آموزش عکاسی دیجیتال

شش نکته مفید برای عکاس های تازه کار

شش نکته مفید برای عکاس های تازه کار

اگر جدیدا به عکاسی علاقه مند شدید و پیچیدگی های آن توی دلتان را خالی می کند، شش نکته مفید در رابطه با آن که اغلب از ما پرسیده میشود را توضیح می دهیم.

1-فوکوس دقیق بر روی سوژه

شش نکته مفید برای عکاس های تازه کار
شش نکته مفید برای عکاس های تازه کار

در بیشتر موقعیت ها، متوجه خواهید شد سیستم فوکوس خودکار دوربینتان سریع و دقیق است، بنابراین به آن اعتماد کنید تا به سوژه های دقیقی برسید.

به هر حال شما می توانید با کمک کردن به آن، شانس نتیجه گیری دلخواه را افزایش دهید. در تنظیمات پیش فرض، دوربین شما سوژه را شناسایی خواهد کرد و نقطه فوکوس خودکار مناسب را انتخاب خواهد کرد.

.

این حالت معمولا نزدیک ترین شی به دوربین و مرکز کادر را به عنوان سوژه فرض خواهد کرد.

اگر بین شما و سوژه شیئی قرار دارد یا هدف شما خارج از مرکز است، بهتر است اطلاعاتی درباره تنظیم AF بیاموزید و آنرا خودتان تنظیم کنید. یکبار که این کار را انجام دهید برایتان آسان خواهد شد و دیگر آنرا مثل یک عادت انجام خواهید داد.

شما باید تنظیمات دستی دوربینتان را بررسی کنید تا حالت صحیح را پیدا کنید، این حالت ها معمولا تک نقطه یا (برعکس) چند نقطه هستند.

یک بار که این حالت فعال شده باشد، ممکن است احتیاج باشد که یک دکمه را برای فعال کردن گزینه های منتخب، قبل از استفاده از دکمه های هدایت دوربین فشار دهید تا نقطه AF را که بیشترین پوشش بر روی سوژه شما دارد را انتخاب کنید.

اگر دوربین شما صفحه نمایش لمسی دارد، معمولا می توانید با یک ضربه بر روی صفحه AF را به آسانی و به سرعت تنظیم کنید. درست مانند وقتی که از تلفن هوشمند استفاده می کنید.

2-حرکات را ثبت کنید

شش نکته مفید برای عکاس های تازه کار
شش نکته مفید برای عکاس های تازه کار

اگر سوژه در حال حرکت است و می خواهید آنرا متوقف کنید، احتیاج است که سرعت شاتر رادر حالتی سریع تنظیم کنیم. راحت ترین روش برای این کار تنظیم دوربین بر روی حالت صحنه (sport) است، اما اگر به کنترل بیشتری احتیاج دارید از حالت تقدم شاتر (TV یا S) به جای آن استفاده کنید. در حالت تقدم شاتر شما سرعت شاتر  را تنظیم می کنید در حالی که دوربین دیافراگم را کنترل می کند تا اطمینان پیدا کند که سوژه به درستی در مقابل دوربین قرار گرفته است. اگر احساس کردید که دوربین سرعت شاتر بالا را قبول نمی کند، احتیاج است که مقدار حساسیت (ISO) را افزایش دهید. این کار با تنظیم ایزوی دوربین در حالت خودکار آسانتر می شود و دیگر نگران تنظیمات دوربین نخواهید بود چون دوربین به طور خودکار این کار را انجام می دهد.

3- پس زمینه تار

شش نکته مفید برای عکاس های تازه کار
شش نکته مفید برای عکاس های تازه کار

یکی از بزرگترین مزایای استفاده از دوربین به جای موبایل برای عکاسی این است که سنسور های بزرگتر دوربین امکان کنترل بیشتری برعمل تصویر (اندازه محدوده واضح اطراف نقطه فوکوس) می دهد. اولین کنترل بر عمق تصویر توسط دیافراگم انجام می شود. دیافراگم بزرگ(شماره F1 کوچک مثل F/4 یا F/2.8 ) عمق تصویر را به یک فضای کوچک در مقابل و پشت نقطه فوکوس محدود می کند در نتیجه پس زمینه تار میشود. آسانترین راه کنترل دیافراگم استفاده از حالت تقدم دیافراگم (AV) است. وقتی این حالت انتخاب شده شما دیافراگم را تنظیم می کنید و دوربین سرعت شاتر را کنترل می کند. وقتی نور کم است مراقب سرعت شاتر پایین باشید. زیرا موجب تاری عکس های شما می شود. در صورت لزوم، حساسیت را بالا ببرید تا سرعت شاتر را جبران کند یا دوربین را برای جلوگیری از لرزش بر روی سه پایه قرار دهید. شما می توانید عمق تصویر را با نزدیک تر شدن به سوژه و یا با استفاده از لنز با فاصله کانونی بلند تر (یا زوم کردن) بیشتر محدود کنید، همچنین سعی کنید سوژه خود را در مقابل و به طرف پس زمینه حرکت دهید زیرا این کار فاصله بین آن و نقطه فوکوس را افزایش می دهد فضای پشت سوژه تارتر می شود.

4-عکاسی در ساحل یا برف

شش نکته مفید برای عکاس های تازه کار
شش نکته مفید برای عکاس های تازه کار

بسیاری از افراد یک دوربین خوب خریداری می کنند تا بتوانند عکس های بهتری در تعطیلات بگیرند چه در ساحل باشند چه در پیست اسکی. مشکل صحنه های برفی و ساحل این است که آنها خیلی روشن هستند و دوربین را به خطا می اندازند که نوردهی را کم کند و دوربین تصاویر تاریک و مات ارائه می دهد. بسیاری از دوربین ها حالت صحنه  Beach/Snow دارند که این مشکل را برطرف سازد، اما اگر از آن استفاده می کنید دوربین دیافراگم و سرعت شاتر را کنترل می کند. پیشنهاد بهتر استفاده از تقدم دیافراگم، تقدم شاتر یا حالت برنامه و استفاده از کنترل تعادل نوردهی دوربین است. در حالت برنامه، دوربین سرعت شاتر و دیافراگم را تنظیم می کند، اما شما می توانید آنها را با هم به کار ببرید تا به ترکیب دلخواه خود در عکس برسید. به دلیل اینکه شن های روشن و یا برف دوربین را به خطا می اندازد و دوربین نوردهی صحنه ای را که به تعادل نور احتیاج دارد را کم می کند، برای افزایش نوردهی تنظیم در جهت مثبت موثر است. در بسیاری از موارد افزایش نوردهی به وسیله  EV+1 کافی خواهد بود تا تصویر مناسبی از برف یا ساحل داشته باشیم، اما نگاهی به عکس نمای نمودار آن بیاندازید. مواظب باشید عکس هایی که ازفضاهای بزرگتر با نور زیاد گرفته می شود نسوزد مطمئن شوید پیکسل های سفید فقط در سمت راست نمودار قرار گرفته باشند.

5- عکاسی از کودکان

شش نکته مفید برای عکاس های تازه کار
شش نکته مفید برای عکاس های تازه کار

شش نکته مفید برای عکاس های تازه کار

 قدم نو رسیده در خانواده اغلب بهترین انگیزه برای خرید دوربین است. در حالی که کنترل بر فوکوس خودکار، دیافراگم و سرعت شاتر به گرفتن عکس های بهتر از کودکان کمک می کند، یکی از بهترین راه ها برای ارتقای عکس های کودکان، کار کردن بر روی ترکیب عکس های آنهاست، اغلب برای شروع بهتر است که از چشم های کودک عکس بیاندازیم، بنابراین از سطح چشمان پایین تر نیایید، همچنین نگاه ویژه به پس زمینه داشتن و بر طرف کردن پارازیت تا حد ممکن و یافتن زاویه ای مناسب که پس زمینه ای مناسب به شما بدهد (عکاسی با عمق تصویر محدود) می تواند به کاهش تاثیر پس زمینه و تاکید بیشتر بر روی سوژه کمک کند. شما میتوانید از کودکان خود در هنگام خواب نها و یا هنگامی که حواسشان به دوربین نیست، عکس های طبیعی تری بگیرید. فاصله کانونی بالا میتواند کمک کننده باشد زیرا می توانید در حالی که آنها مشغول بازی هستند، از فاصله دورتر از آنها عکاسی کنید. بازی کردن کودکان در یک روز آفتابی ایده ال خواهد بود زیرا هیچ سایه ناخوشایندی وجود ندارد. در این شرایط دوربین شما در تنظیمات تعادل رنگ سفید Daylight رنگ های خوشایندی را نسبت به گزینه  Auto ارائه خواهد داد. حالت فوکوس خودکار پیاپی معمولا بهترین گزینه برای فوکوس به هنگام حرکت کودکان است.

در حالت  Continuous drive عکاسی کنید زیرا دوربین به شاتر زدن در مادامی که شما دکمه شاتر را پایین نگه داشته اید ادامه می دهد. از اینکه عکس های زیادی بگیرید نترسید .وقت بگذارید آرام باشید ، از لحظه ها لذت ببرید و لحظه های زودگذر را تماشا کنید.

6- عکس های سیاه و سفید 

شش نکته مفید برای عکاس های تازه کار
شش نکته مفید برای عکاس های تازه کار

عکاس های تازه کار معمولا در مورد نحوه گرفتن عکس های سیاه و سفید سوال می کنند و این کار این روزها بسیار آسان است. بهترین عکس های تک رنگ با استفاده از تبدیل کننده های رنگ نرم افزارهای ویرایش رنگ نظیر Adobe Photoshop Elements یا photoshop CC تولید شده اند، اما به وسیله دوربین نیز می توان به نتیجه خوبی رسید که بسیاری از نوآموزان نیز ترجیح می دهند. بسیاری از دوربین ها نظیر Film Simulation ,Picture Control, Picture Style دارند که گزینه سیاه و سفید نیز در میان این تنظیمات هست که وقتی آنرا انتخاب کنید دوربین شما عکس هایی سیاه و سفید با فرمت JPEG تولید خواهد کرد. می توانیم در تنظیمات سیاه و سفید جنبه هایی نظیر کنتراست اضافه کنیم و مشاهده خواهید کرد که هر چه کنتراست حالت سیاه و سفید یشتر باشد، عکس های بهتری خواهیم داشت. در صورتی که شما عکس های رنگی را بعد از عکاسی به سیاه و سفید تبدیل می کنید، نمیتوانید عکس های سیاه و سفید JPEG را به رنگی تبدیل کنید. با این حال اگر شما عکس های اولیه و JPEG را همزمان و با استفاده Mono chrome Picture Style بگیرید، فایل های اولیه اطلاعات کامل رنگ ها را دارند.

منبع

0 / 5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا