آموزش عکاسی دیجیتال

نحوه استفاده از فلاش برای متوقف ساختن حرکات

ما برای نشان دادن چگونگی استفاده از فلاش برای متوقف ساختن و ثبت حرکات در محیط داخل، باران را شبیه سازی کردیم!

نحوه استفاده از فلاش

نحوه استفاده از فلاش
نحوه استفاده از فلاش

دیافراگم: ƒ/8

دوربین: نیکون D800

فلاش: بله

طول فاصله کانونی: 60 میلی متر

ایزو: 100

سرعت شاتر: 250/1 ثانیه

برای یک لحظه اسپری قطره های آب در عکس ما متوقف شده، اما چیزی را که چشم ما از دیدن آن در یک لحظه ناتوان است، دوربین می تواند ثبت کند.

به صورت کلی، شما از تنظیمات سرعت شاتر دوربین خود برای متوقف کردن سوژه های در حال حرکت استفاده می کنید، اما زمان هایی نیز وجود دارد که شما نمی توانید سرعت شاتر را به حد کافی، سریع تنظیم کنید، یا نور محیط به شما این امکان را نمی دهد تا بهترین نتیجه ممکن را بگیرید. در اینگونه موارد یک فلاش اکسترنال به کمک شما می آید.

هر دوربین DSLR تنظیمات همگام سازی سرعت شاتر دارد. شما نمی توانید از سرعت شاتری سریعتر از این استفاده کنید، زیرا در سرعت شاترهای بالاتر نور از طریق یک روزنه متحرک به سنسور می رسد، در نتیجه فلاش فقط در بخشی از عکس ظاهر می شود. بیشتر DSLR ها در سرعت 250/1 ثانیه یا آهسته تر همگام می شوند.

در این مقاله آموزشی به شما خواهیم آموخت که چگونه دوربین را با فلاش همگام کنید و از قطره های باران که بر روی یک گل پراکنده شده عکاسی کنید. مانند سوژه ما که از یک گل ژربرای نارنجی استفاده شده، به شما نیز پیشنهاد می کنیم از چیزی مشابه استفاده کنید.

برخلاف پشت پرده، رنگ روشن کاملا به چشم می آید. ما از اسپری برای ایجاد قطره های ریز باران روی گل استفاده کردیم. برای برجسته کردن قطرات باران ما از تنظیمات روشن کردن پس زمینه استفاده کردیم.

این لزوما به این معنی است که از پشت سوژه به آن نور دادیم، که در حقیقت هاله ای در لبه های سوژه ایجاد می کند.

مشاهده مطلب  10 لوازم ضروری برای عکاسی در سفر

نحوه استفاده از فلاش

نحوه استفاده از فلاش
نحوه استفاده از فلاش

مرحله به مرحله، چگونگی استفاده از فلاش برای متوقف ساختن حرکات

  1. پس زمینه و گل

با قرار دادن یک پس زمینه تیره شروع کنید. ما برای این عکاسی از سمت تیره رفلکتور استفاده کردیم. همچنین گل را در یک ظرف یا بطری قرار دادیم. ظرف یا گلدانی با گردنه باریک بهترین گزینه است. بین پس زمینه و گل یک فاصله ایجاد کنید و فلاش را در این فاصله قرار دهید.

نحوه استفاده از فلاش

نحوه استفاده از فلاش
نحوه استفاده از فلاش
  1. سه پایه و دکمه شاتر

دوربین را بر روی سه پایه و در کنار گل قرار دهید. این کار اسپری آب و عکاسی را آسان می کند زیرا دست های شما آزاد است. این کار ضرورتی ندارد اما استفاده از ریموت شاتر توصیه می شود زیرا به انعطاف پذیری بیشتر کمک می کند.

نحوه استفاده از فلاش

نحوه استفاده از فلاش
نحوه استفاده از فلاش
  1. تنظیمات دوربین

دوربین خود را در حالت دستی (M) قرار دهید و سرعت شاتر را در 250/1 ثانیه تنظیم کنید تا با نور فلاش همگام شود. مقدار ایزو را بر روی 100 تنظیم کنید تا بیشترین کیفیت تصویر را داشته باشید. برای شروع دیافراگم را بین f/8 و f/11 تنظیم کنید. به این ترتیب است که قطرات آب و گل واضح دیده می شوند.

نحوه استفاده از فلاش

نحوه استفاده از فلاش
نحوه استفاده از فلاش
  1. تنظیمات فلاش pop-up

برای راه اندازی فلاش اکسترنال و برای روشن کردن فضای مقابل گل ما از فلاش pop-up نیکون D800 خود استفاده کردیم. اگر فلاش را با تمام قدرت تنظیم می کردیم، سوژه ما با نور خیلی زیاد پوشانده می شد. برای تغییر شدت نور، به منوی کنترل فلاش بروید و آنرا تا 10/1 پایین بیاورید.

نحوه استفاده از فلاش

نحوه استفاده از فلاش
نحوه استفاده از فلاش
  1. تنظیمات فلاش

برای جلوگیری از روشن شدن پس زمینه، فلاش اکسترنال را در پشت گل قرار دهید و سر آنرا رو به بالا بچرخانید. مطمئن شوید که فلاش با دوربین در ارتباط است. ما فلاش را به صورت بی سیم و در حالت SU-4 تنظیم کردیم. از قسمت تنظیمات دوربین شدت نور را در حالت تعادل قرار دهید. تنظیمات دوربین ما در 64/1 در حالت دستی تنظیم شده بود.

مشاهده مطلب  10 نکته برای عکاسی خلاقانه مینیاتوری

نحوه استفاده از فلاش

نحوه استفاده از فلاش
نحوه استفاده از فلاش
  1. زمان بندی دقیق

مطمئن شوید که نقطه AF اصلی دوربین شما بر روی مرکز گل قفل شده باشد، سپس فوکوس لنز را در حالت دستی قرار دهید. اکنون آماده اسپری کردن آب و عکاسی شوید. توجه کنید که چگونه می توانید نتیجه را با تغییر موقعیت فلاش و اسپری آب در جهات مختلف تغییر دهید.

حالت Commander

بسیاری از DSLRها مانند نیکون D800 تنظیمات حالت پیشرفته Commander دارند. این ویژگی به شما این امکان را می دهد تا فلاش اکسترنال را از طریق LCD و از پشت دوربین خود کنترل کنید.

برای دسترسی به حالت Commander به منوی تنظیمات سفارشی بروید و گزینه Bracketing/Flash را پیدا کنید. از اینجا برای کنترل فلاش داخلی به قسمت Flash Control بروید، سپس حالت Commander را انتخاب کنید.

رسول عابدین

کارشناس کامپیوتر ، سخت افزار و نرم افزار و شبکه، علاقمند به سئو، عاشق هنر هستم یه وقتایی هم عکاسی میکنم تفریحی همچنین یه علاقه خاصی هم به نقد و بررسی و مقایسه دوربین های دیجیتال دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا