آموزش عکاسی دیجیتال

ISO – حساسیت در دوربین های عکاسی

حساسیت ISO

 ISO چیست

عبارت ISO خود مخفف یک اصطلاح تحت عنوان International Standards Organization است و نرخ ISO همراه با سرعت شاتر و تنظیمات دریچه دیافراگم سه المان اصلی تعیین کننده‌ی میزان نوردهی به فیلم عکاسی یا سنسور دوربین دیجیتال هستند. نرخ ISO که از ۲۵ تا ۶۴۰۰ (و حتی بیشتر از آن) متغیر است، بیانگر حساسیت به نور است. هرچقدر این عدد کمتر باشد، فیلم یا حسگر تصویر به نور حساسیت کمتری دارد. به همین شکل با بیشتر شدن این مقدار حساسیت به نور بیشتر می‌شود، در نتیجه در محیط‌های تاریک نیز می‌توان انتظار عکس های مناسبی داشت.

iso-main-001

ISO – حساسیت در دوربین های عکاسی

سرعت شاتر ،ISO و دیافراگم سه اصل مهم تنظیم نوردهی درعکاسی هستند.میزان نور مورد نیاز توسط ISO تعیین میشود.محدوده نرمال ISO بین 200 تا 1600 است. دوربین های دیجیتال امروزی میتوانند با نور پایین 50 یا نور بالا 204،800 کار کنند.دو انتخاب مهم در رابطه با سطح کیفیت عبارتند از میزان نور(کاهش نور یا افزایش ان) که احتمال استفاده از سرعت کم شاتررا دارد این به این معناست که فایلهای با ISO پایین (100،200) اغلب در نور زیاد خورشید گرفته میشود. اگر نور کم بود یا به سرعت بالای شاتر نیاز بود باید ISO را بالا ببریدهر وقت شما میزان ISO را دوبرابر کردید (200 -400) به نصف نور قبلی نیاز دارید. برای همین است که عکاسان برای عکس های ورزشی یا خانگی ISO 1600 را انتخاب میکنند. میزان ISO با نویز تصویر رابطه مستقیم دارد هرچه حساسیت بالاتر وضوح تصویر کمتر میشودکه اکثر مردم با این موضوع مشکل دارن در نتیجه دغدغه عکاسان کم کردن نویز است.این روزها دوربین های SLR میتوانند عکسهای با حساسیت بالای خوبی ارائه دهند اما چند متغیر را تحت تاثیر قرار میدهند.

 

یکی از عوامل مهم کیفیت تصویر در دوربین های دیجیتال اندازه پیکسل در سنسور است هر قدر پیکسل بزرگتر باشد نویز کمتر میشود به همین خاطر دوربین های SLR برای عکس های با ISO بالا مناسبتر است. حفظ توازن دغدغه عکاسان است که میخواهند با حفظ حساسیت و سرعت شاتر بالا نویز را کم کنند .

مشاهده مطلب  10 نکته برای عکاسی خلاقانه مینیاتوری

دوربین های پیشگام در این رابطه D3، D700 و D3S هستند که به عکاسان اجازه می دهد عکس های با حساسیت بالا را با نویز کم ثبت کند که البته دوربین های نیکون عملکرد بهتری در این ضمینه داشتند.

از چند سال پیش امکان حساسیت نور اتوماتیک در دوربین ها برای کمک به حفظ تعادل عکاسان تعبیه شد با اضافه شدن گزینه کنترل اتومات حساسیت سرعت شاتر بسته به نیاز کم یا زیادمیشود.

درک درست از ISO به شما کمک میکند عکس های بهتری ثبت کنید.

iso-main-003


حساسیت حسگر تصویر به نور (ISO) همواره با نوعی سبک و سنگین کردن شرایط همراه است. به عنوان مثال ممکن است نیاز داشته باشید برای پایین نگه داشتن مقدار ISO، از منابع نوری بیشتری استفاده کنید. و اگر با شرایط نوری نامناسب روبرو شدید (مثلا نور کم) یا نیازمند سرعت‌های بالاتر شاتر بودید، باید یک دستی و کیفیت عکس را تا حدودی فدای استفاده از ISO بالاتر کنید. به بیان دیگر حساسیت نور را افزایش دهید و خود را برای عواقب آن آماده کنید (نویز دیجیتال)، زیرا راه دیگر (ISO پایین) از دست دادن عکس است.

 

باید همواره به یاد داشته باشید که هر چه نرخ حساسیت نور پایین‌تر باشد، کیفیت عکس بهتر خواهد شد. در حالی که بیشتر دوربین های دیجیتال تنظیم ISO خودکار دارند (Auto ISO)، تنظیم دستی ISO توصیه می شود چراکه تنظیم خودکار ممکن است حساسیت نور را بالاتر انتخاب کرده و در نتیجه نویز بیشتری تولید کند. افزایش مقدار ISO روی کیفیت عکس شما به دو شکل تاثیر خواهد گذاشت: ۱) تمایز بین جزئیات ظریف کمتر دیده خواهد شد. ۲) وقتی عکس را بزرگنمایی می‌کنید و نسخه‌های پرینت شده از آن تهیه می‌کنید، یا هنگامی که عکس را به صورت jpeg ذخیره می‌کنید (که فشردگی زیادی روی عکس اعمال می‌کند)، سطح بالای نویز خودنمایی خواهد کرد.

منبع

رسول عابدین

کارشناس کامپیوتر ، سخت افزار و نرم افزار و شبکه، علاقمند به سئو، عاشق هنر هستم یه وقتایی هم عکاسی میکنم تفریحی همچنین یه علاقه خاصی هم به نقد و بررسی و مقایسه دوربین های دیجیتال دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا