ده قدم ساده تا رسیدن به عکاسی مینیمال

عکاسی مینیمال در نگاه اول

عکاسی مینیمال را میتوان یک مکتب هنری نوظهور دانست که عاری از هر گونه پیچیدگی میباشد و با حذف تمام عناصر اضافه از تصویر و متمرکز شدن روی موضوع اصلی به ساده ترین شکل ممکن به بیان پیام عکس میپردازد. مینیمال بر محتوای اثر تمرکز و فرم را به خلاصه ترین شکل ممکن میسازد. میتوان عکس های مینیمال را پولساز ترین اثار معرفی کرد زیرا از جذابیت بالایی برخوردار است و توجه هر بیننده را به شدت به خود جلب میکند. بهترین راه برای خلق یک تصویر مینیمال حذف کردن نقاط اضافی است که امکان پرت کردن بیننده از سوژه اصلی را دارد. برای ورود به دنیای چالش برانگیز مینیمال ده قدم را به شما معرفی میکنیم که با طی کردن هر قدم خود را در دنیای اعجاب انگیز مینیمالی عرق میکنید.

قدم اول: مینیمالیسم را درک کنید

مینیمالیسم سبکی است که در قرن بیستم مورد توجه هنرمندان بسیاری قرار گرفته و میتوان برای خلق ان از رنگ، شکل، خط و بافت استفاده کرد. مینیمالیسم یک مفهوم بسیار ذهنی است که ذهن بیننده را برای درک و تفسیر مفهوم درگیر میکند ازادی این ایده باعث شده برخی از هنرمندان با اغوش باز پذیرای این سبک باشند و در مقابل به خاطر عدم جهت گیری یا موضوع ان را نورد تمسخر قرار میدهند شاید برای شخصی که به عکاسی نگاه شغل و امرار معاش را دارد این سبک دور از زندگی واقعی و جذابیت برای ثبت تصاویر باشد در صورتی که تکنیک های مینیمالیسم میتواند تاثیر به سزایی در تقویت همین افراد داشته باشد. در کل از نظر دیجی سنتر تعصب داشتن، تایید یا تکذیب سبک خاصی از عکاسی درست نیست  چون هنر خارج از تمام قاعده مندی ها و قواعد و اعتقادات محدود است. در وادی هنر همه چیز نسبی است هنر تنها زمانی شکوفا میشود که بتوان رها و ازاد بین ایده ها و خلاقیت ها پرواز کرد و در پیچیده ترین لحظات ساده ترین ایده ها را پذیرفت. و در ساده ترین لحظات پیچیده ترین ایده ها را امتحان کرد هنر چهارچوب خاص خودش را دارد همیشه گوشه ای از این چهارچوب برای ورود شگفتی های نو باز است و هنرمند شخصی است فارق از هرگونه تعصب به این چهارچوب ها…

مطلب پیشنهادی:  عکاسی سیاه و سفید در مقابل رنگی

قدم دوم: مینیمالیسم را ساده نگه دارید

برای دستیابی به تصاویر مینیمالیسم آن را ساده نگه دارید نه اینکه مجموعه ای از تصاویر کسل کننده را با بی علاقگی ثبت کنید باید موضوعی جالب و جذاب را انتخاب کنید موضوعی قوی که بتواند عنصر اصلی تصویر شما باشداین عنصر را در جایی درست از قاب تصویر قرار داده مراقب باشید که تمام فضا را نگیرد نباید ذهن بیننده چیزی جز سوژه شما را دنبال کند پس به تقویت کننده ها ی سوژه و به کمرنگ کننده های سوژه در تصویر توجه کنید زیرا انچه که شما در عکس کنار میگذارید به اندازه ی انچه که نگه میدارید مهم است. قبل از فشار دکمه شات  یک لحظه در نظر بگیرید که بیننده دقیقا قرار است چه چیزی را در تصویر شما ببیند و ان را به قدرتمند ترین جای ممکن در تصویر ملحق کنید.

قدم سوم: ترکیب

در یک عکس مینیمالیستی دستیابی به یک عنصر ترکیبی قوی برای تقویت تاثیر عکس بسیار مهم است. همانطور که در قدم دوم گفتیم انچه که شما در عکس کنار میگذارید به اندازه ی انچه که نگه میدارید مهم است. بنابراین مدتی را برای در نظر گرفتن ساختار موضوع و فضایی که در ان قرار میگیرد صرف کنید. بعد از گذشتن از این مرحله قاعده سوم وارد میشود یک ترکیب قوی میتواند ساختارها و خطوط مربعی را در خود جای دهد روی عمق میدان تمرکز کنید این کار باعث برجسته شدن سوژه و تاثیر و تقویت ان میباشد.

قدم چهارم: رنگ ها را بشناسید

رنگ مفیدترین ابزار برای خلق یک اثر جذاب و ساده ی مینامالیستی است که با کمی توجه به ان میتوان به نتیجه ای اعجاب انگیز دست یافت یکی از مشخصه های عکس های مینیمالیستی کم رنگ بودن ان است که توانسته این عکس ها را روشن تر و جذاب تر کند برای بیرون کشیدن رنگ ها از نور موجود نهایت استفاده را داشته باشید بسیاری از این عکس ها بر اساس یک رنگ واحد روی موضوع و پس زمینه کار خلق میشوند که پیدا کردن همین نکته به شناخت ترکیب بندی رنگ ها تضاد ان ها وابسته است.

مطلب پیشنهادی:  راهنمای سریع نورپردازی عکاسی حیات وحش

قدم پنچم: خطوط تاثیرگذار

خط های عمودی و افقی میتواند در ساختن یک ساختار قوی و اثربخش تاثیرگذار باشد خطوط را میتوان با توجه به سوژه تعیین کرد مثلا خطی که از سوژه به سمت گوشه و یا از گوشه به سمت مرکز کشیده شده. همین حالا دوربین خود را برداشته و با توجه به خط ها و رنگ ها یک اثر مینیمالیستی خلق کنید قطعا زمانی که به قدم دهم برسیم ایرادات زیادی از این اثر خواهید گرفت اما این تمرین را انجام داده و تاثیر خط و رنگ را به عینه در کار مشاهده کنید.

قدم ششم: حس لامسه تصویر را زنده کنید

عکس های مینیمالیستی بر پایه رنگ بافت خط هستند بنابراین شما باید تمام این ها را در عکس ثبت کنید به طوری که حس لمس کردن را در بیننده تصویر بیدار کنید تنها کافیست توسط نور بافت را تقویت و به وسیله ی کنتراست به راحتی تصویری مینامالیستی اصیل را ثبت کنید.

قدم هفتم: چشم هاتون رو باز نگه دارید

بعد از مطالعه و درک دقیق سبک مینیمالیستی به دنیای اطراف خود نگاه کنید چیزی که میبینید چیزی جز نمونه های مینیمالیستی جذاب نیست که اطراف شما را احاطه کرده است بلوک های رنگی دیوارها کفپوش پیاده رو حتی اسفالت خیابان نمونه های طبیعت نمونه های سازه ای و هزاران سوژه که پاداش روح هنر به شماست. در ابتدا دیوار دم دست ترین سوژه را انتخاب کنید و به دنبال ایده ثبت تصویر باشید رنگ ها خطوط بافت ها را در نظر بگیرید سعی کنید نور را به خوبی تنظیم و درجه کنتراست را تعیین کنید در نهایت عکس را ثبت کرده و با نمونه قبلی مقایسه کنید کارتون بهتر شده نه؟

مطلب پیشنهادی:  عکاسی سیاه و سفید سفر

قدم هشتم: پردازش

شاید مهمترین مرحله بعد از ثبت عکس پردازش ان باشد زیرا شما قرار است عکسی ساده اما چشمگیر را در معرض نمایش قرار دهید شاید لازم باشد رنگ ها یا خطوط را تقویت کنید یا تمرکز نور را در نقطه ای بیشتر شاید لازم باشد عکس شما فقط یک اثر هنری باشد و از حالت اصلی خود خارج شود نمیشود برای پردازش یک چهرچوب خاص تعیین کرد این کاملا به نگاه شما بستگی دارد.

قدم نهم: راوی باشید

عکس های مینیمالیستی به واسطه ی رنگ ها خطوط و بافت های ساده و چشم نوازی که دارند شبیه به یک بیان هنری هستند بعد درک سبک مینیمالیستی تمرین و ثبت تصاویر مینیمالیست وارد چالش جذاب شده و به سبک مینیمالیستی داستانی را روایت کنید. ایا میتوانید با انتقال صحنه و رویدادها به سبک مینیمالیستی داستانی را روایت کنید؟ یک تمرین دیگه همین الان یه موضوع را انتخاب کرده و تا جایی که میتوانید رویداد ها را در یک عکس خلاصه کنید شاید برای این کار افراد درگیر شوند اما نتیجه بسیار لذت بخش خواهد بود خودتان را متعجب میکنید!

قدم دهم: خلاق باشید

از خلایق نترسید مینیمالیست میتواند یک موضوع کاملا ذهنی باشد به این فکر نکنید که ممکن است این موضوع به ذهن کسی نرسد و یا جذاب نباشد یا ممکن است درک نشوم ذهنتان را رها کنید تا هوایی تازه کند و تمام باید ها و نباید های را طی کند خلاقیت بینهایت در خاص تر شدن و جذابیت کارتان تاثیر میگذارد در رابطه به مینیمالیست به یک مقاله و یا ثبت چند عکس اکتفا نکنید تحقیق و تمرین شما را متمایز میکند.

در نهایت همانطور که از نام مینیمالیسم مشخص است مینیمال یک هنر کمتر است یعنی روی عنصرهای کمتر تمرکز کردن یعنی چیزهای غیر ضروری را پس زدن یعنی تمرکز روی یک بخش کوچک و مهم در ادامه دیجیسنتر چند نمونه از تصاویر مینیمال را برای شما اماده کرده است.به سه دلیل این سبک را رها نکنید

ستایش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.