آموزش عکاسی دیجیتال

راهنمای ساده درباره عکاسی سیلوئت

چگونه می توان تصاویری ساده ولی با تاثیرگذاری بالا ایجاد کرد؟ در این مقاله مطالبی ساده درباره عکاسی سیلوئت خواهید آموخت.

در ابتدا بگوییم که سیلوئت چیست؟ سیلوئت یا ضد نور تکنیکی در عکاسی است که در آن، منبع نور در پشت سوژه قرار دارد و در قوی‌ترین حالت به دلیل تندی نور، سایه‌ای از سوژه بر روی عکس ایجاد می‌شود. زیباترین حالت زمانی پیش می‌آید که خورشید در حال طلوع یا غروب است و پس‌زمینه به رنگ نارنجی یا زرد مشخص می‌شود.

راهنمای ساده درباره عکاسی سیلوئت
راهنمای ساده درباره عکاسی سیلوئت

آیا عکاسی سیلوئت آسان است؟

تا وقتی که شرایط درست و مناسبی داشته باشید، داشتن عکس سیلوئت زیبا تقریبا ساده است و نتیجه می تواند خیره کننده باشد. وقتی که می خواهید عکس های خلاقانه ای ثبت کنید، این روش عکاسی، ابزار مناسبی برای این کار است.

چگونه یک سیلوئت زیبا خلق کنیم؟

شکل های ساده و بزرگ که اغلب با رنگ های تیره همراه می شوند، عامل اصلی در این عکاسی هستند. یک عکس سیلوئت خوب باید واقعا چشم نواز و خیره کننده باشد و چنان تاثیری بگذارد که عکس بارها و بارها دیده شود.

چه سوژه هایی سیلوئت خوبی ایجاد می کنند؟

اگر فقط به مفهوم اشکال ساده فکر کنید، سوژه های بسیاری برای عکاسی در این سبک وجود دارد. ساختمان ها، کوه ها، افراد، حیوانات و سایر اشکالی که فرم آشنایی دارند می توانند در تصاویر شما استفاده شوند.

نکته کلیدی برای برای گرفتن عکس های سیلوئت خوب، اینست که مطمئن شوید شئ یا اشیائی که از آن عکاسی می کنید، پویا و قابل تشخیص هستند. اگر اشکال سیلوئت شده نامشخص، نابسامان و با یکدیگر بیش از حد تداخل داشته باشند، آن ترکیب بندی موثر نبوده. ایده این است که تنظیماتی را پیدا کنید که طرح کلی آن شکل بیان کننده آن جسم باشد.

چگونه می توانیم یک سیلوئت موثر بسازیم؟

برای این کار به نور پس زمینه قوی احتیاج است که از پشت سوژه بتابد. برای داشتن رنگ های قوی و درخشان، به طور کلی بهتر است که این نوع عکاسی در هنگام طلوع یا غروب خورشید انجام شود. با این حال سیلوئت را در برابر هر پس زمینه روشنی می توانید انجام دهید، پس حتی می توانید آنها را با استفاده از نور فلاش ایجاد کنید. تابلوهای نئون یا ویترین مغازه ها در محیط های شهری منبع خوبی برای نور پس زمینه هستند.

راهنمای ساده درباره عکاسی سیلوئت
راهنمای ساده درباره عکاسی سیلوئت

آیا استفاده از نور پس زمینه نوردهی را مشکل می سازد؟

قطعا حفظ جزئیات سوژه اصلی در این سبک کار پیچیده ای است اما به دلیل اینکه هدف عکاسی سیلوئت قرار دادن سوژه در سایه می باشد، نوردهی ساده می باشد. تمام کاری که در مورد نوردهی لازم است انجام دهید، نشان دادن پس زمینه است.

بهتر است که در حالت Live View کار کنید در نتیجه شما می توانید ببینید که چقدر رنگ سوژه اصلی تاریک شده و اگر احتیاج بود که تاثیر آن را بیشتر کنید از جبران نوردهی منفی استفاده کنید. به طور معمول میزان جبران نوردهی تا 1- خواهد بود. Live View حتی به شما کمک خواهد کرد که سوژه را در برابر پس زمینه بررسی کنید و اگر زوایا زیبا و واضح نبود، دوباره کادربندی کنید.

بهترین تکنیک برای گرفتن عکس های سیلوئت با لبه های تیز چیست؟

اگر  فوکوس خودکار را فعال کرده باشید، سیستم AF دوربین محل هایی با بیشترین کنتراست را می گیرد؛ در تئوری این به معنای لبه های بین سیلوئت و پس زمینه است. با این حال گاهی ممکن است AF کمی در موقعیت های کم نور دچار مشکل شود، به ویژه در حالت Live View؛ در این مورد تنظیمات را به حالت فوکوس دستی تغییر دهید.

0 / 5

رسول عابدین

کارشناس کامپیوتر ، سخت افزار و نرم افزار و شبکه، علاقمند به سئو، عاشق هنر هستم یه وقتایی هم عکاسی میکنم تفریحی همچنین یه علاقه خاصی هم به نقد و بررسی و مقایسه دوربین های دیجیتال دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا