نقد و بررسی دوربین

مقایسه دوربین های کانن EOS-1D X Mark II و نیکون D5

چگونه سرعت برق آسای EOS-1D X Mark II کانن در تقابل با هیولای ایزوی نیکون D5 تکامل می یابد؟

شباهت های بین جانشینان EOS-1D X و D4S واضح و بدیهی است. هر دوی آنها رزولوشن 20 مگاپیکسلی، ضبط ویدئوی 4K و نقاط AF بیشماری دارند.

اما تفاوت اصلی میان این دو پرچم دار DSLRهای فول فریم چیست؟ در این مقاله به بررسی و مقایسه ویژگی های اصلی EOS-1D X Mark II و D5 می پردازیم.

نیکون D5
نیکون D5
کانن EOS-1D X Mark II
کانن EOS-1D X Mark II

کانن EOS-1D X Mark II در برابر نیکون D5:  سنسور و رزولوشن

وقتی که در مورد رزولوشن سنسور و سایز تصویر صحبت می کنیم، تفاوت های اندکی وجود دارد که کانن EOS-1D X Mark II و نیکون D5 را مجزا کند. هر دو دوربین سنسور فول فریم دارند اما با رزولوشن 20.8 مگاپیکسلی، D5 در برابر رزولوشن 20.2 مگاپیکسلی EOS-1D X Mark II دارای یک مزیت است.

در مقایسه با مدل هایی که این دو دوربین جایگزین آن شده اند، رزولوشن D5 افزایش بیشتری داشته است. این دوربین 4.6 میلیون پیکسل، بیشتر از D4S دارد، ولی در مقابل EOS-1D X Mark II نسبت به  EOS-1D X  2.1 میلیون پیکسل بیشتر دارد.

برای رقابت با درخواست افزایش سرعت عکسبرداری، حساسیت ایزوی بالاتر و ضبط ویدئوهای 4K، هر دو دوربین مجهز به آخرین پردازشگر تصویر سازندگان مربوط به خود هستند. کانن در آپدیت EOS-1D X از دو پردازشگر Digic 6+ استفاده می کند در حالی که D5 از پردازشگر جدید Expeed 5 استفاده می کند.

نیکون D5
نیکون D5
کانن EOS-1D X Mark II
کانن EOS-1D X Mark II

کانن EOS-1D X Mark II در برابر نیکون D5:  ایزوی بالا

از نظر اعداد و ارقام، D5 نیکون با ایزوی بالا 1D X Mark II را در منگنه گذاشته. محدوده ایزوی استاندارد D5 از 100 تا 102400 است اما تا ایزوی 3280000 قابل گسترش است.

EOS-1D X Mark II محدوده ایزوی اصلی 100 تا 51200 را ارائه می دهد که یک توقف کمتر از D5 است. بالاترین حساسیت گسترش یافته آن ایزوی 409600 است که حدود 3 توقف کمتر از D5است.

مجددا در مقایسه با مدل های قبلی آنها، D5 با افزایش 2 توقف در محدوده ایزوی استاندارد و 3 توقف بیشتر در ایزوی گسترش یافته نسبت به D4S، بیشترین جهش را نشان داده است. EOS-1D X Mark II با یک توقف بیشتر در ایزوی گسترش یافته، محدوده ایزوی مشابهی با نسخه Mark I به اشتراک می گذارد.

کانن EOS-1D X Mark II در برابر نیکون D5;  فوکوس خودکار و سنجش نور

با 153 نقطه فوکوس خودکار موجود، نیکون D5 بار دیگر خبر سازترین دوربین است. کانن EOS-1D X Mark II تعداد نقاط فوکوس مشابه EOS-1D X اصلی یعنی برابر 61 نقطه دارد. اما حداقل در مقابل 55 نقطه D5 تمام نقاط EOS-1D X Mark II به صورت دستی قابل انتخاب هستند.

D5 99 نقطه AF متقاطع و 15 نقطه که در فوکوس خودکار f/8 کار می کنند ارائه می دهد. اما سیستم AF نیکون حساس تر است. (-4 EV در برابر -3 EV برای EOS-1D X Mark II)

هر دو دوربین در حالت Live View ردیابی فوکوس را ارائه می دهند، EOS-1D X Mark II اولین DSLR فول فریم کانن است که مجهز به Dual Pixel CMOS AF است.

از لحاظ سنجش نور ، این نبرد دیگر اعداد بزرگ است. سنسور سنجش نور RGB کانن EOS-1D X Mark II، 360000 پیکسل دارد که شامل پیکسل های IR است که می توانند نور مادون قرمز را تشخیص دهند.

نیکون D5 مجهز به یک سنسور سنجش نور RGB جدید 18000 پیکسلی است. دامنه اندازه گیری آن در روش میانگین یا گرایش به سمت مرکز 3- تا 20+ EV است که از حساسیت  EOS-1D X Mark II که 0 تا 20+ می باشد، بیشتر است.

کانن EOS-1D X Mark II در برابر نیکون D5:  عکاسی پیاپی و ظرفیت بافر

اگر صدای شاترهای پی در پی DSLRهای حرفه ای را دوست دارید، پس کانن EOS-1D X Mark II باید در راس لیست شما باشد. این دوربین قادر به عکاسی 14 فریم بر ثانیه به همراه فوکوس و نوردهی خودکار، و علاوه بر این سرعت عکسبرداری پیاپی 16 فریم بر ثانیه بدون فوکوس خودکار در حالت Live View می باشد.

در مقایسه، نیکون D5 با نوردهی و فوکوس خودکار سرعت عکسبرداری پیاپی معادل 12 فریم بر ثانیه را داراست، که با قفل آینه و AF و AE ثابت به 14 فریم بر ثانیه نیز می رسد.

ظرفیت بافر نیز هنگام عکاسی پیاپی با این سرعت فریم ها مساله مهمی است. EOS-1D X Mark II می تواند در حالت پیاپی 170فایل raw با رزولوشن کامل بگیرد در حالی که نیکون D5 تا 200 فایل این قابلیت را دارد.

بنابراین، با اینکه به طور بالقوه سرعت EOS-1D X Mark II زودتر از D5 کاهش پیدا می کند، حداقل بر روی کاغذ، سرعت بیشتر EOS-1D X برای استفاده روزمره عکاسی مفیدتر خواهد بود.عکاسان ورزشی احتمالا نظر متفاوتی خواهند داشت.

نیکون D5
نیکون D5

کانن EOS-1D X Mark II در برابر نیکون D5:  کارت حافظه

همانطور که انتظار می رود، هر دو دوربین درگاه کارت حافظه دوقلو دارند. اینجا جایی است که شباهت ها به پایان می رسد.

کانن EOS-1D X Mark II یک درگاه کارت CF و یک درگاه کارت CFast 2.0 دارد. این اولین دوربین سری EOS است که با CFast 2.0 همخوانی دارد. سرعت نوشتن این کارت ها سه برابر بیشتر از کارت های CompactFlash بروز است. (440 MB/s در برابر 150 MB/s )

نیکون دو مدل از D5 را ارائه می دهد: یکی با دو درگاه کارت CF پر سرعت و دیگری با دو درگاه XQD. XQD مانند  CFast 2.0 سرعت خواندن و نوشتن بیشتری را از کارت های CF ارائه می کند

انتخاب XQD به تنهایی یا CF به تنهایی ممکن است به جذابی رویکرد کانن که هر دو سرعت و سازگاری را ارائه می دهد نباشد.

به این مطلب چه امتیازی میدهید ؟
0 / 5

رسول عابدین

کارشناس کامپیوتر ، سخت افزار و نرم افزار و شبکه، علاقمند به سئو، عاشق هنر هستم یه وقتایی هم عکاسی میکنم تفریحی همچنین یه علاقه خاصی هم به نقد و بررسی و مقایسه دوربین های دیجیتال دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا