آموزش عکاسی دیجیتال

فیلتر های ND

چگونه و چه زمانی از فیلترهای ND استفاده کنیم و اعداد آن به چه معنا هستند؟

شاید تا به حال شما هم به این نکته توجه کرده باشید که چگونه عکاس های حرفه ای در عکس های چشم انداز خود حرکات را ثبت می کنند و تصویر یک آبشار را نرم، ابری شکل و مه آلود می کنند.

آیا نوردهی طولانی مدت تاثیر مشابه را نداشته؟

احتمال دارد که این عکس های حرفه ای با استفاده از فیلترهای تراکم طبیعی (ND) گرفته شده باشند. نباید این فیلتر با (ND grads) که فقط بخش هایی از عکس را تیره می کند اشتباه گرفت. این فیلتر های تیره طراحی شده اند تا مقدار نوری را که برای افزایش زمان نوردهی به سنسور می رسند را بدون تاثیر گذاشتن بر روی رنگ عکس ها، کاهش دهند. ولی آیا می دانید چه موقعی باید از فیلترهای ND استفاده کنید؟

فیلتر های ND

helping photoplus reader to buy ND filters for canon digital slr camera shooting waterfalls with slow shutter speed, Hollie fro magazine mike the reader

چگونه از فیلترهای ND استفاده کنیم؟

فیلتر های ND
فیلتر های ND

فیلتر ND در کیف عکاسی هر عکاس حرفه ای که از چشم انداز عکاسی می کند، پیدا می شود. با این حال عکاس های کمتر از این فیلترها استفاده می کنند. این ممکن است به دلیل این واقعیت باشد که در نگاه اول، این فیلترها، شیشه های صاف و سطح طوسی رنگ هستند. این فیلتر ها اصلا بر تصاویری که دوربین ثبت می کند تاثیر نمی گذارند، اما فقط زمان لازم برای تصویر توسط سنسور را افزایش می دهند.

اما اگر هنگامی که اجزای صحنه شما مانند آب، ابر در حال حرکت هستند استفاده شوند. دنیایی از امکانات خلاقانه را به روی شما باز می کند از یک آبشار با استفاده از سرعت شاتر معمولی عکاسی کنید، میبینید که ظاهر آن ایستا و تقریبا کدر خواهد بود و اگر مه آلود عکاسی کنیم حس حرکت را منتقل خواهد کرد. فیلترهای ND این انعطاف پذیری را ارائه می دهند که می توانید خودتان دیافراگم و سرعت شاتر مورد نظر را تنظیم کنید به جای اینکه شرایط آنها را تحمیل کنند. فیلتر ND میتواند در یک روز آفتابی مورد استفاده قرار بگیرد تا سرعت عوامل را به حد کافی پایین بیاورد و حس حرکت را ایجاد کند، اما آنها حتی در هنگام طلوع خورشید یا هوای گرگ و میش نیز تاثیر گذار هستند، وقتی نوردهی کاملا آهسته را به یک چندم ثانیه کاهش می دهد، شما را قادر می سازد تا به عنوان مثال جزر و مد خروشان را به یک مه آهسته تبدیل کنید. انواع مختلفی از فیلتر ND در بازار موجود است. فیلتر های گرد دندانه دار پیچی برای استفاده بسیار ساده هستند، اما معایبی نیز دارند. این فیلتر ها اگر بر روی هم قرار بگیرند در عکس ها سایه روشن ایجاد می کنند. برای نصب این فیلتر ها، ابتدا لازم است که از طریق حلقه تبدیل کننده، نگهدارنده قرار دهید. مزیت مهم آن اینست که با یک تنظیم، تعویض و جابجا کردن فیلتر ها قرار دادن چند فیلتر بر روی هم یا اضافه کردن انواع مختلف فیلتر و ترکیب کردن آنها آسان است. انواع جدیدتر، فیلتر های متغیری هستند که بر روی لنز پیچانده می شدند اما حلقه خروجی قابل تنظیم دارند که با چرخاندن آن تراکم را بر اساس شرایط نوری و جلوه هایی که می خواهید تنظیم می کنید.

مشاهده مطلب  عکاسی حرفه‌ای از محصولات با تجهیزات مناسب و نکات کلیدی

چه زمانی از فیلتر ND استفاده کنیم

فیلتر های ND
فیلتر های ND
فیلتر های ND
فیلتر های ND

برای عکاسی از آبشار الزاما به نوردهی خیلی طولانی مدت احتیاج ندارید تا حرکت مه آلود را ثبت کنید، زیرا آب بسیار با سرعت حرکت می کند، بنابراین فیلتر سه مرحله ای ND برای اواسط روز بسیار مطلوب است. با این حال، اگر می خواهید تاثیرات مشابه با دورنمای دریا برسید نوردهی را به مدت 30 ثانیه یا بیشتر انجام دهید. عکاسی در ساعات طلایی در طلوع آفتاب یا گرگ و میش بسیار موثر خواهد بود و با سطح کم نوردهی طولانی را آسان خواهد کرد و البته کیفیت نور به تولید تصاویر فوق العاده کمک خواهد کرد. فیلتر ND فقط برای مه آلود کردن اجزا استفاده نمی شود، شما می توانید از آن برای ناپدید کردن حرکات افراد استفاده کنید! شما باید یک نوردهی واقعا طولانی در حد چند دقیقه داشته باشید، اما پیاده روی افراد در صحنه خیلی ساده حذف خواهد شد. عکاس های سبک معماری وقتی از مراکز توریستی شلوغ عکاسی می کنند، از این ترفند استفاده می کنند. و این فقط سرعت شاتر آهسته نیست که با استفاده از فیلترهای  ND به دست می آید. اگر در یک روز آفتابی، عکاسی پرتره انجام می دهید، به عنوان مثال: می بینید که نمی توانید با دیافراگم باز عکاسی کنید تا یک تصویر بالا به دست بیاورید زیرا سرعت شاتر از سریع ترین ممکن تجاوز می کند. اضافه کردن یک فیلتر ND شما را قادر می سازد تا دیافراگم بازتری را انتخاب کنید.

اعداد بر روی فیلتر های ND به چه معناست؟

شرکت های تولید کننده فیلتر ND به طور گیج کننده ای از مقیاس های متفاوتی برای تفکیک تراکم نوری استفاده می کنند. شما می توانید از جدول زیر استفاده کنید، تا مطمئن شوید که فیلتر مناسب را انتخاب کرده اید.

فیلتر های ND
فیلتر های ND

مواد اولیه و پوشش

فیلتر های ND
فیلتر های ND

فیلتر های ND

چند فاکتور مختلف هستند که بر کیفیت هستند که بر کیفیت و قیمت فیلتر تاثیر گذار هستند. شیشه های زرین و پلی استر می توانند در ساخت فیلترها استفاده شوند. پلی استر ارزان ترین گزینه است، اما نتیجه کیفیت آن ضعیف تر است. طیف گسترده ای از پوشش های پیشرفته برای کاهش سایه اندازی و تابش شدید نور استفاده شده است، در حالی که فریم های کاملا سیاه و شیشه های حاشیه دار نیز انعکاس ها را کاهش می دهند. فریم های باریک و کم عمق به کاهش سایه روشن ها کمک می کند.

مشاهده مطلب  عمق میدان کم چیست (و چگونه از آن استفاده کنیم!)

فیلتر های پیچی یا شیار دار

فیلتر های دایره ای کوچک و سبک هستند و ثابت کردن آنها آسان است، اما نداشتن مهارت خیلی زود منجر به مشکلات سایه روشن انداختن می شود و هر فیلتر فقط بر روی یک لنز با قطر خاص ثابت می شود. فیلتر های دایره ای شیار دار به یک تبدیل کننده و نگهدارنده احتیاج دارند که به معنی همراه داشتن کیت های بیشتر است. نصب کردن آنها در ابتدا سخت تر است، اما تطبیق پذیرترند به طوری که به آسانی می توانید فیلتر های ND را برای افزایش زمان نوردهی قرار دهید، یا انواع دیگر فیلتر ها نظیر ND گراد یا پولایزر را نصب کنید.

حلقه های تبدیل کننده و نصب

شما می توانیدسیستم فیلتر شیار دار را برای لنز های مختلف با خرید حلقه های تبدیل ارزان قیمت برای هر سایز لنزی که دارید نصب کنید. برای فیلتر های پیچی، فیلتری را خریداری کنید که با بزرگترین لنزی که دارید جور شود و حلقه های نصب خریداری کنید تا بتوانید لنز های کوچک تر را نیز ثابت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا