آموزش عکاسی دیجیتال

قدرت سرعت شاتر

قدرت سرعت شاتر
قدرت سرعت شاتر

سرعت شاتر یکی از عناصر اولیه عکاسی است. آموختن چگونگی کنترل سرعت شاتر دوربین به شما کمک می کند تا تصاوبری واضح و با نوردهی مناسب ثبت کنید. همچنین آموختن چگونگی استفاده خلاقانه از سرعت شاتر به شما کمک می کند تا در ظاهر و احساس عکس ها دست برده و تصاویری خلاقانه ثبت کنید.

بدون شک در مورد تکنیک های نوردهی طولانی مدت چیزهاایی شنیده و دیده اید. باز گذاشتن سرعت شاتر برای چند ثانیه یا چند دقیقه دنیایی از امکانات را پیش روی شما قرار می دهد. سرعت شاتر سریع تر نیز می تواند حرکات سریع را ثبت کند.

دو تصویر زیر نشان دهنده قدرت سرعت شاتر برای ایجاد تصاویر بسیار متفاوت است. با اینکه کادربندی هر دو عکس یکی است و تقریبا در فاصله یک دقیقه از یکدیگر گرفته شده اند، نه تنها متاوت به نظر می رسند بلکه احساس متفاوتی را نیز منتقل می کنند.

1/5s, f/11, ISO 200
1/5s, f/11, ISO 200
107s, f/11, ISO 400
107s, f/11, ISO 400

همانطور که می بینید، نوردهی 5/1 ثانیه امواج را به زیبایی متوقف کرده در حالی که نوردهی 107 ثانیه امواج را در داخل غبار محو کرده است.

البته باید یادآوری کنیم که برای ایجاد تصاویری با نوردهی بسیار طولانی به فیلترهای ND احتیاج است که بسیار تیره هستند و مقدار نوری که ازلنز می گذرند و به سنسور دوربین می رسند را محدود می کند.

مشاهده مطلب  چگونه فوکوس بهتری در عکاسی از غذا داشته باشیم ؟

رسول عابدین

کارشناس کامپیوتر ، سخت افزار و نرم افزار و شبکه، علاقمند به سئو، عاشق هنر هستم یه وقتایی هم عکاسی میکنم تفریحی همچنین یه علاقه خاصی هم به نقد و بررسی و مقایسه دوربین های دیجیتال دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا