارد، رزولوشن های اضافه ممکن است به معنی این باشد که شما باید بخش هایی یا تمام ابزارهای تولید خود را به روز رسانی کنید. این بخش ها ممکن است شامل کارت حافظه، صفحه نمایش، دیسک های سخت، کامپیوتر و حتی لنز باشد. در ادامه میبینیم که چگونه برای دنیای 4K آماده شویم.

چگونه برای 4K آماده شویم؟

سازندگان دستگاه های الکترونیک حرفه ای و معمولی در تکاپوی اضافه کردن ویدئوهای 4K به محصولات خود هستند، اما این پیکسل های زیادی به طور وحشتناکی به اطراف فشار می آورند.

ذخیره سازی فایل

تمام آنچه لازم است درباره ویدئوهای 4K بدانید
تمام آنچه لازم است درباره ویدئوهای 4K بدانید

ویدئوهای 4K تا 4 برابر فضای بیشتری را از ویدئوهای full HD اشغال می کنند. تنها یک دقیقه از فیلم 4K حجمی بیشتر از یک گیگا بایت دارد.

برای اینکه پابه پای این داده ها پیش روید، شما به کارت های حافظه سرعت بالا احتیاج دارید، که سرعت نوشتن آن حداقل 30 MB/s باشد که با رده U3 در کارت های SD مطابقت دارند. این کارت ها با تنظیمات کیفیت امکان ضبط تا حدود 200 مگابیت بر ثانیه را می دهد.

کارت های حافظه دیگر به گرانی که قبلا بودند، نیستند. اما کارت های سرعت بالا هنوز هم برای کسانی که نیاز دارند که برای دوربین های 4K هزینه کنند، سرمایه گذاری قابل توجهی را ارائه می دهد.

ذخیره سازی 1 ساعت ویدئو در دوربین های مختلف

تمام آنچه لازم است درباره ویدئوهای 4K بدانید
تمام آنچه لازم است درباره ویدئوهای 4K بدانید

ذخیره سازی تمام داده ها برای ویرایش به هارد دیسکی با ظرفیت بالا و سریع احتیاج دارد. شما دست کم به یک هارد دیسک 7200 rpm با اتصال USB 3.0 یا سریعتر احتیاج دارید. درایوهای SSD بسیار سریع تر از درایوهای چرخشی هستند اما قیمت هر گیگابایت از آنها بسیار گرانتر است.

آیا یک کامپیوتر جدید لازم دارم؟

تمام آنچه لازم است درباره ویدئوهای 4K بدانید
تمام آنچه لازم است درباره ویدئوهای 4K بدانید

بستگی دارد. همانطور که ذخیره سازی ویدئوهای 4K به فضای زیادی احتیاج دارد، ویرایش آن نیز پردازشگر قدرتمندتری را برای مدیریت لازم  دارد.

همانطور که همیشه در عملکرد کامپیوتر به مسائل مهمی مانند سرعت پردازش، کارت گرافیک، RAM و نوع و ظرفیت هارد توجه می کنیم.

 

حداقل سیستم PC مورد نیاز

Hard drive Graphics card RAM Processor
1TB+ 7200rpm or large SSD

NVIDIA 600-series or higher or AMD R5-series or higher

16GB+ High-end quad-core 4K
256GB+ Dedicated GPU 8GB Quad-core 1080p
0 / 5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا